Рішення № 41125497, 14.10.2014, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
14.10.2014
Номер справи
911/3276/14
Номер документу
41125497
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" жовтня 2014 р. Справа № 911/3276/14

Господарський суд Київської області у складі судді Саванчук С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державного підприємства "Донецька залізниця" в особі Краснолиманської дирекції залізничних перевезень,

83000, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Артема, буд. 68

до Державного підприємства Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс",

08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Червоний шлях, буд. 1

про стягнення 67 425,00 грн.

за участю представників:

позивача - не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.;

відповідача - 1) Федоришин С.Р. (довіреність від 18.08.2014 № 7/2713);

2) Сайчишин А.І. (довіреність від 16.01.2014 № 7/50).

Обставини справи:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Державного підприємства «Донецька залізниця» в особі Краснолиманської дирекції залізничних перевезень (далі - позивач) до Державного підприємства Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень «Укррефтранс» (далі - відповідач) про стягнення 67 425,00 грн. штрафу.

Позовні вимоги обґрунтовані неправильним зазначенням вантажовідправником у залізничній накладній № 34976563 маси вантажу.

Ухвалою господарського суду Київської області від 04.08.2014 порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 19.08.2014.

Через канцелярію господарського суду Київської області (вх. № 16605/14 від 15.08.2014) відповідачем подано до матеріалів справи документи на виконання вимог ухвали суду від 04.08.2014 та відзив на позовну заяву, відповідно до якого позов заперечено повністю.

Через канцелярію господарського суду Київської області (вх. № 16997/14 від 19.08.2014) відповідачем подано додаткові докази до матеріалів справи.

У судове засідання 19.08.2014 представник позивача не з'явився, розгляд справи відкладено на 11.09.2014.

Через канцелярію господарського суду Київської області (вх. № 19052/14 від 11.09.2014) відповідачем подано додаткові докази до матеріалів справи.

У судове засідання 11.09.2014 представник позивача не з'явився, розгляд справи відкладено на 30.09.2014.

Через канцелярію господарського суду Київської області (вх. № 20755/14 від 30.09.2014) позивачем подано до матеріалів справи документи на виконання вимог ухвали суду від 04.08.2014 та клопотання про розгляд справи без участі його представника у зв'язку з неможливістю забезпечити участі представника у судовому засіданні.

У судове засідання 09.09.2014 представники сторін не з'явились, розгляд справи відкладено на 30.09.2014.

Через канцелярію господарського суду Київської області (вх. № 20784/14 від 30.09.2014) відповідачем подано клопотання про продовження строку розгляду справи у зв'язку з необхідністю надання додаткового часу для отримання додаткових доказів своїх заперечень.

Ухвалами господарського суду Київської області від 30.09.2014 продовжено строк розгляду спору та відкладено розгляд справи на 14.10.2014.

Через канцелярію господарського суду Київської області (вх. № 22040/14 від 14.10.2014) позивачем подано письмові пояснення до матеріалів справи.

У судове засідання 14.10.2014 представник позивача не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Представники відповідача позов заперечили повністю з підстав, що викладені у відзиві.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 14.10.2014 оголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні представників відповідача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -

встановив:

10.02.2014 згідно з накладною № 34976563 зі станції Фастів І Південно-Західної залізниці Державним підприємством Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень «Укррефтранс» (далі - вантажовідправник) відправлено на адресу Публічного акціонерного товариства «Єнакієвський металургійний завод» (далі - одержувач), станція призначення - Єнакієве Донецької залізниці (далі - залізниця), вагон № 66171372 з вантажем - лом чорних металів, зазначивши в накладній масу вантажу 66 520,00 кг.

Відповідно до даних, що зазначені в накладній, вантаж завантажений у вагон засобами вантажовідправника, маса вантажу визначена на вагонних вагах. Правильність внесених у накладну відомостей підтверджено підписом представника відправника - Четвергова С.О.

14.02.2014 вагон № 66171372 прибув на станцію призначення та 16.02.2014 за вимогою одержувача (копія заявки від 16.02.2014 додана до матеріалів справи), відповідно до пункту 52 Статуту залізниць України, здійснено перевірку маси вантажу та встановлено невідповідність маси вантажу, масі, що зазначена відповідачем у накладній, про що складений комерційний акт № 722739/51 (копія в матеріалах справи).

