Постанова № 40890033, 07.10.2014, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
07.10.2014
Номер справи
914/1515/14
Номер документу
40890033
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" жовтня 2014 р. Справа № 914/1515/14

м. Львів

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого - судді Скрипчук О.С.

суддів Дубник О.П. Матущака О.І.

При секретарі судового засідання: Лагутіні В.Б.

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Третій легіон» б/н і дати (вх. № 01-05/3448/14 від 22.07.2014 року)

на рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014 року

у справі № 914/1515/14

за позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Третій Легіон», с. Сокільники Пустомитівського району Львівської області

про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень у розмірі 8 312, 85 грн.,

за участю представників:

від позивача: Сорока Д.М. - довіреність № 01-1460 від 17.03.2014 року;

від відповідача: Мандрусяк М.Л. - довіреність б/н від 13.05.2014 року;

ВСТАНОВИВ:

Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до ТзОВ «Третій Легіон» про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в сумі 8 312, 85 грн.

Рішенням Господарського суду Львівської області у справі № 914/1515/14 (суддя Коссак С.М.) позов Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» задоволено. Суд виніс рішення, яким стягнув з ТзОВ «Третій Легіон» на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» 6 879,60 грн. як додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень.

Не погоджуючись з даним рішенням ТзОВ «Третій легіон» подало апеляційну скаргу б/н і дати, в якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014 року скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального і процесуального права. А саме скаржник стверджує, що позивачем при відборі проб стічних вод у відповідача не було дотримано вимог Правил Держбуд України, від 19.02.2002, № 37 «Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України».

Позивачем було подано відзив на апеляційну скаргу № 10-5287 від 15.09.2014 року, в якому просить рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014 року залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 08.06.2011 року між Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» та ТзОВ «Третій Легіон» було укладено договір №305030 про подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (надалі - договір). Згідно умов договору Львівводоканал зобов'язався надати послуги у забезпеченні питної водою та прийманні стічних вод, а ТзОВ «Третій Легіон» - користуватися послугами (забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію) і сплачувати вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України», «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова».

Відповідно до пункту 2.1. договору Львівводоканал зобов'язався надавати передбачені цим договором послуги постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхилення від стандарту в об'ємі 195 куб.м/міс. та послуги приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі:- 105 куб. м./міс., дощових (талих) стічних вод - 32 куб.м/міс.

Згідно п.2.2.1. договору відповідач зобов'язався отримати технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання до мереж водопроводу та каналізації, погодити паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладання договору і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин.

Відповідно до п.2.2.7. договору відповідач зобов'язувався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.

Пунктом 4.4. договору погодили, що об'єм відібраної води, а також об'єм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в п'ятикратному розмірі. При відсутності технічних умов і неотриманні їх на протязі чотирьох місяців від дати укладення Договору, весь об'єм води та стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі. При відсутності дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінчення строку його дії весь об'єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі.

У відповідності до «Правил прийняття стічних вод підприємств у систему каналізації у Львові» відповідачу було доведено Ліміт № 1481 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, в якому наведено значення їх допустимих концентрацій.

21.08.2013 року позивачем в присутності представника відповідача здійснено вибірковий відбір проб стічних вод відповідача, про що складено Акт №5508 від 21.08.2013р. про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів КК-1, вид проби - Разова.

В Акті зазначено, що проби для проведення контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК-) та передано абонентові, що результати контрольного аналізу можуть розглядатись, якщо вони будуть подані абонентом водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення цього аналізу; абонент має право погодитись з результатами головного аналізу; проби і контрольний аналіз не проводити; при відсутності результатів контрольного аналізу всі розрахунки виконуються відповідно до результату головного аналізу.

Також, в Акті № 5508 від 21.08.2013р. міститься відмітка про те, що представник підприємства відмовився підписувати зазначений акт.

Хіміко-бактеріологічною лабораторією ЛМКП «Львівводоканал» складено результати вимірювань № 1406 (показники якості стічних вод), в якому наведено дату початку робіт - 21.08.2013р. та дату оформлення таких результатів - 29.08.2013р. На підставі результату вимірювань відібраної проби стічних вод позивачем встановлено перевищення в цих пробах встановлених Лімітом № 1481 значень ДК заліза БСК5, завислі речовини.

Внаслідок допущеного відповідачем порушення вимог Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 щодо складу і властивостей стічних вод, позивачем було нараховано відповідачу додаткову плату в сумі 8 312,85 грн. на підставі розрахунку №5066/36 від 05.09.2013р.

Позивачем було направлено відповідачу претензію №5066 від 23.10.2013р. щодо сплати зазначеної суми.

