КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2014 року Справа № 810/6141/14
Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого - судді Брагіної О.Є.; суддів Лисенко В.І., Леонтовича А.М.,
при секретарі судового засідання Сакевич Ж.В.,
представника позивача - ОСОБА_1;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом ОСОБА_2 - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №94 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
до Київського окружного адміністративного суду, 29.10.2014 р., о 15год 00 хв. звернулася кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 ОСОБА_2 з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 94, в якому просить визнати протиправними дії окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року щодо відмови в проведенні повторного перерахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320298 одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України №94 у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі; визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання скаржнику постанови про відмову в задоволенні скарги про призначення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320298 та зобов?язати провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №320298, встановити підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на дільниці №№320298.
Ухвалою суду від 29.10.2014 було відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду на 30.10.2014.
В процесі розгляду справи було встановлено, що ОСОБА_2 як кандидат в народні депутати України по одномандатному виборчому округу №94 звернулась ,29.10.2014, із позовною заявою до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №94 з вимогами про визнання протиправними дій відповідача, що виявилися у зобов?язанні дільничної виборчої комісії №321325 внести зміни до встановлених результатів голосування на виборчій дільниці №321325 шляхом складання протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці з поміткою «уточнений»; зобов?язати відповідача провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №321325 та встановити підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №321325.
Ухвалою суду від 30.10.2014 вказані справи були об?єднані в одне провадження для спільного розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача заявлені вимоги не визнав та пояснив, що відповідач при встановленні результатів голосування на позачергових виборах у Верховну Раду України діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, тому заявлені вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, надавши їм відповідної правової оцінки, колегія суддів приходить до висновку, що заявлені вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.
Судом встановлено, що громадянином ОСОБА_1, який є довіреною особою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 ОСОБА_2, та двома виборцями о 9 год. 19 хв. 27.10.2014 складено Акт про виявлення порушень виборчого законодавства, згідно якого встановлено, що під час транспортування головою комісії ОСОБА_5, заступником голови ОСОБА_6 та секретарем Черкас Н.В не було належним чином опломбовано виборчу документацію, а саме - відсутні пломби та наявний скотч на пакетах з документами, відсутня кришка на коробках, у зв'язку з чим позивачка звернулась до відповідача зі скаргою від 27.09.2014 (вх. №550/1), в якій просила визнати дії голови виборчої комісії № 320298 ОСОБА_5, заступника голови ОСОБА_6 та секретаря ОСОБА_10 такими, що грубо порушують вимоги Закону України "Про вибори народних депутатів України" та прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320298.
Того ж дня, о 9 год. 35 хв. громадянином ОСОБА_7, який є офіційним спостерігачем кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 ОСОБА_2, та двома виборцями складено Акт про виявлення порушень виборчого законодавства, згідно якого встановлено, що в приміщенні, де знаходиться Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 94 (далі - ОВК № 94) головою дільничної виборчої комісії №321325 ОСОБА_8 та її заступником ОСОБА_9 відбулося переписування протоколу підрахунку голосів. Крім того, поруч з ними виявлено неопломбовані скриньки з виборчою документацією. У зв'язку з чим позивачка звернулась до відповідача зі скаргою від 28.09.2014 (вх. №567), в якій просила визнати дії голови виборчої комісії №321325 ОСОБА_8 та її заступника ОСОБА_9 такими, що грубо порушують вимоги Закону України "Про вибори народних депутатів України" та прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 321273.
ОСОБА_2 стверджує, що вказані скарги були залишені без розгляду, рішення про залишення без розгляду вказаних скарг відповідачем у встановлені законом строки не надані.
У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що вказані скарги відповідачем залишені без розгляду з підстав їх невідповідності статті 110 Закону України "Про вибори народних депутатів України". Зазначив, що відповіді на зазначені скарги були направлені на адресу позивачки засобами поштового зв'язку.
Вважаючи, що відповідач, всупереч вимогам норм Закону України "Про вибори народних депутатів України", безпідставно залишив скарги без розгляду та відмовив в проведенні повторного перерахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320298 та №321325 одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України №94 у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Компетенція окружних виборчих комісій, порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією, встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатних округах, встановлення результатів виборів депутатів у загальнодержавному окрузі та в одномандатних округах визначаються Законом України від 17.11.2011 № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України".
Згідно із частиною 12 статті 91 вказаного Закону пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії.
Порядок транспортування і передачі виборчих документів до окружної виборчої комісії або Центральної виборчої комісії визначений статтею 93 Закону.
