ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" жовтня 2014 р. справа №809/3347/14
м. Івано-Франківськ
13:20 год.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чуприни О.В.,
суддів: Боброва Ю.О.,
Григорука О.Б.
за участю секретаря судового засідання Драгомирецького І.М.
представників позивача: Політичної партії "Народний Фронт" - Попадинця Р.Д., Маланюка О.Я.,
представника відповідача: Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №88 - Копайгоренко І.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Політичної партії "Народний Фронт" до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №88 про визнання протиправною та скасування постанови від 13 жовтня 2014 року №27 "Про скасування постанови окружної виборчої комісії ОВО №88 "Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць з виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" від 10 жовтня 2014 року №24", -
ВСТАНОВИВ:
Політична партія "Народний Фронт" (надалі по тексту також - позивач) 16 жовтня 2014 року о 14:38 год. звернулася в суд з адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №88 (надалі по тексту також - відповідач, Окружна виборча комісія №88) про визнання протиправною та скасування постанови від 13 жовтня 2014 року №27 "Про скасування постанови окружної виборчої комісії ОВО №88 "Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць з виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" від 10 жовтня 2014 року №24".
Позов мотивовано тим, що відповідач в порушення вимог статей 28, 31, частини 3 статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України" 13 жовтня 2014 року прийняв оскаржувану постанову, протиправно скасувавши попередню власну постанову №24 від 10 жовтня 2014 року, якою утворено дільничні виборчих комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць з виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в межах Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №88. Зокрема, за наслідками розгляду подань відповідних суб'єктів виборчого процесу, кандидатури від яких визначені за результатами жеребкування, проведеного Окружною виборчою комісією 09 жовтня 2014 року, постановою №24 від 10 жовтня 2014 року відповідач утворив дільничні виборчі комісії. Втім, за зверненням кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 про не включення під час жеребкування його кандидатур до складу дільничних виборчих комісій №№260165-260202, 260204-260221 відповідач постановою №27 від 13 жовтня 2014 року скасував постанову №24 від 10 жовтня 2014 та вніс не включені раніше кандидатури до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 та перерозприділив результати жеребкування. На переконання позивача, в силу вимог статті 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України" до компетенції окружних виборчих комісій не входять повноваження щодо скасування власних рішень - постанов. Відповідні рішення окружних виборчих комісій можуть бути скасовані Центральною виборчою комісією або судом. Положеннями статті 28 згаданого Закону не визначено, що рішення про утворення дільничних виборчих комісій може бути скасовано чи переглянуто. Звертає увагу на те, що приписами пункту 1 частини 3 статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України" при організації і проведенні позачергових виборів народних депутатів України встановлені спеціальні строки утворення окружними виборчими комісіями відповідних дільничних виборчих комісій, останній день якого у спірних відносинах минув 10 жовтня 2014 року , тобто не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до дня голосування, яке призначено на 26 жовтня 2014 року. Дільничні виборчі комісії, утворені відповідачем 10 жовтня 2014 року, вже здійснюють свою діяльність, проводили перші засідання і приймали рішення, а їх скасування, на переконання позивача, призведе до зриву виборчого процесу в одномандатному виборчому окрузі №88. До того ж, позивач вважає, що при проведенні жеребкування кандидатури членів від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 до дільничних виборчих комісії по Городенківському районі Івано-Франківської області не включені з об'єктивних причин та з вини самого кандидата в народні депутати України, так як останній відповідне подання вніс тільки на паперових носіях, а положення частини 6 статті 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України" вимагає подання їх також в електронному вигляді.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві. Просили позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача позовних вимог не визнала. У судовому засіданні вказала, що за зверненням ОСОБА_5 у зв'язку з неправильним завантаженням електронного подання в ІАС "Вибори" від кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в ОВО №88 ОСОБА_5 щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій №№260165-260202, 260204-260221, відповідач постановою №27 від 13 жовтня 2014 року скасував попередню власну постанову №24 від 10 жовтня 2014 року, якою утворено дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць з виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в межах Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №88. Одночасно відповідач вніс не включені раніше кандидатури до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 та перерозподілив результати жеребкування в дільничних виборчих комісіях Городенківського району Івано-Франківської області. Представник відповідача вказала, що при прийнятті оскаржуваної постанови Окружна виборча комісія не виходила за межі власних повноважень, оскільки являється колегіальним органом і вправі згідно вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України" самостійно змінювати у відповідних випадках склад дільничних виборчих комісій. Прийнята постанова відповідає вимогам закону, у задоволенні позову просила відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача і відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до вимог абзацу 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом вимог пункту 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, в першу чергу серед іншого, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При розгляді справи судом встановлено, що пунктом 2 Указу Президента України №690/2014 від 27 серпня 2014 року призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 26 жовтня 2014 року.
Постановою Центральної виборчої комісії №858 від 05 вересня 2014 року утворено та затверджено склад Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №88.
Судом з'ясовано, що розглянувши подання політичних партій, депутатські фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, а також політичних партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №88 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, кандидатури від яких до складу дільничних виборчих комісій включаються за результатами жеребкування, проведеного окружною виборчою комісією 09 жовтня 2014 року, окружна виборча комісія ОВО №88 10 жовтня 2014 року прийняла постанову №24 "Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць з виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року", за змістом пункту 1 якої відповідачем утворено дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року згідно з додатком (а.с. 9).
13 жовтня 2014 року відповідач, посилаючись на неправильне завантаження електронного подання в ІАС "Вибори" від кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в ОВО №88 ОСОБА_5 щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій №№260165-260202, 260204-260221, прийняв постанову №27, пунктами 1 і 2 якої:
- скасував попередню власну постанову №24 від 10 жовтня 2014 року "Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць з виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року";
- вніс не включені раніше кандидатури щодо складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в ОВО №88 ОСОБА_5 та перерозподілив результати жеребкування (а.с. 8).
Досліджуючи доводи позивача про порушення відповідачем компетенції, визначеної законом, щодо скасування власного рішення, суд зазначає наступне.
Основні засади організації, проведення і встановлення результатів виборів народних депутатів України до Верховної Ради України визначені Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 року №4061-VІ (надалі по тексту також - Закон України "Про вибори народних депутатів України").
За змістом вимог частини 2 статті 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України" окружна виборча комісія, серед іншого, утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону.
В межах власних повноважень відповідач 10 жовтня 2014 року прийняв постанову №24, якою утворив дільничні виборчі комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Статтею 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначений порядок утворення дільничних виборчих комісій, якою не передбачено можливість окружною виборчою комісією скасовувати чи змінювати рішення про утворення дільничних виборчих комісії.
Повноваження окружної виборчої комісії визначені частиною 2 статті 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Норми даної статті не передбачають права окружних виборчих комісій самостійно скасовувати свої постанови про утворення дільничних виборчих комісій.
Разом з тим, відповідно до пункту 20 частини 2 статті 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України" окружна виборча комісія здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Статтею 37 вказаного Закону за окружними виборчими комісіями визначено певну компетенцію щодо дострокового припинення повноважень усього складу чи члена окремих дільничних виборчих комісій. Серед підстав такого дострокового припинення члена комісії чи всієї комісії не значиться надходження звернень і скарг суб'єкта виборчого процесу чи неправильність завантаження окружними виборчими комісіями електронного подання при жеребкуванні в ІАС "Вибори".
Слід відмітити, що Законом України "Про вибори народних депутатів України" взагалі не передбачено право і компетенцію окружної виборчої комісії вирішувати питання щодо скасовування будь-яких власних рішення, що є прерогативою Центральної виборчої комісії чи суду.
В силу вимог частини 15 статті 33, частини 6 статті 108 Закону України "Про вибори народних депутатів України" рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або визнане протиправним та скасоване судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.
Рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до суду. Скарга щодо бездіяльності окружної виборчої комісії також може бути подана до Центральної виборчої комісії.
Як з'ясовано судом, за зверненням кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в ОВО №88 ОСОБА_5 у зв'язку з неправильним завантаженням його електронного подання в ІАС "Вибори" щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій №№260165-260202, 260204-260221, відповідач постановою №27 від 13 жовтня 2014 року самостійно скасував попередню власну постанову №24 від 10 жовтня 2014 року.
В судовому засіданні встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення стали:
- звернення кандидата у народні депутати України ОСОБА_5 про порушення порядку проведення жеребкування і як наслідок неправомірного утворення дільничних виборчих комісій;
- факт неправильного завантаження відповідачем електронного подання в ІАС "Вибори" від кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в ОВО №88 ОСОБА_5 щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій №№260165-260202, 260204-260221.
