УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2014 р.Справа № 2а-2707/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: П'янової Я.В.
Суддів: Бондара В.О. , Курило Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2014р. по справі № 2а-2707/12/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кириківський цукровий завод"
до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
01.03.2012 року позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Кириківський цукровий завод", звернувся до суду з позовом до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби від 06.03.2012 року № 0000081510.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2012 року по справі № 2а-2707/12/2070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кириківський цукровий завод" до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення адміністративний позов задоволено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2012 року постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2012 року по справі № 2а-2707/12/2070 змінено з підстав та мотивів задоволення позову, в іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2012 року залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.05.2014 року постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2012 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2012 року по справі №2а-2707/12/2070 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.14 року по справі № 2а-2707/12/2070 зазначений позов задоволено.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби від 06.03.2012 року № 0000081510.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що постанову винесено з порушенням норм процесуального та матеріального права.
Відповідно до ст. 197 КАС України дана справа розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Охтирською об'єднаною державною податковою інспекцією Сумської області Державної податкової служби на підставі наказу від 23.11.2011 року № 1698 та п.п.20.1.4 п.20.1 ст. 20, п. 79.1 ст.79 Податкового кодексу України завідувачем сектору оподаткування юридичних осіб інспектором податкової служби II рангу Колісник Л.В. проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Кириківський цукровий завод" з питання дотримання вимог податкового законодавства, а саме: повноти та правильності обчислення податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-листопад 2011 року, за результатами якої відповідачем складено акт № 408/15-213/33674232 від 22.12.2011 року.
У вказаному акті перевірки містяться висновки про порушення ТОВ "Кириківський цукровий завод" п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-листопад 2011 року на суму 1625306,40 грн.
Таким чином, згідно висновків акту перевірки, підлягає донарахуванню податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-листопад 2011 року на суму 1625306,40 грн., в тому числі за січень 2011 року - 160832,88 грн., лютий 2011 року - 160832,88 грн., березень 2011 року - 160832,88 грн.; квітень 2011 року - 149038,47 грн., травень 2011 року - 149038,47 грн., червень 2011 року - 149038,47 грн., липень 2011 року - 149038,47 грн., серпень 2011 року - 149038,47 грн., вересень 2011 року - 149038,47 грн., жовтень 2011 року - 149038,47 грн., листопад 2011 року - 149038,47 грн.
На підставі висновків акту перевірки № 408/15-213/33674232 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0000011510 від 05.01.2012 року, яким ТОВ "Кириківський цукровий завод" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельну ділянку з юридичних осіб на суму 1842119,12 грн. (основний платіж - 1625306,04 грн., штрафні (фінансові) санкції - 216812,72 грн.).
Подана позивачем в межах процедури адміністративного узгодження скарга на податкове повідомлення - рішення № 0000011510 від 05.01.2012 року задоволена частково. Рішенням від 22.02.2012 року за № 1223/10/10-105-5/7ск оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафної санкції у розмірі 36138,62 грн. скасовано, з урахуванням чого 06.03.2012 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від №0000081510, в якому визначено грошове зобов'язання позивача по орендній платі на сумі 1625306,40 грн. та штрафні санкції у розмірі 180679,10 грн.
Не погодившись із вищезазначеним рішенням відповідача, позивач для захисту своїх прав звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби від 06.03.2012 року № 0000081510.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що селищною радою не проводилась нормативно-грошова оцінка земель під проїздами, проходами, очисними спорудами, болотами під виробничим комплексом ТОВ "Кириківський цукровий завод", а так само не проводилось оприлюднення такої інформації в установленому порядку, застосуванню під час встановлення розміру орендної плати для ТОВ "Кириківський цукровий завод" підлягала сума 42,90 грн., визначена рішенням селищної ради від 10.02.2011 року з урахуванням пільг визначених рішенням селищної ради від 31.03.2011 року. Також судом не встановлено доказів на підтвердження викладених в акті перевірки висновків про порушення позивачем вимог законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин, а тому факти, вказані в акті перевірки від 22.12.2011 року № 408/15-213/33674232 щодо порушення позивачем вимог чинного законодавства слід вважати недоведеними.
Таким чином суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність захисту прав позивача та скасування податкового повідомлення-рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби від 06.03.2012 року № 0000081510.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Порядок оподаткування землі в Україні (з 01 січня 2011 року) визначається розділом XIII "Плата за землю" Податкового кодексу України. Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю віднесена до загальнодержавних податків і зборів.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про орендну плату" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Нормами Податкового кодексу України визначено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування.
Річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Статтею 271 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.09.2006 року між Кириківською селищною радою (орендодавцем) та ТОВ "Кириківський цукровий завод" (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1340274 м.кв., в тому числі забудовані землі 256254 м.кв., під проїздами проходами 113487 м.кв., під очисними спорудами 501627 м.кв., під болотами 468906 м.кв. Розмір орендної плати складає 54000,0 грн.
Також матеріалами справи підтверджено, що 10.02.2011 року Кириківською селищною радою прийнято рішення "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель Кириківської селищної ради", якою затверджено базову вартість одного метра квадратного населеного пункту по смт. Кириківка, 42,90 грн./кв.м. Зазначене рішення оприлюднено в засобах масової інформації, районній газеті "Ворскла". До зазначеного рішення прийнято додаток № 6 яким визначено нормативну оцінку земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон.
