УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
22 жовтня 2014 року м. Черкаси справа № 823/3149/14
Суддею Черкаського окружного адміністративного суду Трофімовою Л.В., перевірено матеріали адміністративного позову у справі № 823/3149/14
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма «Лідер» (надалі - ТОВ «Будівельна фірма «Лідер»)
до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області (надалі - ДПІ у м. Черкасах)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, прийнято ухвалу.
ТОВ «Будівельна фірма «Лідер», звернувшись до суду з адміністративним позовом до ДПІ у м. Черкасах, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 03.07.2014 №0000302204 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 31 865 грн., у тому числі за основним платежем - у сумі 25 492 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - у сумі 6 373 грн.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.106 цього Кодексу. Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя встановив, що вона не відповідає вимогам ст.106 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів встановлюється місячний строк.
Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі - Кодекс №2755) (п.58.3 ст.58 Кодексу №2755) визначено: податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки. Камеральною (пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 Кодексу №2755) вважається перевірка, що проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків. За результатами (п.86.2 ст.86 Кодексу №2755) камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному ст.42 цього Кодексу. З платниками податків, які подають звітність в електронній формі, листування (п.42.4 ст.42 Кодексу №2755) з контролюючими органами може здійснюватися засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. Якщо (п.54.5 ст.54 Кодексу №2755) згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму у порядку, встановленому цим Кодексом. У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом (п.57.3 ст.57 Кодексу №2755) за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 п.54.3 ст.54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. Податковий борг (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Кодексу №2755) - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання (п.59.1 ст.59 Кодексу №2755) в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу у порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Не оскаржується грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (п.56.11 ст.56 Кодексу №2755). Податкове зобов'язання платника податку, самостійно визначене у поданих до податкового органу податкових деклараціях і не сплачене до бюджету, є податковим боргом.
Статтею 16 Кодексу №2755 встановлено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору у порядку і строки, визначені Кодексом, визнається податковим обов'язком платника (п.36.1 ст.36 Кодексу №2755). Податковий обов'язок є безумовним та виникає у платника за кожним податком та збором (п.36.2, п.36.3 ст.36 Кодексу №2755). Пунктом 36.5 ст.36 Кодексу №2755 передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими Податковий кодекс пов'язує сплату ним податку (п.37.2 ст.37 Кодексу №2755), а виконанням податкового обов'язку визнається сплата у повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 Кодексу №2755).
Суддя зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення №0000302204 прийнято 03.07.2014, а адміністративний позов подано до суду 25.09.2014, тобто з пропуском місячного терміну. Позивачем у позовній заяві не зазначено коли саме і як він дізнався про існування податкового повідомлення - рішення від 03.07.2014 №0000302204, не зазначено поважності причин пропуску строку та не надано доказів на підтвердження отримання податкового повідомлення - рішення від 03.07.2014 №0000302204, акта камеральної перевірки (які засоби зв'язку використано) та/або поважності причин пропуску строку відповідних доказів з огляду на те, що із закінченням 10-денного строку на оскарження рішення є узгодженим і платник має податковий борг та інші обставини взаємовідносин з контролюючим органом щодо спірної суми.
Згідно ч.2 ст.106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а у разі неможливості - зазначає докази, що не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості надання таких доказів.
Позивач на підтвердження обставин щодо предмету спору за узгодженим/неузгодженим грошовим зобов'язанням та/або податковим боргом не надає докази як на підтвердження отримання акту камеральної перевірки та податкового повідомлення - рішення так і відомості щодо оскарження у 10-денний строк спірного рішення та/або визначеної суми податкового боргу і обставин діяльності позивача в умовах дії податкової застави.
Згідно ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору. Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову майнового характеру встановлюється ставка у розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати. До позовної заяви додано квитанцію від 22.10.2014 №4553.260.1 де платником зазначено «БФ Лідер ч/з ОСОБА_1». Суд звертає увагу позивача, що до позовної заяви не додано інформації стосовно повноважень ОСОБА_1 (зазначення права останнього щодо сплати судового збору від імені позивача).
Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22 затверджено Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (далі - Інструкція НБУ). Зазначеною інструкцією визначено: безготівкові розрахунки - перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді; код банку - реквізит банку, визначений і включений до довідника банківських установ України згідно з нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють питання міжбанківських розрахунків в Україні; код платника/отримувача - ідентифікаційний код або реєстраційний номер облікової картки платника податків; отримувач/одержувач - особа, на рахунок якої зараховується сума переказу або яка отримує суму переказу в готівковій формі; платник - особа, з рахунку якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання до банку або іншої установи - члена платіжної системи документа на переказ готівки разом з відповідною сумою коштів. Згідно п. 3.1 глави 3 Інструкції НБУ обов'язковими реквізитами платіжного документу є: назва документа; дата складання і номер; прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), код платника та номер його рахунку; найменування та код банку платника; найменування/прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), код отримувача та номер його рахунку; найменування та код банку отримувача; суму цифрами та словами; призначення платежу; підпис платника.
Відповідно до листа Державної судової адміністрації «Щодо сплати судового збору» від 10.11.2011 р. № 12-6621/11 при заповненні платіжного документу у графі «код» платником судового збору - юридичною особою вказується код ЄДРПОУ. У графі «призначення платежу» вказується «Судовий збір за позовом ___(П.І.Б. чи назва установи, організації позивача), _(назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ ____ суду, де розглядається справа». У квитанції від 22.10.2014 №4553.260.1 не зазначено код платника.
Суддя зазначає, що усі документи, що надаються позивачем до суду, повинні також містити їх копії відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Згідно ч.1 ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку до 31 жовтня 2014 року для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 106, 108 КАС України, суддя,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма «Лідер» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення залишити без руху.
Надати позивачеві строк до 31 жовтня 2014 року для усунення недоліків позовної заяви.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачеві. Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.В.Трофімова