Постанова № 41187612, 28.10.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2014
Номер справи
823/2967/14
Номер документу
41187612
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2014 року справа № 823/2967/14

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі - Чемерин І.В.,

представника позивача - Охват В.П. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні без фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Черкаси про визнання неправомірними дій та стягнення неприйнятих до відшкодування коштів,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Черкаси, в якому просить визнати дії неправомірними в частині відмови від прийняття до відшкодування сум виплаченої пенсії; стягнути заборгованість в сумі 3 788 грн. 95 коп.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог ст. 21 Закону України від 23.09.1999 року № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі Закон № 1105) не прийнято до заліку для відшкодування за червень 2014р. - серпень 2014р. фактичні витрати на виплату пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та внаслідок невідповідності вимогам законодавства актів Н-1 про нещасні випадки, всього на загальну суму 3 788 грн. 95 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що відповідно до статей 21, 28 Закону № 1105 Фонд соціального страхування від нещасних випадків здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги в разі настання страхового випадку, в тому числі виплату пенсій. Статтею 35 вказаного Закону та Інструкцією від 20.04.2011р. № 10 про порядок передачі Фонду документів, що підтверджують право застрахованого або членів його сім'ї на страхову виплату передбачений перелік документів, що подаються до робочих органів Фонду для призначення страхових виплат, а ст. 36 Закону № 1105 обов'язок Фонду розглядати справи про призначення страхових виплат та соціальних послуг на підстав заяви потерпілого та наявності усіх необхідних документів і приймати рішення про призначення у десятиденний термін. Оскільки ніяких документів відповідачу подано не було, то ніяких виплат і не проводиться. Витрати на виплату пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва ОСОБА_2 до відшкодування не підлягають, оскільки оригінал акту про нещасний випадок на виробництві не відповідає вимогам постанови Президіума ВЦСПС від 20.05.1966р., а саме: акт не затверджений головним інженером, не містить підпису. Акт про нещасний випадок ОСОБА_3 складено 18.03.2008р. відповідно до «Положения о расследовании и учете несчастных случаев на производстве», що затверджене урядом Російської федерації, з огляду на, що ОСОБА_3 застрахований в Російській федерації, та на нього положення ч. 2 ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» не поширюються. Щодо витрати на виплату пенсій тимчасовим переселенцям з Луганської області ОСОБА_4 та ОСОБА_5, то у відповідача відсутні докази, які саме пенсії їм виплачені.

Оскільки відповідач повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, суд відповідно до ч. 1 ст. 41 розглядає справу у його відсутність без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

Згідно з актами звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (а. с. 10, 13, 16) судом встановлено, що позивач поніс грошові витрати на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у червні 2014р. на суму 26 730 грн. 24 коп., у липні 2014р. - 26 850 грн. 68 коп., у серпні 2014р. - 27 102 грн. 18 коп.

Відповідачем прийнято до відшкодування витрати, понесені позивачем у червні 2014р. на суму 25 567 грн. 65 коп., у липні 2014р. - 25 688 грн. 09 коп., у серпні 2014р. - 25 638 грн. 41 коп.

Відповідно до таблиць розбіжностей до інформації про відшкодування відповідачем витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності нещасного випадку на виробництві або професійним захворюванням та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захварювання за червень-серпень 2014р. відповідач не прийняв до заліку для відшкодування витрати позивача за червень 2014р. - 1162 грн. 59 коп., за липень 2014р. - 1162 грн. 59 коп., за серпень 2014р. - 1463 грн. 77 коп., в тому числі 401 грн. 97 коп. витрати на виплату пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва пенсіонерам ОСОБА_2 у зв'язку з тим, що акт форми Н-1 про нещасний випадок на виробництві не відповідає вимогам законодавства; 2635 грн. 80 коп. витрати на виплату пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва пенсіонерам ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 у зв'язку з тим, що вказані пенсії виплачені громадянам держав-учасників СНД, які отримали каліцтво в державах СНД і переїхали на постійне місце проживання в Україну; 450 грн. витрати на виплату пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва пенсіонеру ОСОБА_3, у зв'язку з тим, що справа у відділенні відсутня, оскільки нещасний випадок стався в 2008 році в Росії; 301 грн. 18 коп. витрати на виплату пенсій тимчасовим переселенцям з Луганської області ОСОБА_4 та ОСОБА_5

Оцінюючи встановлені фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що витрати на виплату пенсії та доставку пенсій особам, які отримали каліцтво на підприємствах в Україні та республік колишнього СРСР на загальну суму 3037 грн. 77 коп. підлягають відшкодуванню, з наступних міркувань.

Порядок призначення та виплати пенсій регулюється Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-1У (у подальшому - Закон №1058).

Ст. 58 вказаного Закону визначає обов'язок Пенсійного фонду призначати пенсії та готувати документи для її виплати, забезпечувати своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання.

Відповідно до ст. 30 вказаного Закону пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства). При цьому передбачено, що пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Умови та порядок загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, регулюються Законом № 1105.

Відповідно до ст. 21 вказаного Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законом порядку своєчасно відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження здоров'я, в тому числі пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, відшкодування витрат на поховання.

