Рішення № 41091464, 21.10.2014, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
21.10.2014
Номер справи
917/1795/14
Номер документу
41091464
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.2014 р. Справа №917/1795/14

за позовом Лубенського міжрайонного прокуратура Полтавської області, вул.Старо-Троїцька, 13, м.Лубни, Полтавська область,37500 в інтересах держави в особі Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради, вул.Авіаторська,22, м.Лубни орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Лубенська міська рада Полтавської області, вул.Я.Мудрого, 33, м.Лубни

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенський м'ясокомбінат", пров.1-й Радянський, 9, м.Полтава, 36011

про стягнення 15465,90грн Суддя Кльопов І.Г.

Представники:

від позивача: Крамаренко В.В.

від відповідача: Козлова Н.І.

від прокуратури: Копитець О.О.

У судовому засіданні 21.10.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст.85 ГПК України.

Суть спору: Розглядається позовна заява про стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в сумі 15465,90грн.

Представник прокуратури та позивача позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач у запереченнях на позов від 22.09.2014р. вхід. №12343 проти позову заперечує, посилаючись на те, що Акти про відбір проб стічних вод 238 від 27.06.2014р. складено з порушенням та має ознаки фальсифікації.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Лубенською міжрайонною прокуратурою проведено перевірку в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів у сфері охорони навколишнього природного середовища в частині використання водних ресурсів та дотримання лімітів скидання забруднюючих речовин. Даною перевіркою було встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Лубенський м'ясокомбінат» (Відповідач, Споживач) порушуються вимоги Водного кодексу України, «Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів», затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37 та «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації м. Лубни Полтавської області» затверджених рішенням виконкому Лубенської міської ради №293 від 20.11.2013 року, внаслідок чого не дотримуються договірні зобов'язання та інтереси територіальної громади міста Лубен.

Зокрема встановлено, що 01.08.2014р. між КП «Лубни-водоканал» Лубенської міської ради (Виконавець)та ТОВ «Лубенський м'ясокомбінат» (Споживач) було укладено договір №174 на надання послуг з водопостачання та водовідведення (Договір) потужностей Відповідача розміщених по вул. Індустріальній, 9 м. Лубни Полтавської області, що належить Відповідачу.

Згідно п.1 Дговору виконавець зобов'язувався надавати споживачу вчасно та відповідної якості послуги з водопостачання та водовідведення, а споживач зобов"язується своєчасно здійснювати оплату за споживання та користування послугами, за встановленими тарифами у строках і на умовах, передбачених Договором.

Зокрема, споживач взяв на себе зобов'язання здійснити оплату за скид стоків з перевищенням допустимих концентрацій за підвищеним тарифом відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств (п.5 Договору).

За положеннями п. 18.1. укладеного договору Споживач, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм щодо кількості та концентрації шкідливих речовин в стічних водах, які скидають до вказаних мереж Субабоненти, орендарі, суборендарі. Плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь об'єм стічних вод. Період за який стягується плата за скид стічних вод Споживача з перевищенням допустимих концентрацій установлених разовим аналізом, визначається згідно з місцевими правилами приймання..

Додатком №3 до Договору сторонами погоджено допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у скидах стічних вод Підприємств у комунальну мережу каналізації м. Лубни.

27 червня 2014 року акредитованою лабораторією КП «Лубни-водоканал» було здійснено відбір проб стічних вод, що скидаються в комунальну мережу водовідведення, про що був складений Акт відбору стічних вод від 27.06.2014р. №238, який підписаний представниками КП "Лубни-водоканал" та представником відповідача Агеєвим В.В.

За результатами проведення аналізу встановлено, що відповідачем допущено скид вод, що містили понаднормативні забруднення, а саме фосфат-іони - 38,165 мг/дм3 при нормі ГДК не більше 10,0 та хлориди - 33679,27 мг/дм3 при нормі ГДК не більше 350,0

Листом від 09.07.2014р. за вих. №01-04/766 відповідача було проінформовано про факт перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин з попередженням про нарахування плати за скид понаднормованих забруднень у стічних водах.

20.08.2014р. за вих. №01-04/953 відповідачу направлено претензію з розрахунком перевищення та з вимогою сплатити суму завданих збитків на суму 15465,90 грн.

Відповідач відповіді на претензію не надав, дану суму не сплатив.

Позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача збитків у розмірі 15465,90грн.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Згідно з "Правилами приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи канаізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України 19 лютого 2002 року N 37 (зареєстровані в Мінюсті 26 квітня 2002 р. за N 403/6691) якість каналізаційних стоків, що передаються на очистку повинна відповідати нормам гранично допустимих концентрацій (ГДК).

Місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації міста Лубни затверджені рішенням виконкому Лубенської міської ради №293 від 20.11.2013 року.

Акти виконавчого органу міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території підприємствами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Пункт 2.4.1. місцевих Правил зазначає, що підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, Правил приймання та договору на водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки КП "Лубни-водоканал" за надані послуги.

Пункт 2.4.3. місцевих Правил покладає на споживачів обов'язок оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Пункт 2.4.18. місцевих Правил покладає на споживачів обов'язок відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Пунктом 7.6 місцевих Правил регламентовано, що для визначення змісту забруднень у стічних водах використовуються як дані лабораторії водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі акредитації.

Пункт 7.10 місцевих Правил зазначає, що при виявленні перевищення ДК забруднень, встановлених договором або Правилами, КП "Лубни-водоканал" після закінчення аналізу згідно з методиками виконання вимірювань показників забрудненості в стічних водах направляє Підприємству повідомлення про результати досліджень протягом 15 діб з моменту відбору проб. Впродовж шестимісячного терміну з моменту виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин в стічних водах Підприємства КП "Лубни-водоканал" має право направити підприємству претензію, відповідно до чинного законодавства України, за результатами розгляду якої вирішує питання щодо звернення до відповідного суду. КП "Лубни-водоканал" має право звернутись до суду з позовом про стягнення збитків без процедури досудового врегулювання спору.

Вимогами місцевих та галузевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту передбачено право водоканалів здійснювати відбір проб у будь-який час доби, зокрема за вимогами абз. З п. 2.1. Наказу Держбуду України 19 лютого 2002 року №37 водоканали мають право: здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання.

У відповідності до п. 7.8. Правил приймання з метою контролю якості стічних вод Підприємств, Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента. У разі неявки уповноваженого представника Підприємства або при його відмові підписати акт, останній підписується представниками Водоканалу із зазначенням прізвища представника абонента, який відмовився підписати акт.

За п. 2.1.2. Місцевих правил приймання Водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем будь-якого абонента, приладів, пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання і т.д. та складати акти за результатами цих обстежень. При виявленні представником Водоканалу порушень Підприємством вимог Правил та договору у акті встановлюються терміни їх усунення. Акт оформлюється підписами представників Водоканалу і обстежуваного абонента. Якщо останній відмовляється підписати акт, він підписується представником Водоканалу, і в акті робиться запис про відмову (з вказівкою П.І.Б. і посади представника, що відмовився від підпису). Оформлений таким чином акт є обов'язковим для виконання у вказані в ньому терміни, а також є підставою для вжиття відповідних заходів.

Пунктом 2.4.3. Місцевих правил приймання визначено, що Підприємства зобов'язані призначити відповідальну особу за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод у будь-який час доби з правом підпису акту відбору проб. У разі відсутності такого працівника у момент відбору проб акт має право підписати інший працівник Підприємства.

Положеннями місцевих Правил приймання стічних вод, зокрема п.7.12.12 передбачено, що відбір проб повинен виконуватися в присутності уповноваженого представника Підприємства. Проведення відбору разових проб при відсутності уповноваженого представника Підприємства може здійснюватися персоналом - групою, що найменше з двох осіб.

Відповідач розрахунків завданих збитків в установленому порядку не оскаржив, арбітражного відбору проб для здійснення іншого аналізу не здійснив, в зв'язку з чим будь-яких інших результатів ніж виконані лабораторією позивача в даний час не існує.

Відповідно до п. З ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Пунктом 7 ст. 44 Водного кодексу України встановлено, що всі водокористувачі зобов'язані здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти.

Відповідно до ч.І ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Згідно п.6 ст.110 Водного кодексу України, особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства.

Статтею 111 Водного кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Аналогічну норму має ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Недотримання ТОВ «Лубенський м'ясокомбінат» умов договору про надання комунальних послуг, Інструкції про встановлення й стягнення плати за скидання промислових й інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України 19.02.2002 року №37 та Правил приймання стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, рішення виконкому Лубенської міської ради №293 від 20.11.2013 року затверджено положення «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації м. Лубни Полтавської області», ставить під загрозу функціонування систем життєзабезпечення міста, порушує принцип підпорядкованості та обов'язковості нормативно-правових актів України, суперечить Конституції України.

Згідно ст. 37 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», нагляд за додержанням законодавства про охорону довкілля здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому прокурори.

При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до суду з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 32 ГПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Стаття 33 ГПК України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно зі статтею 34 ГПК України Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ч. 2 ст. 82 ГПК України рішення приймається господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті.

Дослідивши та оцінивши матеріали справи, а також подані представниками сторін додаткові докази, заслухавши їх пояснення, всебічно повно та об'єктивно за своїм внутрішнім переконанням оцінивши всі обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.

На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенський м'ясокомбінат", пров.1-й Радянський, 9, м.Полтава, 36011 (ЄДРПОУ 09807750, р/р 26003149256700 АТ "Укрсиббанк", МФО 351005):

- на користь Комунального підприємства "Лубни-водоканал" Лубенської міської ради, вул.Авіаторська,22, м.Лубни (р/р 26003281979600 ПАТ "УкрСиббанк" м.Харків, МФО 351005, код 36770447) збитки, заподіяні державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в сумі 15465,90грн.;

- в доход УДКСУ у м.Полтаві, 22030001, код отримувача за ЄДРПОУ - 38019510, р/р 31214206783002, банк отримувача ГУДКСУ у Полтавській області, код банку отримувача 831019, коду класифікації доходів бюджету 22030001 - 1827,00грн. судового збору.

Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено: 22.10.2014р.

Суддя Кльопов І.Г.