ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а-8140/08/1570
Категорія: 8.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,
секретаря Жукової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
02.07.2008р. Державне підприємство "Іллічівський морський торговельний порт" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області (надалі - ДПІ у м. Іллічівську ГУ Міндоходів в Одеській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000102350/2 від 15.04.2008 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року позов задоволений.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлення від 25.10.2007 року №01-045/1907 посадовими особами відповідача було проведено планову виїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності за період з 01.04.2006 року по 30.06.2007 року, з урахуванням вимог ч.1 п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» з питань дотримання ДП «Іллічівський морський торгівельний порт» вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої складений акт від 21.12.2007 року №3055/23-0301-01125672. /т.1 а.с.129-237/
Перевіркою встановлено порушення позивачем п.4.1 ст.4, п.1.20 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», ст.67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», ст.63 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», в результаті чого занижено відрахування до спеціального фонду державного бюджету України частини прибутку в розмірі 314181грн., у т.ч. по періодах: ІІ квартал 2006 року 30340грн.; ІІІ квартал 2006 року 14265грн.; IV квартал 2006 року 179895грн.; І квартал 2007 року 108075грн.; ІІ квартал 2007 року 10136грн.
На підставі акту перевірки та за результатами оскарження відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000102350/2 від 15.04.2008 року. /т.1 а.с.17,18,23/
Як вбачається з акту перевірки, податковою встановлено заниження відрахувань до спеціального фонду державного бюджету України частини прибутку в розмірі 314181грн. Зазначену суму заниження дивідендів перевіряючі розрахували виходячи з порушень, викладених у актах перевірки №3055/23-0301-01125672 (п.3.1.1.4 акту), №2981/23-204-375664473 (ДСД ДП «ІМТП» - ТОВ «Феррум плюс»), №2984/23-204374644123 (ДСД ДП «ІМТП» - «ТМ Термінал»), №2987/23-0301/375663589 (ДСД ДП «ІМТП» - ТОВ «Мешекс»).
Так, відповідно до п.3.1.1.4 акту перевірки від 21.12.2007 року №3055/23-0301-01125672, портом необґрунтовано занижено суму валових доходів у розмірі 631012грн., у зв'язку з безпідставним наданням знижок до діючих тарифів по зберіганню експортно-імпортних і транзитних вантажів. Тарифи по зберіганню вантажів, які надійшли на територію порту, затверджені наказом Мінтранспорту України №188 від 12.03.2003 року та наказами по підприємству №1152 від 06.12.2004 року, №868 від 28.07.2006 року, №1201 від 18.10.2006 року. Позивач порушив при здійсненні господарської діяльності пп.1.20.1, 1.20.2 п.1.20 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» щодо застосування тарифів по зберіганню вантажів (цін послуг), оскільки створена на підприємстві комісія з напрацювання договірних умов основної діяльності ІМТП, яка діє на підставі «Положення про комісію з напрацювання договірних умов основної діяльності ІМТП», затвердженого наказом начальника ДП «ІМТП» №767 від 04.07.2006 року (далі - Комісія), не мала повноважень та достатніх підстав для перегляду тарифних ставок та надання знижок по укладеним договорам ДП «ІМТП» з «Alfa Trade n.v.» (договір від 30.12.2005р. №297,298,299), ТОВ «Метекс» (договір від 30.12.2005р. №281), СП «Трейс» (договір від 13.03.2006року №97) про надання послуг по зберіганню вантажів, так як з боку ДП «ІМТП» виконані всі вимоги по укладеним договорам та претензії з боку замовників відсутні.
Податковою також встановлено, що в порушення наказу Міністерства транспорту України №188 від 12.03.2003 року та наказів ІМТП «Про заміну тарифів, та порядку їх застосування на зберігання вантажів» №1152 від 06.12.2004 року, №868 від 28.07.2006 року, №1201 від 18.10.2006 року протоколами засідань комісій були встановлені перерахунки по зберіганню вантажів (надані знижки) - ТОВ «Метекс», СП «Трейс», «Alfa Trade n.v.», протоколи були підписані членами комісії, затверджені начальником ДП «ІМТП» та надані до відділу доходів ДП «ІМТП» щодо перерахунку вартості зберігання вантажу з урахуванням наданих знижок, в результаті чого у податковому обліку сума заниження валового доходу (у зв'язку з наданою знижкою) склала 631012грн.
