Постанова № 41187614, 28.10.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2014
Номер справи
823/3083/14
Номер документу
41187614
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2014 року справа № 823/3083/14

10 год. 45 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді- Руденко А.В.,

при секретарі- Чемерин І.В.,

за участю позивача - ОСОБА_1 (особисто);

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання протиправною відмови у поверненні помилково сплаченого єдиного соціального внеску та зобов'язання повернути грошові кошти у сумі 11909 грн. 18 коп.,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області, в якому просить визнати дії Корсунь-Шевченківської ОДПІ у зв'язку з відмовою в поверненні помилково сплаченого єдиного соціального внеску неправомірними; зобов'язати Корсунь-Шевченківську ОДПІ здійснити повернення помилково сплаченої суми єдиного соціального внеску за 2012-2013 роки та І півріччя 2014 року в розмірі 11909 грн. 18 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.09.2014р. звернувся до Канівського відділення Корсунь-Шевченківського ОДПІ з проханням повернути йому, як пенсіонеру за віком, помилково сплачену суму єдиного соціального внеску в розмірі 11909 грн. 18 коп. за 2012-2013 роки та І півріччя 2014р., однак листом відповідача від 24.09.2014р. йому було відмовлено у поверненні коштів з посиланням на лист ДФС України № 237/7/99-99-17-03-01-17 від 24.07.2014р., згідно якого нарахування єдиного внеску пенсіонерам, яким призначено пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, призупиняється з 01.04.2014р., тому позивачу може бути повернуто єдиний внесок починаючи з ІІ кварталу 2014р., за умови затвердження механізму встановлення порядку такого повернення. Позивач не погоджується з вказаними підставами для відмови, та зазначає, що відповідачем порушено Порядок від 09.09.2013р. № 450, яким чітко вказано на процедуру повернення помилково сплачених коштів, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутися до суду для захисту своїх прав.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, про виклик до суду повідомлений належним чином, що підтверджується наявною у матеріалах справи розпискою.

Заслухавши пояснення позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Позивач ОСОБА_1 народився 13.12.1956р., що підтверджується паспортом позивача № НОМЕР_1.

Згідно пенсійного посвідчення від 10.04.2012р. № НОМЕР_2, позивачу призначено пенсію за віком.

Таким чином, позивачу призначено пенсію за віком при досягненні 55 річного віку.

23.09.2014р. позивач звернувся до Канівського відділення Корсунь-Шевченківського ОДПІ з заявою про повернення йому, як пенсіонеру за віком відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», помилково сплаченої суми єдиного соціального внеску в розмірі 11909 грн. 18 коп. за 2012-2013 роки та І півріччя 2014р. На підтвердження заявлених вимог позивач надав копії платіжних документів про сплату єдиного соціального внеску за 2012 рік на загальну суму 4572 грн. 42 коп., за 2013р. на загальну суму 4800 грн. 76 коп., за І півріччя 2014р. на загальну суму 2536 грн.

Згідно листа відповідача від 24.09.2014р. № 2862/23-14-17-039, позивачу було відмовлено у поверненні коштів з посиланням на лист ДФС України № 237/7/99-99-17-03-01-17 від 24.07.2014р., згідно якого нарахування по пенсіонерах пільгових категорій призупиняється з 01.04.2014р. Повернення можливе лише суми сплаченої за 2 квартал 2014р. після надання до ДПІ роз'яснення механізму коригування нарахованої суми Державною фіскальної службою України.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010, № 2464-VI ( у подальшому - Закон № 2464), який набрав чинності з 01.01.2011р.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

При цьому, частиною 4 статті 4 Закону №2464 визначено, що особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами (ч. 1 ст. 25 Закону № 2464)

Таким чином, пенсіонери, яким призначено пенсію за віком, у відповідності до ч. 4 ст.4 Закону № 2464 сплачувати єдиний внесок за 2012-2014р. не зобов'язані.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058 (у подальшому - Закон №1058) передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Разом з цим, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому частина третя вказаної статті чітко передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Тобто, зменшення пенсійного віку є пільгою особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, і не змінює вид пенсії, яка таким особам призначається, а саме: пенсія за віком відповідно до статті 26 Закону №1058, та обсяг прав, пов'язаних з набуттям такого статусу, зокрема щодо звільнення від сплати єдиного внеску.

Таким чином, позивач з дати призначення пенсії за віком звільнений від сплати єдиного внеску починаючи з 2012 року.

Згідно з п. 4 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, який затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. № 450 (далі Порядок № 450), повернення коштів здійснюється у випадках надміру або помилково сплачених сум єдиного внеску, безпідставно стягнених сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій або інших коштів (далі - кошти) на відповідний рахунок органу доходів і зборів, відкритий в органі Казначейства за балансовим рахунком 3719.

