Постанова № 40974005, 16.10.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2014
Номер справи
821/2047/14
Номер документу
40974005
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/2047/14

Категорія: 9.5 Головуючий в 1 інстанції: Циганій С.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого -судді Романішина В.Л.,

суддів Димерлія О.О., Домусчі С.Д.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року у справі за позовом Національного природного парку «Олешківські піски» до Державної фінансової інспекції в Херсонській області про визнання протиправними дій, скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

В червні 2014 року Національний природний парк «Олешківські піски» звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Херсонській області про визнання протиправною та скасування вимоги №44-13/1088 від 23.05.2014р. щодо усунення виявлених порушень, а також визнання дійсною, існуючою кредиторську заборгованість по КПКВ 2401270 «Здійснення природоохоронних заходів», КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового обладнання» Національного природного парку «Олешківські піски» перед ПП «Перспектива» на загальну вартість 155800 грн., в т.ч. ПДВ 25967 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в грудні 2013 року ним було укладено договір на придбання спеціалізованого автомобіля лісопатрульного і УДКС у Цюрупинському районі зареєструвало бюджетні та фінансові зобов'язання по КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування». У зв'язку з тим, що УДКС у Цюрупинському районі не оплатило фінансові зобов'язання позивача у дводенний термін, останнім був укладений з ПП «Перспектива» договір відповідального зберігання спец автомобіля та підписаний акт прийому-передачі майна на відповідальне зберігання. Враховуючи той факт, що придбаний автомобіль є у наявності та знаходиться на відповідальному зберіганні, НПП «Олешківські піски» зареєстрував кредиторську заборгованість в УДКСУ Цюрупинського району, а ПП «Перспектива» відобразило у своєму бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість. А відтак, вимога Державної фінансової інспекції в Херсонській області №44-13/1088 від 23.05.2014р. щодо усунення виявлених порушень є безпідставною та підлягає скасуванню.

Державна фінансова інспекція в Херсонській області проти позову заперечила, зазначивши, що право власності на автомобіль лісопатрульний у розумінні ст.334 Цивільного кодексу України позивачем не набуто, оскільки документального підтвердження передавання майна, вручення коносамента або іншого товарно-розпорядчого документа на майно в ході перевірки надано не було. Саме відсутність таких документів, які б мали підтвердити правомірність придбання транспортного засобу, дала підставу зробити висновок про те, що фактична передача автомобіля лісопатрульного не проведена, тобто отримання товару не відбулося. У зв'язку з цим, у позивача не було підстав відображати в обліку господарську операцію з придбання автомобіля та збільшення вартості необоротних установ та виникнення кредиторської заборгованості. В задоволенні позову відповідач просив відмовити.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 26.08.2014р. позов Національного природного парку «Олешківські піски» задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано вимогу Державної фінансової інспекції в Херсонській області №44-13/1088 від 23.05.2014р. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, Державна фінансова інспекція в Херсонській області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нову постанову, якою позов Національного природного парку «Олешківські піски» залишити без задоволення. В своїй скарзі апелянт зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні спору залишено поза увагою відсутність у позивача первинних документів, що підтверджують господарську операцію з придбання транспортного засобу, на підставі яких НПП «Олешківські піски» могло б відобразити в обліку господарську операцію з придбання автомобіля та виникнення кредиторської заборгованості.

Належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду сторони в судове засідання не прибули, а тому на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 17.12.2013р. між НПП «Олешківські піски» та ПП «Перспектива» було укладено договір №1 на придбання спеціалізованого автомобіля лісопатрульного ТК-V-212140 ЛП.

20.12.2013р. ПП «Перспектива» надало позивачу документи для оплати цього автомобіля.

27.12.2013р. УДКС у Цюрупинському районі Херсонської області зареєструвало бюджетні та фінансові зобов'язання позивача по КПКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування». Зобов'язання були зареєстровані при наявності фінансування та відкритих асигнувань в Управлінні Державної казначейської служби у Цюрупинському районі, про що свідчить виписка банку за 28.11.2013р. Зареєструвавши ці зобов'язання Цюрупинська ДКСУ повинна була перерахувати кошти за придбання спец автомобіля на протязі двох днів, однак таке перерахування не було здійснене, у зв'язку з відсутністю коштів на єдиному казначейському рахунку.

На підставі накладної ПП «Перспектива» №3 від 20.12.2013р. та враховуючи той факт, що були зареєстровані бюджетні та фінансові зобов'язання в УДКСУ Цюрупинського району, НПП «Олешківські піски» було зроблено господарську операцію на загальну вартість 155800 грн.

20.12.2013р. на працівника позивача ОСОБА_1 була виписана довіреність на придбання спец. автомобіля.

