Ухвала суду № 41199113, 20.10.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2014
Номер справи
2а-1505/11/1370
Номер документу
41199113
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2014 року Справа № 9104/58775/11

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Шинкар Т.І., Макарика В.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу державної податкової інспекції в м. Ужгороді Закарпатської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2011 року у справі за позовом ДТГО «Львівська залізниця» до державної податкової інспекції в м. Ужгороді Закарпатської області, третя особа спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В :

ДТГО «Львівська залізниця» звернулось в суд першої інстанції з адміністративним позовом до державної податкової інспекції в м. Ужгороді Закарпатської області, третьої особи спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові в якому просило визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 31.01.2011 року № 0000232341/0.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2011 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Ужгороді № 0000232341/0 від 31.01.2011 року.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції державна податкова інспекція в м. Ужгороді Закарпатської області оскаржила його в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі зазначає, що за результатами невиїзної перевірки відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» (правонаступник ВП «Станція Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця») з питань правильності нарахування та сплати податку на прибуток не від господарської діяльності залізничного транспорту - за період з 01.10.2008р. по 30.06.2010р. (акт перевірки від 19.01.2011р. №72/23-1/10/01071166) встановлено, що відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» (правонаступник ВП «Станція Ужгород» ДТГО «Львівська заявниця») за період з 01.01 2010р. по 30.06.2010р. отримав 36039,00грн. доходу від не господарської діяльності залізничного транспорту.

Перевіркою (акт перевірки від 19.01.2011р. №72/23-1/01071166) встановлено, що ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» в порушення пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» занизив скоригований валовий доход, в результаті чого перевіркою донараховано 9009.75грн. податку на прибуток, від неосновної діяльності залізничного транспорту.

Переліком робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту(затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1998 р. №173) визначено роботи(послуги), що виконуються(надаються) підрозділами основної діяльності залізниць: поточне утримання, профілактичний огляд, обслуговування та всі види ремонту основних фондів, інвентаря, що використовуються в основній господарській діяльності, експлуатація локомотивів, вагонів, дизель- та електропоїздів, їх екіпірування та прибирання; підготовка вагонів і контейнерів до перевезень; маневрова робота, супроводження поїздів; продаж квитків; навантаження, перевантаження, розвантаження, приймання, видавання та кріплення вантажів, перевірка правильності їх навантаження та кріплення; перестановка вагонів; охорона вантажів, основних, засобів, інвентаря; утримання смуги відведення, пристроїв захисту віл снігу, піску та впрошування захисних лісонасаджень; збір та опрацювання інформації з перевезень. випробувальні роботи на залізницях; довідково-інформаційні операції щодо роботи залізничного транспорту; роботи, пов'язані з ліквідацією пожеж, аварій та катастроф, якщо вони виконуються відновними і пожежними поїздами, які перебувають на балансі залізниць, роботи, пов'язані з технологічною обробкою перевізних документів; забезпечення пасажирів постільними речами; водо-та електропостачання;

Згідно примітки до вказаного Переліку робіт (послуг, що належать до основної діяльності залізничного транспорту:

1.Основна діяльність залізничного транспорту є складовою частиною загальної господарської діяльності і означає діяльність усіх взаємопов'язаних підприємств та структурних підрозділів галузі, спрямовану на виконання єдиного перевізного процесу.

2.Основна діяльність залізниць - діяльність усіх взаємопов'язаних підрозділів. що входять до складу залізниць, спрямована на виконання і обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційна (перевізна) та підсобно-допоміжна діяльність, пов'язана з обслуговуванням експлуатаційної , діяльності,

3.Експлуатаційна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, безпосередньо пов'язана з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо.

4.Підсобно-допоміжна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів. пов'язана з виконанням ряду допоміжних операцій та організацією виробництві продукція (послуги) яких використовується переважно для потреб експлуатаційної діяльності залізниць.

Враховуючи викладене, апелянт вважає, що прибуток одержаний від операцій, не пов'язаних з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо, вважається прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту.

Відповідно до пункту 2.2 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту - затверджується Кабінетом Міністрів України. Управління залізниці є територіально-галузевими об'єднаннями, які засновані на державній власності, тобто зазначені суб'єкти господарювання є державними підприємствами.

Підпунктами 2.2.2 пункту 2.2 статті 2 Закону України «Про оподаткування

прибутку підприємств» визначено, що: доходи залізниць, одержані від господарської діяльності залізничного транспорту, визначаються у межах доходних надходжень, перерозподілених між залізницями у порядку, затверджуваному Кабінетом Міністрів України; платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничною транспорту, є підприємства залізничного, транспорту та їх структурні підрозділи.

ДПА України листом від 15.05.2006р. №5545/5/15-0315 роз'яснила, відповідно до

частини четвертої ст. 62 Господарського кодексу України підприємство є юридичною особою має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. Водночас ст.132 цього Кодексу визначено, що відокремленими підрозділами (структурними одиницями) господарської організації філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законом. Відокремлені підрозділи (структурні одиниці) господарських організацій визнаються суб'єктами господарювання, що здійснюють свою діяльність від імені цих господарських організацій без статусу юридичної особи.

Починаючи з 2004 р.. керівники структурних підрозділів управлінь залізниць

зверталися до податкових інспекцій міст та районів, де зареєстровані такі підрозділи, з

проханням зняти їх з обліку, як самостійних платників податку на прибуток з подальшим

включенням результатів їх діяльності до складу зведеної декларації з податку на прибуток по управліннях залізниці.

