МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
(вступна та резолютивна частини)
09 жовтня 2014 року Справа № 814/2334/14
м. Миколаїв
12:05
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В. В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Мартиненко Ю.З.,
представника позивачів: Миронець Л.А.,
представника відповідача:Корнукія В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за
за позовом:ОСОБА_3 АДРЕСА_4 ОСОБА_4 АДРЕСА_5 ОСОБА_5 АДРЕСА_5 ОСОБА_6 АДРЕСА_6 ОСОБА_7 АДРЕСА_7 ОСОБА_8 АДРЕСА_8 ОСОБА_9 (АДРЕСА_1, 55000) ОСОБА_10 АДРЕСА_9 ОСОБА_11 АДРЕСА_10 ОСОБА_12 (АДРЕСА_2, 54042) ОСОБА_13 АДРЕСА_11 ОСОБА_14 АДРЕСА_12 ОСОБА_15 АДРЕСА_13 ОСОБА_16 АДРЕСА_14 ОСОБА_17 АДРЕСА_15 ОСОБА_18 АДРЕСА_16 ОСОБА_19 АДРЕСА_17 ОСОБА_20 АДРЕСА_18 ОСОБА_21 АДРЕСА_19 ОСОБА_22 АДРЕСА_20 ОСОБА_23 АДРЕСА_21 ОСОБА_24 АДРЕСА_22 ОСОБА_25 АДРЕСА_17 ОСОБА_26 АДРЕСА_23 ОСОБА_27 (АДРЕСА_3, 56301) ОСОБА_28 АДРЕСА_24 до відповідача:Головного управління Держземагентства України у Миколаївській області (вул. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034), про:визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, Керуючись статтями 11, 71, 94, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовів відмовити.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.В. Птичкіна
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 жовтня 2014 року Справа № 814/2334/14
м. Миколаїв
12:05
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В. В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Мартиненко Ю.З.,
представника позивачів: Миронець Л.А.,
представника відповідача:Корнукія В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за
за позовом:ОСОБА_3 АДРЕСА_4 ОСОБА_4 АДРЕСА_5 ОСОБА_5 АДРЕСА_5 ОСОБА_6 АДРЕСА_6 ОСОБА_7 АДРЕСА_7 ОСОБА_8 АДРЕСА_8 ОСОБА_9 (АДРЕСА_1, 55000) ОСОБА_10 АДРЕСА_9 ОСОБА_11 АДРЕСА_10 ОСОБА_12 (АДРЕСА_2, 54042) ОСОБА_13 АДРЕСА_11 ОСОБА_14 АДРЕСА_12 ОСОБА_15 АДРЕСА_13 ОСОБА_16 АДРЕСА_14 ОСОБА_17 АДРЕСА_15 ОСОБА_18 АДРЕСА_16 ОСОБА_19 АДРЕСА_17 ОСОБА_20 АДРЕСА_18 ОСОБА_21 АДРЕСА_19 ОСОБА_22 АДРЕСА_20 ОСОБА_23 АДРЕСА_21 ОСОБА_24 АДРЕСА_25 ОСОБА_4 АДРЕСА_5 ОСОБА_5 АДРЕСА_5 ОСОБА_6 АДРЕСА_6 ОСОБА_7 АДРЕСА_7 ОСОБА_8 АДРЕСА_8 ОСОБА_9 (АДРЕСА_1, 55000) ОСОБА_10 АДРЕСА_9 ОСОБА_11 АДРЕСА_10 ОСОБА_12 (АДРЕСА_2, 54042) ОСОБА_13 АДРЕСА_11 ОСОБА_14 АДРЕСА_12 ОСОБА_15 АДРЕСА_13 ОСОБА_16 АДРЕСА_14 ОСОБА_17 АДРЕСА_15 ОСОБА_18 АДРЕСА_16 ОСОБА_19 АДРЕСА_17 ОСОБА_20 АДРЕСА_18 ОСОБА_21 АДРЕСА_19 ОСОБА_22 АДРЕСА_20 ОСОБА_23 АДРЕСА_21 ОСОБА_24 АДРЕСА_22 ОСОБА_25 АДРЕСА_17 ОСОБА_26 АДРЕСА_23 ОСОБА_27 (АДРЕСА_3, 56301) ОСОБА_28 АДРЕСА_26 ОСОБА_25 АДРЕСА_17 ОСОБА_26 АДРЕСА_23 ОСОБА_27 (АДРЕСА_3, 56301) ОСОБА_28 АДРЕСА_24 до відповідача:Головного управління Держземагентства України у Миколаївській області (вул. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034), про:визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_28, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_18, ОСОБА_29, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_17, ОСОБА_16, ОСОБА_15, ОСОБА_30, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_13, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_11, ОСОБА_10 (надалі - позивачі) звернулись до суду з адміністративними позовами, в яких просили визнати протиправними дії Головного управління Держземагентства у Миколаївській області (надалі - Управління або відповідач) щодо відмови у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах території Краснопільської, Великовеселівської, Іванівської сільських рад Врадіївського району Миколаївської області; про зобов'язання Управління надати дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах території Краснопільської, Великовеселівської, Іванівської сільських рад Врадіївського районі Миколаївської області.
В обґрунтування вимог позивачі вказали, що Управління, в порушення норм Земельного кодексу України, прийняло рішення про відмову у наданні дозволів.
Управління надало письмові заперечення проти адміністративного позову (т. с. 1, ар. 28-30, 56-59), в яких вказало, що земельні ділянки, з приводу надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо їх відведення у власність звернулись позивачі, є землями комунальної власності, і розпорядження такими земельними ділянками є компетенцією органів місцевого самоврядування.
В судовому засіданні представник позивачів вимоги позовів підтримала, представник Управленні просив у задоволенні позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд
В С Т А Н О В И В:
У липні 2014 року ОСОБА_3 та інші позивачі звернулися до Управління із заявами такого змісту: «Прошу розглянути можливість щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства (для ведення садівництва, для ведення фермерського господарства) орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного (населених) пункту, яка знаходиться на території Краспопільської ради Врадіївського району Миколаївської області земель із державної власності у межах норм безоплатної приватизації (окрім фермерського господарства). Право на безоплатну приватизацію по вищезазначеному цільовому призначенню не використав» (т. с. 1, ар. 17).
Відповідно до графічних матеріалів, що були додані до заяв (т. с. 1, ар. 6, т. с. 3, ар. 5, т. с. 4, ар. 5, т. с. 5, ар. 5, т. с. 6, ар. 5, т. с. 7, ар. 5, т. с. 8, ар. 5, т. с. 9, ар. 5, т. с. 10, ар. 5, т. с. 17, ар. 6), ОСОБА_3, ОСОБА_28, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_14 були зацікавлені в одержанні земельних ділянок, що знаходяться на території Краснопільської сільської ради (с. Федорівка).
Відповідно до графічних матеріалів, що були додані до заяв (т. с. 2, ар. 5, т. с. 22, ар. 5), ОСОБА_12 і ОСОБА_13 були зацікавлені в одержанні земельних ділянок, що знаходяться на території Великовеселівської сільської ради (с. Новоолексіївка).
Відповідно до графічних матеріалів, що були додані до заяв (т. с. 11, ар. 5, т. с. 12, ар. 5, т. с. 13, ар. 5, т. с. 14, ар. 5, т. с. 15, ар. 5, т. с. 16, ар. 5, т. с. 18, ар. 5, т. с. 19, ар. 5, т. с. 20, ар. 5, т. с. 21, ар. 5, т. с. 23, ар. 5, т. с. 24, ар. 5, т. с. 25, ар. 5, т. с. 26, ар. 5), ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_17, ОСОБА_16, ОСОБА_15, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_11, ОСОБА_10 були зацікавлені в одержанні земельних ділянок, що знаходяться на території Іванівської сільської ради (с. Захарівка).
22.07.2014 Управління направило позивачам відповіді (т. с. 1, ар. 4, т. с. 2, ар. 4, т. с. 3, ар. 4, т. с. 4, ар. 6, т. с. 5, ар. 6, т. с. 6, ар. 6, т. с. 7, ар. 6, т. с. 8, ар. 6, т. с. 9, ар. 6, т. с. 10, ар. 6, т. с. 11, ар. 4, т. с. 12, ар. 4, т. с. 13, ар. 4, т. с. 14, ар. 4, т. с. 15, ар. 4, т. с. 16, ар. 4, т. с. 17, ар. 5, т. с. 18, ар. 4, т. с. 19, ар. 4, т. с. 20, ар. 4, т. с. 21, ар. 4, т. с. 22, ар. 4, т. с. 23, ар. 4, т. с. 24, ар. 4, т. с. 25, ар. 4, т. с. 26, ар. 4) такого змісту: «… за результатами розгляду заяви, Управління … повідомляє, що відповідно до інформації відділу Держземагентства у Врадіївському районі Миколаївської області … земельна ділянка … відноситься до земель комунальної власності. Згідно ст. 122 Земельного кодексу України повноваженнями щодо передачі земельних ділянок у власність або користування у даному випадку належать органу місцевого самоврядування …».
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Як вказано у статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться зокрема у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм для ведення особистого селянського господарства земельних ділянок із земель державної або комунальної власності - у розмірі не більше 2,0 гектара.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені статтею 122 Земельного кодексу України. Так, згідно з частиною четвертою, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи (яким є Управління) передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Як стверджували позивачі, земельні ділянки, стосовно яких подавалися заяви, є земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної форми власності, в зв'язку з чим, на думку позивачів, Управління незаконно відмовило у задоволенні цих заяв.
Відповідно до наданих відповідачем пояснень, а також копій схем резервних територій Краснопільської, Великовеселівської та Іванівської сільських рад, витягів з Державного земельного кадастру (ар. с. 60-77), рішення Врадіївської районної ради народних депутатів від 31.01.1998 № 2 «Про затвердження меж населених пунктів» (ар. с. 85-89), земельні ділянки, в одержанні яких були зацікавлені позивачі, розташовані межах населених пунктів - сіл Федорівка, Новоолексіївка та Захарівка.
Таким чином, повноваження щодо передачі земельних ділянок у власність є компетенцією відповідних сільських рад, про що Управління роз'яснило позивачам у листах від 22.07.2014.
Суд зазначає, що листи відповідача не є рішеннями органу виконавчої влади про відмову у задоволенні клопотань позивачів.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що Управління діяло відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, статті 122 Земельного кодексу України, і не допустило порушення прав позивачів.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовів відмовити.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.В.Птичкіна
Постанова оформлена у відповідності до статті160 КАС України
та підписана суддею 14 жовтня 2014 року