Рішення № 41180051, 15.10.2014, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
15.10.2014
Номер справи
921/690/14-г/16
Номер документу
41180051
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" жовтня 2014 р.Справа № 921/690/14-г/16

Господарський суд Тернопільської області

у складі судової колегії: головуючої судді Хоми С.О. , судді Бурди Н.М.

судді Руденка О.В.

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" від імені якого діє філія "Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз", вул. І. Рубчака, 3, м. Львів (адреса для листування: вул. Козацька, 19, м. Тернопіль).

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременецьке молоко", вул. Дубенська, 111, м. Кременець, Тернопільська область.

За участю представників сторін:

позивача: Мельник О.С. - провідний юрисконсульт, довіреність № без номера від 30.12.2013 року

відповідача: Трачук О.І - юрисконсульт, доручення №157 від 03.09.2014 р.

Суть справи.

Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" від імені якого діє філія "Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" вул. І. Рубчака, 3, м. Львів (адреса для листування: вул. Козацька, 19, м. Тернопіль) звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременецьке молоко" вул. Дубенська, 111, м. Кременець, Тернопільська область про:

-cтягнення 2327 грн. 14 коп. боргу, 16 грн. 96 коп. пені, 2 грн. 68 коп. 3% річних, судового збору в розмірі 1827 грн.

Як зазначає позивач в своїй позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом є те, що відповідач в порушення умов договору № 1304002891 від 08.04.2013 року в повному обсязі не сплатив вартість наданих послуг за березень 2014 року в сумі 2327 грн 14 коп.

Представник позивача в судове засідання, надав пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, надав пояснення по суті спору, проти позову заперечив повністю.

Від відповідача до матеріалів справи надійшов Відзив на позовну заяву №156 від 03.09.2014 року, в якому відповідач просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В ході розгляду справи представникам сторін було роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України; наслідки укладення мирової угоди.

Технічна фіксація судового процесу у відповідності до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідних клопотань представників сторін.

Ухвалою суду від 21.07.2014 року, від 04.09.2014 року, від 23.09.2014 року розгляд справи було відкладено відповідно на 04.09.2014 року на 15 год 00 хв., на 15.09.2014 року, на 01.10.2014 року на 12 год 00 хв.

Ухвалою суду від 04.09.2014 року продовжено строк вирішення спору у справі на 15 днів після закінчення строку вирішення спору передбаченого ч.1 ст.69 ГПК України.

В судовому засіданні 15.09.2014 року оголошено перерву до 23.09.2014 року до 12 год 30 хв. для надання можливості суду ознайомитися з поданими сторонами матеріалами, а також надання можливості сторонам подати додаткові матеріали.

В судовому засіданні 23.09.2014 року оголошувалась перерва до 23.09.2014 року до 17 год 30 хв для надання можливості сторонам подати витребувані судом додаткові матеріали від сторін (протокол судового засідання від 23.09.2014 року).

Розпорядженням голови господарського суду Тернопільської області Стопника С.Г. від 24.09.2014 року було призначено судову колегію для розгляду справи №921/690/14-г/16 у складі трьох суддів. 25 вересня 2014 року сформовано Витяг з автоматизованої системи про склад колегії: головуючий суддя Хома С.О., інші судді: Бурда Н.М., Руденко О.В.

25.09.2014 року винесено ухвалу про прийняття справи №921/690/14-г/16 колегією суддів до свого провадження.

Ухвалою суду від 01.10.2014 року розгляд справи було відкладено на 15 жовтня 2014 року на 10 год 00 хв.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши в ході розгляду справи представників сторін, суд встановив наступне.

Згідно п.1.9 р.1 та п. 3.2 р. 3 Статуту Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз", затвердженого установчими зборами публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" - рішення від 25.12.2012 року, відповідно, товариство належить до газової та нафтопереробної галузей економіки України, забезпечує підвищення рівня енергетичної безпеки держави, забезпечення ефективного функціонування та розвитку нафтогазового комплексу, задоволення потреб промислових і побутових споживачів у сировині та паливно-енергетичних ресурсах; предметом діяльності Товариства є, зокрема, транспортування природного та нафтового газу магістральними газопроводами (п.п.3.2.1); постачання природного газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом (п.п.3.2.4.)(копія витягу із Статуту знаходиться в матеріалах справи).

Як зазначається в п.п. 1.1, 1.2 р. 1 Положення про Філію "Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" , затвердженого Головою Правління ПАТ "Укртрансгаз" 28.12.2012 року, відповідно, Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" є філією (відокремленим підрозділом) Публічного акціонерного товариства "Укртансгаз"; Управління не є юридичною особою та здійснює частину функцій Товариства, що відповідає статутним цілям та завданням Товариства, відповідно до чинного законодавства та цього Положення.

Згідно п.1.1. Положення про Кременецьке відділення з постачання та реалізації газу Філії "Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз", затвердженого директором Управління Філії "Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" від 29.12.2012 року, Кременецьке відділення з постачання та реалізації газу є структурним підрозділом Філії "Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз" Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз".

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременецьке молоко" значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як юридична особа, місцезнаходження якої м.Кременець вул.Дубенська, 111, ідентифікаційний код 30917423.

08 квітня 2013 року між Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз", філія УМГ "Львівтрансгаз", в особі начальника Кременецького ВПРГ Тюлєнєва М.В., (далі "Газорозподільне підприємство"), з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кременецьке молоко", далі "Замовник", з другої сторони, було укладено договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1304002891, у відповідності до пункту 1.1. розділу 1 якого "Газотранспортне підприємство" зобов'язується надати "Замовнику" послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу "Замовника" від пунктів приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення - газорозподільних станцій (далі - ГРС), а "Замовник" зобов'язується внести плату за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами в розмірі, у строки та порядку, передбаченому умовами договору.

Згідно п. 1.2 р. 1 договору річний плановий обсяг транспортування природного газу (далі - газ) "Замовника" складає 930 тис. куб м., у тому числі по місяцях:

-квітень - 100 тис. куб. м.;

-травень - 120 тис. куб. м.;

-червень - 120 тис. куб. м.; ІІ кв. - 340 тис. куб. м.

-липень - 00 тис. куб. м.

-серпень - 100 тис. куб м.;

-вересень - 100 тис. куб. м.; ІІІ кв. - 310 тис. куб. м.;

-жовтень - 100 тис. куб. м.;

-листопад - 85 тис. куб. м;

-грудень - 95 тис. куб. м. IV кв. - 280 тис. куб м.

У відповідності до п. 2.4 р. 2 договору "Газотранспортне підприємство" приймає газ від "Замовника" на пунктах приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи та здійснює його транспортування по території України до ГРС, де передає газ "Замовнику" в загальному потоці в газорозподільні мережі.

Як зазначається в п. 3.1 р. 3 договору послуги з транспортування газу оформлюються "Газотранспортним підприємством" і "Замовником" актами наданих послуг з транспортування газу магістральними трубопроводами (далі - акти наданих послуг).

У відповідності до п. 3.2 р. 3 договору "Газотранспортне підприємство" до п'ятнадцятого числа місяця, наступного за звітним, направляє "Замовнику" два примірники акта наданих послуг за звітний місяць, підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою "Газотранспортного підприємства".

Згідно п. 3.3 договору "Замовник" протягом двох днів з дати одержання акта наданих послуг зобов'язується повернути "Газотранспортному підприємству" один примірник оригіналу акта наданих послуг, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою "Замовника", або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до умов договору або в судовому порядку.

Згідно п. 5.1 р. 5 договору розрахунки за послуги з транспортування газу магістральними трубопроводами здійснюються за тарифами, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики. "Газотранспортне підприємство" зобов'язується розміщувати інформацію про чинні тарифи на своєму офіційному веб-сайті та в засобах масової інформації.

Згідно до п. 5.2 р. 5 договору тарифи, визначені в пункті 5.1 договору, є обов'язковими для Сторін з дати набрання ними чинності; визначена на їх основі вартість послуги буде застосовуватись Сторонами при складанні актів наданих послуг та розрахунках за ці послуги згідно з умовами договору.

У відповідності до п. 5.3 р. 5 договору розрахунковий період за договором становить один місяць з 9:00 години першого дня місяця до 9:00 год. першого дня наступного місяця включно; вартість послуг з транспортування газу за місяць визначається як добуток тарифу на загальну кількість протранспортованого газу, визначеного згідно з розділом 4 договору та податку на додану вартість.

Вартість фактично наданих "Газотранспортним підприємством" "Замовнику" послуг за звітний місяць визначається на підставі акта наданих послуг(п. 5.4 р. 5 договору).

У відповідності до п. 5.5 р. 5 договору оплата вартості послуг за транспортування газу здійснюється "Замовником" (крім гарантованого постачальника) шляхом перерахування грошових коштів на рахунок "Газотранспортного підприємства" на умовах 100 відсотків попередньої оплати за десять днів до початку місяця, у якому буде здійснюватися транспортування газу; "Замовник" самостійно визначає розмір суми платежу попередньої оплати як добуток тарифу та планового обсягу газу на відповідний місяць; остаточний розрахунок за надані у звітному періоді послуги проводиться "Замовником" до двадцятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів; у платіжних дорученнях "Замовник" повинен обов'язково вказувати номер договору, дату його підписання та звітний період (місяць, рік), за який здійснюється оплата; у випадку, якщо в платіжних дорученнях "Замовника" не зазначено номер договору, дата його підписання, звітний період (місяць, рік), за який здійснюється оплата, "Газотранспортне підприємство" зараховує кошти, що надійшли від "Замовника", у першу чергу як погашення заборгованості за надані послуги з транспортування газу, що виникла перша за часом у попередніх періодах.

У відповідності до п.5.8. р.5 договору "Газотранспортне підприємство" і "Замовник" зобов'язується здійснювати звірку розрахунків щоквартально до двадцять п'ятого числа першого місяця наступного за кварталом на підставі відомостей про фактичну оплату послуг з транспортування згідно актів наданих послуг. Звірка розрахунків оформлюється сторонами актом звірки.

Як визначається в п.п. 6.3.2 п. 6.3 р. 6 договору "Замовник" зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість послуг згідно з умовами договору.

Згідно п.11.1 р. 11 договору на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1304002891 від 08.04.2013 року, цей договір набирає чинності з дня його підписання та укладається на строк до 31.12.2013 року; договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

08 квітня 2013 року між сторонами було укладено Протокол розбіжностей до договору № 1304002891 на транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 08 квітня 2013 року, згідно якого сторони узгодили п. 5.5 абзац 1 договору викласти в наступній редакції: "Оплата вартості послуг за транспортування газу здійснюється "Замовником" (крім гарантованого постачальника) шляхом перерахування грошових коштів на рахунок "Газотранспортного підприємства" на умовах 100 відсотків оплати до 10 числа місяця, наступного після звітного".

Як слідує з матеріалів справи, Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" були надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами у березні 2014 року відповідачу в обсязі 85,431 тис.куб.м. на загальну суму 27095 грн 29 коп (з ПДВ), про що складено АКТ №03-14-1304002891 наданих послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 31.03.2014 року(належним чином засвідчена копія АКТу знаходиться в матеріалах справи).

Вказаний АКТ підписаний повноважними представниками Кременецького ВПРГ Філії УМГ "Львівтрансгаз" Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременецьке молоко" та скріплений печатками.

Також відповідачу був виставлений рахунок № 03-14-1304002891 від 31.03.2014 року на оплату наданих послуг на суму 27095 грн. 29 коп.

Як зазначає позивач у своїй позовній заяві, рахунок від 31 березня 2014 року №03-14-1304002891 за надані у березня послуги по транспортуванню природного газу (на підставі погодженого акта наданих послуг від 31 березня 2014 року №03-14-1304002891) був оплачений відповідачем. Проте, у відповідності до Постанови НКРЕ № 166 від 27.02.2014 р. (опублікована в інформаційному бюлетні НКРЕ № 3 за березень 2014 року) починаючи з березня 2014 року, тариф на надання послуг з транспортування природного газу магістральними газопроводами встановлено у розмірі 278 грн. за 1000 куб. м., що на 22 грн. 70 коп. більше попередньо встановленого Постановою НКРЕ від 30 грудня 2013 року № 1799 "Про встановлення тарифів на транспортування та постачання природного газу".

Також у позовній заяві зазначається, що для оплати наданих у березні 2014 року послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами у повному обсязі позивач додатково направив відповідачу коригуючий акт наданих послуг № 03-14-1304002891/КОР та рахунок № 03-14-1303002891/КОР від 30 квітня 2014 року на суму 2327 грн. 14 коп., який відповідачем оплачено не було.

Позивачем було направлено відповідачу претензію № 151 від 29.05.2014 року з вимогою сплатити суму заборгованості за надані послуги з транспортування природного газу.

Відповідач надав відповідь № 104 від 05.06.2014 року на вказану претензію, в якій зазначив, зокрема, що згідно п. 5.1 договору "Газотранспортне підприємство" зобов'язується розміщувати інформацію про чинні тарифи на своєму офіційному веб-сайті та засобах масової інформації; стверджує, що з постановою НКРЕ № 166 від 27.02.2014 р. про збільшення тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами товариство ознайомлене та вчасно повідомлене не було, оскільки "Газотранспортним підприємством" були надані акти на рахунки з врахуванням попереднього тарифу, відтак, відповідач стверджує, що відповідальність за несвоєчасне повідомлення про зміну даного тарифу повністю несе "Газотранспортне підприємство"; зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременецьке молоко" повністю не погоджується з висунутими у претензії вимогами, не має можливості і не буде оплачувати раніше повністю оплачені послуги.

У відповідності до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України № 435-ІУ від 16 січня 2003 року з наступними змінами, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України передбачені загальні умови виконання зобов'язання, а саме зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України № 436-IV від 16 січня 2003 року з наступними змінами, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Від відповідача до матеріалів справи надійшов Відзив на позовну заяву №156 від 03.09.2014 року, в якому відповідач просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю та зазначає, що вимоги позивача, викладені в позовній заяві, не визнаються відповідачем з наступних підстав:

- 08.04.2013 р. між позивачем та відповідачем був укладений Договір №1304002891 на транспортування природного газу магістральними трубопроводами. Відповідно до п.5.4. даного Договору - вартість фактично наданих Газотранспортним підприємством Замовнику послуг за звітний місяць визначається на підставі акта наданих послуг. Також у пункті 3.4. цього ж Договору чітко вказано, що акти наданих послуг є підставою для проведення остаточних розрахунків Замовника з Газотранспортним підприємством;

- відповідно ТОВ "Кременецьке Молоко" послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами за березень 2014 року оплатило повністю, про що свідчить Акт надання послуг №03-14-1304002891 від 31.03.2014 р. та податкова накладна проведених розрахунків, видана згідно даного акту у сумі 27095, 29 грн.;

- згідно п.5.1. Договору Газотранспортне підприємство зобов'язується розміщувати інформацію про чинні тарифи на своєму офіційному веб-сайті та засобах масової інформації. З постановою НКРЕ №166 від 27.02.2014 р., на яку посилається позивач, про збільшення тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами товариство ознайомлене та вчасно повідомлене не було, оскільки Газотранспортним підприємством були надані акти на рахунки з врахуванням попереднього тарифу. Тому відповідальність за несвоєчасне повідомлення про зміну даного тарифу повністю несе працівник Газотранспортного підприємства;

- ТОВ "Кременецьке Молоко" також зазначає, що оплата товариством будь-яких послуг (в тому числі послуг за транспортування природного газу) включається у собівартість та ціну нашої продукції, яка декларується в управлінні економіки Тернопільської ОДА.

Від позивача до матеріалів справи надійшли Заперечення на відзив до позовної заяви №825 від 12.09.2014 року, в яких позивач зазначає, що категоричні заперечення відповідача у відзиві не підтверджені нормами чинного законодавства, є необґрунтованими, та такими, що не відповідають умовам договору, суперечать рішенням уповноважених державних органів, виходячи, зокрема, з наступного:

- слід зазначити, що умовами договору не передбачено додаткового повідомлення про зміну тарифу, так як інформація про це є загальнодоступною у мережі інтернет - офіційні сайти ПАТ "Укртрансгаз" та НКРЕ, публікація у "Інформаційному бюлетні НКРЕ", також не визначено, термінів, у які має бути проведено таке повідомлення;

- отже, направлення корегуючого акта надання послуг та вимог щодо проведення доплати не суперечать жодній нормі права та умовам укладеного договору;

- у відзиві ТзОВ "Кременецьке молоко" зазначає про те, що собівартість їхньої продукції декларується в управлінні економіки Тернопільської ОДА, проте не надає жодних доказів яким чином це відбувається, у які терміни та не зазначає про неможливість провести декларування зміни ціни, враховуючи належні підстави для цього, так як зміна тарифу на транспортування природного газу проведена уповноваженим державним органом, рішення якого є обов'язковим до виконання;

- НКРЕ здійснює постійний контроль за цільовим використанням коштів згідно встановленої структури тарифів на основі даних щоквартальної статистичної звітності і документальних перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств. У разі відхилень від структури тарифів НКРЕ з'ясовує їх причини, виявлені порушення розглядаються на відкритих слуханнях і до компаній застосовуються відповідні санкції;

- позивач є суб'єктом господарської діяльності, який зобов'язаний виконувати рішення уповноваженого державного органу, що проводить цінову політику, самостійно не приймає рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на свої послуги, а лише в межах провадження своєї діяльності, забезпечує надходження від споживачів коштів у повному обсязі, які відповідають встановленим НКРЕ цінам і тарифам.

Також 12.09.2014 р. від позивача до матеріалів справи поступили Пояснення №826 від 12.09.2014 року, в яких позивач надає наступні пояснення, зокрема:

1.Тариф на транспортування газу магістральними трубопроводами до 01 березня 2014 року визначався як різниця між загальним тарифом та тарифом на транспортування природного газу розподільними трубопроводами Кременецького ВПРГ УМГ "Львівтрансгаз" ПАТ "Укртрансгаз", встановленим постановою НКРЕ №625 - 287,00 грн. - 22,70 грн. = 264,30 грн. Фактично підприємства Кременецького району не доплачували до загального тарифу транспортування природного газу 22,70 грн. за 1000 м.куб. газу без урахування податку на додану вартість, так як в цей період вирішувалось питання про передачу ліцензії ПАТ "Укртрансгаз" на розподіл природного газу. Постановою НКРЕ №166 від 27.02.2014 р. було внесено зміни до додатка 3 Постанови НКРЕ №1799. З 01.03.2014 р. на території Кременецького району Тернопільської області встановлено тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами у розмірі 287,00 грн. (без врахування ПДВ) за 1000 м.куб. газу, що дорівнює загальному тарифу.

2.Система управління контентом офіційного сайту ПАТ "Укртрансгаз" не передбачає відображення дати зміни, які вносяться на веб-сторінку. Після надходження інформації від НКРЕ вона негайно розміщується на сайті товариства. Докази розміщення інформації в засобах масової інформації - "Інформаційний бюлетень НКРЕ" №3 від 25.03.2014 р. Враховуючи певну інерційність, яка має місце при одержанні інформації від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, ПАТ "Укртрансгаз" проводить свою господарську діяльність, в тому числі щодо роботи зі споживачами газу (направлення рахунків, актів), після надходження інформації щодо встановлення (зміни) тарифів від державного уповноваженого органу (НКРЕ).

Від позивача до матеріалів справи поступили Додаткові пояснення до позовної заяви №840 від 01.10.2014 року , в яких позивач надає наступні пояснення, зокрема:

- відповідно до умов договору №1304002891 від 08.04.2013 р., укладеного між ПАТ "Укртрансгаз" та ТОВ "Кременецьке молоко", замовник (споживач газу) повинен самостійно визначати суму платежу перед початком звітного місяця, тобто попередньо розмір суми, необхідної для оплати, визначає сам споживач, виходячи з обсягу спожитого газу та інформації про діючі тарифи, яка є загальнодоступною, а остаточний розрахунок проводить на підставі актів наданих послуг;

- відповідачем підписано акт наданих послуг на об'єм 85,431 тис. куб. м природного газу, спожитого у березні 2014 року, тобто ним підтверджено одержання послуг з транспортування газу в такому обсязі;

- відповідно до постанови НКРЕ №166 від 27.02.2014 р. відповідач повинен оплатити вартість наданих послуг у розмірі 85,431х287,00х1,2 (ПДВ)=29422,44 грн. (з яких оплачено 27095,29 грн.);

- умови договору в частині оприлюднення інформації про чинні тарифи на транспортування природного газу виконані шляхом розміщення постанови НКРЕ №166 від 27.02.2014 р. на офіційних сайтах НКРЕ та ПАТ "Укртрансгаз", публікації в "Інформаційному бюлетені НКРЕ";

- отже, в першу чергу сторона самостійно повинна була визначити суму платежу за березень 2014 року, враховуючи умови та загальнодоступну інформацію;

- по-друге, відповідач був повідомлений про зміну тарифу шляхом направлення коригуючого акта наданих послуг, доказом одержання якого є його відповідь №93 від 16.05.2014 р.;

- в третє, інформація про необхідність провести доплату була направлена ТОВ "Кременецьке молоко" листом №143 від 21.05.2014 р., до якого долучались акт звірки, коригуючий акт наданих послуг та рахунок; доказом одержання є підпис директора на копії примірника позивача;

- наступна вимога про оплату - претензія №151 від 29.05.2014 р., доказ про вручення - поштове повідомлення про вручення №4700200103447 від 04.06.2014 р. та відповідь одержувача №104 від 05.06.2014 р.;

- отже, з вищенаведеного вбачається, що відповідач був належним чином ознайомлений та повідомлений про необхідність провести доплату за послуги з транспортування природного газу, надані у березні 2014 року, та на першу вимогу газотранспортного підприємства розраховуватись згідно з тарифами, встановленими постановою НКРЕ №166.