У відповідь на претензію, відповідач направив позивачу лист № 12/1-11/2013 від 12.11.2013р., в якому зазначено, що відбір проб стічних вод здійснено без присутності відповідальної особи, яка не отримала відібрану пробу для здійснення контрольного аналізу та акту про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів не отримувала та не підписувала. Тому відповідач просив позивача провести відбір зразків для повторного аналізу та рахунок на суму 8 312,85 грн. вважати недійсними.

У відповідь на лист відповідача № 12/1-11/2013 від 12.11.2013р., позивач листом № 36-6973 від 27.12.2013р. повідомив останнього про те, що після прибуття на підприємство, представник ЛМКП «Львівводоканал» повідомив керівництво про прибуття для відбору проб. Відбір проб, з відома та за погодженням з керівництвом товариства, відбувався у присутності охоронця. Оскільки присутній при відборі охоронець відмовився назватися та підписати акт відбору проб, згідно з п. 7.2.18.3. Правил, проба для контрольного аналізу підприємству не передавалась. Повторний відбір проб стічних вод буде проведено у плановому порядку.

При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.

За п. 3 ч. 1 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно Правил Держбуд України, від 19.02.2002 р., № 37 «Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України».

Підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Порядок та періодичність відбору контрольних проб визначається у місцевих Правилах приймання (п. 7.4).

Водоканал здійснює контроль за витратою та якістю стічних вод, що скидають Підприємства. Цю роботу організовує адміністрація Водоканалу, яка розробляє інструктивні матеріали щодо контролю за стічними водами Підприємств, які затверджує керівник Водоканалу. Адміністрація Водоканалу повинна передбачити виділення відповідних трудових та матеріальних ресурсів, обладнання, транспортних засобів, виходячи з потреби контролю обсягів та якості стічних вод кожного Підприємства не менше одного разу на три місяці (п. 7.5).

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Підприємств використовуються як дані лабораторії Водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі акредитації (п. 7.6).

При проведенні вимірювань на випусках стічних вод Підприємств засоби вимірювань повинні бути повірені органами Держстандарту України та зареєстровані у Водоканалі . (п. 7.7).

З метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента.

У разі неявки уповноваженого представника Підприємства або при його відмові підписати акт останній підписується представниками Водоканалу із зазначенням прізвища представника абонента, який відмовився підписати акт (п. 7.8).

При відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника Водоканалу на територію Підприємства (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників Підприємства, Водоканал виставляє Підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К к = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинене дане порушення (п. 7.9).

При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві) (п. 7.10).

7.11. У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб.

На підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію (п. 1.7.).

Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.

Відповідно до п.4.3.1 місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням Виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. №292 уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджено перелік підприємств, дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного Ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації.

За пунктом 3.5.1. місцевих Правил підприємство зобов'язане здійснювати систематичних контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації (п.7.3.). Не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в КК на своїх випусках.

Пунктами 3.1.4, 3.1.5, місцевих Правил визначено, що Водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, а також за режимом і обсягом скиду, виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог Акту тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата із застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8,9 Правил).

Відповідно до п. 3.2.4. місцевих Правил Водоканал має право у будь-який час самостійно або за участю представника Абонента (попередивши підприємство) відбирати проби стічних вод. Проводити обстеження водопровідних і каналізаційних систем будь-якого водоспоживача та складати акти за результатами цих обстежень (п.3.2.3. Правил).

Відповідно до пункту 6.1. місцевих Правил граничні нормативні показники якості стічних вод, що скидаються Підприємством у міську каналізацію (загальні вимоги, додаток 10.1.) встановлюється згідно з державними правилами приймання з урахуванням таких факторів: допустима концентрація забруднювальних речовин в міській каналізації (на випуску підприємства); допустима концентрація забруднювальних речовин на вході в міські КОС; величини лімітів на скид забруднювальних речовин, які встановленні Водоканалу ДУЕП в дозволі на спеціальне водокористування; допустимий вміст солей важких металів в осадах стічних вод; вміст солей у воді місцевого водопроводу.

Згідно пункту 6.2. місцевих Правил для підприємств, внесених до переліку (п.4.3.1), допустима концентрація встановлюється згідно з доведеним Лімітом на скид (п.4.5), дотримання встановлених допустимих концентрацій визначається в КК на Випусках Підприємства.

Пунктом 8.3.3 місцевих Правил визначено, що при виявленні скиду до Міської каналізації стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу та властивостей, об'єм стічних вод визначається за розрахунковий період, в якому здійснено відбір проб, згідно з груповим рахунком водоканалу і актом про відбір.

Пунктом 2.6 місцевих Правил передбачено, що встановлення абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин у міську каналізацію, формулювання висновку щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання розрахунку входять виключно до компетенції водоканалу.

Згідно п.3.2.6 місцевих Правил Водоканал має право проводити хімічний аналіз проб стічних вод підприємств та робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин стічних вод допустимим (п.2.6).

Відповідно до пунктів 7.4.3.,7.4.4. місцевих Правил, на відібранні проби складається акт про відбір проб. Відбір проб проводиться уповноваженими працівниками контролюючих служб. При цьому на підприємство покладаються обов'язки згідно з п. 3.5.5.

Відповідно до п. 3.5.5. місцевих Правил підприємство зобов'язане забезпечити можливість проведення контролюючими службами у будь-який час доби обстеження підприємства з питання роботи локальних КОС та контролю за скиданням стічних вод у міську каналізацію, надавати необхідні документи та експлуатаційний персонал.

Відповідно до п 3.10.3. місцевих Правил акт підписується уповноваженими представниками водоканалу і підприємства. При відмові підприємства від підпису, представники водоканалу роблять відповідний запис в акті. В цьому разі акт затверджується водоканалом і діє в однобічному порядку (п.7.2.18.3).

Відповідно п.7.2.18.3. Правил, проба для контрольного аналізу не передається підприємству лишу у випадку відмови підприємства виділити представника для відбору проби, відмови представника підприємства від підпису акту про відбір або незгоди підприємства з порядком застосування результатів арбітражного аналізу проби. Про це робиться відповідний запис в Акті про відбір проби.

Судом встановлено, що позивачем було здійснено вибірковий відбір проб стічних вод у відповідача, про що складено Акт № 5508 від 21.08.2013р., який не підписаний представником відповідачем, оскільки останній відмовився.

На підставі результату вимірювань відібраної проби стічних вод позивачем встановлено перевищення в цих пробах встановлених Лімітом № 1481 значень ДК заліза БСК5, завислі речовини.

Судом встановлено, що відповідач в заперечення позову посилається на те, що при відібранні проб позивачем не було дотримано Правил та те, що відбір проб стічних вод відібрано без присутності уповноваженої особи, оскільки остання знаходилась в відпустці. Разом з тим, відповідач посилається на те, що йому не було надано проби для контрольного аналізу.

При цьому, відповідач не заперечує, що відбір проводився з відома керівництва товариства та у присутності охоронця.

Враховуючи те, що представник відповідача відмовився підписати Акт про відбір проб, тому Водоканалом у відповідності до Правил правомірно та обґрунтовано не було надано відповідачу проби для контрольного аналізу.

Посилання відповідача на те, що позивачем відбирались проби з порушенням норм законодавства, оскільки постановою Галицького районного суду м.Львова від 12.12.2012 року у справі № 1304/7647/12, визнані протиправними та скасовані п.п. 7.2 та 8.4 місцевих Правил, колегія суддів оцінює критично. Адже, станом на момент розгляду справи постанова Галицького районного суду м.Львова від 12.12.2012 року у справі № 1304/7647/12 не набрала законної сили.

Відповідно до пункту 7.2.14 місцевих Правил проба для головного аналізу передається в хімічну лабораторію пункт 7.2.32); якщо проби відібрані Водоканалом - головний аналіз проводить хімічна лабораторія Водоканалу.

Судом встановлено, що Хіміко-бактеріологічна лабораторія по контролю за якістю очистки стічних вод на каналізаційних спорудах ЛМКП «Львівводоканал», на час проведення вимірювань спірної проби стічних вод, була належно атестована метрологічною службою на право проводити вимірювання, що підтверджується свідоцтвом про атестацію № 34 від 16.06.2009 року.

Враховуючи вищенаведене, ЛМКП «Львіводоканал» обґрунтовано було проведено розрахунок додаткової плати для ТзОВ «Третій Легіон» за скид стічних вод з порушенням Правил та встановлено, що останнім слід сплатити на рахунок відповідача 6 879,60 грн. як додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та в дохід міського бюджету м. Львова - 1 433,25 грн. за скид понаднормових забруднень.

Згідно п. 2.3. Правил підприємства мають право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого Підприємства, виконані Водоканалом, та оскаржувати їх; звертатися до господарського суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод підприємства.

Станом на даний час позивачем не було оскаржено розрахунку ЛМКП «Львівводоканал» № 5066 від 05.09.2013 року щодо визначення величини додаткової плати за скид стічних вод з порушенням вимог Правил.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином колегія суддів прийшла до висновку, що рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -

Львівський апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В :

1.Рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014 року у даній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

3. Справу направити в Господарський суд Львівської області.

Повний текст постанови складено та підписано 13.10.2014 року

Головуючий - суддя Скрипчук О.С.

суддя Дубник О.П.

суддя Матущак О.І.