Разом цим управліннями залізниці було затверджено накази про здійснення централізованої сплати податку на прибуток структурними підрозділами управлінь залізниці, згідно з якими фінансово-економічні служби управлінь залізниці зобов'язано сплачувати податок на прибуток загальною сумою за структурні підрозділи залізниці з доходів, отриманих від усіх видів господарської діяльності, а не лише від основної діяльності залізничного транспорту.

При цьому апелянт зазначає, що чинною редакцією ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» не передбачено централізованої форми сплати податку на прибуток для підприємств залізничного транспорту та їх структурних підрозділів. Водночас пп.2.2.1 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом ДПА України від 19.02.98 р. № 80 та зареєстрованої в Мін'юсті України 16.03.98 р. за №172/2612 передбачено, що дія Інструкції поширюється на філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи платника податків. Згідно з п.4.1. вказаної Інструкції взяття на облік як платників податків - юридичних осіб та відокремлених підрозділів юридичних осіб здійснюється за їх місцезнаходженням відповідними органами державної податкової служби після внесення відомостей про них до Єдиного державного реєстру або у випадках, передбачених законодавством після присвоєння ідентифікаційних кодів за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України. Підставою для взяття на облік відокремленого підрозділу юридичної особи є надходження повідомлення про створення відокремленого підрозділу юридичної особи від державного реєстратора до органу державної податкової служби за місцезнаходженням відокремленого підрозділу (п. 4.4 Інструкції). Оскільки Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» для головного підприємства та його філій не передбачає такої форми сплати податку на прибуток, як централізована, при цьому платниками податку на прибуток є як головні підприємства, так і їх підрозділи, то сплата податку па прибуток, отриманий не від основної господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управлінь залізниці, які не мають статусу юридичних осіб, здійснюється цими підрозділами управлінь залізниці, які не мають статусу юридичних осіб, здійснюються цими підрозділами самостійно.

З урахуванням викладеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркував.

Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у м. Ужгороді проведено планову виїзну перевірку відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця», яка є правонаступником відокремленого підрозділу «Станція Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця», за наслідками якої складено акт № 72/23-1/10/25449675 «Про результати документальної невиїзної перевірки відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» (правонаступника відокремленого підрозділу «Станція Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця») щодо правильності нарахування та сплати податку на прибуток не від господарської діяльності за період з 01.10.2008 р. по 30.06.2010 р. у якому зазначено порушення позивачем п.п. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у зв'язку з тим, що відокремленим підрозділом ДТГО «Львівська залізниця» не визначено суму податкового зобов'язання та занижено податок на прибуток, який одержано не від господарської діяльності залізничного транспорту. На підставі зазначеного акту, за податковим повідомленням-рішенням від 31.01.2011 № 0000232341/0 ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 9009,75 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 2 252,44 грн., разом -11262,19 грн.

Розглядаючи спір суд першої інстанції правильно врахував, що відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України. Підпунктом 2.2.2. тієї ж статті передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України «Про залізничний транспорт» залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо. Частиною п'ятою ст. 4 вказаного Закону передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України. Тому суд першої інстанції підставно вважав, що поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи» і «структурні підрозділи залізниці» не можна ототожнювати, оскільки вони є різними. Крім того згідно ст. 5 цього ж Закону визначено, що майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю і управління ним здійснюється Укрзалізницею в межах повноважень, визначених чинним законодавством України.

Рішення про закріплення транспортних засобів та їх безоплатну передачу однією залізницею або підприємством залізничного транспорту загального користування іншим залізницям та підприємствам без зміни форми власності приймаються Укрзалізницею. Крім того, передача в оренду, обмін та надання в тимчасове користування, а також виведення з експлуатації рухомого складу і контейнерів, що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюються залізницями та підприємствами залізничного транспорту загального користування за погодженням з Укрзалізницею.

Пунктом 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою КМУ від 29.02.1996р. № 262, визначено, що до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансом.

Крім того суд вірно зазначив, що згідно з п. 1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Відповідно до п.п.3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

У даній спірній ситуації судом першої інстанції з'ясовано, що відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту. Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» у відповідності до вище вказаних вимог ГК України діє на підставі Статуту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 31.01.2006р. №80 та зареєстрованого державним реєстратором 06.02.2006 за №14151050051000929.

З урахуванням цього суд вірно вважав, що відокремлений підрозділ залізниці - Ужгородська дирекція залізничних перевезень не може відноситись до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, відповідно не може бути самостійним платником податку на прибуток. У зв'язку з чим, суд погоджується з доводами позивача, що Ужгородська дирекція залізничних перевезень не зобов'язана була подавати декларації з податку на прибуток в ДПІ у м. Ужгороді. Нормами Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності "залізничного транспорту, є управління залізниці.

Згідно пункту 1.32 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Крім того, розглядаючи спір суд першої інстанції врахував, і те що спірні правовідносини регламентовані листами-роз'ясненнями ДПА України від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116, від 10.07.2002р. № 10777/7/15-1117, згідно з якими платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб. У роз'ясненні ДПА України від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116 вказано, що платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб. Отже у вказаних роз'ясненні визначено два суб'єкти господарювання, які є платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, а саме: підприємство залізничного транспорту, яке є юридичною особою; структурний підрозділ підприємства залізничного транспорту, який є юридичною особою. А тому суд правильно вважав, що оскільки Ужгородська дирекція залізничних перевезень не відноситься ні до першої, ні до другої категорії, податок на прибуток, одержаний від діяльності цього відокремленого підрозділу, правомірно задекларований і сплачений юридичною особою -ДТГО «Львівська залізниця».

Відповідно до пп. "д" п.п.4.4.2 п.4.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення.

Враховуючи вище зазначене, суд дійшов обґрунтованого висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ужгороді Закарпатської області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2011 року у справі № 2а-1505/11/1370 - без змін

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді Т.І. Шинкар

В.Я. Макарик