Постанова № 40959464, 15.10.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2014
Номер справи
823/2454/14
Номер документу
40959464
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2014 року справа № 823/2454/14

м. Черкаси

11 год. 50 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Каліновської А.В.,

при секретарі - Шалько І.П.,

представника позивача - Третяк І.П.,

представника відповідача - Шепель К.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Добробуд-Інвест" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови про накладення санкцій за правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить скасувати постанову уповноваженої особи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №40-ЦД-1-Т-л від 23.07.2014р. про накладення санкцій за правопорушення №40-ЦД-1-Т-л від 23.07.2014р.

Позов обґрунтовано тим, що постановою відповідача №40-ЦД-1-Т-л від 23.07.2014 на ТОВ "КУА "Добробуд-Інвест" накладено штраф в розмірі 1700 грн. 00 коп. за порушення вимог ч. 1 ст. 6 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом або фінансуванню тероризму", а саме: Правила проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013р. та Програми проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013р. в товаристві з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Добробуд-Інвест" розроблені без урахування вимог нормативно-правових актів суб'єкта державного фінансового моніторингу. Представник позивача зазначає, що дана постанова винесена з порушенням вимог законодавства та підлягає скасуванню, оскільки в жодному нормативно-правовому акті не передбачено вимоги до змісту розділу Правил проведення фінансового моніторингу «Типологія міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму» та розділу «Розробка та перегляд критеріїв ризику» Програми проведення фінансового моніторингу. Таким чином позивач має право розкривати зміст цих розділів на власний розсуд. Дані розділи зазначені у Правилах проведення фінансового моніторингу та Програмі проведення фінансового моніторингу, зміст їх розкритий в повному обсязі, відповідно до норм чинного законодавства, а тому посилання відповідача на порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму є безпідставним. Крім того, відповідачем при винесенні оскаржуваної постанови не враховано скрутне фінансове становище позивача.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з вищезазначених підстав.

Представник відповідача позов не визнав, зазначив, що пунктом 7 розділу ІІІ Положення про здійснення фінансового моніторингу професійними учасниками ринку цінних паперів встановлено вичерпний перелік вимог щодо проведення фінансового моніторингу, зокрема, одним із заходів є розробка та перегляд критеріїв ризику. Однак, Програми проведення фінансового моніторингу позивача не містять розробки та перегляду критеріїв ризику, а містять лише розділ з такою назвою та посилання на Правила, зміст розділу не розкриває відповідних критеріїв.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

Спеціальним законом, який спрямований на захист прав та законних інтересів громадян, суспільства і держави шляхом визначення правового механізму протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та забезпечення формування загальнодержавної багатоджерельної аналітичної інформації, що дає змогу правоохоронним органам України та іноземних держав виявляти, перевіряти і розслідувати злочини, пов'язані з відмиванням коштів та іншими незаконними фінансовими операціями є Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" №249-ІV від 28.11.2002 (далі по тексту - Закон №249-ІV).

Відповідно до ч. 3 статті 5 Закону №249-ІV суб'єктами державного фінансового моніторингу є: Національний банк України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, Міністерство юстиції, України, центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах надання послуг поштового зв'язку та економічного розвитку, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг; Спеціально уповноважений орган.

Згідно п. 2 ч. 1 статті 14 Закону № 249-ІV державне регулювання і нагляд у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму здійснюються щодо фондових бірж, компаній з управління активами та інших професійних учасників ринку цінних паперів (крім банків) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Зазначені у частині першій цієї статті суб'єкти державного фінансового моніторингу зобов'язані: здійснювати нагляд у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму за діяльністю відповідних суб'єктів первинного фінансового моніторингу, зокрема шляхом проведення планових та позапланових перевірок, у тому числі виїзних; вимагати від суб'єктів первинного фінансового моніторингу виконання вимог законодавства, що регулює відносини у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а в разі виявлення порушень вимог законодавства вживати заходів, передбачених законом (п.п. 1, 4 ч. 2 статті 14 Закону № 249-ІV).

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами «Добробуд-Інвест» (далі - ТОВ «КУА «Добробуд-Інвест») зареєстрований як суб'єкт господарювання 12.06.2002р., ідентифікаційний код 32033791, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія якої міститься у матеріалах справи.

Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку проведено планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Добробуд-Інвест" з питань дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

За результатами перевірки складено акт №41-ЦД-1-Т-л від 08.07.2014, в якому встановлено порушення ТОВ "КУА "Добробут-Інвест" вимог ч. 1 ст. 6 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом або фінансуванню тероризму", а саме: Правила проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013р. та Програми проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013р. в товаристві з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Добробуд-Інвест" розроблені без урахування вимог нормативно-правових актів суб'єкта державного фінансового моніторингу.

23 липня 2014 року уповноваженою особою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на підставі статті 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.09.2012 № 1239, винесено постанову №40-ЦД-1-Т-л від 23.07.2014 про накладення санкції за правопорушення, якою за порушення вимог ч. 1 ст. 6 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму", а саме: Правила проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013р. та Програми проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013р. в товаристві з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Добробуд-Інвест" розроблені без урахування вимог нормативно-правових актів суб'єкта державного фінансового моніторингу до позивача застосовано санкцію у розмірі 100 неоподатковуваних доходів громадян, що складає 1700 грн. 00 коп.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону №249-ІV суб'єкт первинного фінансового моніторингу з урахуванням вимог законодавства, нормативно-правових актів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, та інших суб'єктів державного фінансового моніторингу встановлює правила, розробляє програми проведення фінансового моніторингу та призначає працівника, відповідального за його проведення, крім спеціально визначених суб'єктів первинного фінансового моніторингу, які провадять свою діяльність одноособово, без утворення юридичної особи, та осіб, зазначених у підпункті "ґ" пункту 8 частини другої статті 5 цього Закону.

Встановлення правил проведення фінансового моніторингу та програм його проведення передбачені розділом ІІІ Положення про здійснення фінансового моніторингу професійними учасниками ринку цінних паперів, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.07.2012р. №995 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.08.2012р. за №1346/21658 (далі - Положення).

Відповідно до п. 1 зазначеного розділу Положення правила проведення фінансового моніторингу (далі - Правила) являють собою окремий єдиний внутрішній документ суб'єкта первинного фінансового моніторингу, який визначає порядок та умови проведення заходів, спрямованих на недопущення використання суб'єкта первинного фінансового моніторингу і його відокремлених підрозділів для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

Програма проведення фінансового моніторингу (далі - Програма) являє собою окремий внутрішній документ суб'єкта первинного фінансового моніторингу, який містить план організаційних заходів для запровадження фінансового моніторингу. Правила і Програма розробляються відповідальним працівником з урахуванням вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму і міжнародних стандартів у цій сфері та затверджуються керівником суб'єкта первинного фінансового моніторингу або особою, яка виконує його обов'язки. (п. 2, п. 3 розділу ІІІ Положення).

Підпунктом «е» п. 7 розділу ІІІ Положення передбачено, що програма містить такі заходи з термінами (строками) їх виконання та визначенням осіб, що відповідають за їх виконання, а саме: розробка та перегляд критеріїв ризику.

Як вбачається з матеріалів справи, Програма проведення фінансового моніторингу ТОВ «КУА «Добробуд-Інвест», затверджена Наказом №50 від 01.11.2013р. містить розділ 9 «Розробка та перегляд критеріїв ризику», відповідно до якого розробку та перегляд критеріїв ризику здійснює відповідальний працівник та передає на затвердження керівнику установи у складі Правил. Перегляд відповідальним працівником критеріїв ризику проводиться постійно та у разі потреби затверджуються зміни до Правил за подання відповідального працівника керівником установи.

Критерії ризику та порядок оцінки ризику проведення клієнтами фінансових операцій викладені у розділі 10 Правил проведення фінансового моніторингу ТОВ «КУА «Добрбуд-Інвест».

Відповідно до пп. «к» п. 8 розділу ІІІ Положення Правила містять такі окремі розділи, зміст яких відповідає їх назві, зокрема, типології міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

Правила проведення фінансового моніторингу ТОВ «КУА «Добробуд-Інвест», затверджені Наказом №50 від 01.11.2013р. містять розділ 12 «Типології міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму». У даному розділі наведені вимоги законодавства, які стосуються використання суб'єктами первинного фінансового моніторингу типологій міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму та вимог до змісту цього розділу, шляхи виявлення і запобігання.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що Правила та Програма позивача являють собою окремі внутрішні документи. Зокрема, Правила визначають порядок та умови проведення заходів, спрямованих на недопущення використання суб'єкта первинного фінансового моніторингу і його відокремлених підрозділів для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму. Програма містить план організаційних заходів для запровадження фінансового моніторингу з урахуванням вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму і міжнародних стандартів у цій сфері.

Крім того, розділ 9 Програми проведення фінансового моніторингу ТОВ «КУА «Добробуд-Інвест» відповідає пп. «е» п. 7 розділу ІІІ Положення, оскільки містить терміни виконання таких заходів та визначення осіб, що відповідають за їх виконання.

Суд звертає увагу, що законодавством чітко не визначені вимоги до розділу Правил проведення фінансового моніторингу «Типології міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» та розділу Програми проведення фінансового моніторингу «Розробка та перегляд критеріїв ризику».

Відповідно до п. 8 розділу ІІІ Положення у Правилах не допускається посилання на Інтернет-ресурси.

Як вбачається з Правил проведення фінансового моніторингу ТОВ «КУА «Добробуд-Інвест», їх зміст не містить посилань на Інтернет-ресурси.

Враховуючи вищевикладене, постанова Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №40-ЦД-1-Т-л від 23.07.2014р. про накладення на товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Добробуд-Інвест" штрафу в розмірі 1700 грн. 00 коп., є необгрунтованою та підлягає скасуванню, оскільки Правила проведення фінансового моніторингу та Програма проведення фінансового моніторингу ТОВ «КУА «Добробуд-Інвест» містять розділи «Типології міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» та «Розробка та перегляд критеріїв ризику».

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідач не довів правомірність оскаржуваної постанови рішень. Натомість, позивач обґрунтував правомірність заявлених позовних вимог. За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до положень ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову уповноваженої особи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення №40-ЦД-1-Т-л від 23.07.2014р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Добробуд-Інвест" судовий збір в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.В. Каліновська

Повний текст постанови виготовлено 20 жовтня 2014 року.