ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
30 вересня 2014 рокусправа № 804/14103/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.
суддів: Суховарова А.В. Олефіренко Н.А.
за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2014 року в адміністративній справі
за позовом Позашкільного навчального закладу «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Вихор» Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «України»
до Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
про визнання протиправним та скасування рішення,-
в с т а н о в и в :
Позашкільний навчальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Вихор» Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «України» у жовтні 2013 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за призначенням), та застосування фінансових санкцій» № 019 від 28.08.2013.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2014 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду та прийняту нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що посадовими особами контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 30 липня 2013 року була проведена планова перевірка правомірного (цільового) використання коштів Фонду позашкільним навчальним закладом «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Вихор» Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «України» за період з 01.01.2013 по 30.06.2013, за результатами якої складено Акт № 030 від 30.07.2013.
Перевіркою встановлено порушення позивачем порядку використання страхових коштів (використання страхових коштів не за цільовим призначенням), а саме неправомірні витрати по статтях: «Оплата праці працівників, які відповідають вимогам, наведеним у Положенні про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 993 від 05.11.2008, згідно з укомплектованим штатом відповідно до спеціалізації ДЮСШ» - 44478,49 грн., «Нарахування на оплату праці обов'язкових платежів» - 16359,18 грн.
На підставі висновків перевірки Виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення № 019 від 28.08.2013 про повернення позивачем коштів Фонду та застосування фінансових санкцій у розмірі 91256,51 грн., у тому числі неправомірні виплати - 60837,67 грн., штраф - 30418,84 грн.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що тренери-викладачі в КДЮСШ «Вихор» не мають вищої освіти з фізичного виховання і спорту, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, а тому підстави для часткового фінансування на оплату праці вказаних працівників за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відсутні, що, в свою чергу, свідчить про неправомірність використання позивачем коштів Фонду у розмірі 60837,67 грн.
Надаючи оцінку правомірності оскаржуваного рішення та доводам апелянта суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до статті 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків в порядку, визначеному правлінням Фонду.
Згідно з пунктом 2.2 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 44 від 31.07.2012, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 серпня 2012 року за № 1429/21741 правління Фонду та правління відділень Фонду відповідно до кошторису програм відділень Фонду щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей у межах своїх фінансових можливостей та на підставі наданих проектів кошторисів визначають перелік ДЮСШ та обсяги їх часткового фінансування за рахунок коштів Фонду в наступному фінансовому році за умови наявності інших джерел фінансування ДЮСШ.
Підпунктом 2.5.1 порядку передбачено, що за рахунок коштів Фонду передбачаються витрати (часткове фінансування) на оплату праці працівників ДЮСШ, які відповідають вимогам, наведеним у Положенні про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2008 року № 993, згідно з укомплектованим штатом відповідно до спеціалізації ДЮСШ та наявних власних споруд.
Пунктом 31 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 993 від 05.11.2008 передбачено, що тренером-викладачем спортивної школи може бути особа, що має високі моральні якості, вищу освіту з фізичного виховання і спорту освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр», «спеціаліст» чи «магістр».
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1573, 08.11.2006, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту (Мінсім'ямолодьспорт) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінсім'ямолодьспорт є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики з питань сім'ї, дітей, молоді, гендерної рівності, фізичної культури та спорту.
Листом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 51/12784 від 09.10.2009 роз'яснено, що дія пунктів 31, 40, 42, 46, 48 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008 № 933, не поширюється на правовідносини, які склалися до 26.11.2008.
Крім того суд зазначає, що статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як вбачається з матеріалів справи, тренери-викладачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не мають вищої освіти з фізичного виховання і спорту.
Разом з тим судом встановлено, що ОСОБА_1 був прийнятий на роботу 01.11.2007 (наказ № 1), ОСОБА_3 та ОСОБА_2 - 03.05.2009 (накази № 5 та № 6 відповідно) за переведенням у зв'язку з реорганізацією ПНЗ «ДЮСШ «Локомотив» та відкриттям відділення в ПНЗ КДЮСШ «Вихор» ДОО ФСТ «Україна».
Відповідно до положень статті 36 Кодексу законів про працю України у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (пункт 1 частини першої статті 40).
Таким чином суд зазначає, що на вказаних осіб не поширюються вимоги пункту 31 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 993 від 05.11.2008, оскільки останні вже працювали на момент її прийняття тренерами-викладачами.
Враховуючи викладене, а також те, що ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 фактично виконували роботу тренерів-викладачі в ПНЗ КДЮСШ «Вихор» ДОО ФСТ «Україна», суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо цільового використання позивачем коштів Фонду на оплату праці зазначених працівників, а тому рішення Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за призначенням), та застосування фінансових санкцій» № 019 від 28.08.2013 є таким, що суперечить закону та підлягає скасуванню.
Враховуючи сукупність викладених обставин колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 січня 2014 року в адміністративній справі № 804/14103/13-а - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст ухвали складений 03 жовтня 2014 року.
Головуючий: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Н.А. Олефіренко