Ухвала суду № 40886897, 07.10.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2014
Номер справи
806/2505/14
Номер документу
40886897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.

Суддя-доповідач:Майор Г.І.

УХВАЛА

іменем України

"07" жовтня 2014 р. Справа № 806/2505/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Майора Г.І.

суддів: Бучик А.Ю.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Городнюк В. М. ,

за участю сторін:

від позивача: ОСОБА_3;

від відповідачів:

- Лугинської РДА: не з"явився ( відповідач-1);

- Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації: Макогонова О.А.( відповідач-2);

- Комісії по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони: Макогонова О.А.,( відповідач-3),

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" липня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Комісії по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними рішення Комісії Лугинської районної державної адміністрації по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році по розгляду заяв ліквідаторів і потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи від 27 листопада 2013 року №19 та рішення Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 05 березня 2014 року №932/13;

- зобов'язати комісію по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році Житомирської обласної державної адміністрації прийняти документи та винести рішення, яким уповноважити Комісію по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році Житомирської обласної державної адміністрації видати йому відповідне посвідчення потерпілого (учасника ліквідації Чорнобильської катастрофи) 2 категорії.

В обгрунтування позову посилається на те, що при винесенні спірних рішень відповідачами було проігноровано п.4 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51, в яких зазначено, що особам, які працювали з моменту аварії не менше трьох календарних місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувались за урядовими завданнями видається відповідне посвідчення встановлено зразка. Вважає, що відповідачі порушили його право на отримання вказаного посвідчення.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 липня 2014 року відмовлено в задоволенні позову.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ОСОБА_3 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити. В апеляційній скарзі позивач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Лугинська районна державна адміністрація Житомирської області та Комісія по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони надали суду письмові заперечення на апеляційну скаргу. Крім того, Лугинська РДА просила розглянути справу без участі її представника.

Колегія суддів враховуючи те, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги та положення частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглядати справу за відсутності представника Лугинської районної державної адміністрації.

В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги у повному обсязі.

Представник відповідача-2 та відповідача-3 в засіданні суду заперечила проти доводів апеляційної скарги. Вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, а тому просила залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідачів, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є громадянином, який потерпів від Чорнобильської катастрофи категорії 3, що стверджується дублікатом посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.9).

26 листопада 2014 року ОСОБА_3 звернувся до Комісії Лугинської районної державної адміністрації по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році по розгляду заяв ліквідаторів і потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи із заявою про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Розглянувши вказану заяву позивача Комісією Лугинської районної державної адміністрації по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році по розгляду заяв ліквідаторів і потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 27.11.2013 року прийнято рішення, яке оформлено протоколом №19, про відмову у видачі ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

20 лютого 2014 року ОСОБА_3 звернувся із заявою до Комісії по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році Житомирської обласної державної адміністрації з проханням встановити йому статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Дана заяви була розглянута Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації, який своїм листом від 05 березня 2014 року №932/13 повідомив позивачу про відсутність законодавчого обгрунтованих підстав визначення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відносини щодо надання статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначення категорій цих осіб, та видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-XII із змінами та доповненнями (далі - Закон) та Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 (далі - Порядку №51).

Відповідно до статті 9 Закону, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно зі ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Частиною першою статті 15 Закону встановлено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Згідно з частиною четвертою зазначеної статті Закону видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими радами на цих територіях.

У абзаці 2 частини четвертої статті 65 цього Закону закріплено, що порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 2 Порядку №51, посвідченням є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Відповідно до абзацу третього пункту десятого Порядку №51, посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі одного з таких документів:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Отже, якщо особою не надано документів, які б підтверджували її участь по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, то її вимоги про присвоєння статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видачу відповідного посвідчення задоволенню не підлягають.

ОСОБА_3 на підтвердження його участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС було надано довідки ВАТ "Лугинське СПМК №8" тресту "Укрспецхмільбуд" від 01.11.2013 року та від 01.11.2013 року №5-спр, довідку Липниківської сільської ради №956 від 02.05.2009 року, накази ВАТ "Лугинське СПМК №8" тресту "Укрспецхмільбуд" (а.с.16-26) з яких вбачається, що він з 14 серпня 1987 року по 31 грудня 1993 року виконував роботи благоустрою доріг хмелерадгоспу "Липники" в с.Малахівка, с.Мощаниця на будівництві, благоустрою сіл та будівель (асфальтного покриття доріг, огорожі заборів, будівництві водопроводів та лазень), газопроводу Лугини - Бовсуни - Липники (просіки під газопровід, зачистка траси по укладанню газопроводу).

Однак, зазначені документи не підтверджують обставин безпосередньої участі позивача у роботах, пов'язаних саме з усуненням аварії на ЧАЕС, її наслідків у зоні відчуження.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів Української РСР Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 липня 1991 р. №106 села Малахівка та Мощаниця не відносяться до населених пунктів, які знаходяться в зоні відчуження.

Посилання позивача на п.4 ст.14 Закону та Порядок №51, судом першої інстанції правомірно не прийнято до уваги, оскільки даними нормами передбачено, що посвідчення видаються особам, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 р. не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986 - 1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями. Населені пункти Малахівка та Мощаниця не входять до переліку місць за межами зони відчуження, де за урядовими завданнями у 1986-1987 роках виконувались роботи в особливо шкідливих умовах (за радіаційним фактором), пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінетів Міністрів України від 15 листопада 1996 року №1391.

З огляду на зазначене, колегія суддів уважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивач не довів суду обставини, які давали б можливість задовольнити його позовні вимоги.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів уважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_3 відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" липня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор

судді: (підпис) А.Ю.Бучик

(підпис) Є.В.Одемчук

З оригіналом згідно: суддя _______ Г.І. Майор

Повний текст cудового рішення виготовлено "10" жовтня 2014 р.

Роздруковано та надіслано: р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1, 11301

3- відповідачу: Лугинська районна державна адміністрація Житомирської області вул.К.Маркса, 4, смт.Лугини, Лугинський район, Житомирська область, 11301

4 - відповідачу Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського,105, м.Житомир, 10005

5 - відповідачу Комісія по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони м-н С.П.Корольова,3/4, м.Житомир, 10014

- ,