Із змісту наданого відповідачем письмового звернення ОСОБА_5 з'ясовано, що Окружна виборча комісія №88, на думку останнього, безпідставно і протиправно не включила до жеребкування подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій по виборчих дільницях №№260165-260202, 260204-260221, порушивши при цьому частини 5, 6 і 9 статті 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Таким чином, в силу вимог статті 30, частини 15 статті 33, частини 6 статті 108 Закону України "Про вибори народних депутатів України" прийняття відповідачем оскаржуваної постанова №27 від 13 жовтня 2014 року не входить до компетенції окружних виборчих комісій.
Суд вважає за необхідне також зазначити, що вибори до Верховної Ради України, призначені Указом Президента України №690/2014 від 27 серпня 2014 року, є позачерговими виборами, а тому їх підготовка і проведення має особливості, визначені статтею 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Так, згідно пункту 1 частини 3 статті 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України" при організації і проведенні позачергових виборів народних депутатів України встановлені спеціальні строки утворення окружними виборчими комісіями відповідних дільничних виборчих комісій, останній день якого у спірних відносинах минув 10 жовтня 2014 року, тобто не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до дня голосування, яке призначено на 26 жовтня 2014 року.
При цьому, Законом України "Про вибори народних депутатів України" не передбачено можливості окружними виборчими комісіями скасування власних рішень з приводу утворення дільничних виборчих комісій, після їх утворення і завершення строків, визначених пунктом 3 статті 107 Закону.
Будь-яка зміна складу дільничних виборчих комісій можлива винятково в порядку та спосіб, передбачений статтею 37 вказаного Закону.
При цьому, відповідач фактично змінив склад дільничних виборчих комісій ОВО №88 у спосіб скасування постанови №24 від 10 жовтня 2014 року, що не передбачено виборчим законом.
На переконання суду, установлені Законом України "Про вибори народних депутатів України" строки та порядок утворення дільничних виборчих комісій не допускають безпідставної зміни складу таких комісій, окрім з підстав, визначених статтею 37 вказаного Закону, - не менше як за 15 днів до дня голосування, в день голосування та після дня голосування.
Посилання представника відповідача на факт неправильного завантаження (збою) в систему ІАС "Вибори" як підставу прийняття оскаржуваного рішення, є необґрунтованим, виходячи з наступного.
Вказана підстава не передбачена Законом України "Про вибори народних депутатів України" для здійснення зміни складу раніше утворених дільничних виборчих комісій чи їх утворення взагалі.
Окрім цього, представником відповідача у судовому засіданні не доведено та не надано жодного доказу (акт, протокол тощо) на підтвердження факту неправильного завантаження чи збою системи ІАС "Вибори", на які посилається відповідач як на підставу прийняття оскаржуваного рішення.
Також, суд зазначає, що за відсутності повноважень на скасування власної постанови №24 від 10 жовтня 2014 року, зазначене рішення не оскаржувалося жодним із суб'єктом виборчого процесу у порядку встановленому законом.
Враховуючи вище наведене, суд дійшов висновку, що оскаржувану постанову слід визнати протиправною та скасувати.
Згідно частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Так, при розгляді справи судом встановлено, що на підставі оскаржуваної постанови відповідачем прийнято постанову №30 від 15 жовтня 2014 року, якою утворено дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць з позачергових виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року згідно з додатком.
Враховуючи висновки про протиправність постанови відповідача №27 від 13 жовтня 2014 року, суд вважає прийняття постанови №30 від 15 жовтня 2014 року також протиправним та безпідставним.
Беручи до уваги те, що скасування постанови №27 від 13 жовтня 2014 року матиме наслідком чинність постанови №24 від 10 жовтня 2014 року, якою вже утворені дільничні виборчі комісії із відповідним їх складом, повторне утворення таких комісій на підставі постанови №30 від 15 жовтня 2014 року, є таким, що не ґрунтується на вимогах закону.
Отже, за умови чинності постанови №24 від 10 жовтня 2014 року, постанову №30 від 15 жовтня 2014 року "Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року", слід визнати протиправною і скасувати.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 11, 158-163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №88 від 13 жовтня 2014 року №27 "Про скасування постанови окружної виборчої комісії ОВО №88 "Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць з виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" від 10 жовтня 2014 року №24".
Визнати протиправною та скасувати постанову Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №88 від 15 жовтня 2014 року №30 "Про утворення дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року".
Стягнути з Державного бюджету України на користь Політичної партії ''Народний фронт'' (ідентифікаційний код 39181335) сплачений судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.
Відповідно до частини 5 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до частини 3 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя /підпис/ Чуприна О.В.
Суддя /підпис/ Бобров Ю.О.
Суддя /підпис/ Григорук О.Б.