Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2014 р. справа №818/2640/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.
представника відповідача - Лібової А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2640/14
за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Лебедин
до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Лебедин (далі - відділення ВД ФССНВ у м.Лебедин) звернулося до суду з адміністративним позовом до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 16.09.2014 року №0001232201. Свої вимоги мотивує тим, що позивачем не були порушені вимоги п.п.135.5.3, 135.5.4 п.135.5 ст. 135, п.152.6 ст.152, абз. 2 п. 157.11 ст. 157 Податкового кодексу України, оскільки стягнення пені та штрафів є одним з основних видів діяльності відділення ВД ФССНВ у м.Лебедин, а тому кошти, отримані від такої діяльності, не підлягають оподаткуванню. На думку позивача, висновок податкового органу про порушення податкового законодавства в частині не оподаткування списаної кредиторської заборгованості у сумі 626,74 грн. є безпідставним, оскільки вказана заборгованість виникла в результаті сплати роботодавцями страхових внесків авансом. Зазначені кошти надійшли до відділення ВД ФССНВ у м. Лебедин до 2010 року. На той час діяла норма Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», яка передбачала, що страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство. Тому, дана сума також не може вважатися доходом.
Сумська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що в ході перевірки встановлені порушення п.п.135.5.3, 135.5.4 п.135.5 ст.135, п.152.6 ст.152, абз.2 п.157.11 ст.157 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1088 грн. Крім того, встановлені порушення по списаній кредиторській заборгованості у сумі 626,74 грн. Так як вказані кошти надійшли авансом, позивачем самостійно вони не визначені, як внески, а визначені, як кредиторська заборгованість, тому вони також підлягають оподаткуванню.
Представник позивача в судове засідання не з"явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Представник відповідача Лібова А.А. в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Сумською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Сумській області проведена позапланова виїзна перевірка відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Лебедин з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.08.2011р. по 19.08.2014р., та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.08.2011р. по 19.08.2014р., за результатами якої складений акт від 01.09.2014р. №314/22/2401643 (а.с.9-25).
Згідно висновків акту перевірки, встановлено порушення відділенням ВД ФССНВ у м.Лебедин:
- пп.135.5.3, 135.5.4 п.135.5 ст.135, п.152.6 ст.152, абз.2 п.157.11 ст.157 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток в період, що перевірявся, на загальну суму 1088 грн., у тому числі по податкових періодах: 2013 рік у сумі 1088 грн.;
- п.51.1 ст.51, абз. б) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, до податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ), затвердженого Наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1020, не включено суми виплаченого доходу платникам податків за «ознакою 157 - дохід виплачений само зайнятій особі»;
- пп.3.1.7 п.3.1 ст.3 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку від 24.12.2010р. №1020.
На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0001232201 про збільшення позивачу суми грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток в розмірі 1360грн., у тому числі за основним платежем - 1088грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 272грн., у зв'язку з порушенням вимог пп.135.5.3, 135.5.4 п.135.5 ст.135, п.152.6 ст.152, абз.2 п.157.11 ст.157 Податкового кодексу України (а.с.35).
Як зазначено в акті перевірки, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Лебедин, як неприбуткова організація, надає до Лебединського відділення Сумської ОДПІ податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затверджені наказом ДПА України від 31.01.11р. №56.
Згідно з наданими позивачем податковими звітами за період, що перевірявся, показники отриманих доходів та видатків відсутні, тобто всі звіти подані з прочерками, без показників при фактичній наявності сум доходів та видатків.
Так, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Лебедин отримувало доходи у вигляді коштів від стягнення пені та штрафів за адмінпорушення з посадових осіб у сумі 5228,28грн., та у вигляді списаної кредиторської заборгованості у сумі 626,74грн.
На думку податкового органу, вказані доходи не відносяться до основної діяльності позивача, а тому повинні оподатковуватися.
Суд не погоджується з таким висновком Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області, з огляду на таке.
Система фінансування та джерела коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків визначені статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (Закон України №1105).
Зазначеною нормою передбачено, що фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок, у тому числі, коштів, що надійшли від стягнення штрафів і пені із страхувальників та їх посадових осіб відповідно до закону.
Тобто, стягнення штрафів і пені із страхувальників та їх посадових осіб відповідно до закону відноситься до основної діяльності позивача.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Лебедин, у відповідності до ст.157 Податкового кодексу України, зареєстроване згідно з вимогами законодавства та внесене контролюючим органом в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, яке є іншим, ніж визначені в підпункті "б" цього пункту, юридичною особою, діяльність якої не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів.
За приписами п.152.6 ст.152 Податкового кодексу України неприбуткові організації, визначені в п.157.1 ст.157 цього Кодексу, сплачують податок від неосновної діяльності з урахуванням ст. 157 цього Кодексу.
Відповідно до абз.2 пп.157.5 ст.157 Податкового кодексу України встановлено, що від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "г" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від провадження їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів.
Оскільки відділення ВД ФССНВ у м. Лебедин є неприбутковою організацією, згідно Закону України №1105 та Положення про відділення, стягнення пені та штрафів є основною діяльністю відділення, тому відділення звільнене від сплати такого податку.
Посилання податкового органу на пп.135.5.3 п.135.5 ст.135 Податкового кодексу України, згідно якого, інші доходи включають суми неустойки ( штрафу та\або пені), фактично отримані за рішенням сторін договору або відповідних державних органів, суду, як на підставу нарахування податку є не обґрунтованими, оскільки штрафи та пеня отримані позивачем у вигляді санкцій, застосованих самим позивачем, тобто від основної діяльності, а не за рішенням сторін господарського договору чи рішенням відповідного державного органу, суду.
Що стосується тверджень податкового органу про порушення по списаній кредиторській заборгованості у сумі 626,74 грн., суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що кошти сумі 626,74 грн., надійшли до відділення ВД ФССНВ у м. Лебедин до 2010 року, як страхові внески роботодавців (авансом).
Відповідно до абз.6 ст.47 Закону України №1105 (в редакції, чинній на момент сплати страхових внесків, тобто до 2010р.), страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.
Згідно ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.99р. №1-рп/99, принцип, закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, треба розуміти так, що дія нормативно-правового акту в часі починається з моменту набрання ним чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно - правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Тому, дана сума також не може вважатися доходом, так як надійшла до відділення до 2010 р.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Сумська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, суд вважає за необхідне скасувати податкове повідомлення-рішення Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області від 16.09.2014 року №0001232201.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Лебедин до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області від 16.09.2014 року №0001232201.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 20 жовтня 2014 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар