ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 вересня 2014 року № 826/12537/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Берко А.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Термінал-Алекс"до Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києвіпровизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000042204 від 28.01.2014 та №0000052204 від 28.01.2014
за участю:
представника позивача - Цалко В.П. (довіреність б/н від 01.08.2014),
представника відповідача - Шендрик С.В. (довіреність № 5760/9/2655-10-02-09 від 05.08.2013),
на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 29.09.2014 проголосив вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Термінал-Алекс" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000042204 від 28.01.2014 та №0000052204 від 28.01.2014.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків, на підтвердження чого перевіряючим було надано КОРО №3000009102р/1, в якій на сторінці 15 наявний Z-звіт № 0532 за 16.12.2013, який відкрито 16.12.2013, однак через збій в роботі ПЗ RKeeper каса Z - звіт закрито 17.12.2013, і відповідно роздруковано з датою "17.12.2013" після усунення несправності, що відображено на сторінці 158 КОРО. Також позивач посилався на факт того, що суми виручки в касовій книзі та в Z- звітах за 16.12.2013 та 17.12.2013 співпадають, що підтверджує правомірність дій позивача та відсутність підстав для застосування штрафних санкцій.
Водночас позивач посилався на те, що акт фактичної перевірки наданий позивачу не містить номеру та дата його складання - 27.12.2013, у той час, як відповідач як на підставу прийняття оскаржуваного рішення посилається на акт № 0004/26/55/22/38607039 від 13.01.2014, який позивачем отримано не було.
У судовому засіданні 29.09.2014 представник позивача підтримала позовні вимоги та проаил суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач заперечив проти позовних вимог, через канцелярію суду 08.09.2014 подав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки встановлено, що позивачем не забезпечено щоденне друкування на реєстраторі розрахункових операцій фіскального звітного чека за 16.12.2013 та не забезпечено його зберігання в книзі обліку розрахункових операцій №3000009102р/1, а також встановлено несвоєчасне у день одержання 16.12.2013 готівки та повне оприбуткування готівки в касовій книзі підприємства, що надійшла до каси відповідно до фіскального звітного чека за 17.12.2013 №0532 та операції службове вилучення по РРО фіскальний помер 3000009102 за 17.12.2013 на загальну суму надходження готівкової виручки 27562,36грн. Також відповідач посилався на те, що технічне обслуговування та ремонт РРО здійснюється виключно центрами сервісного обслуговування виключно на підставі укладених з користувачами відповідних договорів.
У судовому засіданні 29.09.2014 представник відповідача заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
В С Т А Н О В И В:
27.12.2013 Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено фактичну перевірку господарської одиниці кафе, що розташоване за адресою: м. Бориспіль, Міжнародний аеропорт «Бориспіль», термінал Д 3-поверх та належить ТОВ «Термінал - Алекс», за результатами якої складено акт №0004/26/55/22/38607039 від 13.01.2014.
Зазначеним актом встановлено, що суб'єктом господарювання не забезпечено щоденне друкування на реєстраторі розрахункових операцій (фіскальний номер 3000009102) фіскального звітного чека за 16.12.2013 та не забезпечено його зберігання в книзі обліку розрахункових операцій №3000009102р/1, при цьому в розділі 4 книги обліку розрахункових операцій №3000009102р/1 записи про ремонт за 16.12.2013 не зазначено.
Також відповідно до акту №0004/26/55/22/38607039 від 13.01.2014 перевіркою встановлено несвоєчасне у день одержання 16.12.2013 готівки та повне оприбуткування готівки в касовій книзі підприємства, що надійшла до каси відповідно до фіскального звітного чека за 17.12.2013 №0532 та операції службове вилучення по РРО фіскальний помер 3000009102 за 17.12.2013 на загальну суму надходження готівкової виручки 27562,36грн. В касовій книзі готівкова виручка 27562,36грн. не відображена у день фактичного надходження 17.12.2013. За 17.12.2013 в касовій книзі відображена готівка оприбуткована на підставі Z - звіту №0533 за 17.12.2013 на суму 25983,14 гривень.
28.01.2014 на підставі акту №0004/26/55/22/38607039 від 13.01.2014 прийнято податкові повідомлення - рішення №0000042204, яким до ТОВ «Термінал - Алекс» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 340,00 грн. та №0000052204, яким до ТОВ «Термінал - Алекс» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 137811,80 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Термінал-Алекс" не погоджуючись з податковими повідомленнями - рішеннями №0000042204 від 28.01.2014 та №0000052204 від 28.01.2014, вважаючи їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню звернулось з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо; фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" № 199 від 18.02.2002 встановлено, що Z-звіт - денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора розрахункових операцій.