Різниця між масою, що зазначена в накладній, та масою, що встановлена при переважуванні вантажу на станції призначення складає 440 кг.

Комерційним актом від 16.02.2014 № 722739/51 встановлено, що вагон прибув у справному технічному стані в супроводі охорони залізничної станції Ясинувата - охоронець Латишев. Ознаки втрати, псування чи пошкодження вантажу відсутні, що підтверджується маркуванням вантажу білою фарбою. Зважування здійснювалось на справних 150-тонних вагонних тензометричних вагах у присутності двох комерційних агентів, начальника станції та оператора ІПСЖС України. Про невідповідність маси вантажу на станцію відправника надіслано телеграму (копія в матеріалах справи).

Позивачем подано письмові пояснення, що Бариленко, що зазначений у комерціному акті оператом ІПСЖС, є представником вантажоодержувача, який був присутній при зважуванні вантажу.

До матеріалів справи додано виписку із книги переважування на вагонних вагах Публічного акціонерного товариства «ЕМЗ» за 16.02.2014.

Перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення.

Загальні умови перевезення вантажу визначаються Цивільним кодексом України, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено Цивільним кодексом України, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Згідно з статтею 909 Цивільного кодексу України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.

Статут залізниць України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 457, визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом (пункт 2 Статуту).

Відповідно до абзацу 9 пункту 6 Статуту залізниць України, накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до Статуту та Правил перевезення і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача.

Пунктом 23 Статуту залізниць України встановлено, що відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).

Відповідно до пункту 24 Статуту залізниць України, залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначених відправником у накладній, на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

Згідно з положеннями пункту 37 Статуту залізниць України, спосіб визначення маси зазначається у накладній.

Відповідно до пункту 28 Правил приймання вантажів до перевезення, що затверджені наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, вантаж завантажений відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), приймається залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.

Згідно з пунктами 24, 122 Статуту залізниць України, вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній; за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно з пунктом 118 Статуту. При цьому, відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Пунктом 2.1. Правил оформлення перевізних документів встановлено, що вантажовідправником заповнюються графи комплекту перевізних документів, зокрема, графа «маса вантажу в кг, визначена відправником».

Згідно з пунктом 5.5 Правил оформлення перевізних документів, у випадку, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача, з відправника стягується штраф у розмірі згідно з пунктом 118 Статуту залізниць України. При цьому, відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Частиною 1 статті 26 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що обставини, які можуть служити підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників і одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів засвідчуються актами. Аналогічна норма міститься в абзаці 1 пункту 129 Статуту залізниць України, відповідно до якої встановлено, що обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

Отже, у зв'язку з виявленим порушенням, позивачем нараховано відповідачу штраф за неправильно зазначену у накладній масу вантажу в порядку пунктів 122, 118 Статуту залізниць України, що склав 67 425,00 грн.

У відзиві на позовну заяву позов заперечено повністю з наступних підстав.

Між відповідачем та Державним підприємством «Укрзалізничпостач» укладено договір поставки від 30.01.2014 № ЦХП-12-01114-01 на виконання плану централізованої реалізації брухту чорних металів на 2014 рік через Державне підприємство «Укрзалізничпостач» залізницями та підприємствами, що підпорядковані Укрзалізниці.

На виконання зазначеного Договору, здійснювалось перевезення вантажу, згідно з накладною № 34976563.

За твердженнями відзиву, вагон № 66171372 навантажений брухтом чорних металів та зважений на 150-ти тонних вагонних тензонометричних вагах Фастівського складу Держаного підприємства «Укрзалізничпостач», що підтверджується випискою з книги зважувань вагонів від 10.02.2014.

Відповідач не вчиняв жодних дій щодо збільшення чи зменшення фактичної маси вантажу або внесення недостовірних даних у накладну.

Щодо вказаних тверджень відзиву, суд зазначає, що, відповідно до вищевикладених вимог законодавства, обов'язок щодо заповнення накладної, у тому числі, графи «маса вантажу в кг», покладається на вантажовідправника.

Представником вантажовідправника підтверджено правильність відомостей, що внесені до накладної, а, відтак, відповідальність за неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача покладається на вантажовідправника.