Так, частиною першою передбачено, що транспортування виборчих документів, зазначених у частині дванадцятій статті 91 цього Закону, здійснюється членами дільничної виборчої комісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці (крім спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України) - представниками чотирьох різних партій, кандидатів у депутати, а саме: головою та заступником голови дільничної виборчої комісії та двома членами цієї виборчої комісії - представниками двох інших партій, кандидатів у депутати, які набрали найбільшу кількість голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. Їх обов'язково супроводжує працівник органів внутрішніх справ України, який повинен забезпечити охорону при транспортуванні. За своїм бажанням інші члени дільничної виборчої комісії, кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі можуть супроводжувати транспортування документів. Супроводження транспортування виборчих документів іншими особами забороняється.
Згідно із частиною другою цієї статті, під час транспортування виборчих документів забороняється розпечатувати пакети з виборчими бюлетенями та іншою виборчою документацією.
Порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією встановлений статтею 94 цього Закону. Так, частиною першою передбачено, що з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі.
На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.
Частиною другою вказаної статті визначено, що окружна виборча комісія опрацьовує відомості, зазначені у частині тринадцятій статті 85 цього Закону, та передає такі відомості до Центральної виборчої комісії через автоматизовану інформаційно-аналітичну систему не пізніше 24 години дня голосування. Центральна виборча комісія невідкладно оприлюднює зазначені відомості на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Згідно із частиною четвертою, на засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону.
Частиною п'ятою встановлено, що при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
Протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі почергово, в порядку відкриття пакетів з відповідними протоколами, розглядаються окружною виборчою комісією після оголошення відомостей, зазначених у відповідному протоколі.
У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складання протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі з поміткою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п'ятої цієї статті, про що зазначається у протоколі засідання окружної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до окружної виборчої комісії примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, зазначені у частині дванадцятій статті 91 цього Закону, зберігаються в окружній виборчій комісії.
У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують внесення змін до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці, окружна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності. Таке рішення додається до протоколу дільничної виборчої комісії.
Згідно із частиною вісім коментованої статті дільнична виборча комісія зобов'язана у строк, визначений окружною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до відповідного протоколу без перерахунку виборчих бюлетенів. Протокол (протоколи) з поміткою "Уточнений" транспортується до окружної виборчої комісії в порядку, встановленому статтею 93 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколу (протоколів) дільничної виборчої комісії з поміткою "Уточнений" і занесені до цього протоколу (цих протоколів) відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
Частиною десятою цієї статті встановлено, що за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
При цьому, частиною одинадцять встановлено, що у разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Згідно ч. 1 ст. 108 Закону кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109-113 цього Закону.
Статтею 110 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено вимоги до форми та змісту скарги. Скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі та повинна містити: 1) назву виборчої комісії, до якої вона подається; ) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта звернення зі скаргою, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; ) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта оскарження, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 4) суть порушеного питання; 5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення обґрунтовує свої вимоги; 6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії; 7) перелік документів і матеріалів, що додаються; 8) зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги; 9) підпис суб'єкта звернення зі скаргою чи особи, яка його представляє відповідно до статті 108 цього Закону, із зазначенням дати підписання.
До скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що приєднуються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі.
Відповідно до ст. 112 Закону України "Про вибори народних депутатів України" доказами, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, можуть бути:
1) письмові документи і матеріали (в тому числі електронні), які містять відомості про обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги;
2) письмові пояснення суб'єктів виборчого процесу, посадових і службових осіб органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, закладів, підприємств, установ, організацій, відповідних правоохоронних органів, отримані на вимогу виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги, в тому числі членів виборчої комісії, на виконання повноважень виборчої комісії;
3) речові докази;
4) висновки експертів, надані письмово на запит виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги, суб'єкта звернення зі скаргою або суб'єкта оскарження.
Докази виборчій комісії надають суб'єкт звернення зі скаргою, суб'єкт оскарження, заінтересовані особи. Виборча комісія - суб'єкт розгляду скарги може звернутися із запитом щодо витребування додаткових доказів за власною ініціативою або на прохання суб'єкта звернення, суб'єкта оскарження, заінтересованих осіб.
Якщо суб'єкт звернення, суб'єкт оскарження чи заінтересована особа не надасть докази для підтвердження обставин, на які він посилається, виборча комісія вирішує справу на основі наявних доказів.
Виборча комісія бере до розгляду лише ті докази, які мають значення для розгляду скарги. Про відхилення доказів, які не мають значення для розгляду скарги або не мають доказової сили, зазначається у рішенні виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги.
Обставини (факти), для доведення яких законом встановлені певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.
