КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/4050/14 Головуючий у 1-й інстанції: Головань О.В. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
У Х В А Л А
Іменем України
15 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Гром Л.М.,
Міщука М.С.
при секретарі: Корінець Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за апеляційною скаргою позивача - Всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів державної податкової служби України» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів державної податкової служби України» до Пенсійного фонду України про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії , -
В С Т А Н О В И В:
У березні 2014 року позивач - Всеукраїнська громадська організація «Асоціація ветеранів державної податкової служби України» звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України, в якому просила:
- визнати неправомірною бездіяльність правління Пенсійного фонду України по організації виконання постанови від 04 вересня 2013 р. №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» та протиправними роз'яснення посадових осіб Пенсійного фонду України щодо неврегульованості на законодавчому рівні питань про включення складових заробітної плати при призначенні (перерахунку) пенсій колишнім службовцям податкової служби, затверджених постановою правління №15-1 на підставі п. 3, п.п. 5 п. 4, п.п. 1 п. 5, п.п. 3 п. 11, п.п. 17 п. 12 Положення про Пенсійний фонд України від 06.04.11 р. №384 та постанови Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, та чисельних судових рішень по спірним правовідносинам, які вступили в законну силу згідно ст. 244-2 КАС України;
- зобов'язати Пенсійний фонд України терміново організувати проведення донарахування пенсій, призначених (перерахованих) пенсіонерам Державної податкової служби без врахування складових заробітної плати, які не були враховані постановою правління №19-11, яка визнана протиправною і здійснити відшкодування заборгованості шляхом виплати недовиплачених сум пенсій, починаючи з 01 лютого 2008 року, на підставі ст. 56 Конституції України, ст.ст. 1174-1175 ЦК України, п. 15 ст. 106, ст. 107, ст. 113, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне страхування», постанови Верховного Суду України та ухвал Вищого адміністративного суду України, обов'язковість виконання яких передбачена ст. 244-2, ст.255 КАС України;
- зобов'язати відповідача виключити із графи «інші виплати» у формі довідки для перерахунку пенсії в постанові правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. складову «винагорода за вислугу років» та включити її в складову основної заробітної плати, а також внести додаткову графу «Усього», як це зроблено у формі довідки для призначення пенсії,
- зобов'язати відповідача та підвідомчі підрозділи при наданні роз'яснень на звернення колишніх працівників податкової служби щодо проведення донарахування призначених (перерахованих) пенсій, які були обчислені без врахування складових: винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, керуватись актами вищої юридичної сили з урахуванням рішень Верховного Суду України, Вищого адміністративного Суду України щодо обов'язковості врахування перелічених складових до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії при їх призначенні (донарахуванні), та Положенням про Пенсійний фонд №384;
- зобов'язати територіальні органи Пенсійного фонду України витребувати від керівників відповідних податкових інспекцій оновлені довідки про середню місячну заробітну плату колишніх працівників податкової служби станом на 01 лютого 2008 року з урахуванням складових заробітної плати, з яких були нараховані пенсійні внески згідно особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату колишніх працівників податкової служби станом на 01 лютого 2008 року з урахуванням складових заробітної плати, з яких були нараховані пенсійні внески згідно особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату (з врахуванням заяви від 26 травня 2014 року).
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 червня 2014 року у задоволені адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, мотивуючи свої вимоги тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи, порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення з'явившихся сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Згідно з ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 жовтня 2012 року у справі № 2а-8893/12/2670, яка набрала законної сили, Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову №15-1 від 04 вересня 2013 року «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», відповідно до якої затверджено форми довідок про заробітну плату, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що 31жовтня 2013 року Міністерство доходів і зборів України звернулося до Пенсійного фонду України з листом за №16300/5/99-99-05-0216 «Про надання роз'яснення щодо перерахунку пенсій», у якому просило роз'яснити, зокрема, який порядок перерахунку пенсій у зв'язку з набранням чинності вищезазначеною постановою відповідача та чи необхідно пенсіонерам, які перебувають на обліку та отримують пенсію згідно Закону України «Про державну службу», надавати оновлені довідки про складові заробітної плати.
