Постанова № 4112770, 03.07.2009, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2009
Номер справи
2-а-10379/09/2170
Номер документу
4112770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

u

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2009 р. 15 год. 08 хв.

Справа № 2-а-10379/09/2170 Кат. 2.11.1  

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Роман О.С., за участю представників позивача ОСОБА_1., ОСОБА_2., представник відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

 ТОВ Торговий дім "РЕЙ" м. Херсон

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні

про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,

встановив:

 Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий дім "РЕЙ" звернулосьдо суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0005742301/0 від 18.11.08 про зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2008 року на суму 343307 грн. Податкове повідомлення-рішення прийнято за висновками акту перевірки від 30.10.08, при проведенні якої податковою інспекцією було виявлено факт завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ за липень 2008 р. на 343307 грн. при заповненні Додатку №2 до податкової декларації з ПДВ за липень 2008 р. в порушення пп.7.7.1 пп.7.7.2 п.7.7. ст. 7 Закону України від 03.04.97 №168 "Про податок на додану вартість". Позивач зазначає, що помилка при зазначені податкових періодів в додатку № 2 до декларації не може бути підставою позбавлення його бюджетного відшкодування.

Представник позивача в судовому засіданні просить задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач заперечує проти позову, посилаючись на те, що заявлена сума до відшкодування не відповідає фактичним обставинам справи. Сума залишку відображена в додатку 2 декларації липня 2008 року не брала участі в розрахунках бюджетного відшкодування. У Додатку 2 (залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду) до податкової декларації з ПДВ за липень, у графі 2 вказується звітний період, у якому виникла сума різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податковою періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. За результатами перевірки встановлено, що ТОВ ТД "РЕЙ" вказало невірні податкові періоди. Крім того, встановлено, що ТОВ ТД "РЕЙ" у додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за липень 2008 року "Довідка щодо залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів..." відображено суму залишку від'ємного значення 938273 грн., що виникла у лютому 2008 року. Частина залишку від'ємного значення, що фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) та така, що не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування, складає 343307,00 грн. Але перевіркою встановлено, що у лютому 2008 року сума різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду складає 46548,0 грн., частина від'ємного значення, фактично сплачена у лютому, становить 46548 грн. Виявлено заниження заявленої ТОВ ТД "РЕЙ" у попередніх періодах (у лютому 2008 року ) суми бюджетного відшкодування на 46548,00 грн., отже слід вважати, що підприємство добровільно відмовилось від отримання такої суми бюджетного відшкодування. Відповідач не має можливості підтвердити суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2008 року на розрахунковий рахунок платника у банку в сумі 343307 грн. на підставі викладеного.

Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.

З матеріалів справи вбачається, що 19 серпня 2008 року ТОВ ТД "РЕЙ" надало до Державної податкової інспекції в м. Херсоні податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2008 року, в якій заповнено рядки 25 та 25.1 щодо бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку 343307 грн. В додатку 2 (залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду) до податкової декларації з ПДВ за липень у графі 2 вказується звітний період, у якому виникла сума різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податковою періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. ТОВ ТД "РЕЙ" вказало податкові періоди, в яких виникла сума від'ємного значення (936954 грн.) це лютий 2008 року.

 Відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ ТД "РЕЙ" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку по декларації за липень 2008 року, за результатами якої було складено акт від 30.10.2008 № 3304/23-2/32809365. На підставі акту від 30.10.08 відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення № 0005742301/0 від 18.11.2008, відповідно до якого позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2008 року у розмірі 343307 грн. В акті вказано про те, що при заповненні Додатку №2 до податкової декларації з ПДВ за липень 2008 р. ТОВ ТД "РЕЙ" вказало невірні податкові періоди, тому в порушення пп.7.7.1 пп.7.7.2 п.7.7. ст. 7 Закону України від 03.04.97 №168 "Про податок на додану вартість" ТОВ ТД "РЕЙ" зависило суму бюджетного відшкодування ПДВ за липень 2008 р. на 343307 грн. В лютому 2008 року сума різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду складає 46548 грн., частина від'ємного значення, фактично сплачена у лютому, становить 46548 грн.

Позивач звернувся до ДПІ у м. Херсоні, ДПА у Херсонській області, ДПА України із скаргою на податкове повідомлення-рішення №0005742301/0 від 18.11.2008 р. в порядку ст. 5 п.5.2 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед державними цільовими фондами", але податкове повідомлення-рішення було залишено без змін, а скарги позивача без задоволення.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону "Про податок на додану вартість" бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених законом.