Крім того, у відзиві на позовну заяву зазначено, що комерційний акт від 16.02.2014 № 722739/51, що складений на станції призначення у зв'язку з виявленням невідповідності фактичної маси вантажу та маси, що зазначена у накладній, не відповідає формі, що встановлена Правилами складання актів (стаття 129 Статуту залізниць України), що затверджені наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 № 334.

Відповідно до пункту 8. Правил складання актів, комерційні акти складаються у трьох примірниках на бланках установленої форми і заповнюються на друкарській машинці або чорнилами чітко, без будь-яких виправлень. На кожному акті проставляється штемпель станції. Другий примірник акта видається одержувачу на його вимогу.

У комерційному акті детально описуються стан вантажу або багажу і обставини, за яких виявлена незбереженість, а також обставини, які могли бути причиною виникнення незбереженості вантажу, багажу чи вантажобагажу. Ніякі припущення та висновки про причини незбереженості або про вину відправника і залізниці до акта не вносяться. Усі графи бланка акта мають бути заповнені. Не дозволяється проставлення рисок та лапок замість повторення необхідних даних. У комерційному акті зазначається, чи правильно навантажений, розміщений і закріплений вантаж, а також про наявність та стан захисного маркування для вантажів, що перевозяться у відкритих вагонах. У разі неправильного завантаження, розміщення, закріплення вантажу в акті зазначається, яке порушення було допущено. Особи, які склали або підписали комерційний акт або акт загальної форми, що містить дані, які не відповідають дійсності, несуть установлену законодавством відповідальність.

Комерційний акт підписує начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи) і працівник станції, який особисто здійснював перевірку, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Крім того, у разі необхідності, до перевірки вантажу і підписання акта можуть бути залучені також інші працівники залізниці (пункти 9.-10. Правил складання актів).

За результатами дослідження спірного комерційного акту, судом встановлено, що його складено за формою ГУ-22а.

Позивачем надано письмові пояснення, що у нього відсутня посада завідувача вантажного двору, при цьому, судом враховано, що переважування спірного вантажу здійснено за участю трьох посадових осіб залізниці.

З огляду на його зміст, комерційний акт № 722739/51 визнаний судом як належний та допустимий доказ обставин, що вказані у позові - неправильного зазначення відповідачем маси вантажу у залізничній накладній, що не спростовується твердженнями відповідача про те, що вкзаний акт складено не за формою ГУ-22.

Твердження відзиву про те, що вагон прибув на станцію призначення 14.02.2014 та був переважений лише 16.02.2014 не спростовують вказаних висновків суду, оскільки, відповідно до пункту 52 Статуту залізниць України, на станціях призначення залізниця зобов'язана перевірити масу, кількість місць і стан вантажу, у тому числі, у разі прибуття вантажів у вагонах навалом і насипом за вимогою одержувача у розмірах, передбачених Правилами. Заявка одержувача на переважування вантажу подана до залізниці 16.02.2014.

Інші доводи відповідача не спростовують вищенаведені висновки суду.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до пункту 118 Статуту залізниць України, за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Відповідно до накладної № 34976563, провізна плата за вагон № 66171372 складає 13 485,00 грн.

За результатами розгляду матеріалів справи, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача 67 425,00 грн. штрафу (13 485,00 грн. х 5) в порядку пункту 118 Статуту залізниць України, є обґрунтованою, доведеною, відповідачем належним чином не спростованою, а, відтак, такою, що підлягає задоволенню.

Відшкодування судового збору, що сплачений позивачем у розмірі 1 827,00 грн., відповідно до частини 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача.

Керуючись статтями 4, 22, 32, 33, 36, 43, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства Український державний центр залізничних рефрижераторних перевезень "Укррефтранс" (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Червоний шлях, буд. 1, код ЄДРПОУ 24210297) на користь Державного підприємства "Донецька залізниця" в особі Краснолиманської дирекції залізничних перевезень (83000, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Артема, буд. 68, код ЄДРПОУ 01074957) 67 425 (шістдесят сім тисяч чотириста двадцять п'ять) грн. 00 коп. штрафу за неправильно зазначену у накладній масу вантажу та 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення та підписання і може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Повне рішення складено 20.10.2014.

Суддя С.О. Саванчук