ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" вересня 2014 р. м. Київ К/9991/24330/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді Пилипчук Н.Г.
суддів Вербицької О.В.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області
на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011
у справі № 2а-15857/10/2070
за позовом Балаклійського районного центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області
про скасування податкових повідомлень - рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Балаклійський районний центр зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття звернувся до суду з позовом про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області від 09.06.2010 № 0002931501/0, від 20.08.2010 № 0002931501/1, від 10.09.2010 № 0002931501/2.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2011 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011 скасовано судове рішення суду першої інстанції, позов задоволено частково. Скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області від 09.06.2010 № 0002931501/0, від 20.08.2010 № 0002931501/1, від 10.09.2010 № 0002931501/2.
ДПІ у Балаклійському районі Харківської області подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити постанову суду першої інстанції в силі, обґрунтовуючи такі вимоги обставинами, з яких податковий орган виходив при прийнятті оспорюваних податкових повідомлень-рішень та наводив судам попередніх інстанцій, заперечуючи проти позову.
Балаклійський районний центр зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в письмових запереченнях на касаційну скаргу просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
За податковим повідомленням-рішенням від 09.06.2010 № 0002931501/0 позивачеві визначено штрафні (фінансовій) санкції в загальній сумі 340 грн. на підставі п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ - за не подання податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 11 місяців 2006 року та 11 місяців 2007 року у строки, визначені законодавством.
За результатами адміністративного оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення з метою доведення до платника нових строків сплати податкового зобов'язання складено податкові повідомлення-рішення від 20.08.2010 № 0002931501/1, від 10.09.2010 № 0002931501/2.
Підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій висновки документальної невиїзної перевірки, викладені в акті від 25.05.2010 № 1634/15-1016/22683086, про порушення позивачем вимог абз. «а» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (далі - Закон № 2181-ІІІ), ст. 69 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 № 3235, п. 2 р. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань оподаткування» від 30.11.2006 № 398, п. 22.13 ст. 22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 № 334/94-ВР та Порядку складання звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого Наказом ДПА України від 11.07.1997 № 233, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.04.2003 № 309/7630.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позов в частині скасування податкових повідомлень-рішень, суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивач як неприбуткова організація, яка не займається діяльністю, спрямованою на отримання прибутку, не є платником податку на прибуток у розумінні п.п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 № 334/94-ВР (далі - Закон № 334/94-ВР), а тому на нього не поширюється обов'язок подання податкових декларацій про прибуток.
Суд касаційної інстанції не може визнати обґрунтованими висновки суду апеляційної інстанції, з огляду на таке.
Пунктом 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР визначено порядок оподаткування неприбуткових установ та організацій.
Ця норма закону містить перелік неприбуткових установ і організацій та перелік доходів таких неприбуткових організацій, що звільняються від оподаткування.
При цьому абз. 2 п. 16.10 ст. 16 вказаного Закону передбачено, що неприбуткові організації, визначені пунктом 7.11 цього Закону, сплачують податок на прибуток від неосновної діяльності у загальному порядку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Підпунктом 7.11.12 п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР визначено, що центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці «ж» підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Наказом ДПА України від 11.07.1997 № 233 затверджено Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 за № 290/2094.
Звіт, як податковий розрахунок, є документом на підставі якого здійснюється нарахування і сплата податку, та у розумінні п. 1.11 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ є податковою декларацією.
Статтею 69 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 № 3235визначено для платників податку на прибуток у 2006 році сплату податку на прибуток за результатами одинадцяти місяців 2006 року за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попередніх періодів, визначеного відповідно до законодавства, та приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2006 року та суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали 2006 року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу 2006 року. Сплата податку на прибуток та подання податкової декларації з цього податку за одинадцять місяців 2006 року здійснюються у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» від 30.11.2006 № 398 визначено, що платники податку за результатами одинадцяти місяців 2006 року зобов'язані подати декларацію, складену за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2006 року, суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали поточного року, двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу поточного року та сплатити податкове зобов'язання, нараховане згідно із зазначеною декларацією, не пізніше ніж 29.12.2006.
Абзацом першим цього пункту встановлено, що платники податку зобов'язані скласти та подати декларацію за результатами одинадцяти місяців 2007 року згідно із даними податкового обліку за зазначений період, а також сплатити податок у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Згідно з абз. «а» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ для місячного податкового періоду встановлено, що податкові декларації подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Таким чином, неприбуткові організації, які є платниками податку на прибуток підприємств та сплачують податок на прибуток від неосновної діяльності у загальному порядку, а до визначених у п. 7.11 Закону доходів таких організацій застосується пільговий режим, зобов'язані подати податкові декларації за 11 місяців 2006 року та за 11 місяців 2007 року до 20.12.2006 та до 20.12.2007 відповідно.
При цьому неотримання прибутку не є підставою для звільнення від обов'язку щодо подання податкової звітності, зокрема, декларацій за 11 місяців 2006 року та за 11 місяців 2007 року.
Таким чином, позиція суду апеляційної інстанції про те, що позивач не є платником податку на прибуток, оскільки у звітному періоді не займався неосновною діяльністю, податок на прибуток від якої сплачується у загальному порядку, а відтак, не мав обов'язку подавати податкову звітність за 11 місяців 2006 року та за 11 місяців 2007 року, є помилковою.
Враховуючи наведене, суд касаційної інстанцій дійшов висновку про необхідність скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області задовольнити.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011 скасувати та залишити в силі постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2011.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою, поданою через Вищий адміністративний суд України в порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук
Судді О.В. Вербицька
Ю.І. Цвіркун