На підставі акту перевірки №3055/23-0301-01125672 від 21.12.2007 року прийняті податкові повідомлення-рішення №0000072350/0 від 08.01.2008 року та №0000072350/1, за якими нарахований податок на прибуток підприємств і організацій що перебувають у державній власності, у сумі 333581грн. (14649грн. за основним платежем, 318932грн. - штрафна (фінансова) санкція).
За результатами судового оскарження, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2009 року у справі №2-а-4641/08/1570 (набрала законної сили) скасовано зазначене податкове повідомлення-рішення №0000072350/1 від 06.02.2008 року про нарахування податку на прибуток підприємств на суму 333581грн.
При цьому, судом визначено, що портом дотримані вимоги п.1.20 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» щодо звичайних (справедливих ринкових) цін товарів (робіт, послуг), а також положень пп.1.20.2 цього ж Закону, відповідно до якого для визначення звичайної ціни товару (робіт, послуг) враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг) товарів, строки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції, а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну. Умови договорів на ринку ідентичних (у разі відсутності однорідних) товарів (робіт, послуг) визнаються співставними, якщо відмінність між такими умовами суттєво не впливає на ціну, або може бути економічно обґрунтована. При цьому, враховуються звичайні при укладанні угод між непов'язаними особами надбавки чи знижки до ціни. Зокрема, але не виключно, враховуються знижки, пов'язані з сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами якості або інших.
Згідно з ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки судовим рішенням, яке набрало законної сили, підтверджено правомірність надання знижок до діючих тарифів по зберіганню експортно-імпортних і транзитних вантажів, у зв'язку із чим донарахування у податковому повідомленні-рішення №0000102350/2 від 15.04.2008 року частини прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету, виходячи із заниження у податковому обліку портом 631012грн. внаслідок надання знижки, є протиправним, а податкове повідомлення-рішення в цій частині - підлягаючим скасуванню.
Крім того, в пп.2 п.3.3.6 акту перевірки від 21.12.2007 року №3055/23-0301-01125672 зазначено про порушення позивачем пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток в розмірі 10600грн. При цьому вказано, що детальний опис порушення наведено у акті перевірки ДП «ІМТП» і ТОВ «ТМ Термінал» від 14.12.2007 року № 2984/-23-204-374644123.
Судом першої інстанції встановлено, що в період з 29 жовтня 2007 року по 07 грудня 2007 року посадовими особами відповідача на підставі направлення на перевірку від 25.10.07р. №01-045/1907, проведено планову виїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Іллічівський морський торгівельний порт» за період з 01.04.2006 року по 30.06.2007 року з питань дотримання ДП та ТОВ «Термінал» вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами перевірки складений акт №2984/23-204-374644123 від 14.12.2007 року.
Перевіркою встановлено порушення позивачем пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства», внаслідок чого занижено податок на прибуток у розмірі 10600грн., в тому числі по періодах: 3 квартал 2006 року 1984грн.; 4 квартал 2006 року 1244грн.; 1 квартал 2007 року 1587грн.; 2 квартал 2007 року 5785грн., оскільки портом реалізовано послуги за цінами, нижчими від звичайних цін на такі роботи, що діяли на дату продажу, а саме що було нараховано послуги по навантаженню та розвантаженню вантажів МП «Аврора Інтерсервіс» з наданням знижки 10% при перевалці вантажного та розвантажного та негабаритного обладнання з використанням плавкранів «Богатир» та «СПК-90». Доповненням від 18.12.2006р. до договору №207 МП «Аврора інтерсервіс» надано знижку до акордної ставки на перевалку транзитного обладнання у розмірі 15%.
Висновки податкового органу були предметом судового розгляду у справі 2-а-4640/08. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17.06.2008 року (набрала законної сили), скасовані податкове повідомлення-рішення Державної податкової адміністрації у місті Іллічівську №0004602301/1 від 25 січня 2008 року на суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 27735грн. та податкове повідомлення-рішення Державної податкової адміністрації у місті Іллічівську №0004612301/1 від 25 січня 2008 року на суму податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 13723грн., оскільки порушень законодавства при укладанні додаткової угоди до договору №207 від 27.11.2006р., відповідно до якої у межах компетенції надано знижки до акордних ставок не більше на 15% допущено не було.
Передбачене ч.1 ст.72 КАС України звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні встановлює обов'язок суду враховувати такі обставини при вирішенні даної справи.
Отже, висновки за актом перевірки від 14.12.2007 року № 2984/-23-204-374644123 не можуть бути покладені в основу висновків за актом перевірки від 21.12.2007 року № 3055/23-0301-01125672, зокрема зазначені в пп.2 п.3.3.6 про порушення портом пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Тому, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо безпідставності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0000102350/2 від 15.04.2008 року в частині визначення частини прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету, виходячи із встановленого актом перевірки від 14.12.2007 року № 2984/-23-204-374644123 заниження по податку на прибуток в сумі 10600грн.
Актом перевірки від 21.12.2007 року №3055/23-0301-01125672 також встановлено про порушення позивачем пп.4.1.1, пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток в розмірі 82923грн., з посиланням детального опису порушення у акті перевірки ДП «ІМТП» і ТОВ «ТМ Термінал» від 14.12.2007 року № 2981/-23-204-37564473.
Судовим розглядом встановлено, що за результатами проведення виїзної планової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства по договору №81-0 від 28.02.2003 року про сумісну діяльність між ДП «Іллічівський морський торгівельний порт» та ТОВ «Феррум плюс» за період з 01.04.2006 року по 30.06.2007 року, податковою складений акт №02981/23-204-375664473 від 14.12.2007 року, яким встановлено, що в порушення пп.4.1.1, пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» позивач не виставляв до сплати покупцям вартість послуг по зважуванню вагонів. Зважування вагонів здійснювалось при перевантаженні руди кольорових та чорних металів у рамках сумісної діяльності та руди, яка зберігалася на відкритих складах сумісної діяльності. Заниження загальної суми валових доходів склало 781158грн., що привело до заниження податку на прибуток на суму 43163грн.
Разом з тим, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року (набрала законної сили) податкове повідомлення-рішення від 24.12.2007р. №0091062350/0 скасовано у повному обсязі; податкове повідомлення-рішення від 24.12.2007р. №0091072350/0 - скасовано в частині збільшення ПДВ на 213390грн., в т.ч. за основним платежем на суму 154260грн., штрафними санкціями на суму 77130грн., оскільки за відсутності первинних документів по операціям зважування вагонів, відсутні підстави для висновку про заниження позивачем валового доходу та, як наслідок, заниження податку на прибуток. Згідно п.2.1.3.4 Збірника тарифів на роботи та послуги, що надаються вантажовласникам морськими портами України, затверджених наказом Мінтранспорту та зв'язку України від 31.10.1995р. №392, плата за зважування вагонів не входить до переліку робіт, які оплачуються за акордними ставками.
Судовими рішеннями у справах №1570/4638/08, 4640/08/1570, 4641/08/1570 (набрали законної сили) по взаємовідносинам між позивачем та «ТМ Термінал», ТОВ «Ферум Плюс», ТОВ «Метекс» встановлено, що податкова неправомірно донарахувала ДП «Іллічівський морський торговельний порт» дохід та як наслідок безпідставно збільшила прибуток підприємства.
Отже, з врахуванням того, що сума чистого прибутку порту була зменшена за результатами пов'язаних судових справ, дивіденди нарахуванню та сплаті не підлягають.
На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про безпідставність та протиправність оскарженого податкового повідомлення-рішення №0000102350/2 від 15.04.2008 року.
Оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 червня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: О.І. Шляхтицький