КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 742/2166/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кантур А.І.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Зубрицькому Д.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 30.05.2014 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області щодо відмови в призначенні їй пенсії за вислугу років; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області призначити їй пенсію за вислугу років з моменту звернення із заявою про призначення такої пенсії, та провести її виплату; визначити зобов'язання стосовно призначення їй пенсії за вислугу років з моменту звернення із заявою про призначення такої пенсії, та проведення її виплати до негайного виконання в межах одного місяця.
Постановою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 30.05.2014 в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій вона просить оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 працює фармацевтом в аптечних закладах з 01.08.1988 до теперішнього часу.
02.02.2014 позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області із заявою та відповідними документами для призначення пенсії за вислугою років, як працівника охорони здоров'я.
Листом управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області від 30.04.2014 № 3291/05 позивач отримала відмову в призначені пенсії, оскільки стаж її роботи, який дає право на пенсію за вислугу років становить 16 років 11 місяців та 4 дні, а загальний стаж становить 25 роки 4 місяці 23 дні.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що позивач працювала у приватному медичному закладі, який не мав державної акредитації на реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення, а тому вона немає права на нарахування і виплату пільгової пенсії за вислугу років.
Апелянт у своїй апеляційній скарзі зазначає, що відмова відповідача в призначенні пільгової пенсії за вислугою років є неправомірною, а тому позов підлягає задоволенню.
Колегія суддів вважає доводи апелянта обґрунтованими та не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Пунктом «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що право на пенсію за вислугою років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи 25 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 за № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» затверджений Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Зокрема, розділ 2 «Охорона здоров'я» містить такі найменування закладів та установ, як аптеки, аптечні кіоски, аптечні магазини, контрольно-аналітичні лабораторії, а також посад -провізори, фармацевти (незалежно від найменування посад), лаборанти. Крім того, приміткою 2 передбачено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Розділом 2 вищезазначеного переліку передбачене отримання пенсії за вислугою років середньому медичному персоналу (незалежно від найменування посади) лікарняних закладів, лікарняно-профілактичних закладів особливого типу, лікарняно-трудових профілакторіїв, амбулаторно-поліклінічних закладів, закладів швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладів переливання крові, закладів охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладів, діагностичних центрів, санітарно-епідеміологічних закладів.
Установи охорони здоров'я створюються підприємствами, установами та організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально технічної бази та кваліфікованих спеціалістів. Необхідними умовами створення установи охорони здоров'я є їх державна реєстрація та акредитування. Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Як вбачається з наявної трудової книжки ОСОБА_2 спеціальний стаж роботи становить 25 років 4 місяці 23 дні, оскільки з 1988 року позивач працювала фармацевтом.
Згідно п. «и» ст. 77 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» фармацевтичні працівники мають право на пільгові умови пенсійного забезпечення.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів зазначає, що управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області протиправно відмовило в призначенні їй пенсії за вислугою років.
Посилання відповідача на те, що частина трудового стажу ОСОБА_2 не може бути віднесена до такого, що надає їй право нарахування пенсії за вислугою років, так як позивач працювала на посаді фармацевта у приватного підприємця спростовується тим, що Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» передбачено, що закладом охорони здоров'я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Крім того, приміткою 2 передбачено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ
Також, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки позивачка працювала у приватному медичному закладі, який не мав державної акредитації на реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення, то вона не має права на нарахування і виплату пільгової пенсії за вислугу років з огляду на те, що відсутність акредитаційного сертифікату не є перешкодою для зарахування до спеціального стажу позивача, який дає право на пенсію на пільгових умовах, періоду роботи у вказаному закладі.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23.08.2012 у справі № К/9991/60799/11.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області протиправно відмовило в призначенні ОСОБА_2 пенсії за вислугою років, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Апелянт надав належні докази, що спростовують правомірність оскаржуваної постанови суду першої інстанції.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вирішив скасувати її та ухвалити нове рішення, оскільки судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 30.05.2014 - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області, щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах за вислугою років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області призначити ОСОБА_2 пенсію на пільгових умовах за вислугою років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з моменту звернення із заявою про призначення такої пенсії, та провести її виплату.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області провести ОСОБА_2 виплату пенсії на пільгових умовах за вислугою років в межах одного місяця негайно.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.
Шурко О.І.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В. В.
Шурко О.І.