КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 825/2582/14 Головуючий у 1-й інстанції: Д'яков В.І.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Мельничука В.П., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Чернігівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Крапив'янське» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
в с т а н о в и в:
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року у задоволенні позовних вимог Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Чернігівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Крапив'янське» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом першої інстанції норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що підставою для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень з позовною заявою про застосування заходів реагування, а саме повне або часткове зупинення роботи підприємств, є виявлені під час перевірки порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю, що зазначається в акті перевірки.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що 17 липня 2014 року посадовою особою Держгірпромнагляду України, головним державним газотехнічним інспектором Нагорним В.І., на підставі наказу територіального управління Держгірпромнагляду у Чернігівській області від 18 червня 2014 року №68 та направлення на проведення перевірки №31-Н від 18 червня 2014 року, проведено планову перевірку газового господарства ТОВ «Крапив'янське» за адресою: Чернігівська обл., Бахмацький район, с.Кропивне, вул.Каденюка, 10, з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №74 від 17 липня 2014 року.
Згідно висновків акту, встановлено порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю працівників, зокрема: відсутній дозвіл Держгірпромнагляду України на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а саме: лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним газом та газовикористовуюче обладнання потужністю понад 100кВт. Газопроводи високого, середнього та низького тиску, ШГРП - 2 одиниці, газові зерносушарки «Farm Fans» CNS500H та SUKUP T16173E, чим порушено ст.21 Закону України «Про охорону працю», Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107 (п.1.1 розділу V акту); відсутня угода із спеціалізованою організацією на проведення технічного обслуговування та ремонту газового обладнання зерносушарок. Технічне обслуговування не проводиться, чим порушено ст.13 Закону України «Про охорону праці», п.п.4.6.9, 4.2.9, 4.2.10 НПАОП 0.00-1.20-98 Правил безпеки систем газопостачання України, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України 01 жовтня 1997 року №254 (п.1.2 розділу V акту); пуск газу до зерносушарок проведено без контрольного випробування газопроводів на герметичність, без перевірки контрольно-вимірювальних приладів і систем автоматики безпеки і регулювання, чим порушено ст.13 Закону України «Про охорону праці», п.4.6.20 НПАОП 0.00-1.20-98 Правил безпеки систем газопостачання України (п.2 розділу V акту); не проводяться технічні огляди, обслуговування і ремонти ШГРП. Відсутні експлуатаційні журнали з відповідними записами, чим порушено ст.13 Закону України «Про охорону праці», п.п.4.4.22, 4.4.12 НПАОП 0.00-1.20-98 Правил безпеки систем газопостачання України (п.3 розділу V акту); не проведено технічне обстеження, в тому числі і комплексне приладове обстеження підземних газопроводів, чим порушено ст.13 Закону України «Про охорону праці», п.п.4.3.13, 4.3.20, 4.3.21 НПАОП 0.00-1.20-98 Правил безпеки систем газопостачання України (п.4 розділу V акту); не проведено технічне обслуговування запірної арматури, встановленої на газопроводах, чим порушено ст.13 Закону України «Про охорону праці», п.4.3.3 НПАОП 0.00-1.20-98 Правил безпеки систем газопостачання України (п.5 розділу V акту).
Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, позивач звернувся до суду щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації системи газопостачання зерносушарок «Farm Fans» CNS500H та SUKUP T16173E, за адресою: Чернігівська обл., Бахмацький район, с.Кропивне, вул.Каденюка, 10, що належать ТОВ «Крапив'янське», до усунення порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, дійшов висновку щодо відсутності підстав у позивача для звернення до суду з вимогами про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), оскільки згідно Закону України «Про охорону праці», Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №408/2011, Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року №826, такий обмежувальний захід, як заборона експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, зупинення виконання робіт, може бути вжитий посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (в редакції, що була чинною на час звернення з позовом) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Відповідно до ч.7 ст.7 вищезазначеного Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Згідно п.1 Положення про державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України №408/2011 від 06 квітня 2011 року, державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, який входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Відповідно до пп.3 п.3 вказаного Положення до основних завдань Держгірпромнагляду України віднесено, серед іншого, організацію та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів, зокрема, з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю; трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.
Пунктом 4 Положення визначено, що Держгірпромнагляд України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва тощо.
Згідно ч.1 ст.39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ним дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно до п. 2.1 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду, затвердженого наказом МНС України №826 від 11 серпня 2011 року, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю, у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання-виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів.
Відповідно до п.2.26 вищезазначеного Положення, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
З аналізу вищенаведеного вбачається, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення) допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду відповідного позову органу державного нагляду (контролю). При цьому, враховуючи, що положення Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно яких застосування таких заходів реагування допускається за постановою адміністративного суду, прийняті пізніше вищезазначених нормативних актів, тому саме норми цього Закону застосовуються при вирішенні питання щодо застосування заходів реагування.
Разом з тим, застосування вищезазначених заходів реагування можливо у разі виявлення порушень, які створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно п.1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
У відповідності до ст.13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці, для чого забезпечує функціонування системи управління охороною праці, зокрема, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; організовує оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування.
Згідно ст.21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем проведено планову перевірку газового господарства ТОВ «Крапив'янське» за адресою: Чернігівська обл., Бахмацький район, с.Кропивне, вул.Каденюка, 10, з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №74 від 17 липня 2014 року, в якому зазначено ряд порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, зокрема, ст.ст.13, 21 Закону України «Про охорону праці».
Акт перевірки №74 від 17 липня 2014 року підписаний директором ТОВ «Крапив'янське» Салієм Г.П. без пояснень, зауважень або заперечень, до суду також не надано доказів відсутності порушень, встановлених позивачем.
З огляду на те, що позивачем в акті перевірки №74 від 17 липня 2014 року зазначено, які з виявлених порушень створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відповідачем всупереч ч.1 ст.71 КАС України не доведено відсутність виявлених порушень, у відповідності до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (в редакції Закону України №1600-VII від 22 липня 2014 року) виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду, колегія суддів дійшла висновку щодо наявності підстав для задоволення позову Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Чернігівській області до ТОВ «Крапив'янське» про застосування заходів реагування.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Чернігівській області - задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Чернігівській області задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю «Крапив'янське» (код ЄДРПОУ 03794868, Чернігівська обл., Бахмацький район, с.Кропивне, вул.Каденюка, 10) шляхом призупинення експлуатації системи газопостачання зерносушарок «Farm Fans» CNS500H та SUKUP T16173E, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено 20 жовтня 2014 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді В.П.Мельничук
І.О.Лічевецький
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Мельничук В.П.