Ухвала суду № 40927794, 15.09.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
15.09.2014
Номер справи
2а-44226/09/1670
Номер документу
40927794
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЛОХВИЦЬКЕ АГРОЛІСНИЦТВО ФІЛІЯ ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ПОЛТАВСЬКЕ ДЕРЖАВНЕ ЛІСОГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ПОЛТАВАОБЛАГРОЛІС"
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"15" вересня 2014 р. м. Київ К/9991/9095/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого судді Пилипчук Н.Г.

суддів Вербицької О.В.

Цвіркуна Ю.І.

розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу Полтавського державного лісогосподарського підприємства «Полтаваоблагроліс»

на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2010

у справі № 2-а-44226/09/1670

за позовом Полтавського державного лісогосподарського підприємства «Полтаваоблагроліс»

до Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області

про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.12.2010 позов задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області від 14.08.2008 № 0000322351/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 18942 грн., в тому числі: 12628 грн. основного платежу та 6314 грн. штрафних (фінансових) санкцій. В задоволенні решти позову відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2010 скасовано судове рішення суду першої інстанції, в задоволенні позову відмовлено повністю.

Полтавське державне лісогосподарське підприємство «Полтаваоблагроліс» подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

У запереченнях на касаційну скаргу Лохвицька міжрайонна державна податкова інспекція Полтавської області вказує на обґрунтованість висновків судів попередніх інстанцій та просить залишити оскаржувані рішення без змін.

Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню

Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для визначення Лохвицькому держагролісгоспу - філії Полтавського державного лісогосподарського підприємства «Полтаваоблагроліс» за податковим повідомленням-рішенням від 14.08.2008 № 0000322351/0 податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 18942 грн., в тому числі: в сумі 12628 грн. основного платежу та в сумі 6314 грн. штрафних (фінансових) санкцій, слугували висновки виїзної планової документальної перевірки, викладені в акті від 31.07.2008 № 237/23/26434859, про порушення вимог ст. 3, п. 4.1, п. 4.2 ст. 4, п.п. 7.3.1, п.п. 7.3.5 п. 7.3, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР, що призвело до заниження податку на додану вартість за 2007 рік в сумі 12628 грн.

За висновками перевірки порушення вимог вказаних норм Закону полягало у тому, що позивач не включив до об'єкту оподаткування операції з поставки послуг - виконання робіт з поліпшення родючості ґрунтів і продуктивності земель лісового фонду, поліпшення угідь та охорони земель шляхом створення захисних лісових насаджень (консервація сільськогосподарських земель шляхом заліснення), вздовж водних об'єктів (в т.ч. водойм, магістральних каналів тощо) та полезахисних лісосмуг на землях державного лісового фонду та землях запасу сільських і селищних рад із відведенням земель запасу під заліснення, та операції з виконання робіт з підготовки ґрунту під посадку захисних лісонасаджень на землях держлісфонду і землях запасу сільських рад за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Зокрема, роботи з поліпшення родючості ґрунтів і продуктивності земель лісового фонду, поліпшення угідь та охорони земель шляхом створення лісових захисних насаджень (консервація сільськогосподарських та лісогосподарських земель шляхом заліснення), вздовж водних об'єктів (в т.ч. водойм, магістральних каналів, тощо) та полезахисних лісосмуг на землях державного лісового фонду та землях запасу сільських і селищних рад із відведенням земель запасу під заліснення у 2007 році виконані позивачем на користь замовника - Головного управління агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації за договором від 23.04.2007 № 4.

Роботи з підготовки ґрунту під посадку захисних лісонасаджень на землях держлісфонду і землях запасу сільських рад виконані позивачем на користь замовника - Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за договором від 21.09.2007 № 12.

Оплата робіт здійснена бюджетними коштами відповідно до КЕКВ 1172 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку», при цьому в органах Державного казначейства Лохвицьким держагролісгоспом не відкривалися окремі рахунки для контролю за використанням вказаних коштів як дотацій, звіти про використання бюджетних коштів до державного казначейства не надавались, як того вимагає Порядок складання, розгляду і затвердження кошторисів бюджетних установ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228.

Позивач вважає такі кошти дотаціями за рахунок державного бюджету, операції з виплат яких відповідно до вимог п.п. 3.2.7 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» не є об'єктом оподаткування.

Рішенням Полтавської обласної ради 28.02.2007 затверджено Положення про порядок використання коштів, що надходять в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва (далі - Положення від 28.02.2007).

Як зазначено у пункті 1.1 Положення від 28.02.2007, останнє розроблено відповідно до статті 209 Земельного України та спільного наказу Міністерства агарної політики України та Міністерства фінансів України від 27.02.2002 № 58/136 «Про затвердження Порядку використання коштів Державного бюджету України на оплату робіт із докорінного поліпшення земель», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.04.2002 за № 411/6699, з метою забезпечення своєчасного ефективного використання цих коштів.

Відповідно до п. 1.4 Положення від 28.02.2007 замовником виконання робіт є головний розпорядник коштів, який здійснює технічний нагляд за їх виконанням.

