ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 жовтня 2014 року 09:01 № 826/15413/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представника позивача - Картавої Я.О.,
представника відповідача - Денисенко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві до приватного підприємства «ЮЛАНА» про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків,-
В С Т А Н О В И В:
З поданням до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві до приватного підприємства «ЮЛАНА» про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, мотивуючи звернення тим, що платник податку перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, передбачених податковим законодавством та не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу, про що складено відповідний акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
В поданні позивач просить суд зупинити видаткові операції ПП «ЮЛАНА» (код ЄДРПОУ 31470096) на всіх рахунках у банках.
В судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити подання в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення подання, зазначивши, що ПП «ЮЛАНА» змінило своє місцезнаходження з м. Сімферополь на іншу територію України, а тому має право на підставі п.15.1 ст. 15 Закону України «Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» на списання податкового боргу в сумі 1317692,20 грн., що виник на момент тимчасової окупації АР Крим. Представник відповідача також зазначила, що ПП «ЮЛАНА» сплатило суму акцизного податку.
Заслухавши думку представника позивача, представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві встановлено, що у відповідача станом на 06.10.2014 року обліковується податковий борг в розмірі 1317692,20 грн., що підтверджено довідкою про стан заборгованості ПП «ЮЛАНА».
25.04.2014 року ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві виставлена податкова вимога №1976-25 ПП «ЮЛАНА» на суму податкового боргу 286008,94 грн.
25.09.2014 року листом від №20531/10/26-58-25-01-12 про надання інформації ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві звернулась до «ЮЛАНА» з проханням надати перелік майна (згідно наданої форми), яке перебуває у власності підприємства та балансова вартість якого відповідає або є більшою за суму податкового боргу, з метою складання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави.
Цим листом відповідача попереджено, що у разі, якщо платник податків не надає документів, необхідних для такого опису, ДПІ буде вимушена на підставі пункту 89.4 статті 89 Податкового кодексу України звернутись до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборони відчуження таким платником податків майна. Також відповідача проінформовано, що відповідь на запит та необхідні документи слід надати протягом десяти календарних днів, починаючи з наступного дня за днем отримання даного запиту.
Копію даного листа отримала ОСОБА_1 25.09.2014 року.
У зв'язку з ненаданням зазначених документів ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві 06.10.2014 року о 17:59 складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу №3, яким підтверджується, що платник податків ПП «ЮЛАНА» за наявності законодавчих підстав відмовив у здійсненні опису майна у податкову заставу та/або не надав документи, необхідні для такого опису.
Питання виникнення податкової застави врегульовано статтею 89 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п.89.1 ст. 89 ПК України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Представник відповідача посилається на п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» як на підставу для списання податкового боргу.
Так, відповідно до зазначеної норми, будь-якій юридичній особі - резиденту України, яка змінює (змінила) своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України: списується податковий борг, суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань за будь-якими податками (зборами, обов'язковими платежами), що виникли з моменту тимчасової окупації.
До платників податків, які станом на початок тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, починаючи з 1 числа місяця, на який припадає початок тимчасової окупації, не застосовуються фінансові санкції, штрафні санкції та пеня за порушення порядку подання, обчислення, правильності заповнення податкових декларацій та повноти сплати сум податків і зборів, допущені під час здійснення господарської діяльності на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» початком тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя вважається дата набрання чинності Резолюцією N 68/262 Сесії Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 27 березня 2014 року про підтримку територіальної цілісності України.
Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг в сумі 286008,94 грн. виник у відповідача на підставі податкової вимоги №1976-25 від 25.04.2014 року.
Податковий борг у розмірі 1317692,20 грн. обліковується за відповідачем станом на 06.10.2014 року, що підтверджується довідкою про стан заборгованості ПП «ЮЛАНА».
Крім того, відповідно до розрахунку податкового боргу станом на 09.10.2014 року борг у сумі 1288518,23 грн. виник у ПП «ЮЛАНА» починаючи з 30.07.2014 року, тобто після моменту тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Представник позивача зазначила, що ПП "ЮЛАНА" перебуває на обліку в ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві з 27.03.2014 року, однак довідки про взяття такого платника податку на облік до суду на підтвердження наведеного не надано.
Відповідно до положень статті 89 ПК України право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Згідно п.89.3 ст.89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 89.4 ст.89 ПК України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.
Відповідно до п.2.4 Порядку застосування податкової застави органами доходів і зборів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. N 572, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 р. за N 1841/24373, у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу (додаток 4).
У такому випадку орган доходів і зборів звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборони відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. У разі прийняття судом рішення щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборони відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу його копія надсилається (надається) органом доходів і зборів банкам та іншим фінансовим установам, а також платнику податків.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня: складення акта опису майна податковим керуючим; складення акта про відсутність майна платника податків, що може бути описано у податкову заставу; погашення податкового боргу в повному обсязі.
Відповідно до пп. 20.1.32 п.20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.
Враховуючи, що чинним законодавством встановлено підстави, за яких податковий борг підлягає списанню, зокрема, зміна юридичною особою - резидентом України свого місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України, що має місце в даному випадку, а також встановлення судом факту виникнення податкового боргу у ПП «ЮЛАНА» з моменту тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення подання.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем надано до суду докази, які спростовують доводи податкового органу в повному обсязі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимоги Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні подання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов