ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2014 року м. Київ К/800/23151/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Конюшка К.В.,
Чалого С.Я.
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою товариства з додатковою відповідальністю "Комсомолець" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року у справі №815/6434/13-а за позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з додатковою відповідальністю "Комсомолець" про стягнення штрафних санкцій в сумі 17000грн. за правопорушення на ринку цінних паперів,
в с т а н о в и л а:
Заступник прокурора Малиновського району м. Одеси звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з додатковою відповідальністю "Комсомолець" про стягнення штрафних санкцій в сумі 17000грн. за правопорушення на ринку цінних паперів.
Позовні вимоги мотивовано відсутністю факту добровільної сплати штрафних санкцій, застосованих до відповідача на підставі постанови від 28.02.2013 №97-ОД-1-Е за невиконання вимог розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Одеського територіального управління Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.10.2012 № 378-ОД-1-Е.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року, позов задоволено: стягнуто з ТДВ «Комсомолець» на користь Державного бюджету України суму штрафних санкцій у загальному розмірі 17 000 грн.
У поданій касаційній скарзі товариство з додатковою відповідальністю "Комсомолець" з посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 28.12.2010 загальними зборами акціонерів ВАТ «Комсомолець» прийнято рішення, яке оформлено протоколом, про перетворення акціонерного товариства в товариство з додатковою відповідальністю.
13.01.2011 проведено державну реєстрацію щодо припинення ВАТ «Комсомолець» та реєстрацію ТДВ «Комсомолець».
19.10.2012 Одеським територіальним управлінням Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято розпорядження №378-ОД-1-Е, яким зобов'язано ТДВ «Комсомолець», як правонаступника ВАТ «Комсомолець», надати річну інформацію про емітента за 2011 рік.
У зв'язку з невиконанням відповідачем зазначеного розпорядження, Одеським територіальним управлінням Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку 29.01.2013 прийнято постанову №121-ОД-1-Е про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
28.02.2013 Одеським територіальним управлінням Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову №97-ОД-1-Е про накладення на ТДВ «Комсомолець» штрафу в розмірі 17 000 грн.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з обґрунтованості постанови про накладення штрафу та обов'язковості її виконання.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з вказаними висновками судів попередніх інстанцій, вважаючи при цьому за необхідне зазначити наступне.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" N 448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року, зі змінами, внесеними Законом України від 7 липня 2011 року N 3610-VI, передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку утворена Указом Президента України N 1063/2011 від 23 листопада 2011 року.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" N 448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 39 Закону «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-VI розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
За приписами частини 1 статті 40 цього Закону регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до пункту 3 розділу І зазначеного Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 №1591, емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності інформацію шляхом: розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії; подання до Комісії.
Пунктом 1 глави 7 розділу V Положення передбачено, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Оскільки товариством з додатковою відповідальністю "Комсомолець" не було виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким в термін до 03 грудня 2012 року було зобов'язано ТДВ «Комсомолець» надати річну інформацію про емітента за 2011 рік, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про наявність у Одеського територіального управління Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку підстав для прийняття постанови від 28.02.2013 №97-ОД-1-Е про накладення штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у сумі 17 000 грн.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Правова оцінка встановлених обставин справи судами першої та апеляційної інстанцій дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень судами не допущено.
Згідно з частиною першою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу товариства з додатковою відповідальністю "Комсомолець" відхилити, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: