МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
13 жовтня 2014 року Справа № 814/2300/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н. В. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області, вул. Червоних Партизан, буд. 63 "а", м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56600
доВідділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Новоодеському районі Миколаївської області, вул. Леніна, 177, м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56600 простягнення коштів в сумі 226,68 гнрн., В С Т А Н О В И В:
Управління ПФУ в Новоодеському районі Миколаївської області звернулось до суду з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Новоодеському районі Миколаївської області про стягнення витрат на виплату допомоги на поховання в сумі 226,68 грн.
В судове засідання представники сторін не з'явились, про дату, час, та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю в порядку письмового провадження.
Відповідач з позовними вимогами не погоджується з підстав, викладених у запереченні.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, суд здійснює розгляд справи порядку письмового провадження.
Суд дослідив матеріали і встановив:
У статті 25 Закону України "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" перелічені види соціальних послуг і матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Усі види страхування, крім медичного, включають допомогу на поховання. Так, зокрема, до пенсійного страхування входить допомога на поховання пенсіонерів; до страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві); до страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання - допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Статтею 21 цього Закону встановлені соціальні послуги та виплати, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків, який у разі настання страхового випадку у встановленому законом порядку повинен, зокрема, своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачувати відповідні кошти йому або особам, які перебували на його утриманні; організовувати поховання померлого, відшкодовувати вартість пов'язаних з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.
Згідно до частини восьмої статті 34 зазначеного Закону у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд соціального страхування від нещасних випадків згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, від 04.03.2003 № 5-4/4, органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню.
На виконання вимог пункту 5 Порядку №5-4/4 позивачем направлено до відповідача акт щомісячної звірки лютий 2014 року для прийняття до заліку відповідно до списку суми виплаченої допомоги на поховання 226,68 грн. померлого ОСОБА_1, який отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві. Проте, відповідач відмовився включити в акти звірки допомоги на поховання, оскільки причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, не встановлений, а тому не підлягає відшкодуванню й сума допомоги на поховання вказаної особи.
Позивач з такою позицією відповідача не погоджується, оскільки пунктом 4 абз. 3 Порядку № 5-4/4 визначено, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Закону 1788, Закону 1105 та інших нормативно-правових актів, а саме допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію, а померлий ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Відповідач із позовом не погоджується, з огляду на наступне:
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відповідно до ч.8 ст.34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання несе витрати на його поховання згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2001р. № 826 передбачено, що витрати на поховання провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України.
Згідно п.9 ст.34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» передбачено, що причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтвердитися висновками відповідних медичних закладів.
Таким чином, обов'язковою умовою здійснення відповідачем відшкодування шкоди утриманцям працівника (годувальника) у разі його смерті, повинен бути підтверджений висновками відповідних медичних закладів причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я. Позивачем не доведений факт смерті ОСОБА_1 внаслідок раніше отриманого трудового каліцтва та не наданий висновок медичного закладу про причинний зв'язок смерті потерпілих з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.
Таким чином, у відповідача відсутні правові підстави приймати до відшкодування витрати позивача на виплату допомоги на поховання ОСОБА_1 в сумі 226,68 грн.
Таку ж правову позицію висловлює і ВСУ в постанові 23 травня 2011 року у справі №21-48а11, а також Миколаївським адміністративним судом розглядалась подібна адміністративна справа № 814/747/14, та з тих самих підстав, на які посилається УПФУ в Новоодеському районі Миколаївської області, в задоволенні позовних вимог було відмовлено, Одеським апеляційним адміністративним судом постанову залишено без змін.
З урахуванням вищевикладеного, та на підставі наявних у справі матеріалів суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 128, 158, 160-163 КАС України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Управління пенсійного фонду України у Новоодеському районі Миколаївської області - відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного Адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Н. В. Лісовська