У зв'язку з тим, що УДКСУ Цюрупинського району не оплатило фінансові зобов'язання в дводенний термін, між позивачем та ПП «Перспектива» був укладений договір відповідального зберігання спец. автомобіля на термін до повного розрахунку, а також підписаний Акт прийому-передачі майна на відповідальне зберігання №1 від 20.12.2013р. де вказано номер кузова - 2107409 та номер двигуна - 9964506 даного автомобіля, а також виписана довіреність №6 від 20.12.2013р. на директора ПП «Перспектива», який приймає вищезазначений спец. автомобіль на відповідальне зберігання.

За умовами договору №1 від 17.12.2013р. всі документи, які підтвердять право власності та потрібні для реєстрації спец автомобіля, а саме: сервісну книжку, акт прийому-передачі товару, який підтверджує факт купівлі, акт прийому-передачі транспортного засобу та інші документи, які є підставою для реєстрації транспортного засобу в органах ДАЇ, надаються продавцем після оплати товару.

28.11.2013р. були відкриті асигнування в УДКСУ Цюрупинського району по КПКВ 3110 на придбання спец автомобіля, однак перереєстрація автомобіля з правом набуття права власності на нього позивачем здійснена не була, з посиланням на тривалість проведення процедури тендеру та закінченням бюджетного року.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Порядку проведення перевірок державних закупівель, Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013р. №631, п.п.2 п.11 та п.п.1 п.12 постанови КМУ від 01.03.2014р. №65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету», на підставі направлення від 19.03.2014р. №47, посадовими особами Голопристанської міжрайонної державної фінансової інспекції проведено перевірку державних закупівель в НПП «Олешківські піски» за період з 01.01.2013р. по 19.03.2014р., за результатами якої складено акт перевірки від 22.04.2014р. №44-44/39.

Актом перевірки встановлено, що внаслідок допущення порушень у звіті про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами (ф-4-3д,4-3м) за 2013р. по КПКВ 2401270 підприємством завищено фактичні видатки на 155800 грн. та у звіті про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) на 01.01.2014р., 01.02.2014р. та на 01.03.2014р. завищено кредиторську заборгованість по КПКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» на 158800 грн., що є порушенням ч.1 ст.3 Закону України Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012р. №44. Перевірка фактичного стану отримання товарів, робіт або послуг, по яких станом на 1 березня 2014 року об'єкт контролю має кредиторську заборгованість з їх оплати, проведена вибірковим способом документальним порядком по заборгованості, утвореній по КЕКВ 3000, а саме: на суму 155800 грн. перед ПП «Перспектива» по договору №1 про закупівлю товарів за державні кошти від 17.12.2013р. Основним плановим фінансовим документом НПП «Олешківські піски», яким встановлено повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів бюджетною установою на 2013 рік, є кошторис по КПКП 2401270 «Здійснення природоохоронних заходів», за яким, відповідно до п.1 ст.3 Бюджетного кодексу, повноваження щодо здійснення платежів закінчилися 31 грудня 2013 року.

На підставі вказаного акту перевірки 23.05.2014р. Голопристанською міжрайонною державною фінансовою інспекцією на адресу позивача було направлено вимогу №44-13/1088, якою директора НПП «Олешківські піски» зобов'язано: розробити та вжити заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень та попередження їх в подальшому; акт перевірки розглянути на виробничій нараді; розглянути питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб, причетних до встановлених перевіркою порушень; провести звірку взаємних розрахунків та зменшити кредиторську заборгованість по КПКВ 2401270 «Здійснення природоохоронних заходів» КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового обладнання» на суму 155800 грн. за контрагентом ПП «Перспектива»; привести у відповідність дані про кредиторську заборгованість, зазначені у Звітах про заборгованість за бюджетними коштами із даними бухгалтерського обліку НПП «Олешківські піски».

Задовольняючи позов НПП «Олешківські піски» в частині щодо визнання протиправною та скасування вимоги №44-13/1088 від 23.05.2014р., суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки спец автомобіль є в наявності і знаходиться на відповідальному зберіганні ПП «Перспектива», НПП «Олешківські піски» правомірно зареєструвало кредиторську заборгованість в УДКСУ Цюрупинського району, а ПП «Перспектива» відобразила в своєму бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість, а тому висновки відповідача про наявність порушень є безпідставними. Колегія суддів не погоджується з таким висновком Херсонського окружного адміністративного суду.

