справа № 164/1286/14-а
п/с 2-а/164/26/2014
категорія 10.3.2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2014 року. Смт. Маневичі.
Маневицький районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Токарської І.С.,
при секретарі Матвійчук Н.В.,
з участю:
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Горайчук Т.М., Ковальової Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маневичі справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому району Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 звернувся в суд із вказаним позовом, який обґрунтував тим, що отримує пенсію за віком з 30 квітня 1991 року відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон). При перерахунку відповідачем пенсії в 2004 році у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_5 було частково змінено умови нарахування пенсії і зроблено доплату в розмірі 1% мінімального розміру пенсії за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж для чоловіків - 25 років, внаслідок чого позивач недотримував значні виплати. При перерахунку пенсії Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі (далі - Управління) керувалося лише законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», порушуючи право ОСОБА_5 на пільговий характер розрахункової величини, зазначений в ч. 2 ст. 56 Закону. Позивач є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії. Отже, на момент перерахунку пенсії Управлінням неправомірно було визначено доплату до пенсії за понаднормовий стаж - 25 років, оскільки таку доплату слід було встановити за понаднормований стаж 20 років. Позивач звертався до відповідача з вимогою перерахувати пенсію відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону із збільшенням її на 1 % мінімального розміру пенсії за кожен рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи для чоловіків - 20 років, проте отримав відмову, оскільки така доплата проводиться в розмірі 1 % мінімального розмір пенсії за кожен рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи для чоловіків - 25 років, тому просив визнати протиправними дії Управління в проведенні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж - 25 років та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії в межах строку позовної давності відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років, а постанову звернути до негайного виконання.
В судовому засіданні представник позивач ОСОБА_2 позов підтримала, просила позовні вимоги задоволити з наведених в адміністративному позові підстав.
Представники відповідача Горайчук Т.М., Ковальова Л.В., кожен зокрема, в задоволенні позову просили відмовити.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу з 30 квітня 1991 року призначено із зменшенням пенсійного віку, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та з урахуванням Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 1 січня 2004 року у зв'язку з вступом в законну силу Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсію ОСОБА_5 перераховано за нормами цього закону. Крім того, позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 3). Зазначене підтверджуються посвідченням потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 від 8 грудня 1992 року, пенсійним посвідченням № 117818, а також запереченням Управління на позовні вимоги ОСОБА_5 (а.с. а.с. 7, 8, 21-23).
З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_5 № 117818 вбачається, що 30 травня 1991 року позивач звернувся до Управління з письмовою заявою про призначення пенсії по інвалідності по зору ІІ групи загального захворювання відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 6 пенсійної справи № 117818). Відповідно до виписки із акту засвідчення ВО ВТЕК № ВТЕ-27 № 089197 від 17 травня 1991 року ОСОБА_5 встановлено ІІ групу інвалідності по зору загального захворювання безстроково (а.с. 13 пенсійної справи № 117818). 1 липня 2005 року ОСОБА_5 подав до відповідача заяву про перерахунок пенсії по інвалідності загального захворювання в розмірі пенсії за віком, яку й отримує на даний час (а.с. 49 пенсійної справи № 117818).
Нормою ч. 2 ст. 56 Закону визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Збільшення пенсії встановлюється у відсотку до заробітку. Тому для застосування цієї норми Закону істотне значення має та обставина, який саме заробіток обраний для нарахування пенсії, так як, зокрема, ст. 57 Закону визначено за який час може бути обрано заробіток для обчислення пенсії, за бажання особи, яка звернулася для отримання пенсії. Норма частини 2 ст. 56 Закону нерозривно пов'язана із обранням заробітку для нарахування пенсії відповідно до ст. 57 цього Закону, оскільки є істотним чи було взято для нарахування пенсії заробіток за будь - які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення (чи ще більш короткі строку, визначені цією статті Закону), або ж було взято до уваги заробіток відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В цій частині визначення пенсійної виплати має зберігатися системність підходу: застосування для нарахування підвищення до пенсії за страхований стаж норм того закону, за яким обрано заробіток для нарахування основної пенсії, так як підвищення пенсії за страховий стаж пов'язане з заробітком, з якого нараховано пенсію.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Зі вступом в законну силу 1 жовтня 2011 року Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» страховий стаж, визначений у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 35 років для чоловіків та 30 років для жінок.
Позивач ОСОБА_5 отримує доплату за понаднормативний стаж за 15 років (15 відсотків) в сумі 58 гривень 37 копійок (а.с. 22).
Згідно п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» унормовано, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 5 цього ж Закону відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються цим законом. Дія інших нормативно правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Оскільки позивачу пенсія обчислена відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то надбавка до пенсії за понаднормований стаж здійснюється відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи ту обставину, що за вибором позивача йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії за понаднормований стаж згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є безпідставними, а отже, суд приходить висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 9-11, 99, 159-161, 163, 167 КАС України, ст. ст. 55-57 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 27, 28 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Маневицькому району Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
Маневицького районного суду І.С. Токарська