ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" жовтня 2014 р.Справа № 924/1208/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
судді Субботіної Л.О., розглянувши матеріали справи
за позовом Заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України м. Київ
до 1. Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка м.Кам'янець-Подільський
2. Гуменецької сільської ради с. Гуменці Кам'янець-Подільського району
3. Кам'янець - Подільське міськрайонне управління юстиції в особі Реєстраційної служби Кам'янець - Подільського міськрайонного управління юстиції м. Кам'янець - Подільський
про 1. Визнання недійсним рішення сесії Гуменецької сільської ради від 12.07.2011р. №3 про безкоштовну передачу об'єктів цілісного майнового комплексу піонерського табору "Веселка" на баланс Кам'янець - Подільського національного університету імені Івана Огієнка
2. Визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 16.12.2011р. серії САС №966731
3. Скасування державної реєстрації права власності на цілісний майновий комплекс піонерського табору "Веселка" за Кам'янець - Подільським національним університетом імені Івана Огієнка
4. Зобов'язання повернути цілісний майновий комплекс піонерського табору "Веселка" у с.Колубаївці в комунальну власність Гуменецької сільської ради
Представники сторін:
позивач: не з'явився
відповідач 1: Сусла І.М. - представник за довіреністю №34.00/25 від 14.01.2014р.
відповідач 2: не з'явився
відповідач 3: не з'явився
від прокуратури: Лапко О.В. - старший прокурор відділу прокуратури Хмельницької області, посвідчення №027122 від 01.07.2014р.
В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: прокуратурою Хмельницької області проведено перевірку, якою встановлено, що рішенням VI сесії Кам'янець-Подільської районної ради від 26.05.2011р. №23 передано зі спільної власності територіальних громад Кам'янець-Подільського району в комунальну власність Гуменецької сільської ради об'єкти цілісного майнового комплексу піонерського табору "Веселка", що розташований в с.Колубаївці по вул. 40-річчя Перемоги, 25. Рішенням сесії Гуменецької сільської ради від 12.07.2011р. №3 вказаний майновий комплекс піонерського табору безкоштовно передано з комунальної власності Гуменецької сільської ради на баланс Кам'янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка. Згідно акту прийому - передачі приміщення станом на 12.07.2011р. його залишкова балансова вартість становила 46 438,00 грн. Рішенням виконавчого комітету Гуменецької сільської ради від 20.10.2011р. №128 надано дозвіл на оформлення права власності на майновий комплекс піонерського табору "Веселка" загальною площею 1323,1 кв.м за Кам'янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка.
На підставі вищевказаних рішень виконавчим комітетом Гуменецької сільської ради 16.12.2011р. зареєстровано право власності на майновий комплекс піонерського табору "Веселка", власником зазначено Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, форма власності - державна (свідоцтво про право власності серії САС №966731 від 16.12.2011р.).
Прокурор вважає, що рішення сесії Гуменецької сільської ради від 12.07.2011р. №3 прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, а саме приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. 5 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", а тому воно повинно бути визнано недійсним. Також зважаючи на неправомірність вищевказаного рішення, недійсним слід визнати свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 16.12.2011р. серії САС № 966731, скасувати державну реєстрацію права власності за відповідачем 1 та повернути цілісний майновий комплекс піонерського табору "Веселка" в комунальну власність.
Прокурор позовні вимоги підтримує в повному обсязі та наполягає на їх задоволенні. В судовому засіданні 21.10.2014р. подав клопотання про уточнення позовних вимог, в якому конкретизував четверту позовну вимогу та просить суд зобов'язати Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка повернути цілісний майновий комплекс піонерського табору "Веселка" у с.Колубаївці в комунальну власність Гуменецької сільської ради.
Із змісту поданої заяви вбачається, що прокурор не змінив предмету та підстав позовних вимог, а лише уточнив відповідача за четвертою позовною вимогою. Тому оскільки вказана заява не порушує права та охоронювані законом інтереси інших осіб, то вона судом приймається.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Представник відповідача 1 в судове засідання з'явився, однак, письмового відзиву на позов не подав.
