КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/533/14 Головуючий у 1-й інстанції: Д'яков В.І. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
У Х В А Л А
Іменем України
16 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміну розміру посадового окладу, з якого йому призначена пенсія; зобов'язати повідомити Пенсійний фонд України про такі зміни розміру посадового окладу, встановленого Штатом Північного територіального управління військової служби правопорядку №34/051-51 (із змінами, затвердженими 18 липня 2013 року начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України), для перерахунку його пенсії.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. На обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 455, Міністерство оборони України повинно повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям тільки у випадку прийняття рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Кабінетом Міністрів України. Прийняття ж рішення про зміну розміру грошового забезпечення іншими суб'єктами владних повноважень не є підставою для вчинення відповідачем відповідних дій.
Перевіривши доводи апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи письмовими доказами колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_3 проходив військову службу в Північному територіальному управлінні Військової служби правопорядку на посаді начальника відділу спеціального призначення, з якої був звільнений на пенсію.
Штатом №34/051-51 Північного територіального управління військової служби правопорядку, затвердженим начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України встановлені посадові оклади військовослужбовців даного Управління.
Так, згідно даного штату позивачеві, як начальнику відділу спеціального призначення, був встановлений посадовий оклад у розмірі 1185,00 грн., з якого була обрахована його пенсія.
18 Липня 2013 року начальником Генерального штабу Головнокомандувачем Збройних Сил України затверджені зміни до штату Управління № 34/051-51, якими змінені розміри посадових окладів офіцерів Управління, які введені в дію 24 вересня 2013 року.
Так, з 24 вересня 2013 року посадовий оклад начальника відділу спеціального призначення встановлений в розмірі 1340,00 грн.
29 Листопада 2013 року ОСОБА_3 звернувся до Міністерства оборони України із заявою, в якій просив повідомити Пенсійний фонд України про відповідні зміни посадових окладів, а в разі якщо таке повідомлення відбулося, - зазначити його реквізити.
Листом від 10.12.2013 №248/3/6/1929/2031 Міністерство оборони України відмовило ОСОБА_3 в задоволенні його заяви, пославшись на те, що посадовий оклад був змінений не постановою Кабінету Міністрів України.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не повідомляючи Пенсійний фонд України про зміну розміру посадового окладу, з якого позивачу призначена пенсія, діяв протиправно, оскільки посадовий оклад посади, з якої він був звільнений позивач, змінений у відповідності до чинного законодавства в межах наданих прав начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Разом з тим, наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 року № 707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України» установлені схеми посадових окладів осіб офіцерського складу.
Так, пунктом 3 даного наказу начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України надано право затверджувати окремі схеми розмірів посадових окладів за новими посадами офіцерського складу органів військового управління, військових частин, установ та організацій Збройних Сил України згідно з додатком 6 до наказу (крім центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, які затверджує Міністр оборони України), надані розробниками штатів та попередньо погоджені з Департаментом фінансів Міністерства оборони України.
Отже наведені норми дають можливість стверджувати, що Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, а Міністр оборони України, у свою чергу, надав таке право начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України.
Так, саме штатом №34/051-51 Північного територіального управління військової служби правопорядку, затвердженим начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України, встановлені посадові оклади військовослужбовців даного Управління.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону
України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення
Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрація
Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України на підставі прийнятого рішення щодо зміни одного з видів грошового забезпечення, повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 цього порядку та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт 3 цього Порядку).
Згідно абзацу 2 п. 3 Порядку довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені з служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що оскільки посадовий оклад посади, з якої був звільнений позивач, змінений у відповідності до чинного законодавства відповідач зобов'язаний повідомити Пенсійний фонд України про зміну розміру посадового окладу, а відсутність такого повідомлення є протиправною бездіяльністю.
Поряд з цим, посилання апелянта на те, що Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 05.03.2001 року №75 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.03.2001 року за №251/5442, якими керувався суд першої інстанції, є таким, що втратили чинність, колегія суддів вважає необгрунтованими, адже аналогічний зміст містять п.п. 4.1, 4.3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 за №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №638/5442, тобто таке порушення норм матеріального права не призвело до неправильного вирішення справи, а тому не може бути підставою до скасування оскаржуваного рішення.
Таким чином доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, а підстав для скасування оскаржуваної постанови суду, - немає.
Керуючись ст.ст.160, 167, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2014 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Мамчур Я.С
Шостак О.О.