Постанова № 41214289, 13.10.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2014
Номер справи
2а-9050/12/1370
Номер документу
41214289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2014 року Справа № 876/9464/13

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізко І.М.

суддів Левицької Н.Г., Сапіги В.П

за участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Львові Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 червня 2013 року по справі за позовом відкритого акціонерного товариства «Нафтопереробний комплекс - Галичина» до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Львові Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В :

Відкрите акціонерне товариство «Нафтопереробний комплекс - Галичина» (далі - позивач, ВАТ «НПК-Галичина») звернулося з адміністративним позовом до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великим платниками податків у м. Львові Державної податкової служби (далі - відповідач, СДПІ) про визнання нечинними та скасування податкових повідомленнь-рішеннь: № 0000840802/534/4221 від 13.06.2012 року, яким збільшено грошове зобов'язання за платежем: частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій на суму 585 984,38 грн., в т.ч. за основним платежем 468 787,50 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 117 196,88 грн.; № 0001020802/9099 від 04.09.2012 року, яким визначено грошове зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств (основний платіж) на суму 117 196,88 грн.; № 0000510808/9100 від 04.09.2012 року, яким визначено грошове зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств (штрафні (фінансові) санкції) в сумі 29 299,22 грн. При цьому, податкові повідомлення-рішення № 0001020802/9099 від 04.09.2012 року та № 0000510808/9100 від 04.09.2012 року були винесені з урахуванням рішення ДПС у Львівській області від 30.08.2012 року № 18456/10/10-2005/1522, прийнятого за результатами розгляду первинної скарги ВАТ «НПК-Галичина», згідно з яким податкове повідомлення-рішення № 0000840802/534/4221 від 13.06.2012 року залишено без змін; скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000830802/535/4223 від 13.06.2012 року в частині штрафної санкції у розмірі 29 299,22 грн., застосованої з посиланням на п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін; застосовано штрафну (фінансову) санкцію з податку на прибуток у розмірі 29 299,22 грн. відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог покликання маються на те, що висновки органу державної податкової служби щодо виявлених порушень з боку ВАТ «НПК-Галичина», які містяться акті № 175/08-20/00152388 від 24.05.2012 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ВАТ «НПК-Галичина» (ЄДРПОУ 00152388)», на підставі якого було винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, не ґрунтуються на вимогах податкового законодавства.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05 червня 2013 року позовні вимоги задоволено повністю. Суд виходив з того, що оскільки в перелік податків встановлених у ст.ст. 14,15 Закону України «Про систему оподаткування» та ст..ст. 9, 10 ПК України, відсутній такий податок «як частина чистого прибутку(доходу)», відтак не є податковим платежем, тому має місце безпідставне притягнення позивача до відповідальності.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та прийняти рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В основному покликання маються на те, що законодавство встановлює особливості регулювання розподілу чистого прибутку, порядку та строків виплати дивідендів господарськими товариствами у статутному капіталі яких є корпоративні права держави. Такі повинні сплачувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів у розмірі базових нормативів, встановленому КМУ на відповідний рік до 01.06.2009 року.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, прийшла до наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно даних виписки з реєстру власників цінних паперів Фонду державного майна України належить 217 668 739 штук простих іменних акцій ВАТ «НПК-Галичина», що становить 25 відсотків акцій товариства.

Під час перевірки документально підтверджено, що ВАТ «НПК-Галичина», у статутному фонді якого є корпоративні права держави, провадить діяльність у галузі, реалізацію державної політики в якій забезпечує Мінпаливенерго, а для таких підприємств встановлений базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2008 році в розмірі 15 відсотків.

У період з 10.05.2012 року по 23.05.2012 року посадовою особою СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові ДПС проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ВАТ «НПК-Галичина» з питань достовірності обчислення та повноти сплати частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, за 2008 рік, а також, авансового внеску з податку на прибуток, нарахованого на суму дивідендів, призначених для виплати.

За результатами перевірки складений акт № 175/08-20/00152388 від 24.05.2012 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ВАТ «НПК-Галичина» (ЄДРПОУ 00152388)» (далі - Акт перевірки).Перевіркою встановлено, зокрема, порушення ВАТ «НПК-Галичина» ст. 59, 60 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» (із внесеними змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2009 року «Про затвердження базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави», п.п. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції від 22.05.1997 року (із внесеними змінами та доповненнями). ВАТ «НПК-Галичина» не нараховано і не сплачено у встановлений законодавством термін частину чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету господарськими організаціями на суму 468 787,50 грн., авансовий внесок з податку на прибуток за 2008 рік в сумі 117 196,88 грн.

На підставі Акта перевірки, СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові ДПС винесено податкові повідомлення-рішення: № 0000840802/534/4221 від 13.06.2012 року, яким ВАТ «НПК-Галичина» визначено до сплати 468 787,50 грн. частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій і 117 196,88 грн. штрафних (фінансових) санкцій; № 0001020802/9099 від 04.09.2012 року, яким ВАТ «НПК-Галичина» визначено до сплати 117 196,88 грн. податку на прибуток приватних підприємств; № 0000510808/9100 від 04.09.2012 року, яким визначено грошове зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств 29 299,22 грн. штрафної (фінансової) санкції.

Згідно із п. 3 Порядку формування та реалізації дивідендної політики держави, затвердженого постановою КМУ від 12.05.2007 року № 702, прийнятим у відповідності до ст. 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», з урахуванням галузевих особливостей, виду господарської діяльності та обсягу прибутку, одержаного господарськими організаціями у минулих роках, на підставі показників передбачених державним бюджетом і основними напрямками бюджетної політики на наступний бюджетний період, Мінфін та Мінекономіки до 20 березня року, що передує плановому, готують і подають Фондові державного майна пропозиції щодо встановлення базових нормативів частини прибутку, який спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарської організації у поточному фінансовому році. Базові нормативи частини прибутку, яка спрямовується на виплату дивідендів, щороку затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 8 ст. 59 Закону України від 26.12.2008 року № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (із змінами та доповненнями) (надалі Закон № 835-VI) установлено, що господарські товариства, у статутному фонді яких є корпоративні права держави (крім Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»), сплачують до 1 червня 2009 року до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2008 рік, пропорційно розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

Порядок відрахування частини чистого прибутку(доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 2 ст. 59 Закону № 835-VI).

Водночас, статтею 60 Закону № 835-VI встановлено, що у разі неприйняття господарськими товариствами, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, та господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, частка держави яких складає не менше 50 відсотків (крім закритого акціонерного товариства «Укргаз-Енерго»), рішення про нарахування дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006, 2007 та 2008 роки до 1 червня 2009 року, такі господарські товариства сплачують частину чистого прибутку до державного бюджету у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, до 1 червня 2009 року.

З аналізу вищеназваних норм випливає, що законодавство встановлює особливості регулювання розподілу чистого прибутку, порядку та строків виплати дивідендів господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави. Такі товариства, в силу закону, у разі прийняття рішення про виплату дивідендів за підсумками календарного року, повинні спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів у розмірі базових нормативів, встановленому Кабінетом Міністрів України на відповідний рік, до 1 червня 2009 року.

Колегія суддів зазначає про помилковість визначення податковим органом такого внеску, як частина прибутку (доходу), що мала сплачуватися до загального фонду Державного бюджету акціонерною компанією, у статутному фонді якої державі належать частки (акції, паї), яким є підприємство позивача, у якості податкового зобов'язання у порядку, визначеному Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, який був спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) і сплати штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

У податкового органу не було правових підстав вважати суму вказаних внесків податковим зобов'язанням, та, відповідно, визначати таку суму, застосовуючи положення п.п.«б»п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, та визначати позивачеві штрафні санкції на підставі п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 цього ж Закону, оскільки у складі переліку загальнодержавних податків та зборів, встановленого ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-XII, викладеного Законом України від 18.02.1997 року №77/97-ВР в новій редакції (із змінами та доповненнями, у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), відсутній такий платіж, як частина прибутку (дивіденди), що сплачуються до бюджету таким суб'єктом господарювання, як акціонерне товариство у статутному фонді якого є державна частка.

Таким чином, виплати мали бути здійснені на виконання вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», а не в наслідок рішень емітента корпоративних прав, на підставі ст. 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування», і виплати на виконання вимог цього ж Закону не можуть ототожнюватися з дивідендами, поняття яких визначається п.1.9 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про правомірність визначення позивачеві контролюючим органом до сплати до загального фонду Державного бюджету України частину чистого прибутку відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах, що передбачено ст.ст. 59, 60 Закону України «Про Державний бюджету України на 2009 рік». Визначення ж такого платежу у якості податкового зобов'язання на підставі п.п. «б»п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ та штрафних санкцій на підставі п.п.17.1.3 п. 17.1 ст. 17 цього ж Закону є неправомірним, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, відтак слід звернути увагу зокрема, на судові рішення ВАСУ від 16.02.2011 року №К-5447 та ВСУ від 10.10.2011 року.

Проаналізувавши вищенаведене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються частково суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також має місце невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198 п.3 ч.2, 202, 205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Львові Державної податкової служби задоволити частково, скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 червня 2013 року по справі № 2а-9050/12/1370 в частині визначення суми 468787,5 грн. сумою податкового зобов'язання відкритого акціонерного товариства «Нафтопереробний комплекс - Галичина» та в частині застосування штрафних санкцій в сумі 117196,88 грн.

Врешті постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 червня 2013 року по справі № 2а-9050/12/1370 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня виготовлення ухвали в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І.М. Обрізко

Судді Н.Г. Левицька

В.П. Сапіга

Повний текст виготовлено 20.10.2014 року