ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2679/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Новокаховської об'єднаної державної податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Форт - Юг" про стягнення коштів за податковим боргом,
встановив:
Новокаховська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - позивач, Новокаховська ОДПІ) звернулася до суду із адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Форт-Юг" (далі - відповідач, ТОВ "Форт-Юг"), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг на загальну суму 232 853,33 грн.
Позовні вимоги Новокаховської ОДПІ ґрунтуються на факті несплати відповідачем узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 79 428,58 грн. та податку на додану вартість у сумі 153 424,75 грн., які визначені податковими повідомленнями- рішеннями, прийнятими податковим органом за результатами перевірки ТОВ "Форт-Юг".
Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи відповідач у судове засідання не з'явився, заяв про відкладення чи про розгляд справи без його участі не надав. Разом з тим, 18.08.2014 р. на юридичну адресу відповідача рекомендованим листом була направлена копія ухвали про відкриття провадження, який повернувся до суду із відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до статті 33 КАС України юридичним особам та фізичним особам-підприємцям судовий виклик або судове повідомлення надсилаються за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду справи відповідач до суду не прибув, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надсилав.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів в порядку письмового провадження згідно статті 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Форт-Юг" зареєстровано в виконавчому комітеті Новокаховської міської ради як юридична особа 04.03.2008 р. та включено до Єдиного державного реєстру підприємств організацій України за номером 35745273.
Відповідач знаходиться на обліку в Новокаховській ОДПІ та обрав загальну систему оподаткування.
14.05.2014 р. Новокаховською ОДПІ на підставі акта перевірки від 17.04.2013 р. № 439/220-35745273 винесено податкове повідомлення-рішення № 0000232200, за яким нараховано суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 41 084,00 грн. та штрафну санкцію у розмірі 20 542,00 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0000222200, за яким нараховано суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у розмірі 44 804,00 грн. та штрафну санкцію у розмірі 12 819,00 грн. Дані ППР були оскаржені ТОВ "Форт-Юг" в судовому порядку. Постановою Херсонського окружного адміністративного суду по справі № 821/1979/13-а від 06.06.2013 р., залишеною в силі ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23.10.2013 р., у задоволенні позовних вимог ТОВ "Форт-Юг" про скасування і визнання нечинним вказаних повідомлень-рішень відмовлено. За таких підстав даний податковий борг вважається узгодженим.
Новокаховською ОДПІ на підставі акту перевірки від 22.10.2012 р. № 895/220/35745273 05.11.2012 р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0006432301, яким ТОВ "Форт-Юг" нараховано грошове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 34 334,00 грн. та штрафну санкцію у сумі 8 583,50 грн. ТОВ "Форт-Юг" вказане податкове-повідомлення рішення оскаржено в судовому порядку. Постановою Херсонського окружного адміністративного суду у справі № 2а-4728/12/2170 від 22.01.2013 р., залишеною в силі ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014 р., ТОВ "Форт-Юг" відмовлено в задоволенні позовних вимог про визнання нечинним та скасування вказаноподаткового повідомлення-рішення. Таким чином, податкове зобов'язання вважається узгодженим.
За змістом ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 72 КАС України встановлено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно положень ст. 254 та 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду апеляційної набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі. Рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для осіб, які беруть участь у справі і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч. 5 п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України ( далі - ПК УКраїни) при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Отже, суми визначені Новокаховською ОДПІ ТОВ "Форт-Юг" за вищезазначеними податковими повідомленнями-рішення є узгодженими і набули статусу податкової заборгованості платника податків ТОВ "Форт-Юг", яка залишається несплаченою.
На підставі с. 129 ПК України позивачем було нараховано пеню у розмірі 6 609,98 грн. за податку на прибуток у зв'язку з несвоєчасною сплатою вищезазначених податкових зобов'язань.
Також, відповідачем до Новокаховської ОДПІ надано податкові декларації з податку на додану вартість за березень 2014 р. від 19.04.2014 р. на суму 22 200,00 грн. та за квітень 2014 р. від 19.05.2014 р. на суму 2 367,00 грн.
Між Новокаховською ОДПІ та ТОВ "Форт-ЮГ»" 24.02.2014 р. укладено договір № 23 про розстрочення грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств у розмірі 50 652,00 грн. строком з 24.02.2014 р. по 30.12.2014 р. Також, між тими самими сторонами було укладено договір № 22 про розстрочення грошових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 75 520,83 грн. на той самий період.
Зважаючи на те, що ТОВ "Форт-Юг" не сплачувало своєчасно та у повному обсязі розстрочену суму податкових зобов'язань Новокаховська ОДПІ просить стягнути суму податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 15 195,60 грн. та суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 22 656,24 грн. Крім того, позивачем нараховану пеню за несвоєчасну сплату у розмірі 16 221,19 грн.
Керуючись ст. 59 ПК України позивачем уповноваженій особі відповідача вручено податкову вимогу форми "Ю" від 17.04.2014 р. № 335-25.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що визначена наведеними вище податковими повідомленнями-рішеннями сума є узгодженою і відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України набула статусу податкового боргу.
Відповідно до п. 57.3. ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Положеннями пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до п. 203.1 ст. 203 ПК України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою ( п. 54.1 ст. 54 ПК України)
Підпунктом 54.3.3. ст. 54 ПК України, визначено, що згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Пунктом 20.1.19. ст. 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи доходів і зборів мають право приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.
У свою чергу пп. 17.1.5 ст. 17 ПК України визначено, що платник податків має право одержувати відстрочення, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 100 ПКУкраїни розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному п. 129.4 ст. 129 цього Кодексу. Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або додаткового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Відповідно до пп. 14.1.175. ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Положеннями ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законодавством.
За змістом п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
За приписами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Заперечень проти позову, а також доказів виконання зобов'язання щодо сплати заборгованості у загальній сумі 232 853,33 грн., заявленій до стягнення, відповідачем до суду не надано, доводи контролюючого органу щодо наявності такої заборгованості відповідачем не спростовані.
Приймаючи до уваги викладені обставини, суд вважає вимоги Новокаховської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 7, 17, 94, 161-163 КАС України, суд, -
постановив:
Задовольнити позовні Новокаховської об'єднаної державної податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Форт - Юг" про стягнення коштів за податковим боргом.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Форт-Юг" (35745273) суму коштів за податковим боргом:
- з податку на прибуток підприємств у розмірі 79 428, 58 грн. (сімдесят дев'ять тисяч чотириста двадцять вісім грн.) 58 коп. у дохід державного бюджету м. Нова Каховка на рахунок 31117009700012 в ГУ ДКСУ у Херсонській області, код ОКПО 38053504, МФО 852010, код призначення платежу 11021000;
- з податку на додану вартість у розмірі 153 424,75 грн. (сто п'ятдесят три тисячі чотириста двадцять чотири грн.) 75 коп. у дохід державного бюджету м. Нова Каховка на рахунок 31119029700012 в ГУ ДКСУ у Херсонській області, код ОКПО 38053504, МФО 852010, код призначення платежу 14010100
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 8.2.3