ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/1611/14
Категорія: 8.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Попов В.Ф.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Турецької І.О.
суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.
за участю секретаря - Скоріної Т.С.
за участю сторін:
представник апелянта - Юсіфова Н.Ч.
представник позивача - Смирнова Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Цюрупинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом дочірнього підприємства «Вендельн Україна» до Цюрупинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість, -
В С Т А Н О В И В:
У травні 2014 року дочірнє підприємство «Вендельн Україна» (надалі - позивач, ДП «Вендельн Україна») звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Цюрупинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - Цюрупинська ОДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області (надалі - ГУ ДКСУ), в якому просило стягнути заборгованість з бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 2 527 238,48 грн.
В обґрунтування позивач зазначив, що Цюрупинською ОДПІ в порушення ст. 200 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) йому не відшкодовано податок на додану вартість в сумі 2 527 238,48 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 03 червня 2014 року адміністративний позов задоволено.
Суд стягнув з Державного бюджету України в особі ГУ ДКСУ у Херсонській області на користь дочірнього підприємства «Вендельн Україна» борг з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 2 527 238,48 грн.
В апеляційній скарзі Цюрупинська ОДПІ ставить питання про скасування судового рішення та прийняття нового - про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Представник апелянта в судовому засіданні суду апеляційної інстанції підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції проти апеляційної скарги заперечила та просила рішення суду залишити без змін.
Інші учасники судового процесу до суду апеляційної інстанції не з'явились, хоча належним чином сповіщені про дату, час та місце судового засідання.
З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню на наступних підставах.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ДП «Вендельн Україна» з жовтня 2008 р. по листопад 2009 р. задекларувало від'ємне значення з податку на додану вартість у сумі 7 001 566 грн., яке підлягало відшкодуванню з Державного бюджету на розрахунковий рахунок.
Після проведення податковим органом документальних позапланових виїзних перевірок правомірності нарахування бюджетного відшкодування була підтверджена та відшкодована підприємству, шляхом видачі облігацій внутрішньої Державної позики на суму 3 118 001 грн. і перерахована на розрахунковий рахунок у сумі 33 783 грн.
Інша частина бюджетного відшкодування, прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями зменшена на суму 3 534 396,68 грн.
Не погоджуючись із рішеннями контролюючого органу, ДП «Вендельн Україна» оскаржило їх в судовому порядку.
У зв'язку з чим, Херсонським окружним адміністративним судом, Одеським апеляційним адміністративним судом та Вищим адміністративним судом України позовні вимоги позивача щодо скасування податкових повідомлень-рішень про зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 3 534 396,68 грн. задоволено частково, відновлено задеклароване позивачем бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в сумі 3 439 297,00 грн.
Податковим органом в рахунок погашення задекларованих позивачем податкових зобов'язань з податку на додану вартість із січня 2010 року по березень 2014 року відшкодовано 1 106 071,98 грн., у зв'язку з чим, залишок не відшкодованої суми податку на додану вартість склав - 2 527 238,48 грн., що підтверджується листом Цюрупинської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області від 29 квітня 2014 року №593/10/21-04-10-15 (а.с.209).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на підставі п. 200.15 ст. 200 ПК України на бюджетне відшкодування з податку на додану вартість.
Згідно із вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що правова позиція суду першої інстанції відповідає вимогам ст.159 КАС України, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується податковим органом Цюрупинська ОДПІ не відшкодувало суму податку на додану вартість на 2 527 238,48 грн.
Право на відшкодування задекларованого бюджетного відшкодування з податку на додану вартість встановлюється ст. 200 ПК України.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п.п.200.7-200.13 ст.200 Податкового кодексу України).
Поряд з цим, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету (п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України).
Таким чином, позивачем виконані вищевикладені норми ПК України, а саме закінчена процедура судового оскарження податкових повідомлень-рішень щодо правомірності сум бюджетного відшкодування , рішення судів набрали законної сили, підприємством виявлено бажання отримати бюджетне відшкодування з податку на додану вартість, про що повідомлено податковий орган.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ДП «Вендельн Україна» виконало усі вимоги податкового законодавства для отримання заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 2 527 238,48 грн.
Враховуючи наведене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до вимог ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Цюрупинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом дочірнього підприємства «Вендельн Україна» до Цюрупинської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.
Доповідач - суддя І.О.Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова
Повний текст ухвали складено 13.10.2014 року.