Постанова № 41143237, 21.10.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2014
Номер справи
592/5464/14-а
Номер документу
41143237
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2014 р. Справа № 592/5464/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.

Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.06.2014р. по справі № 592/5464/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

третя особа - Сумський обласний військовий комісаріат

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Сумський обласний військовий комісаріат, в якому просив суд: поновити йому строк подання позову до суду; визнати неправомірними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо визначення його грошового забезпечення та перерахунку пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок його пенсії з 01.08.2008 року відповідно наказу МО України № 377 від 28.07.2008 року та з 01.07.2011 року відповідно наказу МО України № 50 від 28.01.2011 року у повному обсязі, а саме: за посадовим окладом, за надбавкою за вислугу років 40%, за надбавкою за виконання особливо важливих завдань 50%, за надбавкою за роботу з таємними документами 15%, за премією 90%, і виплатити створену заборгованість (матеріальну шкоду) згідно з ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 30.05.2014р. по справі № 592/5464/14-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії за період з 01.08.2008 р. по 27.11.2013 р. залишено без розгляду внаслідок пропуску строку звернення до суду.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.06.2014р. по справі № 592/5464/14-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року та наказом Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 28.11.2013 року відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року та наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року, та провести відповідні виплати.

Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, та на доводи, викладені в апеляційній скарзі.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду з постановою суду обґрунтовує тим, що постанова суд першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, а тому вважає рішення суду першої інстанції незаконним та необґрунтованим. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.06.2014р. та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційних скарг у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером Міністерства оборони та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області з 01.01.2007 року.

В 2014 р. позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року.

05.05.2014 р. відповідачем відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог позивача щодо наявності у нього права на перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.08 р. № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» та наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» з 28.11.2013 року.

Колегія суддів частково не погоджується з таким висновком суду, виходячи з такого.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Відповідно до положень п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30-32 за аналогічними посадами.

На виконання п. 12 ч. 2 постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України Міністром оборони України було видано наказ від 28.07.2008 р. №377 «Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», який був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 р. за № 761/15452.

Зазначеним наказом затверджена Схема розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схема розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).

Колегія суддів зауважує, що зазначений наказ прийнятий на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Таким чином, колегія суддів зазначає, що оскільки Кабінетом міністрів України делеговано своє право визначати розміри посадових окладів, в т.ч. й Міністру оборони України, то наказ останнього № 377 від 28.07.2008 р. про встановлення нових розмірів посадових окладів є належною підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців військових навчальних закладів, в даному випадку, позивача.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, з урахуванням нового розміру посадового окладу, визначеного наказом № 377. Доводи відповідача про відсутність у позивача підстав для перерахунку пенсії з посиланням на те, що Кабінетом міністрів України не приймалось рішення про підвищення посадових окладів відповідної категорії військовослужбовців, є безпідставними.

Довід апеляційної скарги позивача стосовно задоволення його позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок його пенсії з 01.08.2008 року відповідно наказу МО України № 377 від 28.07.2008 року та з 01.07.2011 року відповідно наказу МО України № 50 від 28.01.2011 року, колегія суддів не приймає, оскільки ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 30.05.2014р., яка була залишена в силі ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2014 р., позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії за період з 01.08.2008 р. по 27.11.2013 р. залишено без розгляду внаслідок пропуску строку звернення до суду.

Між тим колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправними дій відповідача, щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наказом Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 28.11.2013 року відповідно до наказом Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року з наступних підстав.

Постановою Кабінету міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 Міністерству оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі на менше 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. На виконання зазначеної постанови Міністерство оборони України наказом № 50 від 28.01.2011 року встановило розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році.

Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 26 лютого 2013 року (№ 21-5а13).

З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, були допущені порушення норм матеріального права, у зв'язку з чим дана постанова Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.06.2014р. підлягає скасуванню в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наказом Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 28.11.2013 року відповідно до наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову в цій частині відмовити.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити частково.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.06.2014р. по справі № 592/5464/14-а скасувати в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наказом Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 28.11.2013 року відповідно до наказу Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову в цій частині відмовити.

В іншій частині постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.06.2014 року по справі № 592/5464/14-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Мінаєва О.М.Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Шевцова Н.В. Повний текст постанови виготовлений 27.10.2014 р.