копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2014 р. Справа № 818/2477/14
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соколов В.М., розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті Управління Укртрансінспекції у Сумській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ФОП ОСОБА_1.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті Управління Укртрансінспекції у Сумській області (далі по тексту - відповідач, Управління Укртрансінспекції у Сумській області) про визнання протиправним та скасування постанови №034261 від 18.08.2014 про застосування адміністративного-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн. Свої вимоги позивач мотивує тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.27), у позовній заяві справу просив розглядати без його участі (а.с.6).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.26), про причини неявки, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 30.07.2014 державними інспекторами Управління Укртрансінспекції у Рівненській області під час перевірки транспортного засобу позивача було виявлено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, про що складено акт №000954, в якому зазначено, що водій ОСОБА_2 здійснював надання послуг з нерегулярних пасажирських перевезень за маршрутом «Ромни-Сколе-Ромни», про що свідчить договір із замовником транспортних послуг без протоколу перевірки та адаптації тахографа для транспортного засобу, чим порушив ст. 48 закону України «Про автомобільний транспорт», у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме ч. 1 абз. 3 надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів (а.с.7).
В акті також міститься пояснення водія ОСОБА_2 про те, що протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу мається від 09.06.2012.
18.08.2014 виконуючим обов'язки начальника управління Укртрансінспекції у Сумській області було винесено постанову про застосування фінансових санкцій №034261, відповідно до якої до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції в розмірі 1700,00 грн.(а.с.9). Копію постанови направлено на адресу позивача листом (а.с.8).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документами для нерегулярних пасажирських перевезень для автомобільного перевізника є ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України, а для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Варто зазначити, що порядок обліку робочого часу і часу відпочинку водіїв урегульовано Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07.06.2010.
Так, пунктом 6.1 вказаного Положення передбачено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Порядок використання тахографів визначено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 385 від 24.06.2010.
Так, відповідно до пункту 3.3 вказаної Інструкції, водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Крім того, відповідно до пункту 2.6 Інструкції пункти сервісу тахографів виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів (ЄУТР) періодично кожні два роки.
Натомість, на момент перевірки у ФОП ОСОБА_1 був відсутній дійсний протокол перевірки та адаптації тахографа для транспортного засобу.
З огляду на викладені вище обставини, ФОП ОСОБА_1 було порушено норми законодавства, що регулюють нерегулярні пасажирські перевезення, за що правомірно було винесено постанову №034261 від 18.08.2014 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті Управління Укртрансінспекції у Сумській області про визнання протиправною та скасування постанови №034261 від 18.08.2014 - відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.М. Соколов
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов