ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2014 року справа № 823/3047/14
10 годин 03 хвилини м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Роя О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 823/3047/14
за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області (надалі - УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі) [представник позивача - не з'явився ]
до публічного акціонерного товариства «Смілянське автотранспортне підприємство 17128» (надалі - ПАТ «Смілянське АТП 17128») [представник відповідача Омельченко В.В. - за довіреністю]
про стягнення боргу з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, прийняв постанову.
УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі, звернувшись до суду з адміністративним позовом, просить стягнути з ПАТ «Смілянське АТП 17128» заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, за вересень 2014 року у сумі 16 929 грн. 88 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач у порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не виконав обов'язку щодо сплати до УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі заборгованості на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за наявної недоїмки на початок вересня у сумі 30 191 грн. 07 коп., що облікована згідно картки особового рахунку на відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2.
Позивач у судове засідання свого представника не направив, звернувся до суду з заявою про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідач позов не визнав, 16.10.2014 подав заперечення, де зазначив, що кошти на виплату та доставку пільгових пенсій за вересень 2014 року підприємством повністю сплачено, однак позивач зарахував вказані кошти в рахунок погашення заборгованості іншого періоду, хоча у позивача не було законних підстав самостійно визначати призначення платежу, тому в задоволенні позовних вимог просив відмовити. В обґрунтування своєї позиції відповідач надав платіжне доручення від 25.09.2014 № 847 на суму 16 929 грн. 88 коп. з призначенням платежу - пільгові пенсії за вересень 2014 (а.с.33) Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог посилаючись на судову практику у аналогічних спорах.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити з огляду на таке.
ПАТ «Смілянське АТП 17128» зареєстровано як юридичну особу 14.11.1995, ідентифікаційний код 03115436 (а.с.5).
З наданих суду документів встановлено, що на обліку в УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі у вересні 2013 року перебувало 12 осіб (ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13.). Зазначені особи отримують пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (надалі - Закон №1788), як працівники відповідача, починаючи з 2010 року. Відповідач, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівникам якого призначено і виплачено пенсію на пільгових умовах, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам.
Судом встановлено, що позивачем понесено витрати на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам відповідача за вересень 2014 року - у сумі 16 929 грн. 88 коп. згідно направленим, отриманим відповідачем та не оскарженим (а.с.8-9) розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за липень 2014 року.
У ст.13 Закону №1788 пунктами «б» - «з» визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно п.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР (надалі - Закон №400/97) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України (ст.3 Закону №400/97). Відповідно до абз.4 п.1 ст.2 Закону №400/97 для платників збору, визначених п.1 та п.2 ст.1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст.13 Закону №1788 до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (надалі - Закон №1058).
Відповідно прикінцевих положень Закону №1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз.1 п.2 Прикінцевих положень Закону №1058, пенсії призначаються за нормами цього Закону у разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (надалі - Інструкція №21-1) відшкодовуються витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 прикінцевих положень Закону №1058. Відповідно п.6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
ПАТ «Смілянське АТП 17128» на виконання вимог УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі платіжним дорученням від 25.09.2014 №847 із призначенням платежу: пільгові пенсії за вересень 2014 року (а.с.33) сплатило 16 929 грн. 88 коп.
Частиною 5 ст.106 Закону №1058 встановлено, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Частиною 3 ст.106 Закону №1058 встановлено, що органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права) (ч.7 ст.9 КАС України)
Зазначені кошти позивачем зараховано у рахунок погашення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у порядку календарної черговості її виникнення, у зв'язку з чим сума несплаченого боргу на вересень 2014 року - 30 191 грн. 07 коп.
Суд зазначає, що у зв'язку з несплатою у встановленому порядку сума «недоїмки» (а.с.7) на початок вересня становить 30 191 грн. 07 коп. Станом на день розгляду справи у суді за відповідачем обліковується недоїмка у сумі 30 191 грн. 07 коп. (а.с.17).
Маючи несплачену недоїмку і сплачуючи при цьому поточні суми, відповідач вважається таким, що своєчасно не виконав зобов'язання за звітний період перед УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі.
