ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" вересня 2014 р. м. Київ К/800/56694/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Мороз В.Ф.
Логвиненко А.О.
Донець О.Є.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_4 звернулась із позовом до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя (далі - Управління) про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії з урахуванням показників заробітної плати за період з 02 вересня 1996 року по 30 червня 2000 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії, доплатити невизначену суму з урахуванням проведених виплат. Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 20 червня 2012 року позов ОСОБА_4 задоволено. Визнано протиправними дії Управління щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_4 з урахуванням показників заробітної плати за період з 02 вересня 1996 року по 30 червня 2000 року. Зобов'язано Управління провести перерахунок та призначити пенсію ОСОБА_4 з урахуванням показників заробітної плати за період з 02 вересня 1996 року по 30 червня 2000 року та доплатити невиплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат. Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачка об'єктивно не може надати відповідачу документи зазначені у постанові Кабінету Міністрів України № 22-1 від 25.11.2005, а свідки у суді підтвердили факт її роботи у ТОВ «Еліта».
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2013 року апеляційну скаргу задоволено. Постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 20 червня 2012 року у справі скасовано. У задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії відмовлено. Скасовуючи рішення суду першої інстанції колегія суддів дійшла до висновку, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 22-1 від 25.11.2005 Управління при призначенні пенсії ОСОБА_4 правомірно не врахувало надані нею довідки. Крім того, установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга, в якій ОСОБА_4 просить, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, скасувати постанову апеляційного суду та винести ухвалу, якою задовольнити її вимоги в повному обсязі. Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно із записом в трудовій книжці позивач в період з 02 вересня 1996 року по 08 лютого 2002 року працював на посаді бухгалтера в ТОВ «Еліта». 25 травня 2011 року ОСОБА_4 звернулась до Управління із заявою про призначення пенсії за віком, надавши документи про стаж роботи та заробітну плату, в тому числі довідку № 1 за травень 2011 року. На запит відповідача щодо перевірки довідки про заробітну плату за вищевказаний період засновником ТОВ «Еліта» надана відповідь, що всі архівні документи товариства (код 20505239) відсутні у зв'язку з пожежею. 17 червня 2011 року Комісією з суперечливих питань при призначенні та виплаті пенсії було прийнято рішення про неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_4 даних про її заробітну плату на підставі довідки № 1, виданої ТОВ «Еліта». Відповідно до ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також у разі потреби перевіряти обґрунтованість їх видачі. Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2005 за №1566/11846 (ділі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії додається, зокрема, довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 12.09.1993 року № 637, довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу, документи про місце проживання (реєстрації) особи (пункт 7). Порядком № 22-1 передбачено форму довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, яка повинна містити: розшифровку сум помісячно, штамп підприємства, що видало довідку, найменування грошової одиниці сум, завіряється печаткою та підписується головним бухгалтером та керівником підприємства з розшифруванням прізвищ. Довідка надається на підставі особистих рахунків особи з зазначенням років, за які вона видана (Додаток №1). Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не можуть служити документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії. Таким чином, документом який підтверджує виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи є довідка підприємства, установи, організації про заробітну плату (дохід), оформлена згідно Порядком № 22-1 від 25 листопада 2005 року. Механізм визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за основним місцем роботи застрахованої особи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин регулюється Порядком визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 919 від 05.07.2006 (зі змінами та доповненнями). Відповідно до положень зазначеного Порядку, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії за період страхового стажу застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу починаючи з 1 січня 1998 р. визначається за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів. За період до 1 січня 1998 р. та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, зокрема, визначається: - за відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на такому підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника. Довідка про середню заробітну плату за відповідною або аналогічною їй професією (посадою) надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником; - у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою) у відповідній галузі (системі), за календарний рік, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію, або виходячи з мінімально гарантованої зазначеної тарифної ставки (посадового окладу), передбаченої галузевою угодою. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію. Розглядаючи спір суди першої та апеляційної інстанції не встановили чи була призначена пенсія позивачу із врахуванням Порядку № 919 від 05.07.2006, який розмір відрахувань із суми заробітної плати здійснювався в спірний період, чи мало місце надання відповідачу неправдивої інформації та чи впливало це на право щодо призначення пенсії. Таким чином, в порушення вимог статті 159 КАС України зазначені обставини судами встановлені не були, а суд касаційної інстанції відповідно до частини 1 статті 220 КАС України не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні. В свою чергу підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд відповідно до частини 2 статті 227 КАС України є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів Вищого адміністративного суду України,
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково. Постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 20 червня 2012 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2013 року скасувати, справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянуте Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: В.Ф. Мороз
А.О. Логвиненко
О.Є Донець