Ухвала суду № 41134454, 29.10.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2014
Номер справи
279/3101/14-а
Номер документу
41134454
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Снігір В.М.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"29" жовтня 2014 р. Справа № 279/3101/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "03" червня 2014 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконним рішення державного виконавця ,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2014 року управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання дій протиправними та скасування постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Житомирській області від 08.05.2014 року.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 03.06.2014 року визнано протиправними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Житомирській області щодо винесення постанови від 08.05.2014 року про арешт коштів на рахунках управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області. Скасовано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Житомирській області про арешт коштів боржника від 08.05.2014 року ВП №43000695.

В апеляційній скарзі управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції із ухваленням нової про відмову в задоволенні позову.

Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження за правилами, встановленими ст. 197 КАС України.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Встановлено, що державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 08.05.2014 року винесено постанову про арешт коштів божника ВП №43000695.

Суд першої інстанції, перевіряючи правомірність винесення постанови дійшов висновків, що державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Однак, задовольняючи позовні вимоги, поза увагою суду першої інстанції залишилася та обставина, що відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області не є належним відповідачем у справі, а отже, позов пред'явлено до неналежного відповідача, що є самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

Так, відповідно до вимог ст. 181 КАС України відповідачем у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.

Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №385/2011 затверджено Положення про Державну виконавчу службу України, відповідно до пункту 7 якого ДВС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районних, міських (міст обласного значення), районних у містах, міжрайонних та міськрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень ДВС України.

Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про державну виконавчу службу" визначено, що органами державної виконавчої служби є:

- Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень;

- управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;

- районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.

Отже, в цій категорії справ відповідачами можуть бути лише перераховані органи державної виконавчої служби у зв'язку з тим, що структурні підрозділи органів державної виконавчої служби: відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, відділи примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі - не визначені Законом України "Про державну виконавчу службу" як самостійні органи державної виконавчої служби, що виключає можливість їхньої участі як відповідачів у таких справах.

Ураховуючи те, що наведений перелік органів державної виконавчої служби є вичерпним, у разі подання позовної заяви до державних виконавців або інших посадових осіб органів державної виконавчої служби чи до відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, необхідно за правилами статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України здійснювати заміну первинного відповідача на належного - відповідно Державну виконавчу службу України, управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

Таким чином, відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області не є органом державної виконавчої служби, що виключає можливість його участі у даній справі як відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 52 КАС України, суд першої інстанції встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Однак, судом першої інстанції не виконано приписи ст.52 КАС України, що призвело до порушення норм процесуального права, яке не може бути усунуто судом апеляційної інстанції при розгляді справи відповідно до норм ст.195 КАС України.

Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Отже, позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про скасування постанови не підлягають до задоволення через те, що заявлені до неналежного відповідача, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та відмови у задоволенні позовних вимог.

Разом з тим, слід зазначити, що відмова у задоволенні позовних вимог не позбавляє позивача права на звернення до суду з аналогічним позовом до належного відповідача.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області задовольнити.

Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "03" червня 2014 р. скасувати та ухвалити нову.

Відмовити управлінню Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області в задоволенні позовних вимог до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про скасування постанови у зв`язку із пред'явленням позову до неналежного відповідача.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Є.В.Одемчук

судді: (підпис) А.Ю.Бучик

(підпис) Г.І. Майор

З оригіналом згідно: суддя _______ Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського, 16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501

3- відповідачу/відповідачам: Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області м-н Соборний,1,м.Житомир,10014

- ,