Ухвала суду № 40982778, 14.10.2014, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2014
Номер справи
824/2258/14-а
Номер документу
40982778
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 824/2258/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Левицький В.К.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю.

секретар судового засідання: Сокольвак Ю.В.

за участю:

представника позивача: Мартинюка В.І.

представника третьої особи: Гаркуша В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Чернівцігаз" (далі - позивач) до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство "Енергоринок" (далі - третя особа) про скасування наказу , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача в якому просив: скасувати наказ відповідача від 16.12.2013 № 957 в частині виключення позивача (03336166) з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам п. 1.1 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 № 568 (п. 21 додатку до наказу) та зобов'язати третю особу поновити позивача в Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.07.2014 адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволені позову.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги відповідача та просив суд її задовольнити.

Представник позивача заперечив проти апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Чернівцігаз", оформленого протоколом № 1 від 28.07-22.10.2010 змінено назву товариства "Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Чернівцігаз" на "Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Чернівцігаз", у зв'язку з приведенням її у відповідність із Законом України "Про акціонерні товариства".

Отже, позивач є правонаступником всіх прав та обов'язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації "Чернівцігаз" та Відкритого акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Чернівцігаз".

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 №568, позивача включено до Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" № 2711-IV від 23.06.2005 (далі - Закон № 2711-IV). Це також підтверджується виписками з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 10.11.2006, 26.03.2008, 07.02.2011, 30.06.2011 09.04.2012, 11.07.2013, 09.08.2013, 19.09.2013.

Окрім цього, із матеріалів справи вбачається, що в липні - грудні 2013 позивач направляв на адресу третьої особи інформацію про обсяги і структуру дебіторської та кредиторської заборгованості, яка утворилась на розрахункову дату і яку передбачається погасити шляхом проведення взаєморозрахунків (додаток 3 до Інструкції), що підтверджується реєстрами відправленої поштової кореспонденції від 11.01.2014, 06.12.2013, 13.11.2013 11.10.2013, 12.09.2013 та 09.08.2013

Водночас 31.10.2013 третя особа надіслала на адресу відповідача інформацію з переліком підприємств, що порушили вимоги п.п. 3.5.1 п. 3.5 ст. 3 Закону № 2711-IV, в т.ч. ПАТ "Чернівцігаз".

На підставі листа третьої особи від 31.10.2013, наказом Міністерства палива та енергетики України від 16.12.2013 №957 позивача виключено з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам Закону № 2711-IV, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 №568, у зв'язку з неподанням звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених вказаним Законом .

При цьому, цим же наказом Розрахунковому центру ДП "Енергоринок" доручено внести відповідні зміни до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості.

23 грудня 2013 року третя особа листом (вх. №07/73-12010) повідомила позивача про виключення з Реєстру підприємств, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711-IV, на підставі наказу відповідача від 16.12.2013 №957. Вказаний лист позивач отримав 27.12.2013, що підтверджується відповідною відміткою штампу вхідної кореспонденції.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що порушення підприємством форми подання звітності, встановленої Порядком надання звітності, не тягне за собою виключення підприємства з Реєстру, оскільки відповідно до Закону №2711-IV підставою для цього є ненадання вказаної звітності протягом трьох місяців саме з дня видання Мінпаливенерго наказу про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом № 2711-IV, відповідно до преамбули якого його положення визначають комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу з метою сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.

Відповідно до п. 3.1 ст. 3 Закону №2711-IV, підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру, порядок ведення та користування даними якого визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання положень Закону №2711-IV, наказом Мінпаливенерго від 22.12.2005 № 612 був затверджений Порядок надання звітності підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості (далі - Порядок).

Пунктом 3.3 ст. 3 Закону №2711-IV передбачено, що підприємства, які внесені до Реєстру, зобов'язані надавати звітність Міністерству палива та енергетики України. Відповідальність за достовірність наданої звітності несе керівник підприємства.

Роз'яснення терміну "звітність" та порядок її подання визначається п. 1.10 ст. 1 Закону №2711-IV, відповідно до якого звітність - періодичне та/або разове подання до Міністерства палива та енергетики України підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, документів, що складаються за наслідками підтвердження сум заборгованості та/або після застосування механізмів погашення заборгованості, визначених цим Законом. Порядок, зміст та періодичність подання звітності встановлюються Міністерством палива та енергетики України.

При цьому, згідно пп. 2.2 - 2.4, 2.7, 2.8 п. 2 Порядку підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, складають звітність щомісяця. Звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа місяця, наступного за місяцем прийняття цього Порядку. Звітність надається на паперових та електронних носіях до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом. До звітності додається супровідний лист, який містить перелік документів, а датою надання звітності вважається день її фактичного надходження до розрахункового центру. У разі невідповідності звітності встановленій формі, у тому числі електронній, розрахунковий центр відмовляє в її прийнятті, про що у дводенний строк повідомляє підприємство.

Згідно з порядком участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, визначеним ст. 3 Закону №2711-IV, виключення з Реєстру підприємства паливно-енергетичного комплексу здійснюється у випадках та в порядку, визначених цим Законом.

Підпунктами 3.5.1, 3.5.2 п. 3.5 ст. 3 Закону № 2711-ІV передбачено, що такими випадками є: ненадання звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, протягом трьох місяців з дня видання Мінпаливенерго відповідного наказу, а також подання до розрахункового центру рішення підприємства паливно-енергетичного комплексу про припинення участі підприємства у процедурі погашення заборгованості.

Аналіз правових норм дає підстави дійти висновку, що порушення підприємством при наданні звітності за результатами проведених розрахунків строків, встановлених порядком, не тягне за собою виключення підприємства з Реєстру, оскільки відповідно до Закону №2711-IV підставою для цього є ненадання вказаної звітності протягом трьох місяців з дня видання Мінпаливенерго відповідного наказу.

Така ж правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 21.02.2011 (справа № 21-79а10) та у Листі Верховного Суду України від 01.05.2012 "Висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, за 2010-2011 рр".

Як вірно встановлено судом першої інстанції, а також не заперечувалось особами, які беруть участь у справі в судовому засіданні, що позивач подавав звітність не за тією формою, як це передбачено Порядком надання звітності підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості та Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Зокрема, позивачем протягом липня - грудня 2013 подавалась до ДП "Енергоринок" інформація про обсяги і структуру дебіторської та кредиторської заборгованості, яка утворилась на розрахункову дату і яку передбачається погасити шляхом проведення взаєморозрахунків (додаток 3 до Інструкції), в той час як звітність мала подаватися за формою встановлена додатком 2 та додатком 4 Порядку.

На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення заявлених вимог у спосіб та межах, визначених законом.

Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, - залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року, - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 20 жовтня 2014 року .

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Мельник-Томенко Ж. М.

Сторчак В. Ю.