Постанова № 40949329, 03.10.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.10.2014
Номер справи
826/11128/14
Номер документу
40949329
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

03 жовтня 2014 року 09 год. 40 хв. № 826/11128/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва

до

Київської міської клінічної лікарні № 2

про

стягнення заборгованості в сумі 62 426, 61 грн. по сплаті фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками № 1 і № 2, -

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва (далі – позивач, УПФУ) з позовом до Київської міської клінічної лікарні № 2 (далі – відповідач, КМКЛ № 2) про стягнення заборгованості в сумі 119 000, 61 грн. по сплаті фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками № 1 і № 2.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що станом на 28 липня 2014 року за КМКЛ № 2 (ідентифікаційний код 25637595) обліковується заборгованість по невідшкодованих сумах фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками № 1 і № 2 всього на загальну суму 119 000, 61 грн. (в тому числі за списком № 1 на загальну суму 15 116, 58 грн., за списком № 2 – 103 884, 03 грн.), що виникла за період з березня по червень 2014 року.

На підтвердження обґрунтованості своїх позовних вимог позивач надав суду наступні документи: розрахунок заявленої до стягнення суми заборгованості в розмірі 119 000, 61 грн. в розрізі по списках і місяцях; завірені витяги з карток особового рахунку платника – КМКЛ № 2 по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками № 1 і № 2 за період з 01.04.2014р. по 30.06.2014р.; копії розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з березня, квітня, травня та червня 2014 року, з доказами їх направлення та вручення 19 березня, 14 квітня, 15 травня та 19 червня 2014 року уповноваженій особі КМКЛ № 2.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 липня 2014 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/11128/14.

18 серпня 2014 року до канцелярії суду надійшли письмові заперечення відповідача проти позову від 18.08.2014р. та додаткові документи. В обґрунтування своєї позиції відповідач посилається на те, що КМКЛ № 2 є бюджетною (неприбутковою) установою, що заснована на комунальній власності територіальної громади м. Києва та підпорядкована Департаменту охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Функціональна діяльність, утримання лікарні та оплата праці здійснюється за рахунок бюджетних коштів, а також коштів, отримання яких передбачено діючим законодавством України. Так, кошторисом лікарні на 2014 рік кошти на виплату і доставку фактичних витрат на виплату пільгових пенсій за списками № 1 і № 2 були заплановані лише частково, оскільки Департаментом охорони здоров’я не було враховано потребу в коштах по КЕКВ 2710 «Виплата пенсій і допомоги» відповідно до наданих УПФУ у Дніпровському районі м. Києва розрахунків. Крім того, відповідач звертає увагу на те, що позивач надіслав йому позов з доданням матеріалів, які не стосуються КМКЛ № 2.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 серпня 2014 року справу № 826/11128/14 призначено до розгляду за загальними правилами та у справі призначено судове засідання на 11 вересня 2014 року.

В судовому засіданні, призначеному у даній справі на 24 вересня 2014 року, представник позивача надав суду заяву про уточнення позовних вимог від 24.09.2014р. № 16079/08, в якій зменшив заявлену до стягнення суму заборгованості до 62 426, 61 грн.

Представник відповідача 24 вересня 2014 року в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просили відмовити в їх задоволенні, посилаючись на зареєстровану в органах державної казначейської служби заборгованість по КЕКВ 2710 «Виплата пенсій і допомоги» лише в сумі 48 382, 43 грн.

24 вересня 2014 року в судовому засіданні судом було ухвалено перейти до письмового провадження.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

В ході судового розгляду було встановлено, що протягом І-го півріччя 2014 року позивачем на адресу КМКЛ № 2 (ідентифікаційний код 25637595), яке перебуває на обліку в УПФУ в Солом’янському районі м. Києва як платник єдиного соціального внеску, надсилалися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за місяці березень, квітень, травень і червень 2014 року (копії яких наявні в матеріалах даної справи), всього по Списку № 1 на загальну суму 15 116, 58 грн. та по Списку № 2 – 103 884, 03 грн. Вказані Розрахунки були отримані КМКЛ № 2 19 березня, 14 квітня, 15 травня та 19 червня 2014 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями корінців рекомендованих повідомлень про вручення відповідних поштових відправлень, та не заперечується відповідачем.

За даними позивача станом на 23 вересня 2014 року сума заборгованості відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками № 1 і № 2 становить 62 426, 61 грн. (в т.ч. за списком № 1 в сумі 10 080, 03 грн., за списком № 2 – 52 346, 58 грн.).

Разом з тим, у визначені законодавством строки відповідачем фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за травень і червень 2014 року в повному обсязі відшкодовані не були.

Зокрема, згідно наданої відповідачем копій платіжних доручень від 12.09.2014р. № 1433 і № 1434 КМКЛ № 2 сплатило суми витрат на виплату та доставку пенсій по списку № 2 за квітень 2014 року у розмірі 15 283, 87 грн. та за травень 2014 року у розмірі 3 574, 13 грн. (тобто, навіть менше ніж передбачено Планом асигнувань загального фонду по Київській міській клінічній лікарні № 2 на 2014 року, що затверджений Департаментом охорони здоров’я КМДА). Зарахування вказаних сум в рахунок погашення наявної заборгованості відповідача по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 2 підтверджується матеріалами справи.

При вирішенні справи суд керувався наступним.

Згідно із абз. 1 пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.11.2003р. № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 п. 2, пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (а саме ст. 13 названого Закону). У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (абз. 4 п. 2 «Прикінцеві положення» цього Закону).

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. № 400/97-ВР (далі – Закон № 400/97-ВР), який визначає порядок справляння та використання збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об’єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б», «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Нормами абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставка збору у розмірі 100 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Також, положеннями абз. 2 п 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1), визначено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

У відповідності до п. 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.5 цієї Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Згідно із абз. 1 п. 6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

З контексту вищенаведених норм права вбачається, що підприємства, на яких працювали громадяни і набули права на пенсію на пільгових умовах, здійснюють відшкодування коштів Пенсійному фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Станом на день розгляду справи наявність непогашеної заборгованості в заявленій сумі підтверджується витягами з карток особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками № 1 і № 2 за період з 01.04.2014р. по 23.09.2014р., які наявні в матеріалах даної справи.

Фактичні обставини щодо правомірності призначення органом Пенсійного фонду України фізичним особам – пенсіонерам, перелік, який наведений у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, копії яких наявні в матеріалах даної справи, відповідачем в не оспорюються.

Також доказів оскарження КМКЛ № 2 дій УПФУ в Дніпровському районі м. Києва щодо здійснення нарахування сум по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками № 1 і № 2 за травень-червень 2014 року в розмірі 62 426, 61 грн. та направлення вказаних Розрахунків сторонами до суду не надано.

Інші доводи відповідача позовні вимоги не спростовують.

Відповідно до ст. 9 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони – суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. 2, ст. 9, ст.ст. 69 - 71, ст. 94, ст.ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва задовольнити повністю.

2. Стягнути з Київської міської клінічної лікарні № 2 (місцезнаходження: 02094, м. Київ, вул. Краківська, буд. 13, ідентифікаційний код 25637595) на користь Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва (місцезнаходження: 02094, м. Київ, вул. Мініна, буд. 4-А, ідентифікаційний код 22869448) суму заборгованості по невідшкодованих сумах фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 62 426 (шістдесят дві тисячі чотириста двадцять шість) грн. 61 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст. 185 – 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя О.В. Дегтярьова