У відповідь на зазначений вище запит, Пенсійний фонд України листом за №32648/02-20 від 03 грудня 2013 року повідомив, що затвердження нових форм довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсій державним службовцям, не є підставою для здійснення перерахунку пенсій, зокрема, колишнім посадовим особам органів державної податкової служби та митної служби України.
З матеріалів справи також вбачається, що у листі Пенсійного фонду України від 27 січня 2014 року №2253/02-20 у відповідь на звернення Всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів державної податкової служби України» від 23 грудня 2013 року №14 повідомлено, що на виконання рішень судів в затверджених постановами правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №501, від 04 вересня 2013 року №15-1 у формах довідок про заробітну плату передбачені графи, в яких вказуються нараховані посадовим особам органів державної податкової служби розміри, зокрема, винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Крім того у вказаному листі, відповідач повідомив позивача й про те, що рішеннями Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670 та постановами правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1, від 04 вересня 2013 року №15-1 не вносились зміни до чинного законодавства, яким врегульовані питання щодо структури заробітної плати державного службовця, визначення складових заробітної плати державного службовця та порядку їх врахування при призначенні та перерахунку пенсій відповідно до Закону. Відтак, для перегляду органами Пенсійного фонду України розмірів пенсій, обчислених колишнім посадовим особам органів державної податкової служби з врахуванням визначених чинним законодавством складових заробітної плати державного службовця, - підстав немає.
Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції вірно виходив з наступного.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 10 Положення про Пенсійний фонд України (чинного на час виникнення спірних правовідносин), затвердженого Указом Президента України від 06.04.11 № 384 (далі - Положення № 384), керівництво діяльністю Пенсійного фонду України здійснює правління Пенсійного фонду України.
Правління Пенсійного фонду України приймає у межах своїх повноважень постанови, затверджує положення, інструкції та інші нормативно-правові акти Пенсійного фонду України (підпункт 3 пункту 11 Положення № 384).
Згідно з пунктом 9 Положення № 384 проекти нормативно-правових актів Пенсійного фонду України погоджуються з Міністерством соціальної політики України.
Нормативно-правові акти Пенсійного фонду України підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.
Зазначена норма кореспондується з положеннями пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», згідно з якою форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Згідно ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 жовтня 2012 року у справі № 2а-8893/12/2670 визнано постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11, такою, що не відповідає актам вищої юридичної сили в частині щодо невключення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, які передбачені Законами України «Про державну службу», «Про оплату праці» та постановами Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268, від 12 вересня 1997року № 1013, від 20 грудня 1993 року № 1049, від 31 травня 2000 року № 865; й зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність до вимог законодавства форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії, визначених в підпунктах 1.1, 1.3, 1.4 пункту 1 вказаної вище Постанови правління Пенсійного фонду України.
Зокрема, постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04 вересня 2013 року «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, та про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, доповнено графою «Інші виплати» (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
Також, судом першої інстанції вірно встановлено, що наявні в матеріалах справи роз'яснення посадових осіб Пенсійного фонду України щодо неврегульованості на законодавчому рівні питань про включення складових заробітної плати при призначенні (перерахунку) пенсій колишнім службовцям податкової служби, а саме які викладені у листах від 03 грудня 2013 року № 32648/02-20 та від 27 січня 2014 року №2253/02-20, фактично містять роз'яснення про відсутність у постанові правління Пенсійного фонду України прийнято постанову № 15-1 від 04 вересня 2013 року будь-яких положень щодо перерахунку пенсій після затвердження нових форм довідок, що відповідає дійсності.
Отже, відповідачем фактично виконано зазначену вище постанову Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №2а-8893/12/2670 від 03 жовтня 2012 року, а тому судом першої інстанції зроблено вірний висновок про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України щодо організації виконання постанови від 04 вересня 2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» та протиправними роз'яснення посадових осіб Пенсійного фонду України щодо неврегульованості на законодавчому рівні питань про включення складових заробітної плати при призначенні (перерахунку) пенсій колишнім службовцям податкової служби, затверджених зазначеною вище постановою правління №15-1.
