Провадження №2-а/537/118/2014 Справа № 537/3180/14-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.10.2014 року Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі головуючої судді Фадєєвої С.О., при секретарі Герасименко Л.М., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці Полтавської області про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії у належному розмірі,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці Полтавської області, де просить визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку та виплати пенсії по інвалідності йому, в розмірах, передбачених ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.01.2014 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок щомісячної основної державної пенсії по інвалідності йому з 01.01.2014 року по другій групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.ст. 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю позивача з 01.01.2014 року по другій групі інвалідності в розмірі 75% мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.ст. 50, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум та відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України звернути прийняту по справі постанову до негайного виконання.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що він має 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Положеннями ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивача віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Кременчуці Полтавської області, як одержувач пенсії по інвалідності внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. В 2014 році позивач звернувся до управління ПФУ в м. Кременчуці Полтавської області з заявою про проведення йому перерахунку державної та додаткової пенсії відповідно до розмірів та порядку, передбачених ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України. Листом управління ПФУ в м. Кременчуці Полтавської області позивачу було відмовлено у проведенні такого перерахунку та виплати пенсії у належному розмірі з тих підстав, що виплата державної та щомісячної додаткової пенсії проводиться відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210, якою визначається мінімальний розмір пенсії по інвалідності та розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам. Позивач вважає, що відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії та виплати у належному розмірі є протиправною, в зв'язку з чим він звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, при цьому завчасно надав суду заяву, згідно якої просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, при цьому направив на адресу суду заяву, згідно якої просить адміністративний позов ОСОБА_1 про перерахунок пенсії розглядати без участі представника відповідача, проти позовних вимог заперечує в повному обсязі. Також відповідач направив до суду письмове заперечення, в якому зазначив, що ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Кременчуці Полтавської області та отримує пенсію по інвалідності згідно з ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Так, позивач просить здійснити з 01.01.2014 року перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але відповідно до ст. 62 Закону роз'яснення порядку застосування цього Закону проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності. Постановою КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011 року встановлено порядок нарахування та виплати пенсії особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Зазначеною постановою затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 54, 57 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». П. 13 Порядку встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров'ю, відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в тому числі, інвалідам ІІ групи - 40 відсотків. Іншого порядку визначення розміру пенсії відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» законодавством про пенсійне забезпечення не встановлено. Розмір пенсії позивача визначено у відповідності з діючим законодавством про пенсійне забезпечення, тому підстав для нарахування та виплати позивачу основної державної та додаткової пенсії в інших розмірах відсутні. Таким чином враховуючи зазначене, відповідач просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
З урахування викладеного суд проводить розгляд справи за відсутності нез'явившихся сторін на підставі наявних матеріалів справи.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши і оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 04.05.2007 року та вкладкою № НОМЕР_2 до вказаного посвідчення.
Внаслідок захворювання пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС позивачу з 17.04.2007 року безстроково встановлено ІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою серії МСЕ-В1 № 003094 від 17.04.2007 року.
Сторонами визнається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Кременчуці Полтавської області та отримує пенсію по інвалідності згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З матеріалів справи вбачається, що позивачу основна та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується з 01.01.2014 року в розмірі, визначеному з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
Позивач звернувся з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України у м. Кременчуці Полтавської області з вимогою щодо здійснення йому з 01.01.2014 року перерахунку та виплати щомісячних державних пенсій відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області від 06.03.2014 року за вихідним № 67/І-07 позивачу в задоволенні заяви щодо перерахунку та виплати щомісячної державної пенсії відмовлено.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію (ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Частиною 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до першої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам 2 групи - 75% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч. 3 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», (у редакції Закону України від 05.10.2006 року №231-V) встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначив цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2.1, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
З аналізу норм діючого законодавства, а саме ЗУ «Про Державний бюджет України» на відповідні роки вбачається, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян у 2011 та 2012, 2013 бюджетних роках делеговано Кабінету Міністрів України.
Тобто, у період з 23.07.2011 року по 31.12.2013 рік розмір основної державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначався відповідно до вказаних постанов Кабінету Міністрів України.
В свою чергу, Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було передбачено обмежень щодо застосування ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому з 01.01.2014 рік діяли положення ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком, а особам, які є інвалідами ІІ групи і віднесені до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03.08.2014 року, доповнено Розділ «Прикінцеві положення» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2014 рік» пунктом 6-7, яким установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Так, з урахуванням внесених змін у Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», які набрали чинності 03 серпня 2014 року, починаючи з цієї дати до спірних правовідносин повинні застосовуватись положення Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», якою були визначені мінімальні розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, позивач у період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 рік має право на отримання основної державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, який встановлено положеннями ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії у належному розмірі за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 рік є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з цим суд не вбачає підстав для застосування ч. 2 ст. 256 КАС України, та вважає за необхідність допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 69, 70, 94, 158-163 , 167 КАС України, ст. 50, 54, 67 Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії у належному розмірі - задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області у здійсненні перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1, в розмірах, передбачених ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 рік.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області здійснити перерахунок щомісячної основної державної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.01.2014 року по 02.08.2014 рік по другій групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.ст. 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 з 01.01.2014 року по 02.08.2014 рік по другій групі інвалідності в розмірі 75% мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.ст. 50, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Крюківський районний суд м. Кременчука протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутніми під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: С.О.Фадєєва