ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2014 р. Справа № 804/11985/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Прокурора Бабушкінського району міста Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ДОК» про стягнення штрафних санкцій у сумі 10200,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Бабушкінського району міста Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ДОК», в якому просивстягнути з відповідача штрафні санкції у сумі 10200,00грн., застосовані до останнього на підставі постанови про накладення штрафу за правопорушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 26.02.2014р. №01/11-90-012.
В обґрунтування пред'явлених позовних вимог зазначалося, що ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ДОК»не був виконанийп.1 припису Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області від 30.10.2013 року №01/11-62-020, про що складений акт перевірки №01/11-62-010 від 25.02.2014 року. На підставі означеного акту перевірки була винесена постанова про накладення штрафу за правопорушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 26.02.2014р. №01/11-90-012, якою до відповідача застосовані штрафні санкції у сумі 10200,00 грн.Однак, ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ДОК» заборгованість у встановлені законом строки не сплатило, означену постанову про накладення штрафу за правопорушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання не оскаржувало, у зв'язку із чим позивач був вимушений звернутися до суду з даним позовом про стягнення накладених штрафних санкцій.
Прокурор та представник Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, проте у судове засідання не з'явилися, при цьому представником Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» було надано суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідач також був належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, проте його представник у судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, правом на подання заперечень на позов не скористався.
Зважаючи на приписи ч.4 ст.122 та ч.4, ч.6 ст.128 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами, оскільки не вбачає потреби заслуховувати свідків та експертів.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.9 Законом України "Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВРдержавний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Згідно п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричноїта теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 №929, визначено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929 метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно зі Статутом ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» - підприємство засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 14.04ю2000 року №598/2000 «Про Міністерство палива та енергетики України» та наказу Мінпаливенерго від 02.10.2000 року №445, є юридичною особою.
Держенергонагляд у Дніпровському районі є відокремленим підрозділом ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно п.3 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському районі структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області, до складу якої входить Криворізьке відділення.
Отже органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є Міністерство палива та енергетики України, оскільки НЕК «Укренерго» - особа, яку визначено як позивача, - засноване на державній власності і йому підпорядковане.
Також слід зазначити, що правовідносини сторін є публічними, при цьому НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб`єкт, а як особа, до складу якої входить підрозділ, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії і підпорядкований Міністерству палива та енергетики України в частині виконання функцій, покладених на нього чинним законодавством.
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V встановлено, що на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно ч.8 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-Vприписом вважається обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Відповідно до абз.3 ч.3 ст.27 Закону України "Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВР суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 визначено право Національної комісії регулювання електроенергетики України, державних інспекторів з експлуатації електричних станцій і мереж, державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії накладати на суб'єктів господарювання штрафи.
Відповідно до п.7,8 означеного Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або ДерженергонаглядуРішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Згідно п.10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін останній стягується у судовому порядку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 30 жовтня 2013 року уповноваженою особою Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області
була проведена позапланова перевірка виконання розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду у споживачів незначного ступеню ризику (НППС), а саме припису від 05.07.2013 року №01/11-62-006.
За результатами проведеної перевірки був складений припис №01/11-62-020 від 30.10.2013 року, відповідно до якого відповідачу були визначені заходи щодо усунення виявлених порушень, а саме на об`єкті ПЛ-35 кВ, що розташований на ділянці ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ДОК», слід було визначити ступінь пошкодження, загнивання, кріплення в ґрунті, розтріскування деревини стійок опор ПЛ-35кВ Л-319, з залученням спеціалізованої організації; провести відповідні виміри та випробовування; у разі виявлення відхилення значень від норми - виконати заміну непридатних до експлуатації опор та їх елементів згідно проектного рішення(а.с.7).
Означеним приписом відповідачувстановлений строк для його виконання до 31.01.2014 року.
Припис №01/11-62-020 від 30.10.2013 року був отриманий особисто керівником ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ДОК» -ОСОБА_1 30.10.2013 року.
Однак, у встановлений строк відповідач не виконав вимоги, визначені у приписі №01/11-62-020 від 30.10.2013 року, що було виявлено позивачем під час проведення позапланової перевірки, за результатами якої складений акт №01/11-62-010 від 25.02.2014р.(а.с.8).
Копія означеного акту була отримана особисто керівником ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ДОК» ОСОБА_1 25.02.2014 року.
З урахуванням означеного та на підставі приписівЗакону України"Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997 року №575/97-ВРКриворізьким відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області був складений акт перевірки (протокол) №01/11-62-010/13 від 25.02.2014 року за ухилення від виконання вимог припису №01/11-62-020 від 30.10.2013 року, копія якого отримана особисто керівником ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ДОК» ОСОБА_1 25.02.2014 року(а.с.9).
У зв'язку із виявленим порушенням уповноваженою особою Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській областібула прийнята постанова про накладення штрафу за правопорушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 26.02.2014р. №01/11-90-012, згідно якої до ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ДОК» було застосовано штрафні санкції у розмірі 10200,00 грн., які необхідно було перерахувати до державного бюджету протягом тридцяти днів з дня прийняття постанови(а.с.10).
Вищеозначена постанова від 26.02.2014р. №01/11-90-012 була отримана особисто керівником ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ДОК» ОСОБА_1 26.02.2014р.
Станом на час судового розгляду справи доказів оскарження ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ДОК» постанови Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області від 26.02.2014р. №01/11-90-012або доказів сплати відповідачем застосованих до нього штрафних санкцій згідно цієї постанови, суду не надано.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем - суб'єктом владних повноважень була доведена правомірність та обґрунтованість підстав стягнення з відповідача суми штрафних санкцій, натомість відповідачем не було надано суду жодного доказу щодо спростування позиції позивача, викладеної в заявленому адміністративному позові, та доказів добровільної сплати означеної суми боргу на момент розгляду справи.
На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративногосудочинстваУкраїни, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Прокурора Бабушкінського району міста Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ДОК» про стягнення штрафних санкцій у сумі 10200,00 грн. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ДОК»(код ЄДРПОУ 33576180, вул.Домобудівельна, 21, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50006) на користь Державного бюджету Українисуму штрафних санкцій, застосованих на підставі постанови Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області від 26.02.2014р. №01/11-90-012, у розмірі 10200,00 грн. (десять тисяч двісті гривень нуль копійок) на р/р 31112106799019, банк отримувача УДКСУ у м.Кривому Розі Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 38032510, МФО 805012, код бюджетної класифікації 21081100.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Турова