Необґрунтованими є й вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача терміново організувати проведення донарахування пенсій, призначених (перерахованих) пенсіонерам Державної податкової служби без врахування складових заробітної плати, які не були враховані постановою правління №19-11, яка визнана протиправною і здійснити відшкодування заборгованості шляхом виплати недовиплачених сум пенсій, починаючи з 01 лютого 2008 року, на підставі ст. 56 Конституції України, ст.ст. 1174-1175 ЦК України, п. 15 ст. 106, ст. 107, ст. 113, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постанови Верховного Суду України та ухвал Вищого адміністративного суду України, обов'язковість виконання яких передбачена ст. 244-2, ст. 255 КАС України.
Колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу, що позивач фактично просить зобов'язати Пенсійний фонд України організувати проведення донарахування пенсій, призначених (перерахованих) пенсіонерам, що не є способом відшкодування шкоди і жодного відношення до ст. 56 Конституції України, ст.ст. 1174-1175 ЦК України немає.
Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04 вересня 2013 року не передбачено перерахування та (або) донарахування пенсій.
Таким чином, якщо позивач вважає, що діями чи бездіяльністю Пенсійного фонду України щодо затвердження форм довідок Асоціації або її членам заподіяно шкоду, вони не позбавлені права звернутися з позовами про відшкодування шкоди в порядку, встановленому ЦПК України.
Також, апеляційний суд погоджується з доводами Окружного адміністративного суду міста Києва про те, що адміністративні суди не наділені повноваженнями перебирати на себе повноваження суб'єкта владних повноважень, які є виключною компетенцією таких органів, а тому вимоги позивача про зобов'язання виключити із графи «інші виплати» у формі довідки для перерахунку пенсії в постанові правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13 р. складову «винагорода за вислугу років» та включити її в складову основної заробітної плати, а також внести додаткову графу «Усього», як це зроблено у формі довідки для призначення пенсії - задоволенню також не підлягають.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що працівники Пенсійного фонду України та його територіальних управлінь зобов'язані діяти на підстави Конституції України, Законів України та інших нормативно-правових актів, а також судових рішень, що набрали законної сили, в силу положень вказаних актів законодавства, і прийняття для цього судового рішення не є потрібним, тому адміністративний позов в частині зобов'язання при наданні роз'яснень на звернення керуватись актами вищої юридичної сили з урахуванням рішень Верховного Суду України, Вищого адміністративного Суду України щодо обов'язковості врахування перелічених складових до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії при їх призначенні (донарахуванні), та Положенням про Пенсійний фонд №384 є також необґрунтованими та не можуть бути задоволені адміністративним судом.
Колегія суддів звертає увагу й на те, що позивач може звернутись до суду для захисту своїх прав та законних інтересів після фактичного порушення посадовою особою відповідача вказаних вище положень законодавства, а саме оскаржити їх рішення, дії чи бездіяльності з конкретного питання.
Як зазначалось вище, Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра соціальної політики України (пункт 2 Положення № 384).
Згідно зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом.
Враховуючи викладене, перерахунок пенсій здійснюється у випадках, визначених Законом № 3723, уповноваженим органом і видання нормативно-правових актів Пенсійним фондом України для його проведення не передбачає.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 ст. 45 зазначеного вище Закону встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Отже, рішення про перерахунок пенсії або відмову у ньому орган, що призначає пенсію, приймає по кожному пенсіонеру окремо, а тому у випадку коли особа (пенсіонер) вважає свої права (свободи, інтереси) порушеними, це є підставою для оскарження таких рішень, дій чи бездіяльності особисто.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи зазначене вище, дослідивши матеріали та фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про те, що адміністративний позов Всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів державної податкової служби України» є необґрунтованим та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 160, 199, 200, 205, 206, КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу позивача - Всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів державної податкової служби України» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 червня 2014 року - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 червня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів, відповідно до вимог ст. 212 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено 20.10.2014 року.
Головуючий суддя Л.В.Бєлова
Судді Л.М. Гром,
М.С. Міщук
Головуючий суддя Бєлова Л.В.
Судді: Гром Л.М.
Міщук М.С.