13.10.2014 р. від позивача до матеріалів справи поступили Додаткові пояснення №947 від 13.10.2014 року, в яких позивач пояснює наступне:

- підставою для відображення господарських операцій в бухгалтерському обліку є первинні документи;

- відповідно до частини 2 ст.9 ЗУ №996 первинні облікові документи повинні мати такі обов'язкові реквізити:

* назву документа (форми),

* дату і місце складання,

* назву підприємства, від імені якого складено документ,

* зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції,

* посади oci6, відповідальних за здійснення господарської операції i правильність її оформлення,

* особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

- Коригуючий акт наданих послуг № 03-14-1304002891/КОР та рахунок № 03-14- 1304002891/КОР від 30 квітня 2014 року на суму 2327,14 грн. е первинними обліковими документами, які відповідають вимогам вказаних вище правових норм та стверджують факт надання-приймання послуг з транспортування природного газу, його об'єми та вартість. Щодо назви акта та рахунку як коригуючих, то первинні облікові документи можуть містити будь-яку додаткову інформацію, в тому числі якщо це будуть коригуючи суми. Додаткова інформація зазначається в первинних документах у тому вигляді, в якому сторони самостійно вирішили її зазначити. Проведення коригування передбачено i податковою звітністю, яка створюється платником податків у npoueci господарської діяльності. Будь-яка форма звітності може бути відкоригована та подана суб'єктом, якщо є правові підстави та належне обгрунтування необхідності проведення такого коригування. Зідно з коригуючим актом та рахунком податкові зобов'язання в сумі 387,86 грн. були нараховані позивачем та включені у податкову декларацію, про що свідчить витяг з реестру отриманих та виданих податкових накладних та податкова накладна № 1349 від 30 квітня 2014 року.

- Окрім цього, умовами договору № 1304002891 від 8 квітня 2013 року, укладеного сторонами, передбачено, зокрема: п. 3.3. Замовник протягом двох днів з дати одержання акта наданих послуг зобов'язується повернути Газотранспортному підприємству один примірник оригіналу акта наданих послуг, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою Замовника, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до умов Договору або в судовому порядку.

До прийняття рішення судом відповідні розрахунки за вартість послуг з транспортування газу магістральними трубопроводами здійснюються відповідно до даних Газотранспортного підприємства.

Отже, акт наданих послуг, в т.ч. i коригуючий (уточнюючий), може бути складений та підписаний сторонами відповідно до умов укладеного договору, адже цей первинний обліковий документ містить додаткову інформацію та лише конкретизує факт надання стороні споживача послуги саме у такому об'ємі та несе додаткову інформацію щодо вартості наданої послуги.

- Порядок проведення розрахунків за поставлений природний газ та надані послуги з його розподілу/транспортування передбачений постановою Національної Kомicії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 1181 від 13 вересня 2012 "Про затвердження Правил користування природним газом для юридичних oci6". Зокрема, пунктом:6.1,6.2,6.3.

Враховуючи вищевикладене, направлення позивачем ТОВ "Кременецьке молоко" коригуючого акта наданих послуг, коригуючого рахунку відповідає принципам документування господарських операцій, їх податкового обліку та здійснено з дотриманням порядку оформлення первинних облікових документів.

- Формування тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами для газотранспортного підприємства на території ліцензованої діяльності газорозподільного підприємства здійснюється на основі Порядку формування тарифів на послуги з транспортування, розподілу, постачання, закачування, зберігання та відбору природного газу, затвердженого постановою Національноі Kомiciї регулювання електроенергетики № 1384 від 28 липня 2011 року. Зокрема:

8.1.Тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами в межах території ліцензованої діяльності газорозподільного підприємства формується з урахуванням величини загального тарифу на транспортування та тарифу на послуги з транспортування природного газу розподільними трубопроводами.

8.2.Тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами в межах території ліцензованої діяльності газорозподільного підприємства розраховується відповідно до Методики розрахунку тарифів на послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами як різниця між величиною загального тарифу на транспортування та тарифу на транспортування природного газу розподільними трубопроводами, установленого для відповідного газорозподільного підприємства, за формулою:

Ттрансп. мaгicтp. n = Тзаг. - Трозпод. n, де:

Ттрансп. мaгicтp. n - тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами для газотранспортного підприємства в межах території ліцензованої діяльності відповідного газорозподільного підприємства;

Тзаг. - загальний тариф на транспортування;

Трозпод. п - тариф на транспортування природного газу розподільними трубопроводами для відповідного газорозподільного підприємства.

- Згідно з постановою НКРЕ № 1799 від 30 грудня 2013 року установлено загальний тариф на транспортування природного газу - в poзмipi 287,00 грн. за 1000 м3 без урахування податку на додану вартість. Даний тариф складається з транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами.

Територією України газ транспортується магістральними мережами, які є власністю ПАТ "УКРТРАНСГАЗ", та розподільними мережами, які належать газорозподільним підприємствам - облгазам.

Специфіка газопостачання Кременецького району Тернопільської області полягає у тому, що споживачі цього регіону одержують природний газ, що надходить до них через магістральні та розподільні мережі, які є власністю Публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ".

- НКРЕ своєю постановою № 625 від 2 вересня 2000 року затвердила тариф на транспортування природного газу розподільними трубопроводами УМГ "Львівтрансгаз" ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" у poзмipi 22,70 грн. за 1000 м3 газу без урахування податку на додану вартість.

Тариф на транспортування газу магістральними трубопроводами до 1 березня 2014 року визначався, як різниця між загальним тарифом та тарифом на транспортування природного газу розподільними трубопроводами Кременецького ВПРГ УМГ "ЛЬВЮТРАНСГАЗ" ПАТ "УКРТРАНСГАЗ", встановленим постановою НКРЕ № 625 - 287,00 грн. - 22,70 грн. = 264,30 грн. Фактично підприємства Кременецького району не доплачували до загального тарифу на транспортування природного газу 22,70 грн. за 1000 м3 газу без урахування податку на додану вартість, так як в цей період вирішувалось питання про видачу ліцензії ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" на розподіл природного газу.

Усі споживачі газу, які одержують блакитне паливо, що транспортується територією України, сплачували за цей період загальний тариф у poзмipi 287,00 грн. за 1000 м3 без урахування податку на додану вартість , окрім споживачів Кременецького району Тернопільської області. Постановою НКРЕ № 166 від 27 лютого 2014 року було внесено зміни до додатка 3 Постанови НКРЕ № 1799. 3 1 березня 2014 року на території Кременецького району Тернопільської області встановлено тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами у poзмipi 287,00 грн. (без врахування ПДВ) за 1000 м3 газу, що дорівнює загальному тарифу.

У відповідності до частин 1 та 2 статті 33 Господарського процесуального кодексу України відповідно кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

У відповідності до частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Оцінивши по даній справі подані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 2327 грн. 14 коп. боргу, підлягають до задоволення. При цьому суд виходив із наступного.

Позивач надав відповідачу послуги з транспортування газу магістральними трубопроводами в березні 2014 року в обсязі 85,431 тис.куб.м. на суму 27095 грн 29 коп (в.т.числі ПДВ) Розрахунок проведений по тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами в сумі 264 грн 30 коп.(без ПДВ).

Так, Постановою НКРЕ № 1799 від 30 грудня 2013 року установлено загальний тариф на транспортування природного газу - в poзмipi 287,00 грн. за 1000 куб.м. без урахування податку на додану вартість. Даний тариф складається з транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами.

НКРЕ своєю Постановою № 625 від 2 вересня 2000 року затвердила тариф на транспортування природного газу розподільними трубопроводами УМГ "Львівтрансгаз" ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" у poзмipi 22,70 грн. за 1000 куб.м. газу без урахування податку на додану вартість.

Тариф на транспортування газу магістральними трубопроводами до 1 березня 2014 року визначався, як різниця між загальним тарифом та тарифом на транспортування природного газу розподільними трубопроводами Кременецького ВПРГ УМГ "ЛЬВІВТРАНСГАЗ" ПАТ "УКРТРАНСГАЗ", встановленим постановою НКРЕ № 625: 287,00 грн. - 22,70 грн. = 264,30 грн.

Постановою НКРЕ № 166 від 27 лютого 2014 року "Про внесення зміни до додатка 3 до постанови НКРЕ від 30 грудня 2013 року №1799" було внесено зміни до додатка 3 Постанови НКРЕ від 30 грудня 2013 року №1799 в частині встановлення тарифу на транспортування газу на території Кременецького району у розмірі 287 грн (без врахування ПДВ) за 1000 куб.м.

Постанова НКРЕ № 166 від 27 лютого 2014 року набрала чинності з дня її прийняття, оскільки більш пізній строк набрання чинності не зазначено в даній Постанові.

Таким чином, суд дійшов до висновку що з 1 березня 2014 року на території Кременецького району діяв тариф у розмірі 287 грн.

Згідно п.1 Положення про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №1059/2011, НКРЕ є органом держаного регулювання в енергетиці (Указ втратив чинність на підставі Указу Президента України «Про ліквідацію Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики» від 27 серпня 2014 року №693/2014).

Згідно п.4 Положення НКРЕ відповідно до покладених на неї завдань установлює, зокрема, тарифи на транспортування природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ магістральними та розподільними трубопроводами.

Згідно п.14 Положення Рішення, прийняті НКРЕ, оформлюються постановами і розпорядженнями. Рішення НКРЕ, прийняті у межах її повноважень, обов'язкові до виконання суб'єктами природних монополій.

Регламент Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (затверджений Наказом НКРЕ 22.12.2011 №1, із змінами і доповненнями, внесеними наказами НКРЕ), встановлює порядок організації діяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, пов'язаної із здійсненням її повноважень (п.1.1. Регламенту).

Згідно п.п.5.3.2. п.5.3. Регламенту на засіданнях Комісії у формі відкритих слухань розглядаються, зокрема, питання про установлення тарифів на транспортування природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ магістральними та розподільними трубопроводами.

Згідно п.8.6. Регламенту рішення Комісії набирають чинності з дня їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не зазначено в цих актах, за винятком рішень, які підлягають державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.

Відповідно до:

-п.5.1.договору розрахунки за послуги з транспортування газу магістральними трубопроводами здійснюються за тарифами, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання;

-5.2. договору тарифи, визначені в пункті 5.1 договору, є обов'язковими для сторін з дати набрання ними чинності;

-п.п.6.3.2.п.6.3. договору «Замовник»-відповідач по справі зобов'язався своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість послуг згідно з умовами договору.

А відтак, з врахуванням умов договору та постанови НКРЕ №166 від 27.02.2014 року відповідач повинен оплатити вартість наданих послуг у розмірі 85,431х287,00х1,2 (ПДВ)=29422,44 грн. (з яких оплачено 27095,29 грн. 07 квітня 2014 року, що підтверджується платіжним дорученням №738 від 07 квітня 2014 року, копія якого знаходиться в матеріалах справи). Залишок неоплачених послуг складає 2327 грн. 14 коп.

Згідно Правил користування природним газом для юридичних осіб, затверджених Постановою Національної комісії , що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 13.09.2012 №1181, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 жовтня 2012 за №1715/22027, а саме:

-розрахунки за поставлений природний газ та надані послуги з його розподілу/транспортування здійснюються за розрахунковий період відповідно до умов договорів (п.6.1.);

-розрахунки з постачальником за поставлений природний газ здійснюються за узгодженою сторонами ціною, що не перевищує граничний рівень ціни, встановлений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, для відповідної категорії споживачів, та на умовах авансових та/або планових платежів із розрахунку договірного обсягу природного газу на розрахунковий період.

Розрахунки за послуги з розподілу/транспортування природного газу здійснюються за тарифами, встановленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, для газорозподільного/газотранспортного підприємства, та на умовах авансових та/або планових платежів із розрахунку договірного обсягу природного газу на розрахунковий період (п.6.2.);

-у випадку недоплати вартості газу (послуги на транспортування) за розрахунковий період споживач (замовник) проводить остаточний розрахунок не пізніше п'яти операційних днів з дня отримання відповідного рахунка. У разі переплати сума переплати зараховується в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повертається на поточний рахунок споживача (замовника) на його письмову вимогу(п.6.3.);

-дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок газопостачального (газорозподільного/газотранспортного) підприємства (п.6.4.)

Тобто, складення 30 квітня 2014 року позивачем коригуючого акту наданих послуг № 03-14-1304002891/КОР та рахунку № 03-14-1303002891/КОР на суму 2327 грн. 14 коп. не суперечить зазначеним вище Правилам користування природним газом для юридичних осіб, оскільки вартість наданих послуг в березні місяці 2014 року недоплачена.

Направлення відповідачу зазначених вище коригуючого акту та коригуючого рахунку не відображено в Журналі реєстрації вихідної кореспонденції за травень та червень 2014 року (витяг із журналу наданий позивачем до матеріалів справи). Також отримання відповідачем коригуючого акту та коригуючого рахунку не відображено в Журналі обліку вхідних документів за травень та червень 2014 року(витяг із Журналу реєстрації вхідної кореспонденції наданий відповідачем до матеріалів справи).

Відповідач у своєму Відзиві на позовну заяву №156 від 03.09.2014 року стверджує, що згідно п.5.1. Договору Газотранспортне підприємство зобов'язується розміщувати інформацію про чинні тарифи на своєму офіційному веб-сайті та засобах масової інформації. З постановою НКРЕ №166 від 27.02.2014 р., на яку посилається позивач, про збільшення тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами товариство ознайомлене та вчасно повідомлене не було, оскільки Газотранспортним підприємством були надані акти на рахунки з врахуванням попереднього тарифу. Тому відповідальність за несвоєчасне повідомлення про зміну даного тарифу повністю несе працівник Газотранспортного підприємства.

Позивач у своїх Додаткових поясненнях до позовної заяви №840 від 01.10.2014 року зазначає про те, що умови договору в частині оприлюднення інформації про чинні тарифи на транспортування природного газу виконані шляхом розміщення постанови НКРЕ №166 від 27.02.2014 р. на офіційних сайтах НКРЕ та ПАТ "Укртрансгаз", публікації в "Інформаційному бюлетені НКРЕ".

Як вбачається із матеріалів справи, Постанова НКРЕ № 166 від 27 лютого 2014 року опублікована в "Інформаційному бюлетені НКРЕ №3 від 25 березня 2014 року, який є офіційним друкованим виданням НКРЕ.

Так, згідно а.1 п.8.7. Регламенту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики рішення Комісії реєструються в установленному порядку та публікуються в друкованому виданні "Інформаційний бюлетень НКРЕ".

Згідно а.3 п.8.7. Регламенту "Інформаційний бюлетень НКРЕ" є офіційним друкованим виданням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

Також позивачем до матеріалів справи надано роздруківку веб-сторінки офіційного сайту ПАТ «Укртрансгаз», на якій розміщена інформація щодо тарифів на транспортування, а також розміщена Постанова НКРЕ №166 від 27.02.2014 року «Про внесення змін до додатку 3 до постанови НКРЕ від 30 грудня 2013 року №1799». Коли саме інформація розміщена на веб-сторінці, не вбачається можливим встановити.

Також в ході розгляду справи судом не встановлено, що між сторонами проводились звірки розрахунків, за результатами яких складались акти звірки.

Однак, як свідчать матеріали справи, відповідач був проінформований про прийняття НКРЕ 27.02.2014 року постанови № 166 та необхідність провести доплату за надані послуги в березні 2014 року по транспортуванню газу. Так, на адресу відповідача направлялись(вручались):

1) лист №143 від 21.05.2014 року, який отриманий директором відповідача 21.05.2014 року, та на який надана відповідь № 97 від 22.05.2014 року;

2)претензія №151від 29.05.2014 року, яка отримана відповідачем 4.06.2014 року(копія повідомлення про вручення 4.06.2014 року поштового відправлення відповідачу знаходиться в матеріалах справи), та на яку надана Відповідь на претензію №104 від 5 червня 2014 року.

Також відповідачем надіслано начальнику Кременецького ВПРГ лист №93 від 16 травня 2014 року, в якому зазначається про те, що на адресу відповідача надійшов лист без вихідного номера та дати його підписання, в якому повідомляється про те, що з 1 березня 2014 року змінено тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами для ПАТ «Тернопільгаз» (на території Кременецького району Тернопільської області); послуги з транспортування за березень вже оплачені; оплата послуг включається в собівартість та ціну продукції, яка декларується в управлінні економіки Тернопільської ОДА; тому товариство не має можливості та не буде оплачувати уже раніше оплачені послуги.

Крім того, відповідач зазначає в своєму Відзиві на позовну заяву №156 від 03.09.2014 року, що оплата товариством будь-яких послуг (в тому числі послуг за транспортування природного газу) включається у собівартість та ціну продукції, яка декларується в управлінні економіки Тернопільської ОДА.

Також від відповідача поступили Додаткові пояснення №176 від 14.10.2014 року, в яких відповідач повідомляє наступне:

- ТОВ "Кременецьке Молоко" здійснює реалізацію молочної продукції за відпускними цінами, сформованими відносно собівартості. До собівартості входять витрати на придбання сировини, паливно-мастильних, допоміжних матеріалів, палива, газу, електроенергії, виплати заробітної плати з нарахуваннями тощо. Ціна на продукцію формується на підставі цін на сировину, матеріали, сформованих згідно укладених договорів;

- відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1222 від 17.10.2007 року "Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" (із змінами та доповненнями внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. №276, від 06.08.2008 р. №709) - підприємство декларує зміни цін на молочну продукцію в Державній інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області. При цьому, як доказ зміни собівартості надаються узгоджені з постачальниками зміни цін і тарифів на товари, матеріали та послуги, що входять до складу даного продукту. Одним із складників оптово-відпускної ціни являються послуги з транспортування природного газу. Молочна продукція - це продукція з коротким терміном зберігання та реалізації. Тому вироблена продукція реалізується негайно і за цінами, задекларованими заздалегідь. Зміна вартості послуг, тарифів на продукцію, яка реалізується - недопустима, так як такий факт несе прямі збитки підприємству;

- оплата будь-яких послуг включається у собівартість та ціну продукції відповідача, тому відповідач не має можливості оплачувати раніше оплачені послуги. Відповідач вважає, що послуги за транспортування природного газу магістральними трубопроводами за березень 2014 року ним оплачено повністю, а вина за несвоєчасне повідомлення про зміну тарифу лежить на позивача.

Позивач в своїх Додаткових поясненнях №947 від 13.10.2014 року зазначає про те, що ТОВ "Кременецьке молоко" при формуванні собівартості своєї продукції з 1 січня 2014 року повинно було врахувати загальний тариф на транспортування природного газу, який визначений для усіх споживачів газу у п.1 постанови НКРЕ №1799 від 30 грудня 2013 року - в розмірі 287,00 грн., без ПДВ, та декларувати собівартість своєї продукції з врахуванням саме такого тарифу на транспортування природного газу. Відповідно до п.2 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1222 від 17 жовтня 2007 року, декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток. Починаючи з квітня 2014 року , ТОВ "Кременецьке молоко" проводить оплату за надані послуги з транспортування природного газу відповідно до тарифу 287,00 грн., тобто зміна ціни вже повинна бути задекларована у встановленому порядку (якщо вона змінилась більше ніж на 1%).

Твердження відповідача судом не приймається до уваги, з огляду на те, що позивачем не доведено документально, що оптово-відпускні ціни збільшились протягом місяця більш як на 1 відсоток, та відповідно чи підлягає декларуванню така зміна оптово-відпускних цін.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідач допустив борг за березень 2014 року в сумі 2327 грн. 14 коп., який станом на день слухання справи в суді відповідачем не сплачено. Будь-яких доказів на підтвердження протилежного відповідачем не подано, а судом не здобуто. А відтак, позовні вимоги є обґрунтованими,підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають до задоволення.

У відповідності до статті 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно частини 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Закон України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" № 543/96-ВР від 22 листопада 1996 року, з наступними змінами, регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Статтею 1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що "платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін". А згідно статті 3 вказаного Закону „розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

В п.7.3 р. 7 договору на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № 1304002891 від 08.04.2013 року сторони передбачили, що у разі порушення "Замовником" строків оплати, передбачених розділом 5 договору, із "Замовника" стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

В зв'язку з неналежним виконанням умов договору щодо своєчасної оплати за надані послуги по транспортуванню природного газу, позивачем нарахована відповідачу пеня в сумі 16 грн. 96 коп. за період з 10.06.2014 року по 23.06.2014 року на суму заборгованості - 2327 грн. 14 коп. (розрахунок суми пені знаходиться в матеріалах справи).

Судом здійснено перерахунок заявленої суми пені (додано до матеріалів справи).

За результатами здійсненого перерахунку, суд вважає, що: до задоволення підлягають позовні вимоги щодо стягнення 14 грн. 54 коп. пені, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи, не суперечать чинному законодавству. В частині позовних вимог щодо стягнення 2 грн 42 коп пені в позові відмовити, як необгрунтовано заявлені.

В силу ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відтак, позивач просить стягнути з відповідача 2 грн. 68 коп. - 3% річних за період з 10.06.2014 року по 23.06.2014 року (розрахунок 3% річних знаходиться в матеріалах справи).

Судом здійснено перерахунок заявленої суми 3% річних (додано до матеріалів справи).

За результатами здійсненого перерахунку, суд вважає, що до задоволення підлягають позовні вимоги щодо стягнення 2 грн. 30 коп. 3% річних, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи, не суперечать чинному законодавству. В частині позовних вимог щодо стягнення 0,38 коп 3% річних в позові відмовити, як необгрунтовано заявлені.

При здійсненні перерахунку заявленої до стягнення суми пені та 3% річних суд виходив із того, що обов'язок по сплаті за надані послуги з транспортування газу у відповідача передбачений по договору; однак в договорі сторони не передбачили таких умов, які б стосувались розрахунків з направленням корегуючого акту та корегуючого рахунку щодо доплати за надані послуги з транспортування газу. Таким чином, оскільки строк у зобов'язанні щодо доплати за надані послуги з транспортування природного газу не встановлений; претензія №151 від 29.05.2014 року була направлена відповідачу та згідно повідомлення про вручення поштового відправлення отримана відповідачем 4.06.2014 року; відповідач надав відповідь на претензію №104 від 05.06.2014 року; згідно ч.2 ст.530 Цивільного кодексу України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства; а тому відповідач був зобов'язаний здійснити оплату протягом 7-ми днів з дня отримання претензії. Тобто, строк виконання зобов'язання по доплаті наступив 12.06.2014 року.

Згідно ст.49 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 43,49,82,85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременецьке молоко", вул. Дубенська, 111, м. Кременець, Тернопільська область, ідентифікаційний код 30917423, на користь Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз", м. Київ, Кловський Узвіз, буд. 9/1, ідентифікаційний код 30019801 від імені якого діє філія "Управління магістральних газопроводів "Львівтрансгаз", вул. І. Рубчака, 3, м. Львів (адреса для листування: вул. Козацька, 19,м. Тернопіль), ідентифікаційний код 30019801:

- 2327 грн. 14 коп. боргу;

- 14 грн. 54 коп. пені;

- 2 грн. 30 коп. - 3% річних;

- 1824 грн. 82 коп судового збору в повернення сплачених судових витрат.

3. В решті позову відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.

Дата підписання: 21 жовтня 2014 року

Головуючий суддя С.О. Хома

Суддя Н.М. Бурда

Суддя О.В. Руденко