Повернення коштів у випадках, передбачених пунктом 4 цього Порядку (окрім випадку надходження до органу доходів і зборів рішення суду про визнання безпідставним стягнення ним з юридичних і фізичних осіб сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій), здійснюється виключно на підставі заяви платника про повернення надміру або помилково сплачених коштів, яка подається в довільній формі до органу доходів і зборів ( п. 5 Порядку № 450).

Структурний підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, одержавши від платника заяву, у строк не більше п'яти робочих днів проводить перевірку викладених у ній даних та у разі необхідності вимагає від платника та його посадових осіб надання додаткових документів, інформації та пояснень. У разі відмови в задоволенні заяви, платнику єдиного внеску структурним підрозділом органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається (надсилається) повідомлення за підписом посадової особи органу доходів і зборів із зазначенням причин відмови. У разі задоволення заяви, заява з відміткою про підтвердження повернення надміру або помилково сплачених коштів структурного підрозділу органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передається до координаційно-моніторингового підрозділу для підготовки висновку (п. 6 Порядку № 450).

Координаційно-моніторинговий підрозділ органу доходів і зборів у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання заяви з відміткою структурного підрозділу органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, про підтвердження повернення надміру або помилково сплачених коштів, на підставі даних інтегрованих карток платників готує висновки за формою, наведеною у додатку 1, та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру або помилково сплачених коштів (далі - Реєстр висновків) за формою, наведеною у додатку 2. Висновки реєструються в журналі обліку висновків про повернення надміру або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою, наведеною у додатку 3, та протягом одного робочого дня від дати реєстрації передаються до підрозділів фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку органу доходів і зборів згідно з Реєстром висновків для підготовки розрахункових документів (п. 7 Порядку № 450).

На підставі висновку у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня отримання Реєстру, до якого включено такий висновок, підрозділ фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку органу доходів і зборів здійснює повернення надміру або помилково сплачених коштів з рахунку, на який їх було сплачено, шляхом оформлення розрахункових документів та направлення їх відповідним органам Казначейства (п. 8 Порядку № 450).

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З вищезазначеної статті Кодексу вбачається, що особа може звернутися до адміністративного суду за захистом своїх прав в межах шестимісячного строку.

Оскільки позивач звернувся до суду 13.10.2014р., шестимісячний строк на оскарження дій відповідача щодо відмови у поверненні помилково сплаченого єдиного внеску та зобов'язання вчинити дії щодо повернення сплачених коштів, починається з 13.04.2014р.

Враховуючи ту обставину, що єдиний соціальний внесок за І півріччя 2014р. на загальну суму 2536 грн. був сплачений позивачем згідно квитанцій від 17.04.2014р. на суму 1268 грн., та від 17.07.2014р. на суму 1268 грн., тобто після 13.04.2014р. в межах шестимісячного строку звернення до суду, він є помилково сплаченим та підлягає поверненню позивачу.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови у поверненні позивачу помилково сплаченого єдиного внеску за І квартал 2014р. та зобов'язання вчинити дії по поверненню коштів за вказаний період на загальну суму 2536 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про повернення позивачу помилково сплаченого єдиного внеску за 2012 - 2013 роки, суд зазначає наступне.

Згідно наданих в судому засіданні пояснень позивача за 2012-2013 роки він добровільно сплачував єдиний внесок, хоча був обізнаний, що деякі підприємці оскаржували вимоги органів Пенсійного фонду України, та не сплачували кошти.

Таким чином, позивачем без поважних причин був пропущений шестимісячний строк звернення до суду, в частині повернення коштів за 2012-2013р. на загальну суму 9373 грн. 18 коп.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Оскільки позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду, позовні вимоги в частині повернення коштів за 2012-2013р., у відповідності до ст. 100 КАС України, підлягають залишенню без розгляду.

Згідно з ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області у поверненні ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2, АДРЕСА_1, 19000) помилково сплаченого єдиного соціального внеску за 2014 рік у сумі 2536 (дві тисячі п'ятсот тридцять шість) гривень.

Зобов'язати Корсунь-Шевченківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Черкаській області (ідентифікаційний код 21367331, вул. 206 Дивізії, 10а, м. Канів, Черкаська обл.) вчинити дії щодо повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2, АДРЕСА_1, 19000) помилково сплаченого єдиного соціального внеску за 2014 рік у сумі 2536 (дві тисячі п'ятсот тридцять шість) гривень.

В решті позовних вимог позовну заяву залишити без розгляду.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2, АДРЕСА_1, 19000) 36 (тридцять шість) гривень 56 копійок судового збору.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 03.11.2014р.

Суддя А.В. Руденко