Згідно з пунктом 11 зазначеної Постанови реєстратор повинен забезпечувати формування та друкування таких звітів: X-звіту, Z-звіту, звіту про реалізовані товари (надані послуги) та періодичних (повного, скороченого).
Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Пунктом 4 статті 17 зазначеного Закону встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.
Таким чином, на суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі у сфері торгівлі та послуг покладено обов'язок щодо щоденного здійснення роздрукування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, зокрема Z-звітів, і забезпечення їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, та у випадку невиконання зазначеного обов'язку до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до акту №0004/26/55/22/38607039 від 13.01.2014 за результатами проведеної фактичної перевірки позивача встановлено факт того, що суб'єктом господарювання не забезпечено щоденне друкування на реєстраторі розрахункових операцій (фіскальний номер 3000009102) фіскального звітного чека за 16.12.2013 та не забезпечено його зберігання в книзі обліку розрахункових операцій №3000009102р/1, при цьому в розділі 4 книги обліку розрахункових операцій №3000009102р/1 записи про ремонт за 16.12.2013 не зазначено.
Позивачем факт відсутності фіскального звітного чеку за 16.12.2013 роздрукованого на реєстраторі розрахункових операцій (фіскальний номер 3000009102) не заперечується, водночас він посилається на факт того, що в КОРО №3000009102р/1 на сторінці 15 наявний Z-звіт № 0532 за 16.12.2013, який відкрито 16.12.2013, однак через збій в роботі ПЗ RKeeper каса Z - звіт закрито 17.12.2013, і відповідно роздруковано з датою "17.12.2013" після усунення несправності, що відображено на сторінці 158 КОРО.
На підтвердження зазначеного факту позивачем надано суду копії 158 та 159 сторінок №3000009102р/1 на яких зазначено про те, що 16.12.2013 о 23:50 був наявний збій в роботі ПЗ RKeeper каса, який було усунуто 17.12.2013 о 00:00 після чого роздруковано Z-звіт №532.
Зазначені посилання позивача не приймаються судом до уваги з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 4 Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 601 від 12.05.2004 введення реєстраторів в експлуатацію, їх технічне обслуговування та ремонт здійснюється центрами сервісного обслуговування виключно на підставі укладених з користувачами відповідних договорів. Виконання зазначених робіт іншими особами або центрами сервісного обслуговування без укладення з користувачами відповідних договорів забороняється.
Згідно з пунктами 27 та 29 зазначеного Порядку на прийнятий реєстратор (його складову частину) в центрі сервісного обслуговування оформлюється обліково-технічна картка, до якої вносяться дані про технічний стан реєстратора та характер його несправності. Відповідні дані про реєстратор також вносяться до журналу обліку гарантійного (післягарантійного) ремонту реєстраторів розрахункових операцій (додаток 3), який ведеться у паперовій або електронній формі. Після виконання робіт з гарантійного (післягарантійного) ремонту представник центру сервісного обслуговування вносить дані про ці роботи до відповідного розділу експлуатаційного документа та до книги обліку розрахункових операцій.
Пунктом 37 Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 601 від 12.05.2004 встановлено, що факт отримання відремонтованого реєстратора представник користувача скріплює своїм підписом у квитанції, повертає її представникові центру сервісного обслуговування, який робить відповідні записи у журналі обліку гарантійного (післягарантійного) ремонту реєстраторів розрахункових операцій та в книзі обліку розрахункових операцій.
Отже, технічне обслуговування та ремонт реєстраторів розрахункових операцій здійснюється центрами сервісного обслуговування виключно на підставі укладених з користувачами відповідних договорів, при цьому виконання зазначених робіт центрами сервісного обслуговування без укладення з користувачами відповідних договорів забороняється, а запис про здійснення технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій водночас з записом в книзі обліку розрахункових операцій здійснюється також в журналі обліку гарантійного (післягарантійного) ремонту реєстраторів розрахункових операцій та факт отримання відремонтованого реєстратора представник користувача скріплює своїм підписом у квитанції наданій центром сервісного обслуговування.
Позивачем суду договору укладено з будь - яким центром сервісного обслуговування на технічне обслуговування та ремонт реєстраторів розрахункових операцій суду надано не було, як і не було надано квитанції, яка б підтверджувала факт отримання відремонтованого реєстратора та журналу обліку гарантійного (післягарантійного) ремонту реєстраторів розрахункових операцій з відповідним записом про здійснення ремонту реєстратора розрахункових операцій (фіскальний номер 3000009102) 16.12.2013.
Отже позивачем не надано суду належних доказів на підтвердження факту того, що реєстратор розрахункових операцій (фіскальний номер 3000009102) вийшов з ладу 16.12.2013 у зв'язку з чим була відсутня можливість забезпечити здійснення роздрукування Z - звіту.
З огляду на викладене, враховуючи факт того, що позивачем не заперечується факт відсутності фіскального звітного чеку за 16.12.2013 роздрукованого на реєстраторі розрахункових операцій (фіскальний номер 3000009102), який також підтверджується наявною в матеріалах копіює Z - звіту № 0532, який відкрито 16.12.2013 о 00:06 та закрито 17.12.2013 о 00:00, суд дійшов висновку про те, що у відповідача були наявні право підстави для накладення на позивача штрафу у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та видання податкового повідомлення - рішення №0000042204 від 28.01.2014.
Відповідно до пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління національного банку України № 637 від 15.12.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Пунктом 3.1 глави зазначеного Положення встановлено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Згідно з пунктом 3.11 глави 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління національного банку України № 637 від 15.12.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, прибуткові та видаткові касові ордери до передавання в касу реєструються бухгалтером у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (додаток 4), який ведеться окремо за прибутковими та видатковими операціями. Видаткові касові ордери, що оформлені на підставі видаткових відомостей, реєструються в такому журналі після здійснення виплат, зазначених у видатковій відомості.
Пунктом 4.2 глави 4 зазначеного Положення встановлено, що надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Записи в касовій книзі здійснюються у двох примірниках (через копіювальний папір) чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою. Перші примірники, що є невідривною частиною аркуша касової книги - "Вкладні аркуші касової книги", залишаються в касовій книзі. Другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги - "Звіт касира", є документом, за яким касири звітують щодо руху грошей у касі. Перші і другі примірники мають однакові номери. Виправлення в касовій книзі, як правило, не допускаються. Якщо виправлення зроблені, то вони засвідчуються підписами касира, а також головного бухгалтера або особи, що його заміщує.
Згідно з пунктом 4.3 глави 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління національного банку України № 637 від 15.12.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися. Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі. Готівка, яка видана за видатковими відомостями на виплати, пов'язані з оплатою праці, відображається в касовій книзі після закінчення строків цих виплат (згідно з пунктом 2.10 цього Положення), а закриття вищезазначених документів та виписка відповідних видаткових касових ордерів здійснюються в порядку, визначеному в пункті 3.9 цього Положення.
Пунктом 7.3 глави 7 зазначеного Положення встановлено, що відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств. Особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку. У разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України.
Абзацом 3 пункту 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми
Отже, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися, при цьому записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі, а відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств.
Відповідно до акту №0004/26/55/22/38607039 від 13.01.2014 перевіркою встановлено несвоєчасне у день одержання готівки та повне оприбуткування готівки в касовій книзі підприємства, що надійшла до каси відповідно до фіскального звітного чека за 17.12.2013 №0532 та операції службове вилучення по РРО фіскальний помер 3000009102 за 17.12.2013 на загальну суму надходження готівкової виручки 27562,36грн.
З наявної в матеріалах справи копії касової книги позивача за 2013 рік вбачається, що позивачем за 17.12.2013 відображено надходження готівки в касовій книзі оприбуткованої на підставі Z - звіту №0533 за 17.12.2013 на суму 25983,14 грн., та за 17.12.2014 не здійснено відображення в касовій книзі надходження готівки оприбуткованої на підставі Z - звіту №0532 за 17.12.2013 на суму 27562,36 грн.
Доказів на підтвердження факту відображено надходження готівки в касовій книзі оприбуткованої на підставі Z - звіту №0532 за 17.12.2013 на суму 27562,36 грн. позивачем суду надано не було, як і не було зазначено про причини неможливості їх надання.
З урахуванням наведеного, керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов
Постанова складена в повному обсязі 06.10.2014.