Письмові докази подаються в оригіналі або в засвідченій у встановленому порядку копії. Якщо подано копію письмового доказу, виборча комісія має право вимагати подання оригіналу або самостійно витребовує оригінал письмового доказу. Після розгляду скарги виборча комісія на вимогу власника документа повертає оригінал документа, а в справі скарги залишається засвідчена у встановленому порядку його копія.
Виборча комісія оцінює належність, достовірність кожного доказу, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають наперед встановленої сили, за винятком обставин, фактів, встановлених судовим рішенням, що набрало законної сили.
Такі ж вимоги містить Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України затверджений Постановою Центральної виборчої комісії від 31.07.2012 №133.
Відповідно до частини другої статті 11 Закону України "Про вибори народних депутатів України" слідує, що скарга, оформлена без дотримання вимог статті 110 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або іншим членом Центральної виборчої комісії за дорученням Голови Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови окружної або дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, в день голосування чи наступного дня, - невідкладно. При поверненні скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення із скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 110 цього Закону, у передбачені цим Законом строки.
Згідно із частиною одинадцятою статті 111 цього Закону виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою, до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених статтею 109 цього Закону.
Як убачається із наданих для огляду скарг позивачки, вони не містять прізвища, імені, по батькові (найменування) суб'єкта оскарження, його місця проживання (поштової адреси), номера засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є, суті порушеного питання, чітко сформульованих вимог із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії, а також не зазначено заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги. Також, до скарг не додано їх копій з додатками у кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, долучені копії посвідчень не засвідчені у встановленому порядку.
Крім того, суд звертає увагу, що акт про виявлення порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці №320298 складено не уповноваженою особою, а саме: довіреною особою позивачки, із змісту акту не зрозуміло хто та яким чином порушив виборче законодавство, тому вказаний акт не може бути прийнятий судом до уваги.
За таких обставин, суд вважає, що оскільки скарги були оформлені без дотримання передбачених статтею 110 Закону вимог, вони підлягали поверненню без розгляду згідно з частиною другою статті 111 Закону. А відтак, позовні вимоги в частині визнання протиправним рішення відповідача про відмову у проведенні повторного перерахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320298 та №321325, визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання позивачу постанов про відмову у задоволенні скарги про призначення повторного перерахунку голосів виборців на вказаній виборчій дільниці не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача, що виявилися у зобов?язанні дільничної виборчої комісії №321325 внести зміни до встановлених результатів голосування на виборчій дільниці №321325 шляхом складання протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці з поміткою «уточнений», суд зазначає наступне.
Як встановлено під час судового розгляду, Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 94 прийняла рішення про зобов?язання дільничної виборчої комісії №321325 внести зміни до встановлених результатів голосування на виборчій дільниці №321325 шляхом складання протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці з поміткою «уточнений» у зв'язку з тим, що протокол дільничної виборчої комісії №321325 містив неправильні відомості номерів стаціонарних скриньок. Вказаний висновок був зроблений судом на підставі документів, наданих до суду, через канцелярію суду представником відповідача, 31.10.2014 р. о 18.:46. При цьому, кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у народні депутати України одномандатного виборчого округу у звичайному протоколі ( поданому представником позивача через канцелярію суду 31.10.2014 р. о 14.:45 за вх.18372/14) не відрізняється від кількості голосів, зазначених у протоколі з поміткою «уточнений».
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є також безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки вони не спричинили змін щодо кількості голосів виборців, поданих за кандидатів.
Крім того, суд зазначає, що надані позивачем докази на підтвердження виявлених ним порушень, власне як і позов, пов'язуються не з діями відповідача, а з діями дільничної виборчої комісії № 321325 та №320298. Проте, розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій та їх членів виходить за межі компетенції окружних адміністративних судів.
Згідно із частиною п'ятою статті 172 КАС України такі рішення, дії чи бездіяльність оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Відповідно до частин першої та другої статті 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи позивача про порушення відповідачем вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України" не доведені належними доказами та не знайшли свого підтвердження в ході судового засідання. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Оскільки позивач за подання адміністративного позову та клопотання про вжиття заходів забезпечення позову судовий збір не сплачував, він підлягає стягненню з нього до Державного бюджету України.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 172, 175, 177, 254 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державного бюджету України (отримувач коштів: Київський окружний адміністративний суд, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37955989; банк отримувача - ГУ ДКСУ у Київській області; код банку отримувача (МФО) - 821018; рахунок отримувача - 31213206784001; код класифікації доходів бюджету - 22030001, символ звітності "206") судовий збір у сумі 194 (сто дев'яносто чотири) грн. 88 коп.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий - суддя Брагіна О.Є.
Судді: Лисенко В.І.
Леонтович А.М.