ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 жовтня 2014 року № 826/14366/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Віруцькій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарбіс"
до
Державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
про
визнання протиправними дій
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Гарбіс» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Солом’янському районі Головного управління Мін доходів у м. Києві про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Гарбіс» щодо підтвердження господарських відносин із ПП «Юр-Макс» за період з 01.07.2013 по 30.07.2013.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зустрічну звірку позивача проведено за відсутності підстав визначених п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України.
Відповідач - Державна податкова інспекція у Солом’янському районі Головного управління Мін доходів у м. Києві –заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи, з яких вбачається, що довідка від 21.08.2014 №933/26-58-22-07-17/33951273 «Про проведення зустрічної звірки ТОВ «Гарбіс» щодо документального підтвердження господарських відносин із ПП «Юр-Макс» їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.07.2013 по 30.07.2013» не має безпосереднього впливу на обсяг прав, свобод, інтересів та обов’язків позивача.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Солом’янському районі Головного управління Мін доходів у м. Києві відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Гарбіс» щодо документального підтвердження господарських відносин із ПП «Юр-Макс» щодо підтвердження господарських відносин із платником податків за липень 2013 року, за результатом яких складено акт від 21.08.2014 №933/26-58-22-07-17/33951273 «Про проведення зустрічної звірки ТОВ «Гарбіс» щодо документального підтвердження господарських відносин із ПП «Юр-Макс» їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.07.2013 по 30.07.2013» (далі –акт звірки).
Зі змісту акту звірки вбачається, що звіркою встановлено: не підтвердження реального здійснення зміни контрагентів ПП «Юр-Макс» на ТОВ «Нерасофт» за липень 2013 року, їх вид, обсяг, розрахунки; не підтверджено задекларовані ТОВ «Гарбіс» податкові зобов’язання з ПДВ за період: липень 2013 року в частині поставки по ланцюгу товарів (робіт, послуг) придбаних у ТОВ «Нерасофт»; не підтверджено задекларований ТОВ «Гарбіс» за період липень 2013 року податковий кредит з ПДВ по контрагенту-постачальнику ТОВ «Нерасофт».
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.п.20.1.4. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб’єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб’єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з’ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб’єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб’єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов’язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб’єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб’єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб’єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб’єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Згідно з пунктом 6 Порядку визначено, що у разі отримання від суб’єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб’єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Відповідно до пункту 7 Порядку визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб’єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб’єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб’єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
З аналізу вимог п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженої Кабінетом Міністрів України № 1232 від 27.12.2010 року, Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України № 236 від 22.04.2011 року, суд вбачає, що зустрічна звірка проводиться з питань взаємовідносин з певним платником податків (відносно якого проводиться основна перевірка, в ході якої виникає необхідність ініціювання зустрічної звірки) та у разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті.
Судом встановлено, що на адресу податкового органу від ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ Міндоходів у Миколаївській області надійшов акт від 18.04.2014 №180/14-03-22-08/38458452 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Нерасофт» щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків контрагентами-постачальниками за період квітень – жовтень 2013 року та контрагентами-покупцями».
З матеріалів справи вбачається, що податковим органом на адресу позивача скеровано запити від 05.08.2014 про надання інформації та її документального підтвердження, які отримані представником позивача 08.08.2014, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення адресату.
З акту звірки вбачається та сторонами не заперечується, що на вищевказаний запит позивачем надано податковому органу: лист-пояснення, податкові накладні за липень 2013 року, акти наданих послуг, договір на монтажні і пусконалагоджувальні роботи системи сигналізації охоронного призначення, агентський договір по наданню послуг у сфері охоронної діяльності, договір про надання інформаційних та агентських послуг.
З системного аналізу викладеного вбачається, що податковим органом проведено зустрічну звірку з певним платником податків (ТОВ «Нерасофт») за наявності наданої позивачем первинної бухгалтерської документації, визначеної у вказаному вище запиті.
Зі місту викладеного вбачається, що дії щодо проведення зустрічної звірки та оформлення результатів зустрічної звірки відповідною довідкою, по суті, є виконанням службовими особами своїх обов’язків, самі по собі такі дії не створюють безпосередньо для позивача додаткових обов’язків та не змінюють обсягу прав, свобод та інтересів позивача.
Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 25.11.2010 у справі №К-11956/08, від 16.06.2011 по справі №К-9789/09, постанові Верховного суду України від 10.09.2013 №12-237а/13, постанові Вищого адміністративного суду України від 23.01.2014 №К/800/31047/13.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, до адміністративного суду вправі звернутись кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, позаяк підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб’єктивне уявлення, особисте переконання і порушенні прав чи свобод. Однак обов’язковою умовою здійснення такого захисту судом є об’єктивна наявність відповідно порушеного права або законного інтересу на момент звернення до суду.
Враховуючи, що дії з проведення зустрічної звірки та складання відповідної довідки, не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для платника податків жодних наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов’язків, отже суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, позов ТОВ «Гарбіс» не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 69, 70, 71, 158-163, 172, 177, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Скарга про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, скарга подається до апеляційного суду через суд першої інстанції. Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя В.І. Келеберда
Повний текст постанови виготовлено 21.10.2014