31.03.2011 року Кириківською селищною радою Великописарівського району Сумської області, в зв'язку з проведення нормативної грошової оцінки земель, прийнято рішення, яким вирішено переглянути діючі договори оренди на земельні ділянки з приватними організаціями, розміщеними на території селищної ради, укласти додаткові угоди до діючих договорів оренди враховуючи вид діяльності, а саме ТОВ "Кириківський цукровий завод" - 3% від нормативно-грошової оцінки землі. Визначено, що нормативно-грошова оцінка становить 66236341,0 грн. Орендну плату за січень, лютий та березень 2011 року залишити по попередньому розрахунку і сплаті. З 01.04.2011 року оренду плату сплачувати щомісячно по нових розрахунках згідно нової грошової оцінки.
Рішенням Кириківської селищної ради від 21.12.2011 року внесено уточнення до рішення від 31.03.2011 року в частині розміру нормативно-грошової оцінки землі, а саме 59615387,00 грн.
Відповідач, здійснюючи нарахування орендної плати за період з січня-березня 2011 року визначав розмір орендної плати земельної ділянки, розташованої в межах населеного пункту з чисельності населення, відповідно до п.275.1 ст.275 Податкового Кодексу України.
Відповідно до п.275.1 ст.275 ПК України ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються в розмірах групи населених пунктів з чисельністю від 3 до 10 тисяч осіб за 1 кв.м. 0,48 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач виходив з того, що чисельність населення по Кириківській селищній раді становить більше 3000 осіб, проте колегія суддів не може погодитись, оскільки такі висновки контролюючого органу ґрунтуються на припущеннях та матеріали справи не містять доказів того, що в період з 01.01.2011 року по 01.04.2011 року кількість населення в смт. Кириківка була понад 3000 осіб.
Колегія суддів зазначає, що довідка Кириківської селищної ради від 09.08.2012 року містить відомості щодо численності населення станом на 01.01.2011 року, а доказів чисельності населення в смт. Кириківське за період з січня по березень 2011 року в матеріалах справи не має.
Відповідно до п.284.1 ст.284 ПК України селищні ради можуть встановлювати пільги щодо земельного податку, що сплачуються на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.
Відповідачем за період з січня по березень 2011 року донараховано позивачу сума по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, що підлягає сплаті до місцевого бюджету без урахування пільг, встановлених рішенням Кириківської селищної ради від 31.03.2011 року.
Колегія суддів звертає увагу на те, що донараховуючи орендну плату за квітень-листопад 2011 року відповідач виходив із розрахунку вартості земельної ділянки (нормативної грошової оцінки) одного квадратного метра в частині функціонального призначення в розрізі економіко-планувальних зон, а саме: 44,48 грн. під забудованими землями, 37,06 грн. під проїздами, проходами, 24,09 грн. під очисними спорудами, 16,68 грн. під болотами, проте як офіційно оприлюднена інформація нормативно грошової оцінки земель Кириківської селищної ради становить 42,90 грн., що підтверджується розрахунком Охтирської ОДПІ Сумської області від 29.10.2012 року.
Відповідно до листа відділу Держкомзему у Великописарівському районі від 17.09.2012 року вбачається, що нормативно-грошова оцінка земельних ділянок під виробничим комплексом ТОВ "Кириківський цукровий завод", а саме від проїздами, проходами, очисними спорудами, болотами окремо не проводилася, тому як проведена в цілому під виробничим комплексом за функцією використання "землі промисловості".
З долученої до матеріалів справи довідки від 26.08.2014 року № 741, виданої виконкомом Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області вбачається, що розмір орендної плати за земельну ділянку площею 1340274 м.кв. орендовану ТОВ "Кириківський цукровий завод" до проведення нормативно - грошової оцінки було визначено та затверджено на засіданні другої сесії Кириківської селищної ради п'ятого скликання 31.05.2006 року. До проведення нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, а саме, до 01.04.2011 року заборгованості по сплаті за оренду землі ТОВ "Кириківський цукровий завод" не має.
Враховуючи, що селищною радою не проводилась нормативно-грошова оцінка земель під проїздами, проходами, очисними спорудами, болотами під виробничим комплексом ТОВ "Кириківський цукровий завод", а так само не проводилось оприлюднення такої інформації в установленому порядку, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що застосуванню під час встановлення розміру орендної плати для ТОВ "Кириківський цукровий завод" підлягала сума 42,90 грн., визначена рішенням селищної ради від 10.02.2011 року з урахуванням пільг визначених рішенням селищної ради від 31.03.2011 року.
З огляду на положення ст.71 КАС України та беручи до уваги приписи п. 4.1 ст.4 Податкового кодексу України, котрими встановлена презумпція правомірності рішень платника податків, суд доходить до висновку, що поданих суб'єктом владних повноважень доказів є явно недостатньо для висновку про правомірність спірного податкового повідомлення - рішення.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Колегія суддів, враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем не надано, а судом першої інстанції не встановлено доказів на підтвердження викладених в акті перевірки висновків про порушення позивачем вимог законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин, погоджується з висновками суду першої інстанції, що факти, вказані в акті перевірки від 22.12.2011 року № 408/15-213/33674232 щодо порушення позивачем вимог чинного законодавства, є недоведеними, а тому податкове повідомлення - рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби від 06.03.2012 року № 0000081510 підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.14 року по справі № 2а-2707/12/2070 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26.08.2014р. по справі №2а-2707/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)П'янова Я.В.Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Курило Л.В.