Постанова № 41112847, 28.10.2014, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
28.10.2014
Номер справи
415/3833/14-а
Номер документу
41112847
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У.н. № 415/3833/14-а

Н.п. 2-а/415/113/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(у порядку скороченого провадження)

28.10.2014 року Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Чернобривко Л.Б., розглянувши у скороченому провадженні у місті Лисичанську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПСЗН Лисичанської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення певних дій, в якому просить суд визнати дії відповідача в частині не донарахування та недоплати разової щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними та стягнути з відповідача недоплачену щорічну компенсацію на оздоровлення за 2014 рік у сумі 5970 грн. у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На підставі статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України Лисичанським міським судом Луганської області винесено ухвалу від 17.10.2014 року про відкриття скороченого провадження у справі, у якій зазначено строк подання заперечення проти позову, порядок його подання, а також наслідки неподання такого заперечення.

Відповідач у встановлений законодавством термін був повідомлений про відкриття скороченого провадження згідно ст. 183-2 КАС України та надав письмові заперечення, в яких позов не визнав в повному обсязі.

Враховуючи викладене всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку УПСЗН Лисичанської міської ради, є інвалідом другої групи (копія посвідчення, копія довідки СМЕ а.с. 4) та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно заперечень на позов позивачу було призначено та виплачено щорічну компенсацію на оздоровлення як ліквідатору на ЧАЕС за 2014 рік в розмірі 120 грн.

05 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН Лисичанської міської ради з заявою з приводу отримання допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 120 грн. Листом від 15 жовтня 2014 року УПСЗН Лисичанської міської ради позивачу повідомлено про неможливість зробити перерахунок допомоги та виплатити у її збільшених розмірах.

Відповідно до підпункту 11 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було викладено в наступній редакції: «Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

За Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зазначені вище зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону 796-XII, визнані неконституційними.

Згідно із ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин, статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено виплату щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - у розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

Згідно частини 7 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що розмір мінімальної заробітної плати для обчислення щорічної допомоги на оздоровлення визначається на момент виплати.

Кабінетом Міністрів України 23 листопада 2011 року була прийнята постанова № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до пункту 2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ. Зазначеною постановою Кабінетом Міністрів України не встановлено порядок і розмір виплати допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру виплат застосуванню підлягають положення статті 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

У разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вишу юридичну силу. Отже, у спірних правовідносинах Закон має вищу юридичну силу ніж постанова КМУ.

Слід зазначити, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не містить обмежень щодо застосування ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, дії відповідача стосовно виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі меншому, ніж передбачений ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід визнати протиправними.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» передбачено розмір мінімальної заробітної плати в 2014 році у місячному розмірі - 1218 гривень. Отже, на користь ОСОБА_1 з відповідача слід стягнути недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 5970 гривень (1218 грн. х 5 - 120 грн.) .Зважаючи на наведене, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 25, 33, 46 Конституції України, ст.ст.6-11, 71,99, 160,183-2 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення певних дій - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради щодо не донарахування та недоплати разової щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену щорічну компенсацію на оздоровлення за 2014 рік у сумі 5970 грн. у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд Луганської області. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя: Л.Б.Чернобривко