ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
08 жовтня 2014 рокум. Ужгород№ 807/2364/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Іванчулинець Д.В.
за участю секретаря судового засідання - Гринюка І.В.,
за участю сторін та осіб, які беруть участь у розгляді справи:
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Ліуша Б.Б. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції в Іршавському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_3 звернувся у Закарпатський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Державної податкової інспекції в Іршавському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області, якою просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24 червня 2014 року за № 13840-5.
У судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві та просив задовольнити позов повністю.
Представник відповідача заперечив проти заявлених позовних вимог з мотивів наведених у письмових запереченнях та просив відмовити позивачу повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
На виконання п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, Іршавською районною державною адміністрацією Закарпатської області було надано Державній податковій інспекції в Іршавському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області перелік орендарів з якими укладено договір оренди земельних ділянок на поточний рік.
Зокрема, серед вищезазначених договорів надано договір оренди землі від 03 травня 2007 року за № 2121983200-0407070500001 (а.с.8-12).
Судом встановлено, що 24 червня 2014 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" за № 13840-15, відповідно до якого позивачеві визначено суму податкового зобов'язання за платежем: орендна плата з фізичних осіб (код платежу - 13050500) в сумі 27923,33 грн. (а.с.19).
Відповідач обґрунтовує правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення наступним. Зміна розмірі орендної плати, яка була здійснена сторонами договору, вчинена не у спосіб передбачений законодавством, оскільки договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, зміни до договору набирають чинності в такому ж порядку, тобто після державної реєстрації. Також, додаток (додаткова угода) до договору оренди не набрала чинності, а отже не є укладеною, незважаючи на те, що був оформлений відповідно до вимог цивільного законодавства України, а саме: у письмовій формі, підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками. Також відповідач стверджує, що правочин не є вчинений у разі нездійснення його державної реєстрації, у випадку, якщо правочин підлягає державній реєстрації. Відповідачем вказано, що розпорядження за № 711 від 10.12.2007 року не наведено жодних обставин для зміни розміру орендної плати, а тому, у зв'язку з вищенаведеним податковим органом було проведено донарахування орендної плати.
Однак твердження відповідача є хибним, а мотиви необґрунтованими та таким, що не стосуються предмету розгляду даної справи, з наступних причин.
Згідно вимог договору оренди землі від 03 травня 2007 року орендодавець - Іршавська районна державна адміністрація з одного боку надає орендарям ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення - для риборозведення, яка знаходиться на території с. Горбок Доробратівської сільської ради в урочищі "Вовчі ями" за межами населеного пункту, контур НОМЕР_1. В оренду надано земельну ділянку загальною площею - 3,8998 кв.м., у тому числі - 3,6809 - під водоймами. Договір укладено строком на 49 років. Орендна плата, згідно умов договору, вноситься у грошовій формі у розмірі 0,5 грн. за 1 кв.м. загальною сумою 19499,00 грн., зокрема вона вноситься щоквартально в розмірі 3749,75 грн. не пізніше 15 числа, наступного кварталу. Розмір орендної переглядається один раз у п'ять років. У разі невнесення орендної плати, в строки визначені договором, справляється пеня у розмірі 2,0% несплаченої суми за кожний день прострочення.
Судом встановлено, що 23 квітня 2007 року головою Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області прийнято розпорядження за № 212 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди для риборозведення" (а.с.13,14).
Згідно вищезазначеного розпорядження затверджено проект відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди для риборозведення загальною площею 3,8998 га та передано в користування на 49 років громадянам ОСОБА_6 та ОСОБА_5 на території с.Горбок Доробратівської сільської ради в урочищі "Вовчі ями", за межами населеного пункту, контур НОМЕР_1 та встановлено орендну плату за використання земельної ділянки площею 3,8998 га в розмірі 0,50 грн. за 1 кв. м. на рік загальною сумою - 19499,00 грн.
10 грудня 2007 року головою Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області було прийнято розпорядження № 711 "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 23.04.2007 року № 212" (а.с.15).
Згідно вимог вищенаведеного розпорядження внесено зміни до розпорядження № 212 від 23.04.2007 року, а саме: у пункті 3 - встановити орендну плату за використання земельної ділянки площею 3,8998 га в розмірі 0,50 гривень за 1 квадратний метр на рік загальною сумою - 19499,00 грн. вказати так: встановити орендну плату за використання земельної ділянки площею 3,8998 га в розмірі 3,4 гривень за 0,01 га на рік загальною сумою 1325,17 гривень.
На виконання даного розпорядження за № 711 від 10.12.2007 року службовими особами Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області було внесено зміни до пункту 9 договору оренди землі від 03.05.2007 року шляхом корегування суми орендної плати із 19499,00 грн. на 1325,17 грн. з посиланням на вказаний нормативний акт. Ці зміни внесені шляхом викреслення з тексту договору суми 19499,00 грн. та внесення від руки запису - 1325,17 грн., а також рукописного тексту наступного змісту: Розпорядження № 711 від 10.12.07р.
На підставі скорегованого пункту 9 договору оренди землі від 03.05.2013 року позивачем, у відповідності до вимог абзацу в частини 1 статті 93 Земельного кодексу України, вносилась орендна плата у сумі 1325,17 грн. щорічно, що підтверджується наявним в матеріалах справи квитанціями (а.с.21-28).
Слід зазначити, що станом на день розгляду даної адміністративної справи договір оренди від 03 травня 2007 року та розпорядження голови Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області від 10 грудня 2007 року в судовому порядку не оскаржувалися, не скасовувалися, а тому є чинними.
Оскільки вищенаведений договір є чинним, орендна плата повинна справлятися у відповідності до його умов.
У відповідності до вимог статті 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Згідно вимог статті 639 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовились укласти у письмовій формі договір, щодо якого законом не встановлена письмова форма, такий договір є укладеним з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, щодо якого законом не вимагається нотаріальне посвідчення, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення. Договір про закупівлю, який укладається відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель", на вимогу замовника підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню та вважається укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.
А отже, договір укладено у відповідності до вимог статей 638 та 639 Цивільного кодексу України та зареєстрований у державному реєстрі земель.
У відповідності до вимог частини 1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
У відповідності до вимог статті 2 Закону України "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом України "Про оренду землі" та є обов'язковим при укладенні відповідних договорів. У відповідності до частини першої статті 22 цього закону, орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Підставою нарахування земельного податку, у відповідності до статті 13 Закону України "Про плату за землю" є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Частиною 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів. Розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
У відповідності до вимог статті 21 Закону України "Про оренду землі" та статті 8 Закону України "Про плату за землю" передбачено внесення змін у розмірі орендної плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.
Згідно вимог статті 30 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
У відповідності до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно вимог пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.
Відповідно до статті 19-1 Податкового кодексу України, державна податкова служба наділена повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, проте ініціативою вносити зміни в договори оренди землі відповідно до приписів Закону України "Про оренду землі" та Закону України "Про плату за землю" наділена одна зі сторін цих договорів. Податкові органи не вправі самостійно змінювати істотну умову договору оренди земельної ділянки, а саме: розміру орендної плати.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов висновку, що розрахунок нарахувань орендної плати з фізичних осіб щодо позивача згідно договору оренди від 03 травня 2007 року податковим органом проведено безпідставно, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 24.06.2014 року за № 13840-5, яким ОСОБА_5 додатково нараховано сплатити 27923,33 грн. орендної плати за оренду землі, - суперечить вимогам Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", а тому підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 128, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції в Іршавському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 13840-5 від 24.06.2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_5 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 73 (сімдесяти трьох) гривень 08 (восьми) копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
СуддяД.В. Іванчулинець