Відповідач 2 у клопотанні просить розглядати справу без представника Гуменецької сільської ради, позов визнає.
Відповідач 3 в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання з проханням розглядати справу без участі представника, при вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Судом під час розгляду матеріалів справи встановлено наступне:
Рішенням п'ятої сесії VI скликання Кам'янець-Подільської районної ради від 26.05.2011р. №23 передано зі спільної власності територіальних громад Кам'янець-Подільського району в комунальну власність Гуменецької сільської ради об'єкти цілісного майнового комплексу піонерського табору "Веселка", що розташований в с.Колубаївці.
13.08.2010р. Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка звернувся до Гуменецької сільської ради з листом № 902/070000, в якому просив розглянути питання про передачу на баланс університету корпусу колишнього піонерського табору поблизу с.Колубаївці для розміщення біогеостанції природничого факультету.
Рішенням сесії Гуменецької сільської ради від 12.07.2011р. № 3 вказаний майновий комплекс піонерського табору передано з комунальної власності Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка.
Згідно акту прийому - передачі приміщення комісією Гуменецької сільської ради проведено безкоштовно передачу об'єктів цілісного майнового комплексу піонерського табору "Веселка", що розташований в с.Колубаївці, Кам'янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка. Згідно вказаного акту та бухгалтерської довідки Гуменецької сільської ради станом на 12.07.2011р. його залишкова балансова вартість становила 46 438,00 грн.
Рішенням виконавчого комітету Гуменецької сільської ради від 20.10.2011р. №128 надано дозвіл на оформлення права власності на майновий комплекс піонерського табору "Веселка" загальною площею 1323,1 кв.м, який знаходиться в с.Колубаївці по вул.40-річчя Перемоги, 25 Кам'янець-Подільського району Хмельницької області за Кам'янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка.
У відповідності до вищевказаних рішень 16.12.2011р. виконавчим комітетом Гуменецької сільської ради видано Кам'янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САС № 966731, на підставі якого Кам'янець-Подільським міжміським бюро технічної інвентаризації зареєстровано право власності із зазначенням форми власності - державна.
23.04.2012р. ректор Кам'янець - Подільського національного університету імені Івана Огієнка звернувся до Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України з проханням посприяти в підготовці проекту розпорядження Кабінету Міністрів України про безоплатну передачу цілісного майнового комплексу колишнього піонерського табору "Веселка" у с. Колубаївці у державну власність з віднесенням їх до сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.
У відповідь на вказаний лист Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України було повідомлено, що комісія з майнових питань підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту (протокол №9 від 16.05.2012р.) не надає дозвіл на передачу цілісного майнового комплексу (с. Колубаївці, вул. 40 - річчя Перемоги, 25) у державну власність до сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту (лист від 25.05.2012р. №1/11-7812).
При дослідженні положень Статуту Кам'янець - Подільського національного університету імені Івана Огієнка, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 579 від 14.06.2011р., судом встановлено, що університет підпорядкований Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України.
Пунктом 3.2 Статуту визначено, що за рішенням Кабінету Міністрів України університету може бути надано повноваження, зокрема, вносити пропозиції щодо передачі об'єктів Університету до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, у комунальну власність та передачі об'єктів комунальної власності у державну власність і віднесення їх до майна Університету.
Органом управління майном університету є Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України (п. 10.1 Статуту).
Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається наступне:
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
В силу приписів п. 51 ч. 1 ст. 26 вказаного Закону до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Відносини, пов'язані з передачею об'єктів права комунальної власності у державну власність регулюються Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
Згідно ст. 5 даного Закону передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за рішенням сільських, селищних, міських, районних у містах рад - щодо об'єктів права комунальної власності відповідних територіальних громад.
Передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за наявності згоди на передачу Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених в абзацах другому, третьому та п'ятому частини першої статті 2 цього Закону (цілісні майнові комплекси підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів; нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі приміщення (після виділення їх в окрему облікову одиницю (інвентарний об'єкт) на підставі розподільного балансу), об'єкти незавершеного будівництва), акції (частки, паї), що належать державі або суб'єктам права комунальної власності у майні господарських товариств) або органів, уповноважених управляти державним майном, - щодо окремого індивідуально визначеного майна підприємств (крім нерухомого майна).
Пропозиції щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність, на яку потрібна згода Кабінету Міністрів України, погоджуються з органом, уповноваженим управляти державним майном, до сфери управління якого пропонується передати об'єкт, а також погоджуються відповідно до абзаців третього - п'ятого частини третьої статті 4 цього Закону.
Положення аналогічного змісту закріплені також в п.п. 3, 4 Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об'єктів у державну власність, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1482 від 21.09.1998р.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням сесії Гуменецької сільської ради від 12.07.2011р. № 3 було передано з комунальної власності Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка об'єкти цілісного майнового комплексу піонерського табору "Веселка", що розташований в с.Колубаївці.
Пунктом 3.2 Статуту Кам'янець - Подільського національного університету імені Івана Огієнка, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України №579 від 14.06.2011р., визначено, що за рішенням Кабінету Міністрів України університету може бути надано повноваження, зокрема, вносити пропозиції щодо передачі об'єктів Університету до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, у комунальну власність та передачі об'єктів комунальної власності у державну власність і віднесення їх до майна Університету.
Відповідно до вищевказаних норм та положень Статуту університету передача об'єктів цілісного майнового комплексу піонерського табору "Веселка" з комунальної власності Кам'янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка могла бути проведена лише за наявності згоди на передачу Кабінету Міністрів України та за погодженням із органом, уповноваженим управляти державним майном, до сфери управління якого пропонується передати об'єкт, тобто з Міністерством освіти і науки України (п. 10.1 Статуту).
Однак, Міністерством освіти і науки України не надало дозволу на передачу цілісного майнового комплексу (с. Колубаївці, вул. 40 - річчя Перемоги, 25) у державну власність до сфери управління Міністерства, про що свідчить лист від 25.05.2012р. за №1/11-7812.
Також матеріали справи не містять і доказів погодження Кабінетом Міністрів України передачі вищевказаного майна Кам'янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка.
Згідно зі статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
За змістом ч.2 ст.144 Конституції України та ч.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи зацікавлених осіб в судовому порядку.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову (п.2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів").
Судом враховується, що спірне рішення від 12.07.2011р. №3 було прийнято Гуменецькою сільською радою з перевищенням наданих їй повноважень, порушенням вимог ст.ст. 2, 5 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", п.п. 3, 4 Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об'єктів у державну власність та прав Міністерства освіти і науки України на здійснення правомочності щодо погодження передачі майна у державну власність. Отже, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
При розгляді позовної вимоги про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САС № 966731, яке було видано Кам'янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка, судом враховується, що вказана вимога є похідною від вимог про визнання недійсним рішення Гуменецької сільської ради від 12.07.2011р. №3, тому зазначена вимога підлягає задоволенню зважаючи на визнання недійсним спірного рішення. При цьому судом приймається до уваги, що хоча спірне свідоцтво і було видано на підставі рішення виконавчого комітету Гуменецької сільської ради від 20.10.2011р. №128, яке в судовому порядку не оскаржувалось, однак, в силу ст. 4 ГПК України вказане рішення судом не застосовується, оскільки не відповідає вищезазначеним нормам діючого законодавства України.
Також обґрунтованими є позовні вимоги про зобов'язання Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка повернути цілісний майновий комплекс піонерського табору "Веселка" у с.Колубаївці в комунальну власність Гуменецької сільської ради.
