УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2014 р.Справа № 816/2912/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Донець Л.О.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 13.08.2014р. по справі № 816/2912/14
за позовом ОСОБА_1
до Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області , Комісії з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації
про визнання незаконними та скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом до Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання незаконним та скасування рішення комісії з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації Полтавської області від 26.05.2014.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.08.2014 р. закрито провадження у справі.
ОСОБА_1, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 13.08.2014 р. та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що рішенням Комісії з питань захисту прав дитини Семенівської районної державної адміністрації від 26 травня 2014 року позивачці відмовлено у влаштуванні дітей до дитячого будинку сімейного типу.
ОСОБА_1 не погоджуючись з діями відповідача звернулась до суду за захистом своїх прав.
Приймаючи рішення про закриття провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що предметом спору є рішення Комісії з питань захисту прав дитини Семенівської районної державної адміністрації, яка не є суб'єктом владних повноважень, що здійснює управлінські функції у відносинах із позивачем, при цьому вимог щодо рішень, дій або бездіяльності Семенівської районної державної адміністрації як суб'єкта владних повноважень позивачем не заявлено, а тому даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з пунктом 1 частини першої 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вжитий у Кодексі адміністративного судочинства України термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову особу чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі при виконанні делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Судовим розглядом встановлено, що предметом спору у даній справі є рішення Комісії з питань захисту прав дитини Семенівської районної державної адміністрації від 26 травня 2014 року про відмову у влаштуванні дітей до дитячого будинку сімейного типу.
Відповідно до пункту 1 Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866, комісія з питань захисту прав дитини є консультативно-дорадчим органом, що утворюється головою районної районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради.
Комісія з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації створена згідно розпорядження голови Семенівської районної державної адміністрації від 17.04.2014 № 186 і відповідно до пункту 1 Положення про вказану комісію, є консультативно-дорадчим органом, що утворюється головою районної державної адміністрації.
Із аналізу норм Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини та аналогічних норм Положення про Комісію з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації вбачається, що рішення комісії мають рекомендаційний (консультативний) характер.
Частиною 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Колегія суддів погоджується думкою суду першої інстанції, що Комісія з питань захисту прав дитини при Семенівській районній державній адміністрації не є суб'єктом владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки не здійснює владні управлінські функції у сфері публічно-правових відносин.
При цьому згідно пункту 4 Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини комісія розглядає питання, пов'язані із захистом прав дітей, які, як правило, регламентовані нормами Сімейного та Цивільного кодексу України, іншими актами цивільного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Судовим розглядом встановлено, що предметом спору є рішення комісії з питань захисту прав дитини Семенівської районної державної адміністрації, яка не є суб'єктом владних повноважень, що здійснює владні управлінські функції у відносинах із позивачем, при цьому будь-яких вимог щодо рішень, дій, або бездіяльності Семенівської районної державної адміністрації як суб'єкта владних повноважень позивачем не заявлено.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, так як справа підлягає розгляду судом в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України.
Отже, переглянувши ухвалу суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 13.08.2014р. по справі № 816/2912/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Бартош Н.С.Судді Мельнікова Л.В. Донець Л.О.