У відповідності до пункту 2.1 Положення від 28.02.2007 на спеціальний рахунок обласного бюджету, який знаходиться в управлінні Державного казначейства в Полтавській області, зараховуються кошти з відшкодування втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва.

Згідно з розділом 3 Положення від 28.02.2007 кошти, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, згідно зі статтею 209 Земельного кодексу України використовуються виключно для освоєння земель для сільськогосподарських та лісогосподарських потреб, підвищення родючості ґрунтів і продуктивності земель лісового фонду, поліпшення угідь та охорони земель відповідно до розроблених програм і проектів землеустрою, в тому числі наукових досліджень з цих питань, а саме: створення лісових а захисних лісонасаджень (полезахисних, водорегулюючих, прияружних і прибалкових лісосмуг; суцільних лісових насаджень на пісках, по ярах і балках, по берегах річок і водойм); глибокої консервації; консервації шляхом заліснення (визначити, що до складу робіт із консервації земель шляхом заліснення входить підготовка ґрунту під створення захисних лісових насаджень, садіння та висівання лісу, догляд захисними насадженнями, доповнення захисних лісових насаджень вирощування та придбання садивного матеріалу).

Відповідно до п. 3.3 Положення від 28.02.2007 підставою для здійснення платежів із рахунку розпорядника бюджетних коштів на одержувачів коштів є робочий проект, платіжні доручення, наявність договорів (господарства з розпорядником коштів та господарства з Підрядником по виконано робіт), підтверджувальні документи, одним із яких є акти приймання-здавання виконаних робіт.

Кошти перераховуються Підряднику, згідно з обсягами виконаних робіт вказаних у договорі, які підтверджені актами на виконані роботи.

Також, 28.02.2007 на сьомій позачерговій сесії п'ятого скликання Полтавської обласної ради було прийнято рішення «Про затвердження Переліку заходів з освоєння земель для лісогосподарських потреб та охорони земель у 2007» ( назва з урахуванням рішення восьмої сесії п'ятого скликання «Про протест прокурора області на рішення від 28.02.2007»), відповідно до якого Державному лісогосподарському підприємству «Полтаваоблагроліс» на створення захисних лісових насаджень на землях держлісфонду та землях запасу сільських рад з відведенням земель запасу під заліснення, зокрема, Лохвицькому держагролісгоспу виділено 66,0 тис.грн.

При цьому головним розпорядником бюджетних коштів стало Головне управління агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації.

Між головним розпорядником бюджетних коштів - Головним управлінням агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації та Лохвицьким держагролісгоспом укладено вищевказаний договір № 4 від 23.04.2007.

При цьому, з метою виконання робіт, було затверджено робочий проект, складено акти приймання здавання виконаних робіт, виписано рахунки на оплату та на поточний рахунок Лохвицького держагролісгоспу від Головного управління агропромислового розвитку надійшли кошти згідно виписок банку від 30.05.2007 в сумі 43965,73 грн., - 26.07.2007 в сумі 7229,17 грн., - 11.10.2007 в сумі 14476,74 грн., - 28.11.2007 в сумі 328,36 грн.

Головним управління агропромислового розвитку управління агропромислового розвитку в листі від 23.06.2010 №15/612 зазначено, що Лохвицькому держагролісгоспу було надано кошти державної підтримки, тобто, безоплатні і безповоротні поточні виплати, які виділені державою на фінансування конкретних заходів з відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Крім того, 06.09.2007 на десятій сесії п'ятого скликання Полтавською обласною радою було прийнято рішення «Про затвердження додаткового переліку природоохоронних заходів для фінансування фонду охорони навколишнього природного середовища області в 2007 році», відповідно до якого для проведення заходів з метою відтворення природних рослинних ресурсів, а саме: Полтавському державному лісогосподарському підприємству «Полтаваоблагроліс» на підготовку ґрунту під посадку захисних лісонасаджень на землях держлісфонду і землях запасу сільських рад в т.ч. Лохвицькому держагролісгоспу, виділено цільові кошти в сумі 7,0 тис. грн.

При цьому контроль та використання коштів фонду охорони навколишнього природного середовища області покладено на головного розпорядника коштів - Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації.

Управління з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації в листі від 21.06.2010 №01-10/732 зазначило, що у зв'язку з тим, що Лохвицький держагролісгосп є філіалом, кошти перераховувались на розрахунковий рахунок в установах банку, а для посилення контролю використання коштів за цільовим призначенням був укладений договір від 21.09.2007 № 12.

Визнаючи протиправним податкове повідомлення-рішення, суд першої інстанції виходив з того, що факт виконання позивачем зобов'язань за договорами в межах реалізації державної цільової програми є достатньою підставою для визнання отриманих на виконання таких зобов'язань коштів дотаціями, операції з виплат яких не є об'єктом оподаткування згідно з п.п. 3.2.7 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР (далі - Закон 168/97-ВР), а недодержання вимог бюджетного законодавства щодо порядку оформлення необхідних документів при отриманні та використанні вказаних коштів не може бути підставою для віднесення таких операцій до операцій, передбачених п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 168/97-ВР, що є об'єктом оподаткування.

Скасовуючи постанову суду першої інстанцій та відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що отримані Лохвицьким держагролісгоспом кошти не є дотацією, оскільки положення Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, дотримані не були. Позивач повинен був віднести операції з поставки послуг, оплата яких здійснена рахунок бюджетних коштів, до об'єкту оподаткування та, відповідно до вимог п.п. 7.3.5 п. 7.3 ст. 7 Закону № 168/97-ВР, нарахувати податкові зобов'язання на дату надходження таких коштів на поточний рахунок.

Суд касаційної інстанції погоджується з позицією суду апеляційної інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до положень п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 168/97-ВР до об'єктів оподаткування відносяться операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України.

Відповідно до п.п. 3.2.7 п. 3.2 ст. 3 Закону № 168/97-ВР не є об'єктом оподаткування операції з виплат у грошовій формі заробітної плати (іншим прирівняним до неї виплатам), а також пенсій, стипендій, субсидій, дотацій за рахунок бюджетів або Пенсійного фонду України чи фондів загальнообов'язкового соціального страхування (крім тих, що надаються у майновій формі).

Згідно з п.п. 7.3.5 п. 7.3 ст. 7 Закону № 168/97-ВР датою виникнення податкових зобов'язань у разі продажу товарів (робіт, послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата надходження таких коштів на поточний рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якому іншому виді, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед таким бюджетом.

Таким чином, операції з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, є об'єктом оподаткування.

Операції з виплат у грошовій формі дотацій за рахунок бюджетів не є об'єктом оподаткування.

Своєю чергою, дотації, отримані на фінансування конкретних заходів, програм і проектів, є коштами цільового фінансування.

Відповідно до Порядку складання, розгляду і затвердження кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228, до категорії суб'єктів господарської діяльності, які одержують бюджетні кошти належать підприємства та госпрозрахункові організації, громадські та інші організації, що не мають статусу бюджетної установи, які одержують безпосередньо через розпорядників кошти з бюджету як на фінансову підтримку чи уповноважені органами державної влади на використання цільових державних програм і надання послуг.

Оскільки дотації є бюджетними коштами, то на їх розпорядників та одержувачів поширюються вимоги бюджетного законодавства щодо одержання та використання.

З аналізу положень Порядку складання, розгляду і затвердження кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (далі Порядок), вбачається, що суб'єкти господарювання, громадські чи інші організації, які відповідають визначеним критеріям та умовам відбору, не мають статусу бюджетних установ, уповноважені розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетними програмами, та отримують для їх здійснення кошти бюджету на підставі кошторису, плану асигнувань, плану використання бюджетних коштів, відповідних розрахунків та інших документів.

План використання бюджетних коштів заповнюється з розбиттям за повною економічною класифікацією видатків без зазначення цифрових кодів.

Форму плану використання бюджетних коштів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2002 № 57. За необхідності цей документ може бути доповнено іншими показниками. План використання бюджетних коштів є основним плановим документом, на підставі якого одержувачу перераховуються бюджетні кошти, які він має право використовувати.

За відсутності зазначеного документа одержувач бюджетних коштів не може отримати відповідні суми з рахунку як дотації. При цьому план використання бюджетних коштів затверджується керівником одержувача за погодженням із розпорядниками, через яких він одержує бюджетні кошти. Після цього план передається розпоряднику бюджетних коштів і відповідному органу Державного казначейства України, в якому одержувачу буде відкрито рахунок.

Оплата видатків одержувачів бюджетних коштів проводиться органами Державного казначейства України при наявності плану використання бюджетних коштів, наявності зареєстрованих зобов'язань, наявності на рахунку одержувача залишку невикористаних бюджетних асигнувань за відповідним КЕКВ та за умови надання документів, що підтверджують цільове спрямування коштів.

Таким чином, дотації є бюджетними коштами на фінансування конкретних заходів, програм і проектів, одержання та використання яких здійснюється на підставі відповідних документів, що складаються на затверджуються у встановленому порядку.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачем при отриманні та використанні бюджетних коштів не дотримано вимог Порядку, зокрема, не оформлено плану використання бюджетних коштів, звіту про використання бюджетних коштів, що виключає підстави для віднесення вказаних коштів до дотацій.

Операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг згідно з п. 1.4 ст. 1 Закону № 168/97-ВР є поставкою послуг.

Таким чином, здійснені філією позивача на підставі договору та за завданням замовника роботи, для цілей оподаткування є операціями з поставки послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України, та які, відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 168/97-ВР, є об'єктом оподаткування.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанцій дійшов правильного висновку про правомірність донарахування позивачеві за оспорюваним податковими повідомленням-рішенням податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

Підстав для задоволення касаційної скарги не вбачається.

Керуючись ст. ст. 220, 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Полтавського державного лісогосподарського підприємства «Полтаваоблагроліс» залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2010 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою, поданою через Вищий адміністративний суд України у порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук

Судді О.В. Вербицька

Ю.І. Цвіркун