УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 814/266/13-а
Категорія: 10.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Желєзний І. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді -Шевчук О.А.,
суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,
при секретарі Берекет Н.В.,
за участю представника апелянта - Макухи Я.С.,
представника позивача - Рубінса А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Южноукраїнського міського центру зайнятості на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2013 року по справі за адміністративним позовом Відокремленого підрозділу "Южно-Українська АЕС" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" до Южноукраїнського міського центру зайнятості про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
В січні 2013 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що з 25.09.2012 року по 26.09.2012 року відповідачем була проведена перевірка позивача з питання правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за результатами якої складений акт №69 від 26.09.2012, в якому було зазначено, що за період перевірки з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року не виявлено порушень позивачем норм чинного законодавства в частині не нарахування страхових внесків із заробітної плати працюючих пенсіонерів, однак, оскільки на початок перевіряємого періоду існувала заборгованість, відповідачем було прийнято рішення №2 від 29.10.2012 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені в сумі 89 225 грн. 64 коп. та штрафу. Позивач не погоджується з таким рішенням, оскаржив його в досудовому порядку до Южноукраїнського міського центру зайнятості (скарга 05/18254 від 22.11.2012 року), за результатами розгляду якої йому відмовлено у задоволенні скарги (лист №05-03/2820 від 03.12.2012 року), що стало підставою для звернення до суду.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2013 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з ухваленим рішенням по справі, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанцій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 34-39 КАС України.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 25.09.2012 року по 26.09.2012 року відповідачем була проведена перевірка позивача з питання правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за результатами якої складений акт №69 від 26.09.2012.
У відповідності до вищезазначеного акту перевірки, за період з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року позивачем не допущено порушення норм чинного законодавства в частині не нарахування страхових внесків із заробітної плати працюючих пенсіонерів, однак, на початок перевіряємого періоду існувала заборгованість в сумі 2 902 848 грн. 74 коп., що базується на результатах попередніх перевірок (акти перевірок №55 за 08.11.2004 року, №79 від 22.09.2008 року, №143 від 13.09.2010 року).
На підставі вищезазначеного, відповідачем було прийнято рішення №2 від 29.10.2012 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені в сумі 89 225 грн. 64 коп. та штрафу.
Приймаючи судове рішення, суд першої інстанції виходив з того, що судовими рішеннями скасовані рішення Южноукраїнського міського центру зайнятості, а тому нарахування пені у розмірі 89 225, 64 гривні є безпідставним.
Судова колегія погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Закон України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до п.1 ст.1 Закону № 1533-III загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до визначених в п.п.2, 3, 4 ст.1 Закону № 1533-III (у діючій на час виникнення спірних відносин редакції) термінів:
- суб'єкти страхування на випадок безробіття - застраховані особи, а у випадках, передбачених цим Законом, також члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик;
- застраховані особи - наймані працівники; особи, які виконують роботи (надають послуги) згідно з цивільно-правовими договорами; військовослужбовці Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, внутрішніх військ, військ цивільної оборони, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної спеціальної служби транспорту, особи рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів внутрішніх справ, особи начальницького складу податкової міліції, а також особовий склад воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань), створених відповідно до законодавства на постійній основі (далі - військовослужбовці), крім військовослужбовців строкової служби, а у випадках, передбачених цим Законом, інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється страхування на випадок безробіття;
- страхувальники - роботодавці, застраховані особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески.
Відповідно до п.14 ст.1 Закону № 1533-III страховими внесками є кошти відрахувань на страхування на випадок безробіття, сплачені згідно із законодавством.
Порядок нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття визначені Законом України № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Законом України від 11 січня 2001 року № 2213-III «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».
У відповідності до ст. 34 Закону № 1533-III до обов'язків Фонду відноситься забезпечення збору страхових внесків та контроль правильність нарахування, своєчасності сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильності призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю. Фонд має право: застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків; стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Господарського суду Миколаївської області від 01.06.2005 року в задоволенні позову Южноукраїнському міському центру занятості про стягнення з ДП «Національна енергогенеруюча компанія «Енергоатом в особі Відокремленого підрозділу «Южно -Українська АЕС» 358 626 гривень 44 копійки відмовлено (акт перевірки №55 від 08.11.2004 року).
Постановою Господарського суду Миколаївської області від 09.02.2009 року визнано протиправним та скасовано рішення Южноукраїнського міського центру зайнятості №2 від 31.10.2008 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, яким донараховано страхові внески в сумі 1 284 994 грн. 22 коп. та пеню в розмірі 280 617 грн. 40 коп. (акт перевірки №79 від 22.09.2008 року).
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.12.2010 року скасовано рішення Южноукраїнського міського центру зайнятості №2 від 14.10.2010 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, яким донараховано страхові внески в розмірі 312 489 грн. 11 коп. та пеню в розмірі 418 497 грн. 13 коп. (акт перевірки №143 від 13.09.2010 року).
Постановою Вищого Адміністративного суду України від 06 червня 2013 року постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року скасовано, ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Южно - Українська АЕС" щодо визнання рішення №2 від 29 жовтня 2012 р. про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу за результатами перевірки відповідно до акту № 143 від 19.09.2010 р. - відмовлено.
У відповідності до акту №69 від 26.09.2012 р. про результати проведення перевірки попередня перевірка (згідно до акту №143 від 19.09.2010 р.) проводилась за період з 01.07.2008 р. по 30.06.2010 р. і за цей період виявлено недоїмку зі сплати страхових внесків.
Відповідно до акту №143 від 13.09.2010 р. про результати проведення планової/позапланової перевірки заборгованість за підприємством, згідно акту, складає 312489,11 грн. та пеня в розмірі 418497,13 грн. Ця сума складається з сум, які нараховані актами перевірки №55 від 08.11.2004 р. та №79 від 22.09.2008 р.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що рішення №2 від 29.10.2012 р. про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу про нарахування пені базується на рішенні №2 від 14.10.10 р., яке прийнято за результатами перевірки відповідно до акту №143 від 19.09.2010 р., яке скасовано Вищим адміністративним судом України, а тому розрахунок пені, який міститься в акті №69 від 26.09.2012 р. є безпідставним.
Судова колегія зазначає, що скасування рішення №2 від 14.10.10 р. судом не позбавляє можливості відповідача зробити правильний розрахунок, з урахуванням всіх обставин справи та прийняти нове рішення про нарахування пені.
Таким чином, на підставі вищевикладеного колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова Миколаївського окружного адміністративного суду ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Южноукраїнського міського центру зайнятості - залишити без задоволення.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2013 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Повний текст рішення виготовлено 17.10.2014 року.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: Л.Є. Зуєва
Суддя: А.Г. Федусик