Приписами ст. 25 Закону № 1105 обов'язок по проведенню зазначених страхових виплат покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду.

Відповідно до ч. 16 ст. 34 Закону № 1105 виплата пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання провадиться потерпілому відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення крім випадків, передбачених пунктом 2 статті 8 та статтею 9 цього Закону.

Відповідно до п. 5 ст. 24 Закону № 1105 Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів. Якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Розрахунки між Фондами здійснюються відповідно до Порядку відшкодування витрат, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. № 5-4/4 (у подальшому - Порядок відшкодування).

П. 4 Порядку відшкодування передбачає, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалась пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Проаналізувавши вказані приписи, суд приходить до висновку, що діючим законодавством обов'язок призначати та виплачувати застрахованим особам пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання покладено на органи Пенсійного фонду, а Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний приймати участь у фінансуванні витрат на виплату зазначених пенсій та відшкодовувати Пенсійному фонду понесені ним зазначені витрати.

Статтею 2 Закону №1105 визначено, що особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.

Відтак, пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, призначені до набрання чинності Законом №1105 відповідно до законодавства СРСР, чи іншого законодавства України повинні виплачуватись відповідно до вказаного Закону органами Пенсійного Фонду України з послідуючим відшкодуванням витрат по їх виплаті Фондом соціального страхування від нещасних випадків.

Судом встановлено, що ОСОБА_8 (акт № 35 від 20.09.1978 р. про нещасний випадок на виробництві), ОСОБА_7 (акт від 16.10.1985 р. про нещасний випадок на виробництві), ОСОБА_11 (акт від 21.04.1973 р. про нещасний випадок на виробництві), ОСОБА_10 (акт № 14 від 15.09.1969 р. про нещасний випадок на виробництві), ОСОБА_9 (акт № 30 від 24.05.1977 р. про нещасний випадок на виробництві), ОСОБА_6 (акт від 22.02.1974р. про нещасний випадок на виробництві), призначено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за законодавством колишнього СРСР, тому відповідно до ст. 2 Закону № 1105 витрати на її виплату підлягають відшкодуванню відповідачем.

Відповідно до ст. 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р. (далі - Угоди) пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Згідно ст. 5 Угоди ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.

П.1 ст. 6 Угоди призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Ст. 7 Угоди передбачено, що при переселенні пенсіонера в межах держав - учасниць Угоди виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим місцем проживання пенсіонера. Розмір пенсії переглядається відповідно до законодавства держави - учасниці Угоди за новим місцем проживання пенсіонера з дотриманням умов, передбачених пунктом 3 статті 6 цієї Угоди.

Судом встановлено, що нещасний випадок із ОСОБА_3 стався в 2008 році в м. Новоросійську Російської Федерації при виконанні робіт по будівництву мостів, однак пенсія по інвалідності призначена та виплачена в Україні, тому саме на державу Україна та її компетентні органи, зокрема органи Пенсійного фонду, у відповідності до ст. ст.. 1, 5, 6, 7 Угоди покладено обов'язок щодо виплати пенсій при переселенні пенсіонера в межах держав - учасниць Угоди. З огляду на вказані обставини позовні щодо стягнення з відповідача витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва пенсіонеру ОСОБА_3 в сумі 450 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо відмови у відшкодуванні витрат відшкодування виплати пенсій ОСОБА_12 у сумі 401 грн. 97 коп. суд зазначає, що, виходячи з положень ст. 21 та ст. 25 Закону № 1105, п. 4 Порядку відшкодування обставиною, яка є підставою для відшкодування призначеної пенсії, є її фактична виплата позивачем. Таким чином, недоліки акта про нещасний випадок не є підставою для відмови у такому відшкодуванні, у зв'язку з чим сума 401 грн. 97 коп. підлягає стягненню.

Стосовно позовних вимог про стягнення з відповідача витрат на виплату пенсій тимчасовим переселенцям з Луганської області ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у сумі 301 грн. 18 коп., суд зазначає наступне.

Згідно з розпорядженням УПФУ в м. Черкасах № 500295 від 11.08.2014р. ОСОБА_4 призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, а саме: чоловіка ОСОБА_13, який помер 10.10.1974р., внаслідок трудового каліцтва (або професійного захворювання); згідно з розпорядженням УПФУ в м. Черкасах № 500059 від 19.08.2014р. про те, що ОСОБА_5 призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, а саме чоловіка ОСОБА_14, який помер 13.02.1991р., внаслідок трудового каліцтва (або професійного захворювання).

Відтак, витрати УПФУ в м. Черкасах на виплату у червні-серпні 2014р. вказаних пенсій у сумі 301 грн. 18 коп. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підлягають відшкодуванню відповідачем.

Беручи до уваги встановлені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 94, 128, 159, 162, 163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Черкаси (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 255, ідентифікаційний код 25875030) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, ідентифікаційний код 37930126) витрати на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві у сумі 3 788 (три тисячі сімсот вісімдесят вісім) гривень 95 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у порядку письмового провадження - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 03.11.2014р.

Суддя А.В. Руденко