ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" жовтня 2014 р. м. Київ К/800/13956/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді: Вербицької О.В.
суддів: Маринчак Н.Є.
Муравйова О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження
касаційну скаргу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області
на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2010 року
та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 року
у справі № 2а-1820/10/0970
за позовомПриватного підприємства «Леком - Захід»доКалуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської областіпроскасування податкових повідомлень-рішень та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Леком - Захід» (далі по тексту - позивач, ПП «Леком - Захід») звернулось з позовом до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області (далі по тексту - відповідач, ОДПІ) про скасування податкових повідомлень-рішень та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2010 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано недійсними податкове повідомлення-рішення від 06.05.2009 року № 0001662301/0 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.05.2009 року № 0001672301, у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 року скасовано постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.10.2010 року в частині задоволення позовних вимог про скасування податкового повідомлення рішення від 06.05.2009 року № 0001662301/0. Прийнято у цій частині нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Відповідач, не погоджуючись з вищевказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, оскаржив їх у касаційному порядку, просить скасувати з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.
З урахуванням неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, та які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно до вимог ст. 222 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку щодо наступного.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що ОДПІ проведено планову виїзну документальну перевірку ПП «Леком-Захід» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 16.08.2006 року по 31.12.2008 року, за результатами якої складено акт від 23.04.2009 року № 609/2301/34032632.
В акті перевірки зазначено, що позивачем порушено пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п. 5.1, пп. 5.2.1, пп. 5.2.5 п. 5.2, пп. 5.3.9 п. 5.3, пп. 5.6.1 п. 5.6, пп. 5.7.1 п. 5.7, п. 5.9 ст. 5, п. 6.1 ст. 6, пп. 8.3.1, пп. 8.3.2 п. 8.3, пп. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8, пп. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п. 4.1 ст. 4, пп. 7.2.8 п. 7.2, пп. 7.3.1 п. 7.3, пп. 7.4.5 п. 7.4, пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг», ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. 15, ст. 18 Декрету Кабінету міністрів України «Про місцеві податки та збори» та «Положення про місцеві податки і збори», затвердженого рішенням Калуської міської ради Івано-Франківської області від 25.12.2003 року № 347.
На підставі висновків, що викладені в акті перевірки, ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 06.05.2009 року:
- № 0001632301/0, яким ПП «Леком - Захід» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 666604 грн. (за основним платежем - 504364 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 162240 грн.),
- № 0001642301/0, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 922985 грн. (за основним платежем - 612825 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 310160 грн.),
- № 0001662301/0, яким ПП «Леком - Захід» визначено податкове зобов'язання з податку з реклами у розмірі 2571,51 грн. (за основним платежем - 191,51 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 2380 грн.),
- та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001672301, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1468512 грн.
ОДПІ у касаційному порядку оскаржує рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.05.2009 року № 0001672301.
Як вбачається з матеріалів справи, в акті перевірки зазначено, що ПП «Леком-Захід» здійснювало реалізацію товарів без застосування реєстраторів розрахункових операцій, чим порушено п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг».
Відповідно до вимог п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування, послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що місцем отримання товару при реалізації товарів ТОВ «Калуш-транс» в грудні 2007 року, лютому та березні 2008 року є орендоване ПП «Леком-Захід» складське приміщення на іншій адміністративній території - в с. Копанки Калуського району Івано-Франківської області, а місцем проведення розрахунків є офіс в м. Калуші Івано-Франківської області, а також не збігається і дата оплати та дата отримання покупцем товарів.
Штрафні санкції за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» за своєю суттю є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні ст. ст. 238, 239 Господарського кодексу України, відповідно до яких за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Статтею 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяці з дня виявлення порушення, але не пізніше як через рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ОДПІ зазначає, що порушення позивачем вимог п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» були вчинені в період з 03.12.2007 року по 14.03.2008 року.
Проте, штрафні (фінансові) санкції до ПП «Леком-Захід» за вищевказані порушення були застосовані лише 06.05.2009 року.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що саме за вищевказаних обставин справи, суд апеляційної інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, отже, прийняте податковим органом спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є неправомірним.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції порушення норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
В свою чергу, доводи касаційної скарги не відповідають фактичним обставинам справи та спростовуються вищезазначеними нормами права, отже, відсутні підстави для її задоволення.
За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає залишенню без задоволення, а постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 року залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 210, 214-215, 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ :
Касаційну скаргу Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.В. Вербицька Судді Н.Є. Маринчак О.В. Муравйов