Суд зазначає, що стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 в окремі періоди у справі: №2а/2370/2688/2011 за період з 26.08.2010 до 26.02.2011 на загальну суму 30577 грн. 22 коп., №2а/2370/7092/2011 за період з липня до серпня у сумі 21632 грн. 40 коп., №2а/2370/1398/2012 про стягнення 44576 грн. 08 коп. боргу за січень-березень 2012 року, №2а/2370/3351/2012 за період з 26.04.2012 до 26.06.2012 у сумі 34649 грн. 31 коп. не є предметом розгляду даної справи та не містять посилання на досліджувані факти даної справи у відповідній черговості та послідовності, зокрема щодо причинно-наслідкового зв'язку при з'ясуванні щомісячної сплати та природи походження залишку недоїмки у сумі 30 191 грн. 07 коп. (залишок на початок і кінець вересня 2014 року незмінний), тобто фактична сплата у вересні та облік у картці спірної суми 16 929 грн. 88 коп., а не «зміна призначення платежу» за ствердженням позивача не призвела до зменшення заборгованості (документів про розстрочення сум, що залишилися несплаченими не надано) у визначеному місяці. Відповідачем надано докази про здійснення (встановленого законодавчими актами) обліку сум надходжень за кодом платежу 03115436 у календарній черговості з огляду на принцип превалювання змісту над формою, чим спростовано твердження відповідача про втручання у заповнення реквізиту «призначення платежу» платіжного доручення від 25.09.2014 №847 про сплату за вересень 2014 року заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах щодо зміни призначення платежу, оскільки відповідальною особою, яка проводить їх обробку, за зовнішніми ознаками перевіряються дані заповнення реквізиту «призначення платежу».
Поняття та загальний порядок проведення переказу коштів в межах України, а також відповідальність суб'єктів переказу визначені Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-ІІІ. Відповідно до ст.17 цього Закону реквізити електронних та паперових документів на переказ, особливості їх оформлення, обробки та захисту встановлюються Національним банком України. Загальні правила, види і стандарти розрахунків юридичних і фізичних осіб та банків у грошовій одиниці України, що здійснюються за участю банків, встановлені інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22. Згідно п.3.8 глави 3 Інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Для обліку інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою за якими покладено на органи Пенсійного фонду (крім зазначених у пункті 3.2 цього розділу), є такі форми карток особових рахунків платників: картка особового рахунку з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (постанова Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 №21-2), де зокрема у графі «недоїмка по відшкодуванню» значиться: 30191 грн. 07 коп. та у графі «зараховано відшкодування пенсій за списком №2» і «сплачено» за вересень 2014 - 16 929 грн. 88 коп. із значенням графи «загальний борг» 30 191 грн. 07 коп. (а.с.7).
Суд, перевіряючи повноваження позивача зараховувати сплачені страхувальником суми у рахунок погашення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам, зважаючи на позицію відповідача щодо неможливості зміни призначення платежу зазначає про таке.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських Конституцією та Законами України.
Частиною 3 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суду не надано доказів про визнання протиправними дій, рішень, вимог, повідомлень, розрахунків позивача про визначення суми зобов'язань зі сплати щомісячних сум за платежем: відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.71 КАС України).
Порядком ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 №21-2 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за №988/18283 установлюється механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сум штрафів та пені, що застосовуються до платників, на яких покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Відповідно п.5.1 облік надходження сум платежів до органів Пенсійного фонду в картках особових рахунків платників проводиться на підставі документів, зазначених у п.2.4 розділу II цього Порядку (5.1). Відповідальною особою, яка проводить їх обробку, за зовнішніми ознаками перевіряються дані заповнення реквізиту «Призначення платежу» (5.3). Операції здійснюються в картках особових рахунків платників у хронологічному порядку. Облік надходження сум платежів у картках особових рахунків платників здійснюється у порядку календарної черговості настання строків сплати відповідних сум платежів (5.4).
Судом встановлено, що відповідач несвоєчасно виконує обов'язки з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2.
Судом встановлено, що позивач діяв у правовому полі, визначеному чинним законодавством, зараховуючи суми, сплачені відповідачем, у порядку календарної черговості виникнення не змінюючи призначення платежу, оскільки останні надходили у погашення попередньої недоїмки згідно даних особової картки страхувальника - відповідача.
За таких обставин, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що належить задовольнити.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160, 162 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Смілянське автотранспортне підприємство 17128» (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. В. Гордієнко, 108, ідентифікаційний код 03115436) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 35, ідентифікаційний код 37802563) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за вересень 2014 року у сумі 16 929 (шістнадцять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять) грн. 88 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 20 жовтня 2014 року.
Суддя Л.В.Трофімова