Згідно з пп.7.4.1 п.7.4. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податків у звітному періоду у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи не матеріальних активів, що підлягають амортизації. Підпункт 7.7. ст. 7 Закону "Про податок на додану вартість" встановлює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету або відшкодуванню з Державного бюджету (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків. Відповідно до п.п.7.7.1 п.7.7. ст. 7 Закону "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пп..7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Згідно п.п. 7.7.2 п.7.7. ст.7 цього Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.п.7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

З системного аналізу наведеної норми Закону вбачається, що законодавець не ставить настання бюджетного відшкодування у залежність від того, коли у отримувача товарів (послуг) виникло зобов'язання перед постачальниками, а визначає, що суми ПДВ мають бути фактично сплаченими у попередніх податкових періодах постачальникам товарів.

Згідно ( р.24) декларації за липень 2008 року - залишок від'ємного значення попереднього періоду податкового періоду складає 938 273 грн. Даний факт не заперечується податковою інспекцією і в акті перевірки. Та обставина, що при вказівці в додатку 2 (графа 2) основної суми залишку від'ємного значення 936954 грн., яка виникла у лютому 2008 року, була допущена помилка, було відомо податковій інспекції при проведені перевірки - в абзаці першому розділу 3.10 акту перевірки №3304/23-2/32809365 зазначено фахівцем ДПІ про те, що "вказавши невірні податкові періоди, дані розбіжності не вплинули на заявлену ТОВ ТД "РЕЙ" суму бюджетного відшкодування".

Відповідно до приписів п.п. 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону "Про податок на додану вартість" до бюджетного відшкодування (р. 3 додатку № 3 Декларації) позивачем заявлено (р. 2 додатку №3 декларації) частина від'ємного залишку, фактично сплачена отримувачем товарів у попередніх податкових періодах - 343307 грн. З акту перевірки вбачається, що відповідач не підтвердив суму податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично сплачена отримувачем товарів (343307 грн.) Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, яка була включена до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашала податкові зобов'язання наступних звітних періодів та залишилась при цьому в сумі від'ємного значення звітного періоду, відображається в колонці 4 Довідки. Підсумкове значення колонки 4 переноситься до рядка 2 додатка 3 до податкової декларації з ПДВ "Розрахунок суми бюджетного відшкодування". Факт оплати постачальникам товарів (послуг) у попередніх податкових періодах податку на додану вартість в сумі 343 307 грн. - підтверджується платіжними документами ТОВ ТД "РЕЙ", а саме: пл. доручення № 109 від 09.06.08 в сумі 18 000 грн., пл. доручення № 117 від 11.06.08 - 24333,33 грн., пл. доручення № 119 від 12.06.08 - 4166,67 грн., пл. доручення №4 від 19.06.08 р .- 72320,70 грн., пл. доручення № 2 від 19.06.08 - 224400 грн., пл. доручення № 5 від 24.06.08 - 86,40 грн.

Оскільки факт оплати постачальникам товарів у червні 2008 року податку на додану вартість в сумі 343 307 грн. доведено первинними документами, при залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду в сумі 938 273 грн., зменшення на 343 307 грн. суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявленого позивачем до відшкодування у липні 2008 р., здійснено відповідачем помилково. При проведенні перевірки податковий орган мав можливість виявти допущену позивачем помилку, оскільки перевірка декларації була не камеральною, а позаплановою виїзною.

Таким чином, ТОВ ТД "РЕЙ" при визначенні суми бюджетного відшкодування, не порушило приписи п.п. 7.7.1, 7.7.2 п.7.7. ст. 7 Закону №168, а зменшення контролюючим органом заявленої ТОВ ТД "РЕЙ" суми бюджетного відшкодування, з посиланням на розбіжності в Додатку №2 до податкової декларації з ПДВ за липень 2008 р. не відповідає вимогам податкового законодавства та суперечить положенням п.п.7.7.2 п.7.7. ст. 7 Закону №168 та призводить до звужування її правового змісту.

Судові витрати не відшкодовуються позивачу, оскільки позивач не заявляв такої вимоги. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено день і час виготовлення постанови в повному обсязі.

 Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, -

постановив :

Позов задовольнити. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні № 0005742301/0 від 18.11.08 про зменшення товариству з обмеженою відповідальністю Торговий дім "РЕЙ" бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за декларацією липня 2008 року на суму 343307 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 липня 2009 р. .

Суддя Хом'якова В.В.