Так, згідно ст.77 Закону України "Про місцеве самоврядування" спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Судом враховується, що прийняттям відповідачем 1 неправомірного рішення від 12.07.2011р. №3 про передачу Кам'янець-Подільському національному університету імені Івана Огієнка об'єктів цілісного майнового комплексу піонерського табору "Веселка" були порушені права Міністерства освіти і науки України, в інтересах якого подано позов, як органу, уповноваженого управляти майном університету і до сфери управління якого було передано вказані об'єкти. У зв'язку з цим його права підлягають поновленню шляхом зобов'язання Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка повернути цілісний майновий комплекс піонерського табору "Веселка" у с.Колубаївці в комунальну власність Гуменецької сільської ради.
Що стосується вимоги про скасування державної реєстрації права власності на цілісний майновий комплекс піонерського табору "Веселка" за Кам'янець - Подільським національним університетом імені Івана Огієнка, то в цій частині позову слід відмовити, оскільки на момент звернення прокурора до суду, спору в цій частині не існувало, так як підстави для скасування державної реєстрації були відсутні (спірне рішення та свідоцтво про право власності були чинними).
При розподілі судового збору між сторонами судом враховується наступне.
В силу вимог п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" органи прокуратури звільняються від сплати судового збору при здійсненні своїх повноважень.
Згідно ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Приписами ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат, за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2014рік" встановлено мінімальну заробітну плату з 01 січня 2014р. у місячному розмірі 1218,00 грн.
Предметом судового розгляду є три вимоги немайнового характеру та одна вимога майнового характеру.
Таким чином, розмір судового збору, що підлягав сплаті за подання позовної заяви по даній справі становив 5 481,00 грн.
У відповідності до п. 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору, та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене та часткове задоволення позовних вимог, судовий збір стягується з позивача та відповідачів в дохід державного бюджету пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 1, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення сесії Гуменецької сільської ради від 12.07.2011р. №3 "Про передачу об'єктів цілісного майнового комплексу піонерського табору "Веселка" Кам'янець - Подільському національному університету імені Івана Огієнка".
Визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 16.12.2011р. серії САС №966731, видане виконавчим комітетом Гуменецької сільської ради.
Зобов'язати Кам'янець - Подільський національний університет імені Івана Огієнка (м.Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, 61, код 02125616) повернути цілісний майновий комплекс піонерського табору "Веселка", що знаходиться за адресою: Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський район, с.Колубаївці, вул. 40-річчя Перемоги, 25, в комунальну власність Гуменецької сільської ради (Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський район, село Гуменці, вул.Першотравнева, 69, код 04406880).
Видати наказ.
У задоволенні позовної вимоги про скасування державної реєстрації права власності на цілісний майновий комплекс піонерського табору "Веселка" за Кам'янець - Подільським національним університетом імені Івана Огієнка відмовити.
Стягнути з Гуменецької сільської ради (Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський район, село Гуменці, вул. Першотравнева, 69, код 04406880) в дохід Державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030001, рахунок отримувача 31218206783002, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, код 03500128, пункт ставок судового збору") судовий збір в розмірі 2436,00 грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Стягнути з Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (м.Кам'янець-Подільський, вул.Огієнка, 61, код 02125616) в дохід Державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030001, рахунок отримувача 31218206783002, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, код 03500128, пункт ставок судового збору") судовий збір в розмірі 1827,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Стягнути з Міністерства освіти і науки України (м.Київ, пр.Перемоги, 10, код 38621185) в дохід Державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030001, рахунок отримувача 31218206783002, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, код 03500128, пункт ставок судового збору") судовий збір в розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Повне рішення складено 24.10.2014р.
Суддя Л.О. Субботіна
Віддрук. 6 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу (м.Київ, пр. Перемоги, 10) - рекомендованим,
3 - відповідачу 1 (Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, вул. Огієнка, 61),
4 - відповідачу 2 (Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н, с. Гуменці) - рекомендованим,
5 - відповідачу 3 (Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, пр. Грушевського, 42) - рекомендованим,
6 - в прокуратуру (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3).