Відповідно до п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Відповідно до п.12 Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2009р. №1200, суб'єкт господарювання для продажу транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, повинен мати довідки-рахунки, а підприємство-виробник - акти приймання-передачі транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, а також відповідно номерні знаки для разових поїздок та номерні таки «Транзит». Бланки довідок-рахунків, акти приймання - передачі та відповідно номерні знаки для разових поїздок та номерні знаки «Транзит» повинні зберігатися суб'єктом господарювання відповідно до вимог законодавства. Забезпечення суб'єктів господарювання бланками довідок-рахунків, актами приймання-передачі та відповідно номерними знаками для разових поїздок та номерними знаками «Транзит» здійснюється відповідно Державтоінспекцією в установленому законодавством порядку.

Таким чином, даний Порядок встановлює перелік первинних документів, які підтверджують факти передачі продавцем покупцю транспортних засобів.

Відповідно до вимог п.7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей. причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998р. №1388, протягом 10 днів після придбання або митного оформлення транспортний засіб підлягає державній реєстрації в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Згідно п.8 зазначеного Порядку документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою: довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якою пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

Як вбачається з матеріалів справи, НПП «Олешківські піски» відобразило в бухгалтерському обліку автомобіль лісопатрульний ТК V 212140 ЛП на підставі видаткової накладної №3 від 20.12.2013р., згідно якої ПП «Перспектива» відвантажило НПП «Олешківські піски» автомобіль лісопатрульний в кількості 1 шт. вартістю 155800 грн.

Однак, колегія суддів знаходить обґрунтованими твердження апелянта, що накладна на одержання товарно-матеріальних цінностей не включена до переліку первинних документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів.

Більше того, видаткова накладна №3 від 20.12.2013р. не містить підпису матеріально-відповідальної особи НПП «Олешківські піски» щодо отримання автомобіля лісопатрульного ТК V 212140 ЛП, тоді як згідно вимог Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, та Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підпис особи, яка брала участь у здійсненні господарської операції, на первинному документі є одним із обов'язкових реквізитів, який надає такому документу юридичної сили. Суд першої інстанції при розгляді справи не надав відповідної правової оцінки вказаним обставинам.

Сторонами по справі не заперечується, що первинні документи, передбачені п.12 Порядку №1200, п.8 Порядку №1388 та п.п.6.8 п.6.8 Договору №1 від 17.12.2013р., при продажу автомобіля лісопатрульного не оформлялися, зокрема: акт приймання-передачі та транзитні номери продавцем транспортного засобу позивачу не видавалися та державна реєстрація автомобіля в органах Державтоінспекції не здійснювалася.

У зв'язку з цим, суд апеляційної інстанції погоджується з твердженнями апелянта, що право власності на автомобіль лісопатрульний в розумінні ч.1, ч.2 ст.334 Цивільного кодексу України, у НПП «Олешківські піски» не набуто, так як документальне підтвердження передавання майна відсутнє.

Як наслідок, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки докази фактичної передачі майна відсутні, тому, відповідно ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», у позивача не було підстав відображати в обліку господарську операцію з придбання автомобіля та збільшення вартості необоротних установ та виникнення кредиторської заборгованості.

При винесенні оскаржуваної постанови Херсонським окружним адміністративним судом не взято до уваги, що Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012р. №309, на який посилається позивач, не визначає методологічні засади ведення бухгалтерського обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками та є нормативним актом, який регулює здійснення контролю органами Державної казначейської служби України при взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками і одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, які перебувають на казначейському обслуговуванні, удосконалення механізмів використання бюджетних коштів та управління бюджетними коштами.

На підставі викладеного судова колегія вважає, що при винесенні вимоги №44-13/1088 від 23.05.2014р. ДФІ у Херсонській області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимоги позову НПП «Олешківські піски» про скасування вказаної вимоги є безпідставними, ґрунтуються на помилковому тлумаченні норм чинного законодавства і задоволенню не підлягають.

Визнання дійсною, існуючою кредиторську заборгованість по КПКВ 2401270 «Здійснення природоохоронних заходів», КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового обладнання» Національного природного парку «Олешківські піски» перед ПП «Перспектива» на загальну вартість 155800 грн., в т.ч. ПДВ 25967 грн., могло б мати місце лише при скасуванні вимоги ДФІ у Херсонській області №44-13/1088 від 23.05.2014р.

Суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову - про відмову в задоволенні позовних вимог НПП «Олешківські піски» у зв'язку з їх необґрунтованістю.

Відповідно до п.3 ч.1ст.202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 185, 195, 197, 198 ч.1 п.3, 202 ч.1 п.4, 205, 207, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Херсонській області задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2014 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Національного природного парку «Олешківські піски» до Державної фінансової інспекції в Херсонській області про визнання протиправними дій, скасування вимоги - залишити без задоволення.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя Романішин В.Л.

Судді Димерлій О.О.

Домусчі С.Д