ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 667/7217/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Дзиговський Ю.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
розглянувши в м. Одесі в порядку письмового провадження на підставі ч. 8 ст. 183-2 КАС України апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 23 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні (далі Управління ПФУ в м. Херсоні) про визнання протиправною відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації та матеріальної допомоги, як складових частин заробітної плати, з 24 квітня 2014 року.
В обґрунтування позову зазначалось, що ОСОБА_1 з 24 квітня 2014 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Проте, при визначенні розміру пенсії Управлінням ПФУ в м. Херсоні було порушено положення законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», а саме не враховано розмір інших виплат, зазначених в довідці про заробітну плату, що призвело до зменшення розміру пенсії.
Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 23 вересня 2014 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, позивач в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Так, судом не прийнято до уваги положення ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» щодо визначення виплат (доходів) для обчислення пенсії державним службовцям. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність її часткового задоволення.
Судом встановлено, що позивач з 24 квітня 2014 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
04 червня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених в довідці Департаменту фінансів Херсонської обласної державної адміністрації від 30 травня 2014 року № 09-26/222.
Протоколом комісії Управління ПФУ в м. Херсоні від 13 червня 2014 року за № 42 позивачу відмовлено у такому перерахунку.
Обставини справи сторонами не оспорюються.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що індексація та матеріальна допомога не включаються до складу заробітної плати у розумінні ст. 33 Закону України «Про державну службу», розмір яких враховується при обчисленні пенсії.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація та матеріальна допомога входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Згідно ч. 4 ст. 45 названого Закону перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених в довідці від 30 травня 2014 року № 09-26/222, ОСОБА_1 звернулась до відповідача лише 04 червня 2014 року.
Таким чином, з урахуванням наведених вище положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії підлягають задоволенню з 01 червня 2014 року.
Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України приходить до висновку про скасування постановленого судового рішення з винесенням нової постанови про часткове задоволення вимог позивача.
Керуючись ст. ст. 183-2, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 23 вересня 2014 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації та матеріальної допомоги як складових частин заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Департаменту фінансів Херсонської обласної державної адміністрації від 30 травня 2014 року № 09-26/222 з урахуванням індексації та матеріальної допомоги як складових частин заробітної плати, починаючи з 01 червня 2014 року.
В іншій частині відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: